Problem przy aktualizacji Windows Update

Proponuje bys te swoje rozwazania kontynuował z Microsoft zamiast wysnuwać jakies dziwaczne teorie w które sam nie wierzysz.

Ja nie widzę powodu by kwestionowac ich informacje.

P.S. A mnie bawi twój upór by jednak weszło na twoje, na to tez jest sposób. :laughing:

Dziś mi wyszukało aktualizację: 2023-10 Aktualizacja Windows 10 Version 22H2 dla systemów opartych na architekturze x64 (KB5001716). Oczywiście ta z tego tematu też jest która się kończy niepowodzeniem i blokuje przez to instalację tej drugiej tylko dlaczego wcześniej jej nie wyszukiwało i to z datą 10.2023?

mam to samo co ty

Sprawdź bo moze jednak masz. Ja mam zainstalowane dwie te same KB5001716. Windows to Windows

Mam ukrytą tę aktualizację, ale czy po trzech miesiącach Microsoft naprawił już jej instalację?
Czy tego błędu raczej Microsoft już nie naprawi.

Z naprawą jest pewien problem
Wiąże się na niektórych konfiguracjach z ryzykiem utraty spójności partycji. Zatem M$ woli w takich przypadkach nie ryzykować.

Najprościej po prostu powiększyć samemu partycje.
Czasami trzeba to zrobić również z tą na końcu.

Instalując z ostatniej wersji instalki systemu jaka jest oficjalnie dostępna, problem już nie występuje.

Acha, to po prostu porzucili to naprawianie i na wielu maszynach problem będzie się już ciągle wlókł z tą poprawką.
Mogliby chociaż usunąć ją jako dostępną do pobierania w systemach Windows 10 Home, gdzie problem z naprawą nie jest w ogóle potrzebny z uwagi na brak możliwości w ogóle szyfrowania.
Jedynie naprawili w najnowszym obrazie…OK.
Niech siedzi w ukrytych już cały czas.

Czasami niektóre większe poprawki do 10 w zasadzie instalowały system na nowo i tylko kopiowały potem ustawienia i aplikacje. W trakcie były też zmieniane partycje. Możliwe, że dołączą tę poprawkę do właśnie takiej większej, skumulowanej.

Czemu mnie to nie dziwi że MS chowa głowę w piasek.

W pewnym sensie „naprawił”.
Wydał jakieś skrypty które automatyzuja powiekszanie partycji WinRE ale na niektórym sprzecie nawet jej powiekszenie nie rozwiazuje problemu.

No tak, czyli opcja dla zwykłego użytkownika raczej niedostępna, zawiła i nie do końca skuteczna.

Nie spotkałem się osobiście z przypadkiem aby powiększenie partycji nie rozwiązywało problemu. Możliwe, że taka osoba w nieprawidłowy sposób powiększyła partycję lub ją uszkodziła i stąd dalsze występowanie problemu.

Prawdziwy problem pojawia się w środowisku domenowym AD, gdzie polityka bezpieczeństwa domyślnie blokuje możliwość wykonywania skryptów PS. Trzeba wtedy grzebać, bo jakoś nie widzę działu IT który ręcznie usuwa problem na 300 komputerach :slight_smile: Jak ktoś ma lokalny WSUS to może sobie taką aktualizację odgórnie wykluczyć ale to też rozwiązanie trochę jak proteza.

Mówisz, że w najnowszym ISO 22H2 poprawili ten bubel? Dzisiaj pobrałem aktualne ISO i instalator nadal tworzy partycję odzyskiwania o rozmiarze nieco ponad 500 MB.

Poprawili, wcześniej tworzył mniejszą partycję. ok. 260MB.

Oprócz tego obrazki ponizej.

Ja osobiście nie spotkałem sie z problemem dotyczącym instalacji KB5034441.
Tylko ze oprócz mnie jest jeszcze trochę uzytkowników Windows.

Chyba nie do końca jest tak jak piszesz, ja instalowałem system z oryginalnego obrazu ponad trzy lata temu i utworzyło partycję 500 MB.
Więc co niby naprawili?
Te 500 MB jest przecież i tak za mało, jak twierdzi Microsoft.

Zakłada jeszcze jedną na końcu.
Wtedy 500 wystarcza. Zrobiłem już na bank ponad 100 instalacji z wersji z przed jakichś 2 miesięcy, i wszystkie bez problemu się zaktualizowały.
Natomiast starsza instalaka robi problem.

Jak chcesz mogę ci zrobić zdjęcia jak będę instalował.

OK nie trzeba, po prostu nie napisałeś, że dodaje jeszcze jedną.

Szybki jestes. A tłum u was taki ze drzwiami i oknami. Opędzić sie nie da.
Ładna bajka. Szkoda ze bajka

Proste pytanie.

Czyżby WinRe był wtedy na dwóch partycjach?

Prosiłbym o konkretny link z https://techcommunity.microsoft.com opisujacy tę bajkę
P.S.
Z tego co wiem to przy okazji poważnej aktualizacji (bezpieczeństwo) oraz „couple of Windows upgrades or in-place repairs”, gdy na poprzedniej partycji odzyskiwania (WinRE) nie ma wystarczającej ilości miejsca na aktualizację, system Windows utworzy nową partycję odzyskiwania o wymaganej pojemności i ją aktywuje.
Stara partycja WinRe jest wtedy martwa (co mozna w cmd sprawdzić) i czasem system ja usuwa a czasem nie.
Problem z KB5034441 polega na tym że aktualizacja,pełna błedów, nie potrafiła utworzyć nowej, powiekszonej partycji WinRE lub nie było miejsca na jej utworzenie.
Stąd problem.

Tłum? Przecież to raptem po kilka instalacji dziennie przez dwa miesiące. A przecież czasami robi się zestawy po kilkanaście i więcej dla jednej firmy. To są bardzo małe ilości. Nie bardzo wiem o co ci chodzi.

Prawdę powiedziawszy lata mi i powiewa jakie są teorie. Mnie interesuje tylko co zrobić aby skutecznie rozwiązać problem
Drogą prób ustaliłem, że czasami wystarczy powiększyć partycje przed systemem. Czasami, to nie pomaga i trzeba było jeszcze powiększyć tą na końcu dysku. Starsza instalaka, taka z przed ponad roku daje również błąd. Te nowsze, ok. 2 miesiące temu robione działają ok. Po instalacji widać dwie dodatkowe partycje, pojawia się mała na końcu.

A co robi sobie soft M$ to już nawet nie wnikam. Niejednokrotnie się przekonałem, że w M$ łykają takie rzeczy, że nie raz teoria im się rozmija z faktami.

Powiększyć trzeba tę która jest enabled. Nie słyszałem by jednocześnie były obie
Z tego co wiem ten problem z rozszerzaniem praktycznie nie dotyczy partycji WinRe jesli jest za C:, gdy dysk jest w trybie GPT. W przypadku MBR sa problemy z " utrzymaniem" id 27

A ten serwis to fabryka czy raczej " ja i szwagier" gdzies na na wysokim piętrze na zad… warszawki
Bez przesady.