Narodzenie i śmierć Jezusa Zbawiciela, oraz wszystko to, co wypłynęło podczas dyskusji

@mechanic
Tacyt, Swetoniusz, Pliniusz Młodszy oraz Józef Flawiusz kapłan jerozolimski

cytujesz zeitgeist https://youtu.be/EPEnY55fR00?t=1596 , a dla zmyłki wymieniłeś ich w odwrotnej kolejności :smiley: :smiley: i flawiusz gdzie jak dalej słychać od 400 lat uznaje się go za fałszerstwo :smiley:

Flawiusz nie jest wiarygodny. Tacyt, Swetoniusz, Pliniusz Młodszy to rzymscy historycy żyjący kilkadziesiąt lat po czasach domniemanej działalności Jezusa. Oni go na oczy nie widzieli. Powtórzyli to, co sami usłyszeli, nie mając żadnych narzędzi, aby to zweryfikować. To nie jest dowód. Ja na przykład, na własne oczy, w sklepie w Bergen, widziałem latającą miotłę model Nimbus 2000. Nawet zrobiłem zdjęcie. Czy to jest dowód na to, że Harry Potter był postacią historyczną?

1 polubienie

Tak na marginesie: Talmud wspomina o Jeszue, który by pasował do naszego poszukiwanego, na 100 lat przed Jezusem, zaś Justus z Tyberberiady, któremu dosłownie pod oknami te cuda się dziać miały, wedle Focjusza też ni mru mru nie słyszał. :slight_smile:

Tak całkiem na serio: to nie temat na formowe dyskusje, @potencjan i @mechanic niech się zgadają, pozbierają w wolnej chwili ze 200 źródeł i książek, a następnie mogą napisać doktorat lub dwa. Jeden będzie udowadnia, że istniał, drugi, nie istniał… i obaj obronią. :wink:

1 polubienie

W sumie wszystko już zostało powiedziane.

  • Przesilenie zimowe = wigilia i wcześniejsze święta pogańskie
  • Przesilenie wiosenne = mniej pasujące datą ale bardzo w znaczeniu. U ludów słowiańskich przypadał czas zwany Jarymi Godami, początek wiosny, świętowanie nowego życia = Wielkanoc, narodziny nowego życia na wiosnę, symbolem nowego życia jest jajko, obfitość w koszyczku jak obfitość zapoczątkowana poprzez wiosnę itp

Co do postaci Jezusa, tutaj zgody nie będzie więc nawet nie zamierzam polemizować. Natomiast jeżeli ktoś lubi takie historie i znudziły mu się te puszczane w telewizji, to tutaj są całkiem kreatywne wykonane https://www.youtube.com/watch?v=Qq7NFiZL6ak&list=PL4A73DDEE675FBC39

Największym cudem Jezusa było posiadanie tylu przyjaciół po trzydziestce :joy:

3 polubienia

Świadectwa żydowskie o Jezusie Zbawicielu zawarte są w dawnych dziejach Izraela. Pisanie nieprawdy jest oszustwem.

Wyjaśnij, co konkretnie masz na myśli… Bo ja mówię o tym, że “dawne dzieje Izraela” to są legendy, a nie udokumentowane fakty historyczne. To jest ten sam poziom abstrakcji co np mity greckie.

Kwestionowanie Jezusa Zbawiciela, postaci historycznej i ewangelicznej jest zamachem na chrześcijaństwo biblijne, które połączyłeś z pogańskim kultem zjawisk astronomicznych, na które zostały nałożone powierzchowne wydarzenia biblijne.

Nic nie kwestionuję, pokazuję jak wyglądały święta na przestrzeni dziejów. Było ‘słowiaństwo’ to były święta słowiańskie. Potem przyszła religia katolicka i wprowadzone zostały święta chrześcijańskie, dla wygody w miejsce tych słowiańskich, ponieważ ludzie byli przyzwyczajeni świętować w tych porach roku. Nawet nie dyskutuję które święta lepsze. Fascynujące dla mnie jest to jak one są powiązane z rytmem Ziemi.

Reagujesz fanatycznie. Lepiej obejrzyj filmy, które podlinkowałem w poprzednim wpisie. Niektóre potrafią być bardzo motywujące. Historie które motywują są dobre, a potrafią motywować te prawdziwe jak i fikcyjna twórczość literacka. Także każdy sobie uzna co uważa . Tłumaczenia po polsku można łatwo znaleźć w sieci. Przy filmie podana jest księga, werset itp.

Myślę, że forumowiczom spodoba się ten https://www.youtube.com/watch?v=kyvTMggabJc&list=PL4A73DDEE675FBC39&index=58 :wink:

Dawne dzieje Izraela są dziełem historycznym, natomiast mity są tylko mitami.

Nie są. Wyobrażam sobie Józefa Flawiusza jako takiego starożytnego Macierewicza :wink: Czyli kogoś, kto wymyśla fakty, nie mając na to żadnych weryfikowalnych dowodów. U nas, taką osobą był moim zdaniem także Długosz, który np sobie wymyślił takie wydarzenie jak Chrzest Polski :slight_smile:

Dyskusja ma być na argumenty, brak argumentów adwersarza kończy dyskusje, na wszelkie tematy.

Nie rozumiem jaką perwersyjną przyjemność czerpiecie z pobudzania niezrównoważonego człowieka do dyskusji o niczym :wink:

@anon741072
Proszę uzasadnić dlaczego “niezrónoważony…” Brak uzasadnienia dowodem będzie, że piszesz o sobie, wskazując innych.

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-boze-narodzenie-2020/news-tajemnice-bozego-narodzenia-dlaczego-obchodzimy-je-25-grudni,nId,4948320

Brak uzasadnienia będzie tylko brakiem uzasadnienia. nie żadnym dowodem.

przybliże tutaj naukę hermetyzmu

WSZYSTKIEGO tworzy wszeświaty w swoim umyśle, nie może się podzielić ani zduplikować
Religie nazywają go Bogiem, Absolutem, Nie Ma Takiego Czegoś itp, dopasujcie to do swojej religii

wibracja(czy jak określają dziś naukowcy czarna energia) tworzy energie a energia materię

niższe prawa są odzwierciedleniem wyższych
są trzy płaszczyzny; mentalna, astralna i materialna

Wszystkie prawdy są półkłamstwami

Prawa reinkarnacji, wibracji i rytmu

Dlaczegoby Stwórca Wrzechświata lokalnego nie mogłby wcielać się w przedstawicieli istot które stworzył?

Wskaż dzieło bez twórcy?

Grań Alp o wschodzie/zachodzie słońca?