Problem przy aktualizacji Windows Update

Dziś wynalazło aktualizację 2024-01 Aktualizacja zabezpieczeń dla systemu Windows 10 Version 22H2 dla systemów opartych na architekturze x64 (KB5034441)
Przy próbie instalacji na końcu wyskakuje komunikat:
Wystąpiły problemy podczas instalowania aktualizacji, ale ponowimy próbę później. Jeśli ten problem będzie nadal występować i chcesz przeszukać Internet lub uzyskać informacje od pomocy technicznej, użyj kodu błędu: (0x80070643) Uruchamiałem narzedzie do rozwiązywania problemów z windows update ale mieli mieli sobie bez końca. Czy u was instalacja tej aktualizacji przechodzi poprawnie?

https://www.askwoody.com/2024/0x80070643-error_install_failure-with-kb5034441/

Wina leży ewidentnie po stronie M$ - przed instalacją tej poprawki system powinien zbadać czy partycja WinRE jest używana (czy w ogóle istnieje i jest prawidłowa). Ja np. w ogóle jej nie potrzebuję (i nie mam) bo używam zewnętrznych programów do backupu/odzyskiwania/naprawy/partycjonowania. A błąd wyskakuje.

Mam ten sam problem z aktualizacją systemu na maszynie wirtualnej. Kilka miesięcy temu miałem identyczną sytuację z inną paczką aktualizacji, wtedy poczekałem aż pojawi się możliwość ręcznego pobrania paczki z katalogu Windows Update. Pobrałem paczkę dla właściwej wersji systemu i zainstalowałem ręcznie, wszystko przeszło. Teraz pewnie trzeba będzie zrobić tak samo.

Nowe paczki w tym miejscu pojawiają się najprawdopodobniej z opóźnieniem, bo jak wcześniej pisałem - wtedy też musiałem czekać na możliwość pobrania paczki z katalogu.

Może winna partycja:

Czyli za jakiś czas można próbować wpisywać w tej wyszukiwarce ciąg KB5034441 i jeśli będzie dostępny to zainstalować?

Bez problemu. I to nawet nie jedna a trzy.

Informacja Microsoft.

https://support.microsoft.com/pl-pl/topic/kb5034441-aktualizacja-środowiska-odzyskiwania-systemu-windows-dla-windows-10-wersja-21h2-i-22h2-9-stycznia-2024-r-62c04204-aaa5-4fee-a02a-2fdea17075a8

P.S. Jesli narzędzie do rozwiazywania problemów „mieli bez końca” to jest jakis problem z systemem.
Nie zaszkodzi wykonanie dwóch poleceń w CMD (administrator)

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
sfc /scannow

Te komendy są używane w celu sprawdzenia integralności plików systemowych i naprawy Windows Update - tutaj nie mają kompletnie zastosowania bo wszystko działa prawidłowo a problem jest jakby z osobnym systemem (Windows Recovery), który jest na oddzielnej partycji. Wielu ludzi nie korzysta z WinRE i usuwa tę partycję w celu zaoszczędzenia miejsca na dysku a M$ nie zadał sobie trudu aby przed instalacją poprawki KB5034441 sprawdzić czy ona ma zastosowanie. M$ myślami już jest przy Windows 12.


Nie pobiera do końca ! Error ? Win 10/64

Dlaczego nie czytasz uważnie.

Podałem trzy informacje.
Pierwsza dotyczy tego ze problem który opisuje autor tematu, nie u wszystkich występuje.
Druga dotyczy tego co powoduje ten problem.

Trzecia, jako tzw. PS. odnosi się do całkowicie innego problemu

bo zwyczajnie „zgłupiało” i nie zna rozwiązania tego problemu a sam system jest sprawny i nie ma co naprawiać bo Windows Update wcześniejsze 3 poprawki (te ze stycznia) zainstalował bez problemu - @rbit82 nic nie napisał, że były z tym problemy.

no wielkie zdziwienie, problem występuje tylko u tych co usunęli albo uszkodzili partycję WinRE

1 polubienie

Problem występuje także podczas próby aktualizacji dopiero co zainstalowanego systemu, instalowanego z najnowszej wersji ISO dostarczonej przez Microsoft. Sytuacja ma związek z rozmiarem partycji odzyskiwania, a nie tylko z jej brakiem czy uszkodzeniem. Zwyczajnie instalator systemu tworzy zbyt małą partycję odzyskiwania. Proszę zatem nie wprowadzać w błąd.

Sprawdziłem na VM - dysk 60 GB, czysty nowy system Win10 22H2, partycja WinRE 488 MB utworzona podczas instalacji - KB5034441 wchodzi bez problemu. Może jakieś śmieci na tej partycji albo modowany Windows?
P.S. Dla pewności sprawdziłem też w „realu” - tak samo wchodzi. Oryginalny obraz ISO od M$.

Wczoraj wieczorem instalowałem nowy system na laptopie Lenovo B50-70, po wymianie dysku na SSD. Sytuacja dokładnie taka sama. Partycja odzyskiwania ma 509-510 MB. Na ten moment problem jest na 3 systemach, z czym dwa nowe dopiero zainstalowane, a trzeci do maszyna wirtualna z oprogramowaniem do zarządzania dostępem do stref oraz ewidencją wejść/wyjść. W moim przypadku skala występowania problemu 100% :face_with_diagonal_mouth:

Obraz ISO Windows od Lenovo (OEM) czy bezpośrednio od M$ ?

ISO pobrane ze strony MS, wersja 64-bit, 22H2 - najnowsze wydanie na ten moment dostępne.

Narzedzie do rozwiazywania problemów jesli działa poprawnie, generuje raport w którym informuje czy coś znalazło i rozwiazało problem czy tez nie.

Jesli tego nie potrafi to znaczy ze jest jakiś problem z systemem i nie ma to nić wspólnego z tym czy aktualizacja została pobrana i zainstalowana czy tez wystapiły jakies błedy.
Nie mieszaj dwóch odrębnych rzeczy.

Było coś wcześniej na tych laptopach? Przed instalacją mogłeś wszystkiego nie wyczyścić. Na pierwszym obrazku widać, że partycja WinRE ma numer 4 a na schemacie widać tylko 3 partycje. Instalator i zarządzanie dyskami nie pokazują ukrytych partycji (i to jest skandal). Laptopy mogą mieć własną partycję odzyskiwania od jego producenta. Wyczyść dysk jakimś dedykowanym narzędziem np. Macrorit/Acronis/Paragon i wtedy zrób instalację Windowsa.

To narzędzie działa tak poprawnie jak przywracanie systemu z punktów przywracania. Podobno komuś, kiedyś to się udało. Ja bym się tym nie sugerował.