Problem z rozruchem komputera

Witam serdecznie.

Na wstępie chciałbym napisać, że postaram się o jak najdokładniejsze opisanie problem z którym się borykam od bardzo bardzo dawna. Jeśli coś będzie nie zrozumiałe, to piszcie śmiało. Postaram się poprawić błędy ( od zawsze język polski był dla mnie piętą achillesową ).

Jestem bardzo zdeterminowany i postanowiłem ponownie podnieść rękawice i zmierzyć się z problemem o którym za chwilę napiszę. Niejednokrotnie próbowałem coś z tym zrobić, ale zawsze kończyło się na tym samym, czyli na niczym, dlatego od razu uprzedzam, że ( wybaczcie ) temat nie jest dla laików.

No to zaczynamy …

Jakieś dwa lata temu postanowiłem zmodernizować komputer. W tym celu kupiłem nowe części:

Płyta główna - Asus P5K deluxe/wifi ( specyfikacja ).

Procesor - Intel Core 2 Duo E6750 2.66GHz

Pamięć ram - OCZ Platinum DDR2 2x1 GB 800MHZ ( specyfikacja )

Ze starego sprzętu zostało:

Obudowa - Thermaltake Tsunami

Zasilacz - Hiper HPU 4S 480W ( niestety nie znalazłem opisu takiego modelu )

Dysk - Maxtor 160GB 8MB SATA

Dysk - Seagate 160GB IDE

Karta graficzna - pożyczona/zastępcza, GeForce bodajże 7200 ( byle co ).

W niedługim czasie grafikę zmieniłem na Asusa GeForce 8800 GTS 512 Ram ( specyfikacja )

I nie pamiętam w którym momencie zaczęły pojawiać się problemy, czy przed wymianą grafiki, czy po, a może jeszcze wcześniej. Wydaje mi się, że w momencie, gdy wrzuciłem zastępcza grafikę.

OPIS PROBLEMU

W momencie, gdy naciskam przycisk “power” komputer odpala, ale nic się nie dzieje. Ekran monitora jest czarny, a wentylator na grafice chodzi z maksymalną prędkością. Nie wiem jak jest z pozostałymi wentylatorami, bo słychać głównie ten z grafiki.

Komputer może tak sobie chodzić i chodzić.

Zazwyczaj bywa tak, że muszę wyłączać zasilacz, włączać komputer, wyłączać zasilacz, włączać komputer i tak ileś tam razy, aż w końcu się uruchomi, pokaże się ekran z - komunikatem, przywrócę moje ustawienia biosu i automatycznie zrobi się rozruch. Tym razem udany rozruch, ale też nie zawsze …

Czasami, ale to tylko czasami bywa tak, że po kilkunastu sekundach od włączenia, komputer sam się zrestartuje, uruchomi, ale dalej nic się nie dzieję, a czasami, ale to tylko czasami odpala się ponownie i jakimś cudem widzę komunikat.

Czasami bywa tak, ale to już bardzo rzadko ( choć dziś mi się zdarzyło ), że komputer odpala się normalnie.

Reasumując bywa różnie, ale w 99 % zawsze muszę włączać, wyłączać zasilacz, aż do skutku.

Zamieszczam krótki filmik:

klik - akurat tu udało mi się go uruchomić bardzo szybko :smiley:

klik - tutaj akurat odpalił bez komunikatu.

Jako ciekawostkę podam, że komputer odpala się normalnie, gdy jest nagrzany tzn. po wielogodzinnym działaniu, mogę go wyłączyć i po chwili włączyć bezproblemowo. Problem zaczyna się wtedy, gdy postoi wyłączony przez dłuższy czas.

Komputer po uruchomieniu jest stabilny. Nie ma z nim żadnych problemów. Często chodzi po kilkanaście godzin bez przerwy. Gry działają bez zarzutu. Dodam, że procesor jest podkręcony. Został podkręcony przez właściciela sklepu, gdy pokazywałem mu tenże problem. Nigdy wcześniej nie podkręcałem procka, więc pomyślałem sobie, że skoro mi już go ustawił, to czemu mam nie skorzystać. Tak więc podkręcony procesor nie ma związku z problemem, bo nawet na standardowych ustawieniach dzieje się to samo.

Teraz przyszedł czas na “dobicie” was :slight_smile:

Jak już wspomniałem wcześniej, walczyłem z tym problem. Zapytacie co dokładnie robiłem, a ja wam napiszę, że:

  • początkowo można pomyśleć, że wina leży po stronie zasilacza, więc go podmieniłem dwukrotnie na dwa różne,

  • można pomyśleć, że wina może leżeć po stronie kabla zasilającego, listwy, bądź w domu są spadki napięcia. Oczywiście kabel zmieniłem, komputer testowałem u kolegi w mieszkaniu, czy w sklepie komputerowym, gdzie na pewno nie ma spadku napięcia,

  • bateria na biosie wymieniona na nową,

  • dyski twarde odłączane, przepinane, kombinowanie ze zworkami itp,

  • pamięci ram podmienione dwukrotnie,

  • karta graficzna podmieniona na innego geforca

  • pożyczyłem od kolegi specjalną płytkę, którą umieszcza się w gnieździe PCI ( tak ? ) i która pokazuję wszystkie błędy w czasie startu. Wywalało jakiś błąd związany z pamięciami, ale nikt nie mógł go rozkminić. Nawet pracownicy sklepu.

… i za każdym razem było to samo, aż w końcu pomyślałem, że wina leży po stronie płyty głównej, która wysłałem do ASUSA. Ci jednak odesłali mi ją z powrotem twierdząc, że płyta jest sprawna.

Teraz chyba już wiecie dlaczego tyle się męczę. Czasami po prostu brakuje sił, a na nowego kompa człowieka nie stać :slight_smile:

Uczucie świadomości, że z komputerem coś jest nie tak i że w każdej chwili może po prostu “paść”, też jest nie miłe.

Został mi do podmiany procesor, ale kolega pracujący w sklepie uważa, że to jest mało prawdopodobne, bo rzadko kiedy procesory padają.

Dorzucam zdjęcia biosu. Może tu znajdziecie jakieś zagadki.

Configure system perf.

Configure system perf #2

Hardware monitor

Advanced CPU

North Bridge

On board device

APM conf.

Boot

Sata conf.

Suspend

USB

Proszę w jakiś sposób POMÓŻCIE ! Stawiam flachę temu kto postawi prawidłową diagnozę !

Przy okazji jeśli widzicie złe ustawienia w biosie to podpowiedzcie.

Ten magiczny komunikat oznacza, że przekręciłeś proca, ramy lub ht.

Po przywróceniu defalutowych ustawień CPU Voltage powineneś mieć na Auto - zmień na Auto lecz na dalszych screenach widzę, że nadal masz kręcony proc.

Komputer raz się włącza, raz nie ponieważ jest za bardzo podkręcony, musisz ustawić fabryczne ustawienia biosu, bez żadnego OC.

Napisałem wcześniej, że na fabrycznych jest to samo. Mogę dorzucić screeny :slight_smile:

zgadzam się w zupełności z Kolega Piotrkiem :smiley:

Miałem to samo ze swoim.

Kilka dni po zakupie postanowiłem go przetestować i po podkręcać co nie co i miałem to samo co ty :slight_smile:

tak więc lepiej zjedź na ustawienia domyślne w biosie.

Czy czytacie co piszę ? :smiley:

Za chwile przywrócę standardowe ustawienia. Odczekam godzinę i dam sobie rękę uciąć, że będzie to samo, bo już to sprawdzałem.

kupiłem nową płyte główną abit’a ,zamontowałem wszystko jak trzeba i po uruchomieniu miałem ten sam problem ,wiec czym prędzej ją odniosłem do sklepu,podejrzewam że problemem jest bios ,wgraj nowszy lub inny -spróbować nie zaszkodzi

Zapomniałem o tym wspomnieć, że też tego próbowałem. Najpierw zainstalowałem najnowszy po czym nieco starszy. Żeby nie było zrobię to co napisał Piotrek. Każdemu trzeba dać szansę :slight_smile:

Ciąg dalszy tego:

komputer-sie-nie-wlacza-t245339.html

?

http://www.hardware.info/en-US/productd … 80_Silver/

Kilka sztuk montowałem klientom, nie przypominam sobie żeby były problemy z tymi zasilaczami. Ale u ciebie napięcia pokazywane przez programy są nieciekawe - sprawdzałeś kiedykolwiek miernikiem?

Bo takie wskazania czujników płyty głównej mogą miec trzy przyczyny:

  • nieprawidłowe napięcia

  • błąd programu

  • uszkodzenie czujnika (układu pomiarowego)

i tu po raz kolejny stwierdzam że nie pamiętam aż takich błędów pomiaru na płytach Asus P5K. Co może oznaczać że:

… skłamali :stuck_out_tongue:

Albo nie przetestowali do końca, co również jest prawdopodobne.

Jadę na standardowych ustawieniach.

zdjęcie

CPU VOLTAGE mogę ustawić tylko na “Ignored”

Ja bym sprawdził pamięci a konkretnie je wymienił , też miałem taki przypadek że kilkakrotnie uruchamiałem zimnego kompa , ciepły zazwyczaj zaskakiwał za pierwszym razem , trwało to pewnie z rok , na początku było mało stersujące bo zaskakiwał albo od razu albo za drugim razem ale z biegiem czasu coraz więcej razy trzeba było załanczać , aż pewnego pięknego dnia już wogóle nie zaskoczył , zacząłem sprawdzać bardziej skomplikowane podzespoły bo akurat takie miałem pod ręką , nic nie pomagało , w koncu sąsiad pożyczył mi jedną pamiątke , wywaliłem swoje dwie i załozyłem jego , komp do razu załapał , okazało się że 2 sztuki pamięci były uszkodzone., a wczesniej sprawdzałem je pojedynczo bo myślałem że przynajmniej jedna może być uszkodzona. Myśle że to prawie identyczny przypadek , przypomniało mi się że nawet bios wywalał błędy i komunikaty że przetaktowane pamięci i powróci do defaud a był defaud. Dobierz pamiątki zalecane przez producenta płyty gł . o dokładnie zalecanych parametrach.

napięcia zmienia się w zakładce Ai Tweaker

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5fe … 3f87b.html

Hey, wiesz, miałem kiedyś do czynienia z problemem podobnym do twojego, ale w mniejszym natężeniu. Komputer nie reagował na naciśnięcie power, czasem, jak zareagował, komp wystartował, ale na ekranie było czarno. Innym razem po normalnym starcie i dłuższej pracy zrestartował się znienacka, głównie przy obciążeniu, np. grą, czasem pokazywał się niebieski ekran, W 70% komp uruchamiał się i chodził normalnie, czasem tak bez problemu nawet ok. miesiąc a tak średnioto 1x na jeden - dwa dni wariował j. w. czasem wariował 2 - 3 razy w ciagu dnia. Trwało to wszystko ok. 2 lata do czasu, aż zmieniłem płytę główną i grafikę. Przyczyną tego było prawdopodobnie uszkodzenie płyty lub /i/ grafiki w ten sposób, że czyściłem wnętrze kompa i użyłem szczoteczki ze sztucznego włosia do delikatnego odkurzenia kurzu głównie z grafiki i płyty głównej. Prawdopodobnie zadziałały ładunki elektrostatyczne. Niedługo po tym czyszczeniu zaczęły się te problemy nie dyskwalifikujące korzystania z kompa, ale czasem bardzo uciążliwe. W serwisie twierdzili, że komp jest dobry, bo rzeczywiście akurat wtedy chodził bez problemu.

Obecnie mamy takie czasy, że nawet w serwisie mogą ci powiedzieć, że masz dobry sprzęt /oszczędności/ i nie masz gwarancji, że twoja płyta, czy grafika jest w porządku. Minimalne uszkodzenie ścieżki na płycie i będziesz miał kłopoty. Płyta po rozgrzaniu może wtedy chodzić dobrze, na zimno zwiększa się przerwa na uszkodzonej ścieżce i kłopoty z uruchomieniem. Prawdopodobieństwo, że masz to samo, co ja, jest bardzo niewielkie, jednak sporym prawdopodobieństwem jest, że masz jakiś feler na płycie lub grafice. Na wszelki wypadek przetestuj sobie jeszcze pamięć programem MemTest. Jeśli z tym, co napisałem nie zgadzasz się, to olej to i nie odpowiadaj na ten tekst :):):slight_smile: Pozdrawiam i życzę zwycięstwa z kompem

Ja miałem bardzo podobną sytuację po złożeniu komputera. Męczyłem się z nim ponad 2 tygodnie, w końcu po długich testach i poszukiwaniach okazało się, że płyta nie toleruje wiele rodzajów (a właściwie producentów) pamięci. Płyta to Asus M2N-VM DH. Na początku miałem pamięci Patriot, przy którch po wciśnięciu Power miałem tylko kręcące się wentylatory, a obrazu brak. Później miałem pamięci firmy Crucial. I tutaj komputer działał (lub próbował działać jak u ciebie). Jak wystartował to chodził dobrze cały czas, ale z reguły nie było obrazu, a wentylatory się kręciły. W końcu kupiłem tanie pamięci Kingstona (wersja ValueRam) i od tego momentu wszystko chodzi jak należy. Być może masz tem sam problem, ale głowy nie daję. :slight_smile:

Witam.

Wrzuciłem pamięci goodram 2x512 MB. Pierwsze odpalenie komputera wyglądało tak, że komputer się uruchomił, pochodził 15 sek. i sam się wyłączył, po chwili sam się włączył i działał.

Zrobiłem godzinną przerwę i ponownie włączyłem komputer. Rozruch wyglądał tak samo jak wyżej.

Za trzecim razem komputer odpalił się normalnie.

Za czwartym nie odpalił się wcale, , dlatego postanowiłem podłączyć go pod inna listwę.

Za piątym jednak nie odpalił i z powrotem podłączyłem go pod starą listwę.

Za szóstym razem odpaliłem go z samego rana gdzie nigdy nie odpalał za pierwszym, a tym razem poszedł.

Gdyby nie te dwa incydenty, to można by powiedzieć, że jest już po problemie, ale jednak …

Macie jakieś pomysły ?

P.S Mam dwie takie same listwy zasilający na których jest napisane 504W, czy to ważne ?

Moim zdaniem coś jest nie tak w biosie, daj zdjęcia z każdej zakładki biosu

A ja na 95 % obstawiam na uszkodzoną płytę - problem płyt na chipach P35 (podwójny start i reszta).

Zmontuj wszystko na innej płycie i sprawdź.

Pamięci nie zdały egzaminu. Przed momentem musiałem sporo się namęczyć żeby uruchomić komputer.

Wgraj bios Beta 1005.

Ale i tak obstawiam uszkodzoną płytę, a tak na SERIO serwis ASUSA nigdy nie stwierdza usterki, nigdy! Oni tak podnoszą sobie statystyki. Płyta misi być bardziej uszkodzona żeby ją wymienili na nową po prostu.

Sprawdź tak, rozbierz komputer na części pierwsze. Samą płytę główną z procesorem połóż na tworzywie nie przewodzącym (najlepiej) - jak możesz to wymień pastę termoprzewodzącą.

Przeczyść pędzelkiem płytę i resztę rzeczy, a wnętrze styków sprężonym powietrzem (uruchom po 10 min po sp.pow.). Podłącz jakąś kość w ostatnie gniazda. Podłącz jeden dysk, zasilacz i grafikę.

Komputer uruchomisz np. śrubokrętem zwierając na ćwierć sekundy piny od powera.

Dobrze żeby było to w zimnym pomieszczeniu jeśli po nagrzaniu się uruchamia bezproblemowo. Plus mocnym nawiewem chłodnego powietrza na płytę.

I wymieniaj kolejno podzespoły, tylko tak wyeliminujesz usterkę. Usterkę może powodować nawet zła śrubka i sam przycisk power, naprawdę dosłownie wszystko.

Od piątku na pokładzie mam Kingstony 667 MHz. Takie dostałem pamięci od znajomego ze sklepu. Takie też doradził mi przetestować Pan z “pomocy technicznej asusa”.

Już się ucieszyłem, że wszystko jest okej, bo AŻ 6 razy komputer odpalał bez żadnych problemów. Dopiero za 7 razem zaliczył tak zwany “podwójny start”, co podobno jest normalką na P35. Martwi mnie tylko to, że na końcu wyskoczył komunikat “overclocking failed”, a w biosie wszystko mam na AUTO.

Mam pytanie, ponieważ zrobiłem update biosu do wersji 0902, czy to normalne, że w rejestrze pokazuję mi starą wersję biosu, a w momencie rozruchu nową ?

System bios version

"A_M_I_ - 6000819

BIOS Date: 06/19/08 11:21:34 Ver: 08.00.12

BIOS Date: 06/19/08 11:21:34 Ver: 08.00.12"

Nie, na pewno nie, jak robisz upgrade biosu?