Ortografia i gramatyka

Dlaczego w tytułach nie stawiacie kropki na końcu zdania?

Czasem stawiają pytajnik :wink:

1 polubienie

Ja mam ołówek :stuck_out_tongue_winking_eye:

2018-07-24_133403

2 polubienia

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/kropka-w-naglowkach-i-tytulach;10736.html

Zarówno w tytułach, jak i nagłówkach obowiązują podobne zasady. Otóż po tego rodzaju elementach nie stawia się kropki. Dopuszczalne są natomiast inne znaki interpunkcyjne zamykające zdanie.

1 polubienie

A dlaczego Ty nie zrobiłeś tego w tytule tego wątku?

1 polubienie

giphy

1 polubienie

Problem “kropki” w tytule tematu?

A takie teksty to Cię nie denerwują?
"Wlozylem stara kosc do drugiego slota wlaczyc sie byl czarny ekran i po paru sekundach sie wylaczyl
za drugim razem wlaczyl sie i zacza pipczek"

1 polubienie

Wydaje mi się, że autor miał na myśli tematy na portalu, bo tutaj to jest przecież samowolka, ale pewny nie jestem bo tego nie zaznaczył :stuck_out_tongue:

“Pipczek” jest świetny, prawie jak “kąsola” :stuck_out_tongue:

OK. Dzięki.

Przenoszę do innego działu.

Równie dobrze możesz zapytać dlaczego w tytułach książek też nie stawia się kropek. Zresztą sam w tym temacie jej nie postawiłeś.

1 polubienie

Przecież człowiek po prostu pyta dlaczego. Wydaje się, że przyjmuje do wiadomości, że tak jest ale chce wiedzieć dlaczego tak jest. Odpowiadanie mu pytaniem, sugerowanie, że to go denerwuje albo zwracanie mu uwagi, że sam tego nie zrobił nie ma żadnego logicznego sensu. To zwykłe czepialstwo.

Ja tam widzę “nie stawiacie”, a nie “nie stawia się” czyli wychodzi z założenia, że ktoś inny robi coś źle, ale nawet tak twierdząc sam to robi. Jeżeli nie zrozumiałem pytania lub raczej zrozumiałem to inaczej to fakt, moja odpowiedź była zła.

Wziąłem go za kolejnego głosiciela poprawnej gramatyki wszem i wobec.

Ja stawiam na to, że język polski nie jest jego natywnym językiem :wink:

1 polubienie

Widocznie ma tylko nakładkę języka polskiego, a nie poleciał z oryginalnej instalki.

A po polsku?

Tak tylko dodaję, że “błąd” autora podobny do takich, które można zobaczyć na spolszczonej wersji systemu. Niemniej jednak w tytułach faktycznie nie używa się kropki na końcu.

To jest oczywista oczywistość…

Czy to pleonazm? :wink:

Na to wygląda…

pleonazm: “Wypowiedź złożona z wyrazów to samo lub prawie to samo znaczących (np. „ubogi nędzarz”), nadmiar określeń bliskoznacznych (synonimy), nie wnoszących do wypowiedzi dodatkowych wartości znaczeniowych;”