Problem przy instalacji windowsa 7 - brak sterownika do HDD?


(Artur1104) #1

Mam problem przy instalacji windowsa 7 na komputerze wyskakuje taki oto komunikat:

Problem w tym, że ja nie mam płyty do tego dysku.

DYSK to :

Dysk SEAGATE Barracuda 7200.12 320GB

Windows jest dobry bo instalowany wiele razy na innych komputerach.


(system) #2

On nie prosi Cię o sterownik do dysku tylko o sterownik do kontrolera płyty głównej. Jest na płytce ze sterownikami oraz można pobrac ze strony producenta płyty (czesto spakowany zip, ma być rozpakowany aby zobaczyło).

Czesto maja nazwy AHCI/RAID/SATA etc.


(Artur1104) #3

Nie mogę znajść :confused:


(system) #4

Na stronie ACER…

 

http://www.acer.pl/ac/pl/PL/content/drivers

 

Ustawiasz sobie co masz a na końcu jaki system.

 

Jest sterownik, sprawdziłem dla w7 64bit ale są też pod inne systemy… hmm ale coś mi tu nie pasuje

 

Czy ty masz pirata win7 czy oryginał ? Bo z tego co widzę to w7 nie powinien poprosić o ten sterownik,


(Artur1104) #5

Pobrałem i wrzuciłem rozpakowane jak i w rar’ze na pendriva.


(system) #6

Vista 64 bo dla w7 nie dali, teoretycznie powinno działać.

SATA RAID Intel SATA RAID Driver 8.7.0.1007 232.8 KB 2009/04/22 Do pobrania


(Artur1104) #7

Taka lista wyskakuje po wskazaniu folderu:


(MacGregor) #8

nie wiem czy ten sterownik był testowany ale jeśli nie to spróbuj.

 

http://global-download.acer.com/GDFiles/Driver/SATA/SATA_Intel_8.9.0.1023_W7x86W7x64_A.zip?acerid=634024928626384180&Step1=DESKTOP&Step2=ASPIRE&Step3=ASPIRE%20M3800&OS=712&LC=pl&BC=ACER&SC=EMEA_20

 

Możesz też podać screena z biosu. Może coś w ustawieniach przeoczyłeś.


(mrFreeze) #9

Tutaj nic nie ma do rzeczy żaden sterownik. Instalujesz z pena czy z CD? Skąd masz system pobrany sumy kontrolne zweryfikowane?


(MacGregor) #10

Chyba nie masz pojęcia o instalowaniu systemu. Czasami zdaża się że w instalce systemu brakuje sterowników do kontrolera dysku przez co pojawia się problem opisany w tym temacie. I proszę nie wprowadzać w błąd czymś o czym nie ma się pojęcia.


(mrFreeze) #11

Nie rozśmieszaj mnie jak ja instalowałem systemy to Cię na świecie pewnie nie było :slight_smile: Co mają wspólnego sterowniki SATA i Win7?


(Artur1104) #12

Po wskazaniu foldera z tymi sterownikami, winda nic nawet nie wykrywa. Zero.

Tak samo jak wyżej tutaj pisałem/próbowałem innych sterów: http://forum.dobreprogramy.pl/problem-przy-instalacji-windowsa-7-brak-sterownika-do-hdd-t510262/#entry3238864


 

Próbowałem kilka systemów. Specjalnie pobrałem z internetu inne windows 7 ale na niej to samo.

Instalacja jednej z CD a drugiej z pena.

I ta z CD już używana z kilka razy była więc musi działać.

 


Foty z biosu:


(system) #13

W zakładce BIOSu  Integrated Peripherals , w pozycji Onboard SATA Mode zmień w okienku AHCI na inną pozycję, nie AHCI. Będzie tam chyba do wyboru IDE lub RAID, więc zmień na to na IDE , potwierdź zmiany (F10), Yes i restart. Ponów instalację systemu spod bootowania.

Do AHCI powrócisz po pomyślnym zainstalowaniu systemu w trybie IDE. Odpowiednie sterowniki są na stronie Acera, ale to już inny temat.


(Artur1104) #14

Jak mam włączone na IDE lub RAID (bo takie opcje mam do wyboru) to i tak chce te sterowniki


(system) #15

RAID na pewno nie! Na IDE powinno być OK. System Windows 7 nie potrzebuje na IDE żadnych sterowników do dysków HDD. Robisz bodaj jakiś błąd podczas instalacji? W szczególności nie uruchamiaj w instalatorze pozycji Załaduj sterownik ! Podziel dysk na partycje, sformatuj je, wskaż tę, na której ma być system (nie tę 100 MB!) i “Dalej”.  https://www.youtube.com/watch?v=juflQI45QwA


(MacGregor) #16

 

Tyle samo co samochód i silnik czy komputer i dysk. Oba te narzędzia bez podanej części nie będą działać i tak samo samochód bez silnika nie pojedzie tak samo nie zainstalujesz systemu na dysku z którym nie masz jak się połączyć. Więc nie dyskutuj o rzeczach o których nie masz pojęcia. To że ty miałeś tyle szczęścia i do twoich konputerów były sterowniki w plikach instalatora nie znaczy że każdy ma tyle szczęścia. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwośi to zapraszam na priv, nie chcę komuś zaśmiecać tematu bezsensowną dyskusją.


(mrFreeze) #17

Dokładnie jak to się mówi “przyganiał kocioł garnkowi” i tak zrobił się śmietnik w temacie czyli mały offtop i śmietnik zaliczy. W7 nie ma nic wspólnego ze sterownikami sata będę się upierać z uporem maniaka. Nigdy nie integrowałem sterowników do W7 bo system ma je zawarte w sobie. Problem jest zapewne sprzętowy np. uszkodzony dysk.


(MacGregor) #18

to czemu nawet M$ każe instalować sterowniki w takim przypadku? Może wyjaśnię to inaczej. Ile jest różnych płyt głównych które są w stanie obsłużyć windows 7? tysiąc? dwa? trzy? Teraz sobie pomnóż tą liczbę przez np. 2Mb bo tyle zazwyczaj ważą sterowniki tego typu. I teraz wychodzi na to że same sterowniki zajmują 90% instalki. A co z grafiką, dźwiękiem, chipsetem i innymi podzespołami? Pomyśl czasem zanim coś napiszesz. Jak już mówiłem. To że ciebie nie spotkał taki problem nie znaczy że on nie istnieje. Z resztą po co byłaby opcja wgrania sterowników przy instalacji? Bo tak?

 

@Artur: a może spróbuj ściągnąć paczkę sterowników do chipsetu? Gdzieś musi być ten sterownik…


(system) #19

 

Spoko, wiemy, że masz duże doświadczenie.

Ale nigdy nie mów nigdy.

 

Miałem płytę ASUS jakąś z serii 78L… - czy IDE, AHCI czy nawet RAID nigdy Windows 7 (pierwsze premierowe wydanie box) nie poprosił o sterowniki przy instalacji. NIGDY

 

Zmieniłem płytę na M5A97 R2.0, nie wiedziałbym o tym gdybym miał w tym momencie 2 dyski bo stawiałbym RAID, ale tak się trafiło, że miałem jeden.

BIOS w trybie AHCI, na starcie prośba o załadowanie sterowników, komunikat identyczny jak u autora posta. Z lekka się zdziwiłem bo wiem, że w7 ma własne… No ale pogalopowałem szukać płytki, zapodałem i poszło.

 

Potem z ciekawości zacząłem dochodzić dlaczego ? No czym różni się AHCI starej płyty od AHCI nowej ?

Stara miała kontroler AMD i tak się przedstawiał a nowa miała kontroler PROMISE ! I właśnie do tego kontrolera nie ma wsparcia w7 bez podania sterowników bo ma tylko uniwersalne.

 

 

Ale mam jedno ale. Pytałem czy faktycznie system oryginalny. Dlaczego ? Bo już widziałem takie cyrki na piracie…

Oczywiście nie można wykluczyć uszkodzenia sprzętu czy po prostu błędu w sztuce instalacji. Zwłaszcza, że autor napisał iż w trybie IDE też ma taki komunikat.


(BlackFX) #20

Takie cyrki to ja pamiętam ale przy XP 2000 98 95 ale przy Windows 7, no chyba, że ktoś na antyku wciska 7, też tak robiłem i tam sie dopiero zaczynają cyrku ze sterownikami a największe z dźwiękiem.