Potrzebuję nowy PC do edycji video, ale mam specyficzne oczekiwania

No właśnie wczoraj się dowiedzialem od kolegi od tej promocji - niestety już niedostępnej :frowning: :sob:
Nie znam takich stronek jak humblebundle, czy w świecie oprogramowania takie promocje pojawiają się dosyć często? Bo np sam Vegas rzekomo kosztuje $600, ale jeszcze przez 12 godzin można go kupić za $300.

To samo z efektami Waves; niby $1999 ale oddadzą za $249…
https://www.waves.com/bundles#sort:path~type~order=.default-order~number~asc|views:view=grid-view|paging:currentPage=0|paging:number=20

Mam fuksa, czy takie “wyjątkowe promocje” to norma i nie ma się co spieszyć?

Hindus, zdaje się, że używasz Vegasa - orientujesz się czy tańsza opcja w postaci Vegas Movie Studio ma jakieś ograniczenia w edycji? Moja rytuna: załadowanie AVI i WAW na tracki, dodanie FX w postaci brighness, chroma, cookie cutter do video, animacja tychże FXów, animacja Crop/Pan’ningu, dodanie transitions między video, czasem połączenie “compositing parent” pomiędzy dwoma trackami video, zmiana przejrzystości video, głośności audio, render do mp4. Może Vegas Movie Studio wystarczy? Mam demo i widzę co tam jest, ale ciężko stwierdzić tak na sucho czego tam brakuje.

Promocje się zdarzają, akurat na HB była trzykrotnie bo Magix po odkupieniu od Sony tego oprogramowania i poprawieniu błędów wypuścił to na nowo, po czym dodali swoje funkcjonalności i teraz promują nowe wersje Vegasa. Dla zachęty stare od czasu do czasu trafiają na promocję, rozdają też zniżki. Patrząc po mailu pierwszy HB z Vegas Pro 14 Edit był w grudniu 2017, potem znowu pojawił się w kwietniu 2018, update z Vegas Pro 15 Edit był w grudniu 2018, więc jeśli zachowają ten rytm to w kwietniu można byłoby się spodziewać Vegasa Pro 15 Edit - ale jak to będzie to można zgadywać.

Na rynku wtórnym powinna być możliwość odkupienia tych wersji od kogoś kto wziął z HB w celu odsprzedaży (nie wiem tylko na ile licencja na to pozwalała, ja kupowałem tylko dla siebie). No i przy rynku wtórnym nie ma gwarancji że to oryginalna wersja…

Co do flow, mogę sprawdzić na Vegas Pro 14 Edit jak będę przy komputerze, chociaż na obsłudze się specjalnie nie znam - raczej kupiłem go do amatorskiej obróbki filmów z lustrzanki właśnie (ścieżki audio, przycinanie, efekty przejścia, napisy, korekta kolorów).

Moim zdaniem twoja niechęć do współczesnego oprogramowania i sprzętu bierze się bardziej ze strachu niż racjonalnych przesłanek, ale że nie można ludzi uszczęśliwiać na siłę to mam jeszcze jedno rozwiązanie.
Kup sobie jeden z proponowanych mocnych zestawów razem z Win10. Na Win10 zainstaluj VirtualBox (może być inna maszyna wirtualna, ale ta jest łatwa w użyciu), na VB zainstaluj WinXP i wszystkie potrzebne programy. A jak będzie jakaś promocja na oprogramowanie, albo uzbierasz kasy to będziesz po jednym programie aktualizował i instalował juz na Win10.

Właśnie wracam z kolejnego serwisu komputerowego. Pan powiedział mi, że powinienem kupić nowy, współczesny komputer i zainstalować sobie na nim Win 10 i Win XP jednocześnie. Powiedział, że sam tak robił w kilku przypadkach rok czy dwa temu, ale nie jest mi w stanie powiedzieć, czy jak pójdę dziś do sklepu i kupię najnowszy komputer, to czy na nim również uda mi się odpalić Win XP.

To byłby przełom! Miałbym wszystko czego chcę, i wszystko co ma sens. Nowy komp na lata, nowy Vegas na Win 10 i stare programy na Win XP. Dlatego proszę Was o odpowiedź, na mam nadzieję, ostateczne pytanie:

Jaki nowy komputer powinienem dziś kupić, aby działał na nim Win 10 oraz Win XP?

ps. chciałbym uniknąć tego co mówi pocolog, czyli tego virtual boxa.

Musisz sprawdzić czy istnieją sterowniki pod XP dla poszczególnych składowych komputera - obawiam się, że może ich nie być, więc w rezultacie całość będzie działała źle albo wcale.

Ja się nie obawiam, ja jestem pewien :wink:
Z AMD Ryzenami był problem z Windowsem 7, ostatecznie się udało.
XP, to jeszcze X lat do tyłu. Z Intelem będzie podobnie, prawdopodobnie uruchomi się roces instalacji, ale zacznie walić błędami o brakach sterowników etc. Nawet gdyby udało się, to będzie brakowało wszystkiego, od zintegrowanej karty muzycznej do dirextów, może wersje win 7 pójdą, może nie. PRÓBOWAĆ możesz, ale najprawdopodobniej skończy się virtualboxem, zakup powiedzmy jakiegoś i 5/6xxx nie będzie ani tani, ani super wydajny :wink:

OK, czyli szukam nowego kompa, poczytam o VirtualBoxie i mam nadzieję, że to rozwiązanie zadziała.

Sugeruję VMware Player bo Virtualbox to szit.

OK obczaję. Ale czy ja dobrze rozumiem, że na nowym kompie z Win 10 dzięki Virtualboxowi będę w stanie “przenieść się w przeszłość” i instalowac i uzywac moje programy z WinXP ?

Tak dokładnie, będziesz mieć “drugą, wirtualną” maszynę na której będzie normalnie postawiony Windows XP.

Tak FYI VMware Playera nie wolno używać do celów komercyjnych. Licencja kosztuje $150.
Virtualbox nie ma ograniczeń, jest darmowy.

Chyba że tak.

W przypadku WB pamiętaj tylko o płytce z 4 slotami RAM :wink:
Niby win xp 32 weźie tylko 3,5, ale jak cos w tle na 10 odpalać zaczniej, jakieś gogle, photoshopy, to może być średnio :wink: Dlatego warto zostawić opcję dodania kostek.

Napisałeś tak, że sam musiałem kilka razy przeczytać zanim ogarnąłem o co może Ci chodzić…
Bo rozumiem, że to chciałeś przekazać?

“Jeśli chcesz komfortowo korzystać z VirtualBoxa, pamiętaj, żeby płyta główna Twojego komputera miała 4 sloty na pamięć RAM dzięki czemu tanio będziesz mógł go swobodnie rozbudować i uruchomienie jednocześnie VirtualBoxa i praca na Twojej głównej maszynie z wieloma uruchomionymi programami nie będzie problemem”

2 polubienia

Super, dzieki! Proszę Was jeszcze tylko po podanie mi najsilniejszego zestawu (chodzi głównie o procesor, płyte główną i RAM (jaki ddr, itp) na jakim postawie sobie zapasowy komp z WinXP. Chcę mieć drugi komp z WinXP w celach awaryjnych.

A oto mój stary komp:

Gigabyte GA-M56S-S3 (PCI-E + 4PCI)
AMD Athlon 64-X2 AM2 / Dual Core 6000+ / 3114 MHz
2GB DDR-2 800 Geil Black Dragon CL4
Nvidia GeForce 8600 GT 512 MB / Gigabyte Silent Pipe 2
WD 500GB Caviar 16MB SATA
Sound Blaster PCI128 CT4751
Sound Blaster Live!Value CT4780
Leadtek Winfast TV2000 XP Expert PAL
DVD-RW Samsung SH-S223F SATA DVD
Amacrox Warrior 500W

Proszę zaproponujcie mi ulepszoną (najlepszą, najsilniejszą, i tak bedzie tanio, bo to starocie) konfigurację składaka na którym pójdzie mi WinXP:)

To do celów awaryjnych nie lepiej zostawić tego co masz?

Nie, bo chcę już zacząć pracować, a jak okaże się, że stary komp zdechł a z nowym mam jeszcze jakiekolwiek problemy to zostanę z niczym.

Zwróć uwagę że do rozbudowy starego komputera użyjesz używanych części, bo nowe nie są produkowane od X lat, więc bardziej obawiałbym się niezawodności starego rozbudowanego komputera, niż problemów z nowym mocnym zestawem.

Zamów poleasingowy, prywatnie. Zainstaluj na nim wszystko i zobaczysz czy działa (i jak - w sensie stabilności itd). Jeśli się nie sprawdzi i będą problemy, zawsze możesz skasować wszystko i zwrócić kompa w ciągu 14 dni - ale moim zdaniem zdziwisz się jak wszystko dobrze działa.