Jak dbać o wzrok

Co do pierwszego…
rozumiem. Typowa odpowiedź TO.
Zapoznaj się zez znaczeniem haseł:
dalekowzroczność, dalekowidz, krótkowzroczność, krótkowidz
oraz okulary do dali i bliży.

a drugie… to chyba nadajemy na różnych falach…
Ja o suplementach, a Ty o Luteinie.

Od bodaj 30 lat jestem krótkowidzem (czyli doświadczam wady wzroku zwanej krótkowzrocznością) - noszę “minusy”. Czego nie wiem? Z czym dokładnie powinienem się zapoznać?
Dodatkowo kilkanaście lat temu zdiagnozowano u mnie lżejszą formę AMD (za pomocą badania OCT), którą (za radą okulistów) “trzymam w ryzach” za pomocą suplementów diety zawierających luteinę. W formie tzw. krystalicznej. Czy w tym przypadku również powinienem zapoznać się ze znaczeniem jakiegoś hasła z dziedziny wad wzroku? Diagnostyki? Leczenia?

A tego, że od 30 lat jesteś w błędzie.
Krótkowidz potrzebuje okulary do czytania, a więc to są plusy.
Wejdź do pierwszego sklepu co sprzedaje okulary np. Rossman
i zobacz jakie okulary są tam sprzedawane.
A jeszcze prościej do Wish’a.
A później możemy podyskutować.

co nie znaczy, że jestem bez zębów? :grinning:

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.

No, brawo. Przeczytaj pierwsze lepsze źródło i nie wypisuj bzdur.

Nie będę czytał o płaskiej ziemi i tym podobnych.
Uparty jesteś. Mogę ci dać linka do Wish’a.


Zachowujesz się jak ci z Totalnej opozycji.
Dziad swoje a baba swoje.
Dlaczego nie chcesz wzbogacić pogłębić wiedzę tylko biegasz dalej z maczugą.

Już rozumiem dlaczego, nikt mnie nie poprze. :grinning:

A jednak… się skusiłem i zajrzałem na ten link do Wikipedii.
No i… nie ma tam żadnej wzmianki o plusach czy minusach.
A przecież o to jest spór… prawda?

makak-5a92346155fdfdc6ed848eb1b469779f

U mnie od lat wielu minusy, i do czytania i do chodzenia. W plusach pewnie nawet drzwi nie zobaczę. :wink:

Optyk po wykonaniu okularów wydaje do nich specjalny dokument.
W nim są zapisane wszystkie potrzebne parametry do wykonania tych okularów.
Jeśli masz takowy… to czy mógłbyś wstawić zdjęcie z niego?

Ten sam problem chciał rozwiązać sexy69 i chyba nic z tego nie wyszło.

Ciekawe ile czasu jeszcze potrzeba abyś był w trójcy jedyny?

Ale tu przyznaję Ci rację:

Czy jest na sali jakiś lekarz-okulista, tudzież optyk?

Jest Cezar, omnibus, też prawie jak optyk. :joy:

Pomogę (przeklejone z Wiki):

W celu poprawy ostrości widzenia krótkowidza stosuje się okulary korekcyjne. Są to soczewki rozpraszające wklęsło-wypukłe. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak minus.

Do korekcji nadwzroczności stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki skupiające. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak plus.

btw. Do czytania możesz sobie też założyć przeciwsłoneczne z UV, bo kto bogatemu zabroni?

Doopa Jaś, a zaś tam!
Konkretnie, to dalekowidz np +4,5 dioptria do czytania musi mieć ok +5.5 - do 6 dioptria. Żaden uczony tego nie zmieni.
Dla krótkowidza różnice idą w drugą stronę. Można dostać słabe plusy do czytania - do słabego minusa do dali. Przy większych minusach np -3 dioptria do dali, do czytania można mieć najwięcej -1.5 dioptria. Do telewizora z 2 metra, krótkowidz z - 3 dioptria do dali dostanie słabsze tylko o 0.5 do 0.75 dioptrii.
Tak, czy siak, pasą się okuliści i optycy.

Boguś - krótka piłka: za kim jesteś? :joy:

Jest jeszcze jedna kwestia doboru szkieł: czy działają. Niektórzy miewają po -20, ale pomiędzy -9 , -15 i -20 nie ma zadnej róznicy, więc nosza słabsze i mniejsze słoiki. Stąd czasami szkła sa in nej mocy niż wada. :wink:

Wszystkie sklepy (włącznie z internetowymi) sprzedają okulary do czytania
w plusach, od 1 do… nawet 4 dioptrii. Widziałem dokumenty wydane
przez Filmanna na okulary do czytania też w plusach.

Gdzie jest prawda?

… bo okulary korygują, określona na metce, wadę plusową?

Obstawiam, że to będzie ciężka walka. Gdyby to była gra RPG to Cezar byłby w niej takim tankiem a Tomcio lekkim łucznikiem który w bezpośrednim starciu nie ma szans ale nadrabia swoją zwinnością i potrafi zaskoczyć tanka szybką zmianą pozycji i atakiem od tyłu i zadaniem kilka cennych cioswó zanim powolny tank się obróci i odpowie swoim atakiem. Rzucając przy tym kilka linków jak salw z armaty. Na nieszczęście tanka przemawia też, że Tomcio po swojej stronie ma Bogdana czyli takiego Maga (Gandalfa). Doświadczonego, opanowanego który rzuci kilkoma dioptriami jak czarami i po zawodach.

Tzn. że krótkowidz ma wadę wzroku np. -4 i potrzebuje okulary +4,
aby wyszło na zero?