Raport obowiązkowy - Farbar Recovery Scan Tool

Raport obowiązkowy - Farbar Recovery Scan Tool

System operacyjny: Windows XP\Vista\7\8\10\11 32-bit oraz 64-bit

Nieingerencyjne narzędzie służące głównie do identyfikacji infekcji. Oczywiście możliwości programu są dużo większe. Raport z tego narzędzia stanowi podstawę do analizy aktualnej kondycji systemu. Jest to niezbędne do podjęcia działań naprawczych. FRST możemy uruchomić zarówno spod Windows jak i z poziomu środowiska zewnętrznego WinRE. Uruchomienie z poziomu środowiska WinRE opisano tutaj.

Uruchamiamy FRST z poziomu Windows

 1. Pobierz FRST zgodny z wersją Twojego systemu: 32-bit lub 64-bit. Jeśli nie wiesz jaką architekturę ma Twój system zobacz jak można to sprawdzić tutaj.

Do pobrania ze strony: FRST 32-bit
Do pobrania ze strony: FRST 64-bit

 1. Po pobraniu programu (np. na pulpit) uruchamiamy go z prawami administratora klikając dwukrotnie na ikonę.
  obrazek1

 2. Należy potwierdzić klauzulę użytkową klikając przycisk Tak.
  obrazek2

 3. Jak uruchamiamy program po raz pierwszy tworzona jest kopia rejestru i po tym pojawi się właściwy interfejs programu. Konfigurujemy go jak na obrazku poniżej i klikamy przycisk Skanuj.
  obrazek3

 4. Ukończenie skanowania sygnalizowane jest kolejnymi raportami. Za każdym razem klikamy przycisk OK.
  obrazek4

 5. Jak zatwierdzimy komunikaty automatycznie otworzą się kolejno w notatniku raporty: FRST.txt, Addition.txt, Shortcut.txt które zlokalizowane są na dysku w tym samym katalogu z którego był uruchamiany FRST.

 6. Na forum prezentujemy wszystkie raporty które umieszczamy bezpośrednio w poście w formie pliku tekstowego. Ewentualnie umieszczamy je na https://pastebin.com a w poście na forum podajemy wtedy linki do wklejek ale to rozwiązanie awaryjne.

Uwagi

 1. FRST posiada funkcję automatycznej aktualizacji.
 2. FRST nie jest kompatybilny z systemem Windows XP 64-bit.
 3. FRST może być blokowany podczas pobierania i uruchamiania przez niektóre programy antywirusowe. Należy je w takiej sytuacji wyłączyć.
 4. FRST uruchomiony więcej niż jeden raz ma odznaczone pole Addition.txt czego efektem jest brak raportu Addition.txt po zakończonym skanowaniu. Raport ten z reguły wymagany jest tylko raz ale jeśli padłaby taka prośba to należy przed skanowaniem zaznaczyć opcję Addition.txt ręcznie.

Logi z FRST są podstawą do rozpoznania problemów z komputerem w dziale Bezpieczeństwo

Aby dodać zawartość logów wystarczy dodać pliki bezpośrednio do pisanego postu na naszym forum:
obrazek5

Główne zasady, w przypadku, gdy iJuliusz udziela pomocy:

 1. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że każdy z Nas na Forum DobreProgramy, poświęca swój czas, aby pomagać innym. Czekaj cierpliwie na instrukcje.
 2. Bardzo ważne, abyś nie uruchamiał/a żadnych programów i nie wykonywał/a innych poleceń niż te, o które poproszę.
 3. Wykonaj wszystkie polecenia, które przedstawię. Jeśli któreś z nich jest dla Ciebie niezrozumiałe powiadom mnie o tym i nie wykonuj kolejnych kroków.
 4. Powiadomię Cię, gdy Twój komputer będzie bezpieczny i będziesz mógł uruchomić program usuwający pozostałości po programach naprawczych.
 5. Jeśli nie będziesz odpowiadał/a przez 3 dni na moje polecenia, uznam, że nie potrzebujesz więcej pomocy i temat zostanie zamknięty.
 6. Jednocześnie, gdybym Ja nie odpowiadał przez 48 godzin, napisz do mnie na PW z przypomnieniem.

By: @iJuliusz.