Realtek, włączenie słuchawek [offtopic]

Mam podłączone słuchawki z mikrofonem (osobne wejście jack) do komputera. Słuchawki działają, ale przez Realteka wciąż są wykrywane jako głośniki:


Kiedyś w jakiś sposób udało mi się włączyć słuchawki w menedżerze Realtek, ale dziś mam z tym problem i nie wiem jak włączyć.
Zatem… jak włączyć słuchawki w menedżerze Realtek?
Słuchawki z mikrofonem oczywiście są podłączone na tylnym panelu.

Witaj @anon423116

Jak rozpoznawane są słuchawki podpięte do przedniego panelu?

Sprawdź, a potem przepnij do tyłu.
Następnie w ustawieniach w Menedżerze Realtek
obraz
wyłącz Przedni panel, potwierdź ustawienia
Zrób restart.

Sprawdź ustawienia.

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Witaj @iJuliusz

No przedni panel jest zepsuty od lat, także jakby on nie istniał. Zostaje tylko tył.

Rozumiem.

Edytuję, bo niewłaściwego określenia użyłem

Jeśli Menedżer Realtek wykrywa przedni Panel, to go wyłącz według porady w moim pierwszym poście

Ewentualnie możesz go odpiąć z płyty, bo nie wiem czy jest opcja odłączenia / wykrywania go w Biosie

O ile to nie błąd z tłumaczeniem od X-lat, bo nikt nie wiedział jak po chińsku jest „popraw”/„ulepsz” wykrywanie przedniego panelu (jak sprawdzałem to w „chińskim” raczej też by był błąd a nie słaby tłumacz na angielski i potem w cały świat, że aż wstyd było im poprawiać).

Hej,

Kabla od przedniego panelu nie ma, usunąłem go kiedyś.

W zawansowanych ustawieniach urządzenia, przełączyłem tak:
Bez tytułu2
Pojawiły się słuchawki na liście, ale wybrać ich nie mogę:


Jeśli ma to jakieś znaczenie, używam wersji 2.81 bo to ostatnia wersja, która ma panel Realtek. Chończycy olali sprawę i kolejne wersje są bez panelu a przynajmniej tak było jeszcze kilka miesięcy temu.

Panel niby wyniósł się do MS Store jako osobna aplikacja, czyli potrzeba aż Windows 10 (Windows 8.1 raczej odpada zwłaszcza za awarię działania sklepu, której raczej na około 2 lata nie naprawią).

Realtek rzeczywiście przeniósł się do MS Store:
https://www.onmsft.com/news/official-realtek-app-spotted-in-the-windows-10-microsoft-store
Choć wyszukać go nie mogę z poziomu aplikacji.

Ale ten panel działa jedynie ze sterownikami Realteka jakie zaciąga Windows 10.
Wystarczy w menedżerze urządzeń wejść w Kontrolery dźwięku, wideo i gier i usunąć urządzenie Realtek wraz ze sterownikami i zrestartować system.
Wówczas system dociągnie te pasujące do panela.
Są to inne sterowniki od tych tradycyjnych Realtek HD audio.
Te nazywa system (nazwa po kliknięciu w ikonę głośnika w zasobniku) Realtek(R)Audio.

Usunąłem całkowicie Realtek z systemu, próbuję pobrać z MS Store, jednak jak zwykle zawsze coś:

No ale, zassał system nowe sterowniki Realteka automatycznie?
Po ponownym uruchomieniu?
Masz w ogóle dźwięk?
Jak klikniesz na ikonkę głośnika na zasobniku to pokazuje Realtek(R) Audio?
Bo błąd masz przy pobieraniu panela…

Po ponownym uruchomieniu kompa, dźwięku nie było przez kilka minut, jednak już jest, bez informowania mnie, że coś się zainstalowało. Ikonki w trayu nie mam. WU nie wyszukuje sterowników audio. W menedżerze tak to wygląda:

No to masz jednak dalej Realtek Hight Definition Audio, które nie są kompatybilne chyba z tym panelem.

U mnie wygląda tak.
gl
I w wejścia i wyjścia audio

gl1

Nie wiem dlaczego tak się dzieje, że nie zaciąga ci prawidłowych.
Może to coś z twoją kartą dźwiękową…

No trudno, widocznie niekompatybilne są. Instaluje R2.82 i spróbuje wtedy panel dociągnąć.
Kiedyś w ulubionych na głównej DP miałem program, który dociąga programy, w tym Realteka najnowszą wersję wraz z panelem. Ale, od kiedy ulubione programy poszły się walić, znaleźć nie mogę programu. Jeśli ktoś wie o jaki program chodzi, zapodaj nazwę…

Jeśli ręcznie zaciągasz sterowniki to te, które obsługują panel są oznaczane inaczej, niż te normalne.
Pisałem o tym w wątku jakiś czas temu, zaraz ci zapodam jakie trzeba szukać.
Trzeba pobierać sterowniki w wersji UAD nie HDA.
Tutaj mój temat.
https://forum.dobreprogramy.pl/t/brak-opcji-w-panelu-realteka/645471/4

Ok, zatem wstrzymuję się z instalacją R2.82.

Wyżej edytowałem posta.
Jednak system powinien ci zaciągnąć odpowiednie.
Napisz jaką masz płytę główną i kartę dźwiękową, może to ma znaczenie i ktoś będzie wiedział coś więcej.
Sprawdź sobie jeszcze „rozwiąż problemy z dźwiękiem”.
Może coś wykryje system - skoro nie masz ikonki, to jest coś nie tak.
Tak zrobili, że te nowe stery Realteka wykastrowali z ich panela.
Czyli zostają starsze, żeby mieć oryginalny panel.
Ten dociągany ze sklepu Microsoftu działa tylko z tymi nowymi.
Ale podstawowe ustawienia są jeszcze w samym Windows 10.

Mimo że jest to blaszak, a nie Lenovo, zainstalowałem UAD:
https://www.station-drivers.com/index.php?option=com_remository&Itemid=352&func=fileinfo&id=4793&lang=en
Instalacja przeszła bez problemu.
Po chwili pobrałem Realtek Audio Control: https://www.microsoft.com/en-us/p/app/9p2b8mcsvpln?rtc&activetab=pivot:overviewtab tym razem pobrał się i zainstalował. Jednak po włączeniu Panelu, informacja po chwili, że nie może połączyć się z usługą RPC:


Płyta główna ASUS P5QL-E. Karta dźwiękowa Realtek, ale jaka? Nie wiem gdzie to sprawdzić.
Problemów z dźwiękiem nie wykrywa system.
Obstawiam, że płyta główna ograniczona jest.

Miałem też ten błąd.
A jakie pokazuje teraz w menedżerze urządzeń?
Masz ikonkę głośnika i co pokazuje jak klikniesz?

Ikonki głośnika w trayu nie ma.
W menedżerze urządzeń chyba bez zmian: