Nowy desktop i zawieszanie się aplikacji i myszki

Cześć,
całkiem niedawno dzięki pomocy @panicagaming (dziękuję Ci raz jeszcze) w tym wątku Zestaw komputerowy-montaż 4k (Adobe Premiere Pro i After Effects) zmontowałem całkiem niezły zestaw komputerowy do montowania filmów. Niestety od samego początku doświadczam pewne problemy w jego działaniu, które ciężko mi zdiagnozować :frowning:
Najczęściej objawia się to opóźnieniem w przesuwaniu się kursora myszki ale przede wszystkim najbardziej irytuje mnie powolna praca lub zacinanie się podczas montowania filmów w programie Adobe Premiere Pro. Sprawdzałem chyba już wszystkie sterowniki i wydaje mi się, że są aktualne. Nie wiem gdzie szukać przyczyn powolnej pracy dlatego zwracam się z prośbą o pomoc.
Desktop był montowany przez XCOM. Ja przejąłem pałeczkę od momentu pierwszego uruchomienia systemu, jego rejestracji i instalacji aplikacji i sterowników (może któryś pominąłem ale nie jestem już w stanie dojść który mógłby to być.
Możecie mi coś poradzić?

Na początek przypatrzyłbym się poprawności montażu zestawu. A nuż chłopaki o czymś zapomnieli (np. o paście termo pod chłodzeniem procka).

Ściągnąłem jakąś aplikację o nazwie Novabench. W jej teście procesor na dosłownie 2 sekundy dobił do temperatury 73stC. A tak to raczej się trzyma między 40-50stC. Więc to chyba nie pasta. Inaczej mówiąc, jeśli nic innego nie pomoże to nakładanie pasty na nowo chcę zostawić na koniec.

Zerknij czy BIOS jest aktualny (najnowszy), czy pamięci “hulają” na max swoich możliwości.

Zobacz czy windows aktywowany, zobacz jak aktualizacje, napisz jaka kompilacja systemu (ustawienia-system-info), pobierz ze strony producenta płyty głównej chipset.

Faktycznie BIOS nieaktualny! Kurde a wiem czemu mi się wydawało, że jest ok. Bo korzystałem z MSI Live Update i tutaj mi pokazywało, że wszystko jest git, a na stronie producenta jest BIOS z dnia 11-11-2019 mimo, że mój jest z dnia 29-08-2019


@anon17641694 RAM chyba w porządku, taktowanie 3333mHz napięcie 1,364V
@panicagaming chipset aktualny

1,47V na CPU, może zwyczajnie się przegrzewa i zrzuca zegary (taki już urok ryzenowych BIOSów na domyślnych ustawieniach). Z marszu zjechałbym z napięciem, o ile aktualizacja tego nie “naprawi”.

Ok, sprawdzę po aktualizacji BIOSu, tylko najpierw upewnię się jak to zrobić, bo pamiętam że z BIOSem trzeba ostrożnie.

W BIOS masz stosowną opcję, wystarczy być wpiętym do internetu za pomocą kabelka i “samo się zrobi” (online).

No właśnie czytam instrukcję i widzę, że się tak da ale ja jestem po WiFi połączony i nie mam jak kabla podłączyć. Więc wybiorę opcję M-Flash z poiomu BIOSu

1 polubienie

No dobra. To teraz wygląda to tak:


Taktowanie RAMu spadło do 2400MHz a napięcie do 1,224V :man_shrugging:
Zastanawiam się czy nie będzie najlepiej jak wybiorę po prostu profil 1 lub 2 z A-XMP?
Napięcie procesora zostało na takim poziomie jak było z tego co widzę.

Profil RAMu warto wybrać (oczywiście nr 1).

A woltaż CPU…? Zjechałbym na 1.3 na początek. Jak będzie niestabilnie, to w górę. Jak stabilnie - w dół. 1.4x to trochę za dużo (bezpieczne napięcie dla Ryzenów wynosi 1.45V)

Wystarczy, że ręcznie zmienię wartość z drugiego zdjęcia CPU Core Voltage? Tam gdzie mam 1,488V?

Tak :blush:

No dobra, na razie zjechałem o napięcie procesora 0,1v, a profil RAMu dałem ten pierwszy z taktowaniem na 3333MHz. Zobaczę jutro jak się będzie wszystko zachowywać.
BTW @panicagaming ładny mam kompjuter :slight_smile:


A jesli chodzi o montaż przez xcom to miałbym się do czego doczepić.
Np. jeden z dysków podłączyli mi nie do tego portu SATA co trzeba i nie czytała go płyta, a chłodzenie procesora świeci tylko na biało, bo nie użyli tego pilocika co jest w zestawie i nie wiem czy to dlatego że sie nie da w mojej płycie czy przegapili to? Ale jakoś mi to nie przeszkadza. Jak będę miał kiedyś czas to się przyjrzę.

1 polubienie

To jestem ciekaw jak ten zestaw przeszedł testy skoro dysk po montażu nie był wykrywany? XCOM zapewnia, że wszystkie komputery po złożeniu są testowane. Więc podczas testu komputera błąd w montażu powinien zostać wykryty.

Ja już się bałem, ze go zapomnieli zamontować, bo w tej obudowie on jest lekko schowany w dole za zasilaczem. W pierwszej chwili sobie pomyślałem: no ciekawe jak im teraz udowodnisz, że go nie zamontowali ale potem rozkręciłem obudowę i patrzę, że jest i kręci się ale w BIOSie i w Windowsie go nie widać. Przepiąłem z sata 5 na 4 i działa.

Nawet do instrukcji nie chciało im się zajrzeć:

Pilocik jest zbędny, jeśli oświetlenie od chłodzenia CPU będzie podpięte pod płytę główną. Wtedy będzie można je zsynchronizować z oświetleniem wentylatorów (o ile one też są wpięte w mobo). Chociaż jak teraz patrzę, to Twoja płyta główna nie wspiera ARGB, więc warto skorzystać z załączonego do obudowy kontrolera z rozgałęziaczem i spiąć wszystko w “jednokolorową” całość.

To że nie czytają instrukcji to byłbym im wstanie wybaczyć. A to dlatego, ze jak się składa komputery “masowo”/“taśmowo” to po prostu robi się to już automatycznie.
Jednak to, że podczas testu złożonego już zestawu błąd montażowy nie został wykryty to jest niewybaczalne.
Po złożeniu komputera przecież włącza się go i sprawdza czy wszystko zostało prawidłowo wykryte, czy BIOS rozpoznaje wszystkie dyski, czy pamięć działa z odpowiednimi parametrami itp.
Jeżeli coś jest nie tak wtedy dokładniej przygląda się takiemu zestawowi i szuka przyczyny. Wtedy właśnie jest moment na zastanowienie się i zajrzenie do instrukcji jeżeli wcześniej nie miało się na to czasu.

1 polubienie

Jakaś zmiana? Jak nie odpal OCCT test cpu i pomęcz go przynajmniej z 30 min i wrzuć screen.
Żeby sprawdzisz stabilność to kilka godzin by się przydało go tym jechać, choć i to nie będzie 100% pewności, reszta wyjdzie w praniu.