Rozmazane teksty/czcionki na dodatkowym monitorze

Zrobiłem jak zaleciłeś, poniżej screeny po tych zaleceniach:

Zobacz czy masz inne częstotliwości do wyboru w ustawieniach systemowych
Ustaw na próbę duplikację ekranu, a nie rozszerzenie
Wyłącz tymczasowo wyświetlanie nocne
Zmieniałeś kabel HDMI?
Daj zdjęcie z zakładki Luminacja (monitor)

A próbowałeś tego link narzędzia?

Tak są wszystkie dostępne.

Dalem juz wszystkie w poście wcześniej.

Ja chciałem ustawienia po przywróceniu ustawień fabrycznych monitora (bo zrobiłeś to?).

Jakie są dostępne?

Ten monitor ma dwa gniazda HDMI - jedno 1.4, drugie 2.0. W jakiej wersji jest gniazdo w twoim laptopie?

Sterownik na oficjalnej stronie jest niepoprawny. Nazwa pliku zip sugeruje poprawną nazwę ale w środku, z jakiegoś dziwnego powodu, są pliki dla starszego modelu Q2790. W pliku inf nie ma nawet informacji o rozdzielczości 3840x2160. Jest 2560x1440 którą obsługuje model Q2790.

Windows sugeruje, że twój model to U2790B

W amerykańskiej wersji strony AOC (i tylko na niej) jest model U2790VQ. W plikach tego sterownika są informacje właśnie o modelu „B”. Spróbuj zainstalować ten sterownik
https://us.aoc.com/en-US/products/monitors/u2790vq/downloads

Odinstaluj najpierw w Menedżerze urządzeń stary sterownik i uruchom komputer ponownie, potem zainstaluj nowy.

1 polubienie

Ze zmian to tylko tyle że w menedżer urządzeń indetyfikuje monitor jako AOC U2790B bo wcześniej było Standardowy monitor PnP. Czcionki nadal rozmazane.

image

Mam HDMI 2.0:
Lenovo_Legion_Y540_17IRH_81Q40035PB.pdf

Zauważyłem że wpinając monitor na wejśćie HDMI2 mam do wyboru max odświeżanie 30 Hz. W wejściu HDMI1 mam normalnie 60Hz.

Przecież po przywróceniu fabrycznych nie dojdą nowe ustawienia w opcjach więc są takie same.



image

Nie mogą to być MHz (60 000 000 Hz) [Na CES 2023 niby ktoś prezentował monitor z 500 Hz a Chińczycy osiągnęli ledwie 600 Hz].

1 polubienie

Pomyłka, już poprawiłem.

Kolejna sytuacja kiedy producent daje na stronie pomocy technicznej sterownik który nie pasuje do danego urządzenia. Ktoś powinien beknąć za taki babol. Chyba że masz jednak zupełnie inny model monitora (U2790VQ) i o tym nie wiesz.

Czy sprawdzałeś co daje funkcja Clear Vision w monitorze? Może to jakaś forma wyostrzania.

Clear Vision function provides the best image viewing experience by converting low resolution and blurry images into clear and vivid images

Funkcja Eco mode może, oprócz innej jasności i kolorystyki, zmieniać również ostrość obrazu. Sprawdzałeś jak monitor się zachowuje na różnych ustawieniach tej funkcji?

Pominięte?

1 polubienie

O widzisz, nie próbowałem. Instalacja jakiegoś exe powiadasz… :woozy_face:

Coś jest o Win 8.1… czyli może działać.

Jedyne co mogę napisać na temat tej odpowiedzi do jeden wielki :man_facepalming: .

  1. Skąd pomysł, ze chcę abyś przywrócił ustawienia fabryczne monitora po to by pojawiły się dodatkowe opcje - to ja nie mam pojęcia, chciałem wykluczyć że na ostrość wpłynęły jakieś ustawienia które zmieniasz od razu w monitorze po jego uruchomieniu, ale już nie chcę bo mi ręce opadły.
  2. Prosiłem o info czy są dostępne inne wartości dla częstotliwości ekrany, a dajesz rozdzielczości

Dla mnie EOT, GL&HF.

Teraz masz dwa sterowniki monitora?
Chyba te od producenta powinny zastąpić te Microsoftu…
Poza tym, ten podłączony monitor jest sterowany kartą graficzną Nvidii a wyświetlacz lapka Intela.
Może próbuj w ustawieniach w panelu samej karty - chociaż biorąc pod uwagę, że to laptop i Windows 10, tak teraz sam panel sterowania Nvidii (o ile jest zaciągnięty ze sklepu Microsoftu) jest chyba bardzo okrojony z funkcji [przynajmniej tak jest na moim lapku Lenovo Legion].
Na próbę spróbowałbym wyłączyć kartę Nvidii i sprawdzić jak sytuacja wygląda na monitorze, który jest sterowany nie Nvidią tylko Intelem, ale nie wiem, czy w ogóle taka sytuacja na lapku jest możliwa (czyli, czy po wyłączeniu karty Nvidii monitor zewnętrzny będzie sterowny Intelem).
Może to sama Nvidia coś miesza.
Poza tym trochę dziwna sytuacja, że żadne ustawienia z tego postu

nie wpływają na zmianę ostrości obrazu na wybranych złych programach.
U mnie funkcja którą ja podałem, diametralnie zmienia wyświetlanie programów, które są źle wyświetlane na prawidłowo.
Więc trochę dziwne, że u ciebie żadne z powyższych nie dają żadnej różnicy.

Nie. Ten pierwszt to monitor, ten drugi to wbudowany wyświetlacz laptopa.
Zanim zainstalowałem te sterowniki które poelciłeś bylo 2x Standardowy monitor PnP.

Tzn na zmianę ostrości wpływają, jest ostro ale co z tego jak menu w programach i ikonki jest tak małe że nie idzie odczytać. Czyli tak jakbym ustawił skalowanie na 100% bo wtedy jest ok z ostrością.
Potrzbeuje mieć dobrą ostrość na skalowaniu 200% bo dopiero przy takiej wielkości da się korzystać z programów.

Po ustawieniu jak wskazałeś:

Przed ustawieniem:

Co do odświeżenia to rozumiem, że na HDMI 1.4 ma tylko 60 Hz i na HDMI 2.0 tylko 30 Hz.

Laptop ma HDMI 2.0. W specyfikacji nie mam informacji czy HDMI1 jest 1.4 a HDMI2 jest 2.0.