Reset Windows XP

Witam. Mam sprawę, która dotyczy restartu całkowitego komputera z windowsem XP. Jest on bardzo zaśmiecony, pewnie też zawirusowany. Chciałbym zrobić mu całkowite oczyszczenie wewnętrzne za pomocą usunięcia wszystkiego i zostawienia systemu nietkniętego. Czy da się to zrobić w bezpieczny sposób? (komputer jest mi bardzo potrzebny do pracy i nie chcę go uszkodzić).

Oczywiście, że nie da się. Wirusy owszem, usuniesz programem doktor web choćby nawet, zbędne pliki usuniesz programem Odkurzacz, ale nie wywalisz wszystkich programów tak, aby nie został po nich najmniejszy ślad, ponieważ zawsze w rejestrze zostaną jakieś wpisy po danym programie. Niby można zbędne wpisy rejestru wywalić, ale zakładam, że masz zainstalowanych więcej jak 10 programów, tak więc prawda jest taka, że prędzej zajedziesz się, niż do zera wyczeszesz wszystkie pozostałości w rejestrze do wszystkich programach, tak więc jedynie możesz wywalić Windowsa poprzez format i wgrać na nowo.

Ten komputer jest w opłakanym stanie. Mozilla włącza się po starcie systemu w ok. 3-5 min (!). Co jakiś czas pojawia się niezniszczalny BLUESCREEN. Nie wiem, czy uda mi się w ogóle zainstalować CCleaner

Tym bardziej najlepiej wgrać od nowa Windowsa. Jak boisz się, że coś schrzanisz, możesz oddać do serwisu. Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie w mieście instalacja Windowsa w serwisie to koszt około 50 złotych.

Zainstalują mu w serwisie za 5 dych sam system, może nawet ze sterownikami, ale co dalej? Tu trzeba jakiegoś znajomego, który oprócz systemu doinstaluje wszystkie potrzebne programy, ustawi wszystko itd. W tą stronę bym się rozglądał na Twoim miejscu, 23johnny23 , bo załatwienie wszystkiego w serwisie może Cię sporo kosztować.

Zawsze można pogadać z jakimś koegą, czy nie ogarnie tematu za zimne, dobre piwko… :smiley:

JetClean - To bym polecał. Darmowy i nawet ccleaner nie znajdzie po nim błędnych wpisów w rejestrze. Łagodny dla systemu. W swoich ustawieniach sprawuje się bezkonfliktowo na xp i win7.

Pierwsze skanowanie i usunął mi parę tysięcy błędnych wpisów w rejestrze i nieaktualnych starych ścieżek po instalowanych programach. Z windowsa wyczyścił zbędne i zalegające śmieci, też dużo. Czyścił systemy plików, a nawet RAM. Odkurzacz, ccleaner - utrzymywały moje dwa komputery w dobrej formie, ale teraz tym lekkim programem poprawiłem naprawdę osiągi, zwłaszcza 5-oletni xp z 1Gb RAM.

Ech… po przeczytaniu p/w postów :frowning:

Nie piszesz w którym momencie jest restart komputera oraz jakie błędy tak więc piszę w ciemno:

  1. Start --> Panel sterowania --> System --> Zaawansowane --> Wydajność --> Ustawienia --> Efekty wizualne - zaznacz tylko

6 pozycji - Zastosuj - OK.

kliknij aby powiększyć:

b6f4bd33aeb1d059m.jpg86e86da81e7e892fm.jpg

  1. Przeczyść komputer programem CCleaner

U góry po lewej “Cleaner” na dole Analiza - Uruchom Cleaner

później “Rejestr” Skanuj by znaleźć problemy - Napraw zaznaczone problemy.

CCleanera używaj po częstym surfowaniu po internecie oraz po każdej deinstalacji programów i sterowników.

kliknij aby powiększyć:

cf114_CCleaner.jpg ccleaner2.th.jpg

  1. Zainstaluj/użyj jeszcze Eusing Free Registry Cleaner.

(dokładniej przeczyści rejestr)

Wybierasz język / language / Polish.

Przewiń – Skanuj rejestr – Napraw rejestr.

przewi.th.jpg skanujrejestr.th.jpg naprawrejestr.th.jpg

  1. Wrzuć wymagane logi OTL + Extras :

analiza-dezynfekcja-zestaw-narzedzi-nieingerencyjnych-t485632.html#p3059741

Czekaj za odpowiedzią fachowców z działu Bezpieczeństwo.

W razie problemów sprawdź instalację oraz uruchomienie p/w programów w Trybie awaryjnym lub w Trybie awaryjnym z obsługą sieci

  • podczas uruchomienia komputera wciskasz klawisz F8.

Oczywiście zrobię wszystko co trzeba i dzięki za posty. Mam jeszcze jedno pytanie : dlaczego i co oznacza to, że godzina i data resetują się po każdym uruchomieniu komputera?

Drobna błahostka - baterię CR2032, która podrzymuje CMOS razem z zegarkiem masz do wymiany. Koszt nowej baterii to około 5 złotych…

Spróbuj wymienić bateryjkę na płycie głównej.

Ok dzięki. Znacie jakiś bezpieczny antywirus, który nie wywołuje bluescreena?

Dużo, na żadnym nie powinno być bluescreenów…

Jakiego obecnie posiadasz antywirusa ?

Z czym masz dokładnie problem, jakie błędy ?

Ok. Zaczniemy inaczej. Co może być przyczyną falowania monitora, wolnego ładowania się przeglądarki bluescreena podczas próby instalacji antywirusa, wolnego wczytywania się plików i bluescreenów co jakąś godzinę? Uszkodzenie systemu?Uszkodzenie jakiegoś podzespołu?Mała pamięć RAM (512 MB( - (pomyliłem z innym)? Wirusy na potęgę?

:frowning:

Dołóż jeszcze min. 1 GB.

Na Windows XP miałem 1024 MB i jeszcze były różne problemy, dołożyłem 2 GB i dwa lata spokój:

kc984_RAM.jpg

Mam w nim 2X256MB. Czy jest możliwe, by jedna kość została poważnie uszkodzona i to ona mogła doprowadzić do splotu tych krytycznych wydarzeń?

Co do systemu

Możesz wykonać kopię zapasową ważnych danych i zainstalować system od nowa - Odzyskanie danych z dysku w sytuacji gdy system nie działa.

Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonkę Mojego komputera >>> przejdź na kartę Zaawansowane >>> kliknij Ustawienia znajdujący się w części Uruchamianie i odzyskiwanie >>> odznacz opcję Automatycznie uruchom ponownie. W części Zapisywanie informacji o debugowaniu wybierz Mały zrzut pamięci. Następnie potwierdź ustawienia klikając OK. Zamiast restartów mogą pojawiać się niebieskie ekrany. Analiza niebieskich ekranów: blue-screen-windows-bit-t491491.html#p3095248

Podobny temat: ciagly-restart-windows-t496986.html Mnóstwo informacji, dokładnie poczytaj.

Jeżeli podejrzewasz infekcję, to na wszelki wypadek wykonaj log w OTL: analiza-dezynfekcja-zestaw-narzedzi-nieingerencyjnych-t485632.html#p3059741 Albo OTLPE gdy system nie działa http://www.fixitpc.pl/topic/4414-diagno … h-windows/ Następnie możesz kliknąć w znaczek wykrzyknika (zgłoś post) w prawym górnym rogu Twojej wiadomości i poprosić moderatora o przeniesienie tematu do działu Bezpieczeństwo (a potem ewentualnie z powrotem). Tam najszybciej ktoś sprawdzi log.

Co do sprzętu

Czy to problem z oprogramowaniem (Windows) czy ze sprzętem? Spróbuj uruchomić jakiegoś Linuksa, który nie wymaga instalacji na twardym dysku (Damn Small Linux http://www.damnsmalllinux.org albo Ubuntu http://www.ubuntu.com/ - patrz “metoda druga” tu odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html). Jeżeli pod Linuksem też będą problemy to oznaczać to będzie prawdopodobnie problemy ze sprzętem.

Jeżeli to problemy ze sprzętem to trzeba sprawdzić sprzęt:

  • sprawdzenie pamięci:

Podobny temat: blue-screeny-windows-sp3-t491741.html?hilit=hdtune

Pozdrawiam.

To jest również b. mało :frowning:

Rzeczywiście, zmienie 512 MB na 2 GB. Mam jeszcze jeden, ostatni problem. Nie mogę zgrać na ten komputer żadnego programu z płyty. Odtwarza, lecz nie zgrywa. Po chwili pisze, że nie można odczytać pliku źródłowego. Płyta nie ma rys, działa na innych komputerach. Dysk twardy ma system NTFS. Co robić w takiej sytuacji?

Przyczyn może być kilka.

Proponuję sprawdzić po dołożeniu pamięci.