Porty usb 3.0 dają 500mA zamiast 900mA

Widzę, że to Windows 7, to dla pewności jeszcze spytam, czy jest to oryginalna wersja systemu, w pełni zaktualizowana, zainstalowane wszystkie najnowsze sterowniki ze strony producenta sprzętu?

Windows 7 jest pobrany stąd http://basewin.pl/ bo niestety microsoft już nie udostępnia oryginalnych kopii. Jednak system w pełni legalny bo mam licencje (wraz z naklejką).
Wszystkie sterowniki ze strony Lenovo pobrane. System również w pełni zaktualizowany.
Też już myślałem, że może to jest wina systemu. Tylko skąd dostać oryginalną instalkę. Na tej stronie niby jest oryginał.
http://basewin.pl/7sp1pl.html

Przez chwile obrazy chyba nie były dostępne, ale przywrócili na stronie MS i można normalnie pobierać
https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows7

" Błąd
Wprowadzony przez Ciebie klucz produktu dotyczy prawdopodobnie oprogramowania preinstalowanego przez producenta urządzenia. Skontaktuj się z producentem urządzenia, aby poznać opcje odzyskiwania oprogramowania."

A na stronie Lenovo niestety nie ma systemu do pobrania.
Na nalepce licencyjnej mam napisane: WINDOWS® 7 PRO OA FOR LENOVO

Czyli skoro na Ubuntu działa normalnie, to oznacza, że to problem z systemem/sterownikami?

No niestety obrazy dedykowane są dostępne tylko u producenta sprzętu, a czy nie możesz zainstalować Windowsa 10 wykorzystując swój aktualny klucz?
Wersja 64 bit
Wersja 32 bit
(Linki które podałem będą aktywne przez 24 godziny.)

Miałoby to kilka zalet, łącznie z tym że aktualny system może nie mieć takich problemów/konfliktów sterowników karty dźwiękowej/wifi. Poza tym to już ostatni gwizdek zwijać się z systemu operacyjnego, który kończy wsparcie techniczne.

edit.

Tak, wygląda na to, że konflikt jest programowy/w systemie, a nie sprzętowy.

Kurcze, nie mogę się przekonać do Windowsa 10, nie lubię tych kafelek.
Czy linki które podałeś są z serwerów Microsoftu?
Ewentualnie jeżeli chodzi o Windows 7 mam możliwość pobrać Dell’owska wersje.
Znalazłem Dell OS Recovery Tool, wpisałem stary service tak z Della i moge pobrać wersje Windows 7 Pro x64. Z tego co pamiętam różniła się tylko tym, że w obrazkach miała logo della, w menadżerze zadań było logo Della oraz w kompozycjach tez była kompozycja z tłem pulpitu Della.

Czy jest sens instalować Windows 10? Czy używając mojego kodu będzie to legalne?
Podaje specyfikacje:
Lenovo ThinkPad t430
-Intel Core i5 3320m
-8GB Ram
-Goodram IRDM Pro SSD 240GB

Tak, linki z serwerów MS https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10ISO
Windows 8 narzucał kafelki, nie Win10, ale o wrażeniach estetycznych nie mam zamiaru dyskutować. Nie jest do dla mnie argument decydujący o użyteczności danego oprogramowania. Użycie swojego klucza z Win7 do Win10 jest legalne o ile przejdzie aktywacje, a o ile wiem jeszcze ten sposób działa.

Ja bym się nawet nie zastanawiał mając taką możliwość, bo jak wspomniałem wsparcie Win7 już się kończy, jest to stary, 10-letni system i zapieranie się rękami i nogami przed postępem technologicznym nic nie da, świat idzie do przodu.

Ale jeśli zdecydujesz inaczej, to poczekaj na kolejną poradę od @Dimatheus odnośnie tych ASIO, czy czegoś. Może znajdzie sposób na rozwiązanie twojego problemu.

Bufor masz ustawiony na bardzo niską wartość. Co to oznacza? Że karta odczytuje zawartość bufora niemal 345 razy na sekundę (44100/128), co dość mocno obciąża procesor. Gdy do tego dochodzą operacje wynikające ze ściągania danych przez kartę WiFi, w dojściach do procesora zaczynają się kolejki i stąd przerywany dźwięk. Co z tym zrobić? To zależy do czego używasz karty. Jeśli tylko do odtwarzania muzyki, można zwiększyć wielkość bufora - spokojnie nawet do 1024 sampli czy nawet 2048. Latencje przy odtwarzaniu i tak nie są istotne.

Oczywiście inaczej sytuacja wygląda, jeśli kartę wykorzystujesz do nagrywania w czasie rzeczywistym. Wtedy taki poziom bufora gwarantuje nieodczuwalną latencję - przy wartościach większych bądź równych 256 samplom nagrywanie z instrumentów może być już problematyczne, chyba że karta posiada funkcjonalność Direct Monitor. Pytanie więc, do czego używasz tej karty?

1 polubienie

Na tym co teraz wstawiłes jest ok ale na tym co poprzednio a ze trzy wstawki były nie.
Jesli znów ci zacznie mulić to spra

Dlaczego na zintegrowanej działa lepiej - bo ta nie korzysta z ASIO. A odłączenie i ponowne podłączenie przewodu USB z interfejsu audio resetuje bufor i sterownik.

1 polubienie

Korzystam z niej do nagrywania gitary jak i grania poprzez specjalny program symulujący wzmacniacze - Guitar Rig. Chociaż nadal nie rozumiem, bo na zintegrowanej karcie na wi-fi również przycina dźwięk a na kablu nie. Jak odpaliłem Ubuntu live, dźwięku mi nie przycinało wi-fi.

Czyli jest całkiem spora szansa, że to może naprawić problem? Fakt, faktem, że chyba już jestem zmuszony do niego, skoro traci wsparcie już bodajże w styczniu. A z tego co czytałem, to całkiem możliwe, że odczuje poprawę wydajności, prawda?
W jaki sposób instalować Windows 10? Tzn co zmienić w Biosie, bodajże jak dobrze kojarzę “UEFI only” i CSM support?

Windows 10 można instalować i na UEFI i na zwykłym BIOS. Bez problemu działa na starszym sprzęcie, bez EFI czy UEFI. CSM to tryb kompatybilności (Compatibility Support Module). Ja nie widzę różnicy, zwłaszcza na dość leciwym sprzęcie. UEFI korzysta z GPT (innego systemu partycjonowania dysków), BIOS z MBR.
Dla mnie Legacy mode jest bardziej intuicyjne i łatwiejsze do naprawy, jeśli system się wysypie.

1 polubienie

Rozumiem, też w niektórych zespołowych kawałkach go używamy, żeby podkreślić brzmienie elektryka.

Wynika to, jak mniemam, z kolejności i priorytetów przerwań. Zresztą zauważyłem, że te problemy mocno narosły po wydaniu i instalacji aktualizacji łatających podatność na MeltDown/Spectre w Windows 7. Mówiono też o tym, że w normalnym użytkowaniu komputera wydajność obniży się niezauważalnie, czego nie można powiedzieć o operacjach I/O.

Sam mam dokładnie taki sam problem - karta Intel WiFi Link 5300, C2D 7350 i Windows 7. Sprawdzałem na wiele sposobów i ostatecznie - jako że komputer i tak służy za DTR - podłączyłem go do sieci kablowo.

Możesz oczywiście spróbować zainstalować inne sterowniki do karty sieciowej WiFi i monitorować, jak wypada Interrupts w czasie mocnego pobierania danych. Ewentualnie w czasie nagrań ustawiaj bufor na małe wielkości - by wyeliminować opóźnienia - a w czasie obcowania z muzyką, na nieco większy. Sprawdzałeś, czy występują przycięcia, gdy bufor do odtwarzania muzyki w czasie pobierania ustawisz na wartość 2048 sampli?

1 polubienie

Jak to zrobiłeś, że dałeś mi bezpośredni link? Wszedłem na stronę którą podałeś i tutaj musiałem pobrać narzędzie do pobrania Windowsa 10. Zrobie bootowalny pendrive i sformatuje przed instalacja dysk, zeby mieć na czysto. Wolę dopytac jeszcze raz. Lepiej Legacy czy UEFI?

Próbowałeś w takim razie Windows 10?

Niestety nie pomogło

Sprawdzę w wolnej chwili. Chociaż i tak nie ma to większego sensu, skoro na zintegrowanej jest podobnie, więc problem leży jak mówisz zapewne w tej łatce. Ciekaw jestem tego Win 10.

Pobierałem spod Linuksa. Jeśli też chcesz mieć dostęp do bezpośrednich obrazów to zmień sobie user agent w przeglądarce na Linuks albo MacOS.

Czy twój system był instalowany z oryginalnej płyty, albo ze strony MS oficjalna instalka, czy z niepewnego źródła?
Mam możliwość pobrać przez Dell OS Recovery Tool oryginalną wersje Windowsa 7 i nie wiem czy to by nie pomogło. Wystarczy wpisać kod service tag. A z tego co zauwazyłem mając wcześniej Della, różnił się tylko dodanymi logami Della, gdzieniegdzie.
Daj znać, bo jeśli instalke miałeś oryginalną to szkoda mojego zachodu. A jeśli miałeś z niepewnego, to spróbuję tą dellowską siódemkę :slight_smile:

Windows 7 dla Della na Lenovo? Nie wróżę powodzenia.

A przede wszystkim namawiam do Windows 10, działa naprawdę dobrze. Jednym z komputerów, których używam jest Lenovo ThinkPad X230i i kilka lat temu zainstalowałem mu Windows 10 (oryginalnie miał Windows 7). I muszę powiedzieć, że laptop spisuje się bardzo dobrze, lepiej niż na Windows 7. Pomijam już oczywistość, czyli to, że szybciej się uruchamia.

Przy okazji - ten mój chyba nie miał płyt, miał chyba partycję przywracania z oryginalnym systemem.

1 polubienie

W jakim trybie go instalować? Legacy czy UEFI? Bo widzę, że zdania są podzielone. Teoretycznie UEFI jest nowszy i szybciej się uruchamia. Czy wtedy należy także włączyć CSM?

Według mnie UEFI.

Tak. Testowo instalowałem na innej partycji i niestety był problem z obsługą karty graficznej. Słabiutki GeForce 9300M GS to jedyna karta w laptopie, więc Windows 10 się dla starego lapka nie nadał.

A jakie wersje przerabiałeś?

Ale na zintegrowanej też korzystasz przez ASIO? Używasz ASIO4ALL?

Generalnie laptop był sprzedawany z Windows Vista Home - jeśli dobrze pamiętam w wersji x86. Windowsa 7 instalowałem później. Tak, to była oryginalna płyta z Windowsem 7 Ultimate x64, który otrzymałem w ramach nagrody za aktywność w czasie sesji technicznej od ówczesnego CEO Microsoftu w czasie jednego z HotZlotów. Zresztą hologramowe płyty mam do dzisiaj. :slight_smile:

Możesz spróbować, ale tutaj jest zagrożenie, że będzie działać nie ze względu na to, że inaczej jest przygotowany obraz, a dlatego, że nie ma w nim poprawki niwelującej podatność MeltDown/Spectre.

Raczej uraczy komunikat o tym, że nie znaleziono odpowiedniego sprzętu…

Jeśli UEFI to lepiej CSM wyłączyć. Chyba że pojawią się jakieś problemy.