Palenie kilka sztuk papierosów na tydzień

To nie jest tak, że panowie nie potrafili zatłuc chłopa za nic, albo "zbrzuchacić " mu kobity.
Ale mentalność, myślenie ludzi, co jest ok a co nie, to się dzisiaj ludziom w głowie nie mieści.
Filmy o dawnych czasach, nawet te niby bardzo realistyczne, to dalej moralność dzisiejszych ludzi. Nam się wydaje, że my jesteśmy wyzwoleni, otwarci, itp. a to bzdury.
Wystarczy popatrzeć na indyjskie świątynie, czy naczynia z Rzymu, aby zdać sobie sprawę, jak jesteśmy pruderyjni w sprawach np. seksu w stosunku do naszych poprzedników.

Jakich? tych za komuny? 07 zgłoś się chyba był najbliżej „prawdy” i Alternatywy 4
O wojennych to tylko chyba

W sumie jak popatrzy się na współczesne filmy, to nie reprezentują one życia większości tylko kręcone są tak aby zaciekawić. Pewnie to samo zawsze było, film ma się dobrze oglądać a nie przedstawiać codzienność.

Ty to wiesz, ja to wiem,. Ale „plebs” łyka wszystko.
To nie jest wywyższanie, ale to co odstawia Netflix.
Połowa bohaterów to inteligentni czarni geje.
I takie społeczeństwo wyrasta powoli.

W sumie to fakt, jest to problem dla pokolenia, które zostało zaatakowane mediami z każdej strony, które to media krzyczały jakim należy być. Potem taka młoda zupełnie normalna osoba załamuje się, bo nie wygląda tak i tak, nie ma takich i takich rzeczy czy znajomych.
Młoda osoba wychowana bez tej nagonki nie stworzy takich problemów, nawet o nich nie pomyśli.
A na Netflix też można znaleźć ciekawe rzeczy, nawet jak jest obowiązkowo gej. Z punktu widzenia osoby starszej to też inaczej wygląda, bo ona nie bierze pewnych spraw na serio a dla młodego życie jest takie jak od zawsze ogląda w mediach.

Teraz jestem mądrala, ale nie wiem jakbym się zachowywał jakbym miał za młodu szybkie komputery kablówkę, neta pejsbuka/
Teraz nauczony się cofam
telefon z klawiszami, /patrzą się jak na głupiego jak wyciągam/
linux
intel/ przećwiczyłem Ryzeny, już nie chcę/

Nie zapominaj jednakowoż o wskaźniku śmiertelności w tamtych czasach, który nie brał się jedynie z braku technologii (medycyny), ale z niedożywienia w równym stopniu, a wyżywienie to pierwszy stopień piramidy potrzeb. Jeśli więc brakowało wyżywienia, to chyba rozumiesz, jak robienie baśni z tego okresu mija się z prawdą.

Zęby wyrywał kowal, a na rany chleb i pajęczyna. Dożycie 50-tki niezależnie od statusu, to był wyczyn
Szlachta/ wyżej urodzeni/ ciągle się prali, wojny , ćwiczenia, polowania. sąsiedzi.
A chłop orał sobie

Dożycie 8 roku to był wyczyn, między innymi ze względu na niedożywienie (i przez to taka dzietność w sumie też). Stąd średnia wieku w tamtym czasie między innymi taka niska. Jak ktoś dożył wieku kiedy w miarę mógł już sam zapracować na swoją miskę kaszy, to jego szanse rosły wykładniczo.

To cały czas jest brak technologii. To technologia i rozwój nauki spowodował, że mamy antybiotyki, sterylizujemy narzędzia chirurgiczne, odkażamy rany, jednym kombajnem czy traktorem produkujemy żywność dla tysięcy ludzi.

Opluwany dzisiaj chów kurczaków, to coś, dzięki czemu ludzie kupują drób nie za tygodniówkę, ale za powiedzmy godzinę pracy. Dawniej np. robotnicy umawiali się w czterech do kury i kupowali sobie jedną raz na tydzień czy nawet miesiąc, bo dla jednego było za drogo. Na weselach jedzono do oporu, zwracano i dalej jedzono. Bo to była nieliczna okazja, do napełnienia żołądka.
Jedzono pokrzywy (smaczne, polecam, młode), otręby, lebiodę, prażmo (po prostu ziarna się opalało), żołędzie (zresztą do dzisiaj się używa mąki). Wiele potraw dawnych wyglądało zupełnie inaczej. Nasz słynny bigos prawdopodobnie niemiał kapusty. To było mięso, przyprawy i zakwaszone limonkami, bo u nas szlachta dawniej używała masakrycznych ilości przypraw. Dzisiaj (pewnie mamy to po latach komuny i wojnie), my w zasadzie jemy mdłe wszystko, dawniej goździki, cynamon, szafran, itd. były używane bardzo mocno. A dopiero jak bigos trafił do biedoty, zamiast limonki poszedł w ruch sok z kapusty i potem sama kapusta, aż w końcu kapusty tam było więcej niż mięsa.

Rozwój technologii spowodował, że potrzebny był wykwalifikowany pracownik, a ten musiał rozumieć działanie coraz bardziej skomplikowanych urządzeń. To kładło nacisk na szkolenie i nauczanie ludzi. A jak już poszła para w tłoki, to zaczęło się szaleństwo.
Generalnie temat rzeka, a, że jedzenie jest związane z gotowaniem, to dla mnie mocno interesujące, bo zawsze interesowało mnie skąd się wywodzi jakaś potrawa, w jakich wersjach ją robiono, jak się zmieniała itp. niewiarygodne, jak bardzo zepsuto wiele fantastycznych potraw.

Wiesz, bo noszono np. kołtuny (nawet nazwa kołtun Polski była), z wszami, pchłami i stadem zarazków, bo krępowano niemowlęta i małe dzieci, jak pracowano w polu, bo dym szedł z paleniska pod strzechę i się duszono, bo łajno końskie miało tężca, a o skaleczenie nie trudno i setki innych powodów, które w większości zostały zlikwidowane wraz z rozwojem technologii.

A przecież, w Rzymie mieli akwedukty, kible z wodą (co prawda skrobali po tyłkach skrobaczkami) ale mieli o niebo lepsze warunki niż chłopi.

Zresztą co tutaj dużo mówić, bidety, woszlety, czy nawet zwykłe myjki wynaleziono dawno, dawno temu, w ilu polskich domach, można umyć zadek po załatwieniu potrzeby?
W krajach muzułmańskich mają chociażby wiaderko z wodą i kubek.

Nie mam czasu, żeby napisać ci zwięźle.
Na wodolejstwo szkoda mi czasu, chociaż w wielu kwestiach się z tobą nie zgadzam.
Życzę miłego wieczoru i znowu uciekam z forum, na zawsze.

edit.

O co chodzi Krzysiu (@Kristov_pl )?
obraz
Czemu nie mogę usunąć konta?

Był kiedyś wątek z problemem usunięcia konta. Nie wiem czy to nie dotyczy tych wszystkich kont które zostały przeniesione ze starej wersji serwisu.

Rozwiązanie był chyba mail do redakcji/administracji

Nie odniosę się do całej wypowiedzi, bo brak mi wiedzy i czasu na sprawdzanie ale tu akurat się zgadzam. Standardem jest mazanie papierem i na tym koniec a w każdym dużym sklepie typu ‘budowlany’ jest tego od groma Bidety - Dostępne produkty - OBI wszystko do mieszkania, domu, ogrodu i budowy

Ale żeby być sprawiedliwym, to w wielu krajach urządzeń typu bidety nie uświadczysz. Słyszałem że w Chinach jeszcze niedawno, przed wybuchem wzrostu gospodarczego, toalety to był luksus a na dworcach sikało się do „rynien”. Jak ktoś ma mocne nerwy Chińska Rewolucja Toaletowa ze szczepionkami w tle

Nie tak łatwo uciec z forum :wink: Nie no żartuję, wygląda jakby URL do kasowania był błędny.

Z forum można każdego usunąć „od ręki” (tylko w tym przypadku nie ma żadnego powodu), jemu chodzi o usunięcie konta z DP i w konsekwencji również z forum.

Hej, to pytanie raczej w kierunku @Docent, ?

Usunięcie konta jest możliwe w serwisie po kliknięciu awatara i przejściu do Ustawień. Widzę na screenie planszę błędu ze starej wersji serwisu, czy mógłbyś proszę bapisać jak na to trafiłeś? :slight_smile:

PS. Szkoda że usuwasz konto, czy jest coś konkretnego co Cię do tego skłoniło? Może nie warto od razu wszystkiego przekreślać :wink:

Może dzięki temu będzie mu łatwiej zamieszczać komentarze w serwisie?

Wystarczy się nie logować.

To chyba jakaś prowokacja jak rozumiem, bo inaczej nie wyobrażam sobie jak miałoby to pomóc :wink:

No nie żartuj sobie teraz. Przecież czytasz forum i na pewno zdajesz sobie sprawę jakie zarzuty padały do nowego systemu komentarzy. Teraz moim zdaniem jest już lepiej ale na początku zdecydowanie był taki moment, że łatwiej komentowało się artykuły będąc anonimem niż zalogowanym.