Realtek, włączenie słuchawek [offtopic]

Faktycznie za dużo chyba ci namieszałem, ale starałem się pisać jasno.
To teraz krótko.
Kliknięcie ikonki głośnika, nie pokazuje dosłownie jakie masz sterowniki oczywiście, bo nic się nie zmieniło.
Klikając na tę ikonkę mając zainstalowane „normalne” sterowniki Realteka, czyli HDA (te które nie działają z panelem Realtek ze sklepu Microsoftu) - to otrzymasz napis
„głośniki (Realtek High Definiton Audio)”.
Te sterowniki mają swój panel ustawień (menedżer Realtek).
Jeśli zainstalujesz sterowniki UAD czyli (takie, które działają z panelem Realtek ze sklepu Microsoft) - to otrzymasz napis
„głośniki (Realtek (R) Audio)” mała różnica a jednak jest - te działają z panelem Realtek ze sklepu Microsoftu.

Apka ze sklepu - to jest właśnie ten panel ustawień Realtek ze sklepu Microsoft, który ci się nie otwierał i dawał błąd.

A daje błąd, dlatego że nie masz zainstalowanych sterowników w wersji UAD, które tylko obsługuje ( błąd jest przy sterownikach w wersji HDA, czyli „normalnych”).
On działa tylko z tymi, jak klikniesz na ikonkę głośnika i dają nazwę -„głośniki Realtek (R) Audio”.
Co do działania w ogóle menedżera ustawień Realteka (w skrócie panela), że jedne sterowniki ci pokazują ikonkę w trayu i pewnie panel ustawień się otwiera a w innym wypadku nie ma w ogóle ikonki i nawet z pozycji instalacji nie otwiera się panel…to już wina samych sterowników.
Więc u ciebie jest problemem, że większość sterowników nie działa prawidłowo, jak również sam system nie potrafi ci zaciągnąć właściwych automatycznie, co Windows w 90 procentach robi dobrze.
Więc kwestia jest taka, że musisz mieć bardzo dobrze dobrane sterowniki do swojej specyfikacji sprzętu (czipset).
I pewnie dotyczy to sterowników zarówno w wersji UAD (czyli nowych działających z panelem Realteka ze sklepu Microsoft) jak i też HDA czyli starszych ze swoim panelem Realteka.
Czyli najlepiej szukać odpowiednich do systemu Windows 10 (64 bit) jeśli masz tę wersję systemu na stronie producenta płyty głównej.
Tutaj jak sprawdzić jaką masz płytę główną i nie tylko.

Jak sprawdzić płytę główną, korzystając z komendy Msinfo32? Postępuj następująco:

Naciśnij na klawiaturze równocześnie przycisk „Start” (z logo Windowsa) i klawisz z literą „R”.
Otworzy się okno „Uruchamianie”.
Wpisz komendę Msinfo32.
Zobaczysz podsumowanie systemu.
Informacje znajdziesz w podpunktach „Producent płyty głównej” i „Model płyty głównej”.

Jak sprawdzić, jaki masz komputer w inny sposób? Możesz skorzystać z tej metody:

Wciśnij Start + R.
Wpisz komendę cmd.
Wpisz systeminfo.
Odnajdź informacje „System Manufacturer” i „System Model”.

Nie zawsze narzędzia systemowe wyświetlają nazwę płyty głównej prawidłowo, szczególnie dotyczy to sytuacji z komendą Msinfo32. W takim przypadku możesz zainstalować darmowe oprogramowanie. Do polecanych należą CPU-Z i Aida32, które dostarczają kompletnych informacji.

No więc tak, mając zainstalowane R2.82, jest ta informacja oczywiście:
2

Całkowicie odinstalowałem Realtek, dodatkowo wszystkie sterowniki audio z menedżera urządzeń, w tej chwili dźwięku nie ma, ikonka głośnika jest z czerwonym znaczkiem, próbuję wymusić jeszcze Windows Update, może dociągnie jakieś sterowniki Audio, ale póki co, nic nie dociąga. Jeśli nic nie dociągnie WU, to spróbuję zainstalować UAD dla Asusa.

A co do informacji o płycie głównej…:


Ok. Doszedłem w końcu do tego, dlaczego sterownik UAD dla Asusa nie chciał zainstalować się. W tej chwili jest zainstalowany i dźwięk też wrócił. Wystarczyło z menedżera urządzeń wszystkie sterowniki audio usunąć, nie tylko Realteka.
Po ponownym uruchomieniu komputera, w Menu Start pojawiły się 3 aplikacje: Realtek Audio Console, Sonic Studio 3, Sonic Radar 3.

Realtek Audio Console oczywiście nie włącza się, bo jest informacja jak wcześniej, czyli: Nie można się połączyć z usługą RPC.
Sonic Radar 3, oraz Studio włącza się z tym, że od razu jest informacja: bieżący system jest nieobsługiwany lub sterownik audio został niepoprawnie zainstalowany.


Ponoć wystarczy zainstalować najowszą wersję UAD, ale na stronie station-drivers, linki padły do nowszych wersji, jedynie jakaś starsza wersja dała się pobrać. Szukam nowszej wersji, ale bez skutku.

Ten Sonic Studio 3 obsługuje tylko wybrane modele, więc albo nie obsługuje twojego, albo tutaj jest jeszcze wymóg instalacji sterowników APO, żeby zadziałała.
Ale coś piszą o lapkach z najnowszymi procesorami do tego Sonic Studio 3 …więc marne szanse, że ta apka zadziała u ciebie.
https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1037051/

Raczej nie będzie działać.
Ciekawi mnie, dlaczego w menedżerze urządzeń nie mam Realtek(R) mimo że zainstalowałem UAD.


Udało mi się znaleźć najnowszą wersje UAD dla Asusa, z marca 2021. Zainstalowała się bez problemu.

A skąd instalowałeś?
Masz teraz folder Realtek w „program files”.
Tych UAD nie ma w tym folderze, przynajmniej u mnie…ale, już sam nie wiem, ponieważ moje UAD zaciągnął system przez Windows Update.

W ogóle to te zaciągnięte z automatu to są od Microsoftu, chociaż dostawca to Realtek.
Więc możliwe, że tylko te mają takie oznaczenie, czyli od Microsoftu.
Nie chcę cie wprowadzać w błąd, możliwe że instalowane UAD z wolnej ręki, mają inne oznaczenie.
U mnie tak wyglądają

Nie chcę ci mieszać, z tymi sterownikami to jest bałagan, ja mam lapka a ty PC.
Musisz jak pisałem jeszcze poszperać na forum typowo Asusa, może tam będzie ktoś, kto ci podpowie dokładnie jakie powinny działać z twoim czipsetem.

Zainstalowałem z station-drivers. Wcześniej linki nie działały u mnie, nie wiedzieć dlaczego, a już działają i mogłem pobrać najnowszą wersję.
No folderu Realtek w „program files” nie mam. Jedynie pojawił się na dysku „C” jako „DRIVERS”:
Bez tytułu
Co do tego Realtek(R), no to całkiem możliwe, że laptopy od producentów jak np. Lenovo, czy Dell, mają takie oznaczenia, jak i WU sam dociąga sterowniki. A składaki takiej „wygody” nie mają.

Ciekawe jest po prostu, dlaczego nie zasysa ci WU z automatu.
Może za krótko czekasz po odinstalowaniu urządzenia ze sterownikami.
Zassane pewnie działały by dobrze, to znaczy z tym panelem ze sklepu Microsoftu.
Ale w tym panelu ze sklepu Microsoftu to i tak nie ma zbyt wielu funkcji, przynajmniej u mnie nie wiele więcej od ustawień systemowych.
Ja walczyłem o jakiś rozszerzony panel z takimi ustawieniami jakie mają menedżery Realteka, czyli korektory i inne i się poddałem, bo za każdym razem miałem „ubogi” ten panel, wykastrowany z ustawień i poprzestałem na tych zaciąganych automatycznie i korektora jaki daje u mnie apka Doby Atmos…

Wcześniej już czekałem z tym WU nieco dłużej niż zazwyczaj, próbowałem wymuszać.
Miałbym laptopa jakiegoś markowego, wtedy miałbym porównanie. Ale póki co, to muszę wstrzymać się z dalszą zabawą, bo wszystko dąży do jednego, że apka ze sklepu nie włącza się.
No nic, wracam do R2.82.
Za jakiś czas będę chciał kupić laptopa jakiegoś nowego, bo ten stary ziemniak potrafi psuć nerwy czasami, to wtedy będę miał porównanie.

Czyli te, które teraz zainstalowałeś też lipa…
Więc faktycznie, jedynie na forum Asusa mógłbyś jeszcze zapytać, dlaczego nie działa ci ten Microsoftowy panel Realtek.

No ale też z poziomu samego sklepu mi nie wyszukuje aplikacji, to tak jakby rzeczywiście nie była obsługiwana przez mojego kompa, jedynie z linku, z przeglądarki byłem w stanie zobaczyć aplikację i ją zainstalować.
No albo jeszcze na forum Asusa popytać. Chociaż, zapytam, bo jestem ciekaw, dlaczego apka robi takie problemy.

No właśnie…
Jak stery ją obsługują, to ona powinna pojawiać się sama w starcie lub w sklepie Microsoftu na twoim koncie - jako do pobrania / zainstalowania jak nie jesteś zalogowany - to wystarczy kliknąć na trzy kropki koło avatara i też pokaże.
Jak już masz zainstalowaną wcześniej to powinna działać, ale jak wiadomo, ona działa tylko ze sterami UAD.
Może usunięcie jej i ponowne pobranie przy sterach UAD coś naprawi…
Ale to tylko przypuszczenia.
Tak zrób, jak piszesz…na forum Asusa popytaj.

Zarejestrowałem się na forum Asusa, trzeba czekać 24h na aktywację.

No to też przegięcie…:frowning:
Szybciej chyba byłoby na wsparciu…

@cyngiel_1 zapytałem na forum Asusa, czekam na odpowiedź.

To daj tutaj info, co ci poradzili.

@cyngiel_1 weź mi wytłumacz o co chodzi.

Dostałem odpowiedź na forum Asusa:
„If the „Realtek HD Audio Universal Service” is not enabled in the Startup menu of the Task Manager then it will not work. If it’s enabled or you don’t see this in the Startup menu in Task Manager then it is not compatible.”

Nie widzę żeby usługa Realtek była uruchamiana w menedżerze urządzeń i zresztą, niby jak miałaby się uruchamiać tam…
W menu autostart, nigdy też nie miałem Realteka.

Pootrzymuje cały czas zdanie, że mój Realtek jest za stary. Do tej pory musiało się z tym coś zmienić.

Tutaj jest podobny problem.

https://forum.benchmark.pl/topic/286520-windows-10-1903-sterowniki-realtek-uad-i-audio-console/.

Oczywiście w autostarcie (panel uruchamianie w menedżerze zadań) - powinieneś mieć jak najbardziej uruchomioną usługę Realteka.
Źle zrozumiałeś, ta usługa powinna widnieć w menedżerze zadań w panelu uruchamiane, a nie w menedżerze urządzeń…
I to nie zależnie, czy sterowniki UAD, czy HDA.
Skoro jej nie masz to dziwne, że system w ogóle odtwarza ci audio.
Nie wiem, może na jakichś podstawowych sterownikach microsoftu.
U mnie oczywiście widnieje taka usługa zarówno w autostarcie jak i w usługach.


Widać też taki proces w menedżerze zadań.

Więc, aby działał ci panel Realteka ze sklepu microsoftu, to musisz mieć usługę Realteka i proces włączony.
A dlaczego tak się nie dzieje u ciebie to nie wiem niestety.
Ale na pewno to jest związane ze sterownikami i twoim czipsetem.

Rozumiem. W menedżerze urządzeń nie mam Realteka, czy też w procesach po instalacji UAD.
Ale po zainstalowaniu HDA, Realtek jest już widoczny na liście menedżera zadań w procesach, jak i w uruchamianie.
Dopytam na forum Asusa, jak sprawdzić chipset Realteka, jaki mam. Bo może rzeczywiście tutaj jest pies pogrzebany.


EDIT: Na własną rękę próbowałem poznać chipset:

Wobec tego wygląda na to, że faktycznie (chyba?) twój chipset nie jest zgodny z nowymi sterownikami UAD.
Może na to wskazywać sam fakt, że system Windows 10 nie pobiera ci sterowników UAD automatycznie, czyli takich które współpracują z tym panelem ze sklepu Microsoftu.
Pozostaje ci instalacja sterowników HDA z tego wynika.
Sterowniki UAD jak widzę nie są pokazywane w programie HWiNFO, przynajmniej u mnie nie są widoczne.

U ciebie są widoczne chyba właśnie po instalacji HDA.
Sterowniki chyba można znaleźć jeśli skopiujesz ten cały wiersz Audio Controler Hardware i wkleisz do wyszukiwarki.
Mam lapka 12 letniego i do niego pasują nowe sterowniki UAD…no, ale może to loteria.
Nie znam się na chipsetach, może ktoś jeszcze podpowie dokładniej co i jak.
Tutaj coś o chipsetach.
https://whatsnext.pl/karta-dzwiekowa-na-plycie-glownej-poradnik/

Może zrób sobie automatyczne sprawdzenie sterowników z tej strony Intela.
Może dociągnie ci najnowsze do chipsetu twojej płyty głównej i karty dźwiękowej.

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/detect.html

Płytę główną pokazuje ci HWiNFO, może dobrze wejść na stronę Asusa i znaleźć najnowsze sterowniki chipsetu płyty głównej.

Na dniach sprawdzę jeszcze linki, które podałeś.
A może to być wina starego biosu? Na moja płytę główną niestety wyszły dwie wersje, ostatnia z roku 2009 bodajże i taką mam zainstalowaną od lat.