Problemy z instalacją sterowników

Linuxa nie używam, ponieważ:

  1. na żadnej spośród 3 dystrybucji Linuxa nie udało mi się poprawnie zainstalować mojego Radeona, wskutek czego wydajność GPU w aplikacjach graficznych (GIMP) jest kiepska, wentylator karty pracuje na 100% (jest sterowany przez sterownik domyślnie), więc komputer nie nadaje się do pracy. A próbowałem sterowników z różnych źródeł i instalowanych różnymi metodami.

  2. Wiele aplikacji, których potrzebuję nie ma odpowiedników w Linux, których poziom dopracowania i możliwości pokrywają się z wersją na Windows.

Możesz podać jakich dystrybucji próbowałeś i jaką dokładnie masz kartę graficzną.
Pytam bo może i jakość otwartych sterowników nie powala ale żeby były problemy nawet w gimpie to trzeba mieć naprawdę pecha.
Pozdrawiam

Instalowałem Manjaro, Mint, Kubuntu, KDE Neon. Bodajże Manjaro nie udało się zainstalować, bo instalator nie wykrywał karty WIFI a bez tego nie chciał przejść dalej (poszczególne problemy mogą mi się mylić między dystrybucjami, trochę minęlo od tych prób).

Mint zainstalował się gładko, ale instalacja sterowników się nie udawała. Sterowniki ze strony producenta wysypywały się na starcie, ponieważ brakowało jakichś zależności, ale nie wypisywal, czego mu brakuje a nie mogłem znaleźć na stronie producenta listy, co jest potrzebne. To samo na Kubuntu, KDE Neon… Karta graficzna Radeon HD 6870. Problem polega na tym, że komputera nie da się używać bez instalacji sterowników, bo zarówno na Windows jak i Linux, bez sterowników wentylatory pracują na 100% - ciężko własne myśli usłyszeć :).
Za chwilę podejmę drugą próbę instalacji sterowników :stuck_out_tongue: wróciła mi motywacja

W trakcie startu instalatora Manjaro możesz wybrać z jakich sterowników chcesz skorzystać: wolnych lub własnościowych.

Bez sterownika nawet oglądanie filmu FullHD to pokaz slajdów…

Jak dobrze pamiętam, wybrałem własnościowych. Teraz podejmuję próbę instalacji na Kubuntu. Instalator Catalyst na mnie krzyczy - cannot satisfy dependencies. I tyle :stuck_out_tongue: instrukcja instalacji jest dośc obszerna. Wykonuję krok po kroku:
sudo dpkg -l fglrx fglrx-core fglrx-amdcccle fglrx-dev
Na to niezgodnie z instrukcją dostaje zwrotkę: nie znaleziono pakietu…
Kolejne polecenie, zgodnie z instrukcją:
sudo dpkg-i fglrx_15.201-0ubuntu1_amd64_UB_14.01.deb
“Nie znaleziono polecenia”

Co robię źle? Nie znam dobrze Linuxa od strony terminala i architektury, bo zawsze, gdy próbowałem poznać, natrafiałem na problemy, niestety wychowany na Windowsie :frowning:

Działam zgodnie z instrukcją dołączoną do sterownika do mojej karty graficznej - sterownik do Ubuntu 64, Wykonuję na Kubuntu 18.04 64bit

Na początek: sudo apt update && sudo apt full-upgrade
W następnym kroku spróbuj zainstalować ww. pakiety również korzystając z apt: sudo apt install fglrx fglrx-core fglrx-amdcccle fglrx-dev

A w ostatnim poleceniu między dpkg oraz -i brakuje spacji - stąd komunikat o błędnym poleceniu. No i plik *.deb trochę stary, dotyczy Ubuntu 14.

update i upgrade robiłem.

Nie ma na stronie producenta nowszej wersji sterownika, to świeżo pobrana.

Taką mam zwrotkę po wykonaniu sudo dpkg -i powyżej

Wybieranie wcześniej niewybranego pakietu fglrx.
(Odczytywanie bazy danych … 252413 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Przygotowywanie do rozpakowania pakietu fglrx_15.201-0ubuntu1_amd64_UB_14.01.deb …
Rozpakowywanie pakietu fglrx (2:15.201-0ubuntu1) …
dpkg: problemy z zależnościami uniemożliwiają skonfigurowanie pakietu fglrx:
fglrx zależy od fglrx-core; jednakże:
Pakiet fglrx-core nie jest zainstalowany.

dpkg: błąd przetwarzania pakietu fglrx (–install):
problemy z zależnościami - pozostawianie nieskonfigurowanego
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu systemd (237-3ubuntu10.4)…
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu ureadahead (0.100.0-20)…
Przetwarzanie wyzwalaczy pakietu mime-support (3.60ubuntu1)…
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
fglrx

A uprzednio wykonane polecenie daje taki rezultat:

sudo dpkg -l fglrx fglrx-core fglrx.amdcccle fglrx-dev
Wybór:U=nieznany/I=instalacja/R=usunięcie/P=wyczyszczenie/H=zatrzymanie
| Stan:N=brak/I=zainstalowany/C=skonfigurowany/U=rozpakowany/
|/ F=częśc. skonfigurowany/H=częśc. zainstalowany/W=wyzw. czek./T=wyzw. zapl.
|| Błędy?=(brak)/R-do pon. inst. (duże litery w “Stan” i “Błędy”=problemy)
||/ Nazwa Wersja Architektura Opis
++±================-=============-=============-=====================================
iU fglrx 2:15.201-0ubu amd64 Video driver for the AMD graphics acc
un fglrx-core (brak dostępnego opisu)
dpkg-query: nie znaleziono pakietu pasującego do wzorca fglrx.amdcccle
dpkg-query: nie znaleziono pakietu pasującego do wzorca fglrx-dev

Na moje oko, to pakiet fglrx zainstalowałeś “zbiorczo”, w poprzednim poleceniu. Więc nie ma sensu instalować go ponownie.

Więc do czego teraz powinienem przejść?

Do następnego kroku poradnika :wink:

Czyli zignorować to, że
sudo dpkg -l fglrx fglrx-core fglrx.amdcccle fglrx-dev
Wybór:U=nieznany/I=instalacja/R=usunięcie/P=wyczyszczenie/H=zatrzymanie
| Stan:N=brak/I=zainstalowany/C=skonfigurowany/U=rozpakowany/
|/ F=częśc. skonfigurowany/H=częśc. zainstalowany/W=wyzw. czek./T=wyzw. zapl.
|| Błędy?=(brak)/R-do pon. inst. (duże litery w “Stan” i “Błędy”=problemy)
||/ Nazwa Wersja Architektura Opis
++±================-=============-=============-=====================================
iU fglrx 2:15.201-0ubu amd64 Video driver for the AMD graphics acc
un fglrx-core (brak dostępnego opisu)
dpkg-query: nie znaleziono pakietu pasującego do wzorca fglrx.amdcccle
dpkg-query: nie znaleziono pakietu pasującego do wzorca fglrx-dev

i lecieć dalej do

$sudo dpkg-ifglrx-core_14.500-0ubuntu1_amd64_UB_12.04.4.debfglrx_14.500-0ubuntu1_amd64_UB_12.04.4.debfglrx-dev_14.500-0ubuntu1_amd64_UB_12.04.4.debfglrx-amdcccle_14.500-0ubuntu1_amd64_UB_12.04.4.deb

Pomijając, że instrukcja zakłada jak widzę starsze wersje sterownika, bo jest tu 14.500 a mój plik deb to fglrx_15.201-0ubuntu1_amd64_UB_14.01.deb

Nie. Nie instaluj *.deb, bo to starsza wersja pakietu, którą chwilę wcześniej zainstalowałeś korzystając z apt. Pomiń instalację *.deb i idź dalej.

Ok wykonałem raczej wszystko, wykrywa fglrx, fglrx-core nie znajduje, test “gears” działa poprawnie, VLC Media Player nadal nie odtwarza poprawnie pliku .MOV, wentylatory nadal działają na 100%, więc żadnej zmiany nie zauważam. Pod Windows PC jest niesłyszalny, obecnie hałas jest porównywalny do dużego wentylatora biurowego. Nie sądzę, by tak to miało wyglądać. Czyżby w sterownikach dla Linux olali obsługę chłodzenia zależnego od temperatury GPU? No i dziwne, że VLC nie radzi sobie z .MOV?

Wsparcie amd dla zamkniętego fglrx sterownika skończyło się dla tej karty na: Ubuntu 14.04 i Debian Jessie.

Ta karta nie będzie działać z zamkniętym sterownikiem fglrx na żadnej nowej dystrybucji Linuksa. Trzeba użyć otwartego sterownika w połączeniu z niewolnym firmware (blob).
Spróbuj zainstalować Debiana z tego obrazu: https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/9.5.0+nonfree/amd64/iso-cd/ (sprawdź sumę kontrolną ściągniętego obrazu płyty).
Akceleracja powinna działać zaraz po instalacji bez potrzeby doinstalowywania czegokolwiek.
Jeśli by tak nie było a karta to hybryda z intelem to załóż osobny wątek na forum.

Na jakim konkretnie sprzęcie?

i5, Radeon HD 6870, płyta główna Asrock, dysk SSD IRDM.

@saturno Inne dystrybucje nie zawierają sterownika do tej karty wbudowanego, tylko Debian?

A czipset jaki? Która generacja i5?

Chipset Intel® Z77
CPU i5-2500K

A karta wifi jaka?

Wbudowana na MoBo - producent podaje tylko:

WiFi-802.11n module

  • 300Mbps IEEE 802.11n / 54Mbps IEEE 802.11g / 11Mbps IEEE 802.11b