Problem Dźwięk - windows 10

mam i zeskanowałem i mam wszystko aktualne co dalej robić

potrafie wejść do biosu no taki ułomny nie jestem zaraz dam znać bo mi pokazuje normalnie że jest karta dzwiękowa

Niekoniecznie. Możesz dokupić dedykowaną kartę dźwiękową, np. SoundBlastera.
Fajna, budżetowa konstrukcja:

mam zdj

135247226_194638995706560_5171489149231506518_n 135862818_319788992577873_1663431845107572223_n

Te programy “automatycznie instalujące sterowniki” to syf i malaria. Jak ci nie zainstaluje dodatkowego operogramowania, np. Opery, Mozilli, jakichś antywirów, to inne syfy poinstaluje. Dla tego pluję na te FixMyPC czy inne ścierwa.
Ten realtek to akurat karta sieciowa.

aha
to tylko jedna opcja kupić karte dzwiekowa

Nie, poghrzeb jeszcze w BIOSie, może tam coś jeszcze jest odnośnie urządzeń dźwiękowych.
A jak nie ma to znaczy, że karta zintegrowana na płycie jest uszkodzona i trzeba dołożyć taką na PCI. Wyżej podałem przykład.

może coś w biosie poprzestawiane że nie działa bo mówię że działało
ale to akurat pirat system

Zresetuj ustawienia BIOSu do domyślnych.

ale co baterie wyciągnać czy jak

Nie, masz na pewno w biosie opcję reset to default settings czy coś takiego, kliknij to to BIOS przywróci swoje ustawienia do domyślnych. A czy system jest kupiony od M$ czy pirat to nie ma znaczenia. System to system. ISO jest taki sam.

weszedłem do biosu i nic nie ma widziałem gdzieś reset ale nie widze

F9 najprawdopodobniej to Reset ale nie jestem pewien.

Z bastuj trochę gościu, nie używałeś to nie mów. Program Driver Easy nie instaluje żadnych zbędnych modułów, no chyba że ściągniesz sobie ten soft po przez menadżera pobierania z DP. Wtedy syf ściągnie i zainstaluje Ci ten downloader a nie program DE. Używam tego softu od paru lat i nie polecam niczego, czego sam nie używam. Niestety w darmowej wersji DE pobieranie obszernych pakietów sterowników to męka a drivery i tak trzeba instalować samemu ręcznie, to skuteczność w rozpoznawaniu egotycznych sterowników jest bardzo dobra. W większości oprogramowanie DE proponuje najnowsze i raczej stabilne drivery. Czasem zdarzy się że jakiś sterownik jest niekompatybilny z naszą platformą ale to rzadkość. Kontroler zgodny z High Definition Audio to na pewno nie karta sieciowa.

W głównym oknie wprost żadnego resetu nie ma, ale wskaż strzałkami pozycję Load Optymized Defalts > Enter > potwierdź zmianę przez Y, F10 i restart.

nic to nie dało

Proszę otworzyć obudowę i podać konkretnie model codecka dźwiękowego zastosowanego w tym modelu płyty głównej. Jest to niewielki chip znajdujący się blisko gniazd jack. Jeśli oznaczenia są zbyt małe, można zrobić zdjęcie.

Realtek ma w sterownikach sporo chipów innych firm, jednak nie wszystkie są wspierane poprawnie dla W10, czasami trzeba ręcznie zainstalować . Sam układ można bez problemu wymienić jeśli jest uszkodzony. Osobiście uważam, że w tym przypadku może to być jednak nieopłacalne, mi by się poniżej 150zł nie chciało do ręki brać gorącego powietrza.

Ja już Ci mówiłem, wymiana płyty głównej lub kupno wtykanej karty dźwiękowej DVD/PCI.