Przeinstalowanie windowsa na laptopie/jakie stery wgrać?


(pixelmaster) #1

Witam :slight_smile:

Planuje format laptopa (1 raz w życiu :P), ale nie wiem jakie mam pobrać i wgrać sterowniki. :C

Na stacjonarnym miałem płytki zawsze a do laptopa nic nie mam.

Laptop to Compaq Presario CQ56-105SW

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/soft … 20570#N299

jest tam np. kilka różnych sterowników do bluetooth albo wifi i nie wiem czy mam wybrać sobie jakieś czy wgrać wszystkie :confused:

I jeszcze chce się upewnić, po zmianie systemu adres MAC laptopa się nie zmieni prawda ?

Proszę o pomoc :slight_smile:

Pozdrawiam :slight_smile:


(system) #2

Prawda! Ponadto już teraz uruchom w tym laptopie program Everest, sprawdź i zapisz sobie jakich firm są zamontowane karty sieciowe Ethernet i WiFi oraz Bluetooth. Na ten moment pobierz ze strony firmowej, którą podałeś, te właśnie sterowniki.


(xomo_pl) #3

nie wiem, czy wiesz ale na dysku tw. komputera masz (o ile jej nie skasowałeś kiedyś) ukrytą partycję z Windows, która ma sterowniki wgrane, niestety razem z masą softu niepotrzebnego, który zamula.

Jest to tzw partycja recovery, jak lap startuje to powinno być napisane, który klawisz wcisnąć aby uruchomić odzyskiwanie systemu.

Jeśli masz nośnik z W7 czystym (od MS, niemodyfikowanym przez producentów sprzętu) to nie musisz szukać sterowników do sprzętu, bo o ile W7 znajdzie sobie internet (wykryje kartę sieciową) to powinien sobie też wgrać odpowiednie stery do sprzętu.


(22ewa1) #4

witaj ja mam taki system na latopie i wciskam klawisz f4 później recovery…przywracanie całkowite systemu…dalej…dalej… czekam koło10min i system całkiem nowy , wszystkie ustawienia ok


(adam9870) #5

Gratulacje. O zaletach robienia formata a nie korzystania z preinstalowanych systemów przeczytasz tutaj: http://www.dobreprogramy.pl/Czemu-Vista … 11413.html

Co do instalacji sterowników, zobacz moją wiadomość w temacie, do którego linka podaje poniżej. Wszystko będzie jasne.

jak-instalowac-sterowniki-ponowne-uruchumienie-t489903.html

Sterowniki mogą być też w Windows Update:

pytanie-dotyczace-aktualizacji-systemie-windows-t483969.html#p3049515

nie-umiem-zainstalowac-internet-explorera-pod-windows-t476064.html#p3003364

Chociaż ja jestem ostrożny co do Windows Update. Jeżeli skonfigurujemy Windows Update z opcją Zainstaluj aktualizacje automatycznie (zalecane), to system automatycznie sprawdza czy są dostępne aktualizacje, pobiera je i instaluje. Dotyczy to nie tylko aktualizacji systemu, ale też sterowników do sprzętu itp. Spotkałem się z przypadkiem, kiedy system sam zaktualizował sterownik do pewnego urządzenia (właśnie prawdopodobnie z Windows Update i ta wersja powodowała problemy. Powrót do starszej wersji sterownika rozwiązał sprawę. Ne chcę Cię niepokoić, ale gdybyś zauważył kiedyś problemy, to wróć do tego tematu i zerknij tutaj:

bluescreen-windows-t489660.html

blue-screen-windows-bit-t491491.html#p3095248

padniety-system-asus-k50ij-vista-sp1-t491471.html

Czy nie masz problemów z aktywacją? this-copy-windows-not-genuine-t488041.html?hilit=aktywuj#p3075113 Jeżeli będą problemy z aktywacją przez Internet, to trzeba aktywować przez telefon, tutaj aktualny numer: http://blogs.technet.com/b/mkedziora/ar … ienta.aspx (00 800 12 11654)- to naprawdę nic strasznego, można skorzystać z automatu gdy zadzwonimy, a jeżeli nieradzimy sobie to można pogadać z człowiekiem, który pomoże (gdyby tak było to dzwonisz i mówisz, że masz problem z aktywacją, po prostu, i pracownik Microsoft prowadzi Cię za rękę po aktywacji systemu).

Na przyszłość polecam wykonywać kopie zapasowe, odpowiednik recovery z laptopów, ale bez dodatków producenta. Jest żart, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy dopiero będą je robić. :wink: Do wyboru metoda windowsowa Wykonywanie kopii zapasowych i przywracanie (więcej w Google: kopie zapasowe Windows 7) albo narzędzia firm trzecich, np bezpłatny Paragon Backup & Recovery 2012 Free - obrazy dysków. Program robi obraz dysku albo partycji, a kiedy np. system padnie, to można odtworzyć ów obraz i wszystko jest w takim stanie, w jakim było w momencie tworzenia obrazu dysku lub partycji. Więcej tutaj.

Pozdrawiam!