Najstabilniejsza i najprostrza w obsłudze dystrybucja po polsku?

to chyba zależy do czego używasz Minta , u mnie nie sypał błędami , a że ja nie mogę się przemóc" do linuxa to już inna sprawa . Mint jest dla mnie prosty w korzystaniu z komputera , nie zaawansowanego

Widocznie jesteś jednym z nielicznych szczęśliwców :wink:

Koledzy opensuse czy Debian i dlaczego? :slight_smile:

Ile razy zadasz to pytanie? Zrozum, dla jednego rozwiązania w dystrybucji X będą “łatwe”, dla innego “łatwe” będą w Y. Nikt nie ma natomiast szklanej kuli by odpowiedzieć za Ciebie co dla Ciebie jest łatwiejsze, bardziej intuicyjne.
Debian nie uchodzi za dystrybucję dla początkującego. Będziesz tam miał nieco więcej niż 2% (o których pisałeś) roboty nie w GUI. Nie ma też tego typu “ułatwiaczy” jak np. YaST2 w OpenSUSE.
Weź w końcu ściągnij sobie jakiś obraz i pobaw się nim chwilę.

2 polubienia

Nerwowy jesteś, ale ok tak robie pobieram opensuse :slight_smile:
Narazie :slight_smile:

To zwróć uwagę jeszcze na: https://en.opensuse.org/openSUSE:Tumbleweed_installation
Wersja DVD jest instalką z kilkoma środowiskami. Wersja netinstall - musisz mieć połączenie z siecią i sądząc po Twoich wypowiedziach - nie dla Ciebie. Nadto masz LiveCD w 3 wersjach, z których wersją Rescue nie jesteś zainstalowany. Jeśli dokonasz sobie już wyboru między Gnome a KDE (Plasma) to wybrać możesz któryś z tych livecd i jego zainstalować (nie polecam instalacji Gnome 3 i Plasma 5 dla tego samego usera).

Czy ja wiem czy taki nerwowy. Po prostu nie znajdziesz dla siebie odpowiedniego systemu, jeśli sam nie potestujesz, a być może w ogóle nie znajdziesz. Czasami mija wiele lat zanim znajdzie się dystrybucję, która przypasuje w100%.

Pozdrawiam wszystkich uczestników tej dysputy, a specom gratuluję asertywności. Sam jestem w tej kwestii użytkownikiem z zielonym listkiem i proponuję wypróbować to i owo. Miałem Ubunti 14 ; Minta i ostatecznie korzystam z Ubuntu 16.04 LTS obok Win 10. Proponuję pobaw się - to wzbogaca.

Kolego, wnosił bardzo wiele - w kilku słowach wyczerpał temat gównianej dyskusji o wyższości dystrybucji.
Przetestuj jedną i drugą to będziesz wiedział co Ci odpowiada <- i to usłyszałeś kilkukrotnie.
Poza tym nie zadałeś sobie żadnego trudu, by zdobyć choć podstawy tego o co pytasz.

Ubuntu jest ok używałem od wersji 5.04, gdy jeszcze wysyłano je na płytach. Był Mint, było Lubuntu. Obecnie jest elementaryOS, bo dla mnie wszystko ma działać out of the box - i tu właśnie działa, mimo iż bazuje na ubuntu to w elementary z miejsca działa strumieniowanie audio przez bluetooth, które jest dla mnie kluczowe.

Kiedyś na tym forum była moderacja, która za brak edycji, Twoich żałosnych ‘najprostrza’, czy ‘mrowizku’ umieściła by ten wątek tam gdzie jego miejsce - w koszu!

1 polubienie

Dzięki wszystkim za odpowiedzi i za wychowywanie. Oby niektórzy tak wychowywali innych w realu jak na forach to świat byłby lepszy :stuck_out_tongue:

@garoz Pogadaj o tym z rodzicami :smiley:

1 polubienie

Przestańcie w końcu pisać z tym gościem ! toż to nawet ślepy na galopującym koniu zauważy że to jest jakiś nawiedzony troll.

Koledzy. Wgrany opensuse, ElementaryOS, Mint. Na zadnego nie ma sterow dla RX470. Na AMD stronach jest ale dla Ubuntu 16.xx, a elementaryOS i Miny sa na Ubuntu 14 LTS. Nawet to w Mincie co szuka sterownikow nie znalazlo nic. W 1024x768 nie bede pracowal przy monitorze full hd, a grafa to asus strix bez driverow nie wlacza wentylatorow. Pobralem te z amd dla ubuntu 16.xx i po instaklacjiw terminalu wyskakuje No support OS.

Czego nie ma? Uruchomił Ci się w trybie graficznym? To sterownik masz już zainstalowany. Dla RX470 i współczesnych systemów to otwartoźródłowy radeon (albo ati - różnie to w dystrybucjach się nazywa). Tyle.
Skończ z przyzwyczajeniami z Windows.
Catalyst nie jest rozwijany od jesieni 2015 r. i nie będzie. W jego miejsce AMD zaangażowało się w wolne sterowniki oraz - dla nowych układów - w amdgpu-pro.

Poproszę kogos normalnego o link do sterowników dla AMD Radeon RX470 dla Mint 18.1 bo wgrany na PC z prostą instrukcją po polsku najlepiej jak je zainstalować. Dziekuje chetnemu za poswięcony czas z góry :slight_smile:

Pomimo Twego chamstwa raz jeszcze spróbuję Ci wytłumaczyć. No może nie ja, ale twórcy Ubuntu 16.04 (na tym oparty jest Mint 18): https://wiki.ubuntu.com/XenialXerus/ReleaseNotes?_ga=1.53832616.166235725.1459944910#fglrx
Jak zrozumiesz, wypijesz herbatkę rumiankową, to powróć do wcześniejszego mojego wpisu, bo masz tam wszystko wytłumaczone.
Pozdrawiam “normalnego”, bo to ostatnia próba pomocy Tobie z mojej strony.

Przeczytałem Twoj ostatni post i wcześniejszy. W ostatnim dales linki i bez nerwow napisze jeszcze raz to jest forum, na ktorym sie powinno pomoc i nie kazdy umie i jest oblatany w anguielskim, zeby te linki zrozumiec. Mozesz nawet po swojemu napisac mi co mam zrobic w punktach po kolei?

Sorry, ze cie tak zjechalem, ale naprawde nie kazdy jest taki super jak ty i wszystko po angielsku rozumie. Pomozesz czy nie po polsku?? Twoje pisanie, zebym czytał, probował to troche brzmi jak daj mi spokoj nie truj mi dupy. Ja nie znam sie wogole na linuksie i chcialbym dostac instrukcje jak dla kogos kto pierwszy raz uzywa komputera jak to mowia jak krowie na miedzy :stuck_out_tongue:

To drugi raz po polsku: wersja *buntu 16.04 porzuciła wsparcie dla fglrx (Catalyst - czyli tzw. własnościowych sterowników AMD). Innymi słowy: nie zainstalujesz tych sterowników.
I to jest absolutnie ostatnia odpowiedź moja na jakiekolwiek Twoje pytanie. Bye, bye. (po poslu pa, pa).

Na opensuse najnowszym da sie wgrac te sterowniki??