Samoczynne resetowanie się komputera podczas pracy

No tak, lipa z tą chorobą, uciążliwe bardzo, ale wiesz, sporo bardzo mądrych ludzi ona dotknęła.
Ja bym zdobył jakiś HDD i przetestował, Wystarczy nawet jakiś mały za kilkadziesiąt zł. Jak pokryjesz koszt przesyłki to taki ok. 200GB mogę ci wysłać, bo mam tego szmelcu pełno.
Przelotki hmm Unitek M.2 SSD PCIe/NVMe - USB-C 3.2 gen 2 (S1201A) jest na pewno dobra, mam dwie i korzystam.

BIOS to 4203

TUF GAMING X570-PLUS BIOS 4204

  1. Update AMD AM4 AGESA V2 PI 1.2.0.6b

  2. Improve system performance and stability

  3. Improve system performance for AMD Ryzen 7 5800X3D

Zrób aktualizację, może to akurat coś, co dotyczy twojego przypadku.

Mam taki na USB, można zainstalować OS na tym? No i jak zmniejszyć partycję bez utraty filmów YT? No mam wolne 800 GB.

Najlepiej było by podpiąć jakiś na S-ATA. Z USB będzie kłopot i bardzo wolne działanie. Jak zaczniesz mantykować ze zmniejszaniem to w końcu jeszcze stracisz dane.

Na SATA ,am w obudowie, tylko zero przestrzeni wolnej, by partycję stworzyć…

Sam nie wiem, jak to ogarnąć teraz. Czuję się przez to skołowany lekko. Tu kanał YT, tu dysk, tu dane i system. Szkoda słów.

Ktoś inny się wypowie?
Aha, zrobiłem update UEFI.

Zrobiłeś aktualizację biosu, to testuj. A co do dysku, to radze rozważyć zmianę w niedalekiej przyszłości, bo takie wyniki skanowania nie są poprawne.

Haj i czy w ogóle mogę przenieść system wraz z programami I configiem na partycje innego nośnika? Mam taki pomysł, by przenieść dane z jednej partycji dysku HDD w obudowie na zrwnetrzny i przenieść Windowsa na HDD. jest to możliwe? Chciałbym uniknąć rei stalki i ręcznego konfugurowania wszystkiego od nowa.

Dysk może paść całkiem?

Zawsze może, takie wyniki nie są normalne dla dysku SSD, nawet S-ATA, mogą świadczyć albo o tym, że z dyskiem coś jest nie tak, albo, też mogą być wynikiem softwareowych zawirowań, spowodowanych niestabilnością systemu.

Ja, gdybym diagnozował taki komputer, mając na uwadze doświadczenie z problemami jakie sprawiają dyski tej firmy, zgrałbym klientowi dane na inny nośnik, ten wyzerował, postawił ponownie system, przetestował kilka dni, a potem przeprowadził ponownie skanowanie. W warunkach domowych, można sklonować dysk na HDD, bo jest to o wiele tańsze rozwiązanie, ale wolniejsze.

No OK, ale nie mam przestrzeni bez partycji. Można tak sklonować zawartość z jednej partycji na inną - o innym rozmiarze? Jeśli tak, to jak to zrobić i jakim softem? Nie chciałbym niczego schrzanić, ale bym wolał przenieść 1:1 system i soft’y.

@wasabi1084 Wiesz co??? Musiałem tak to przeżyć, bo we snach miałem podobną sytuację :smiley: Jednak się wyspałem. Wszystko przez to, że zależy mi na danych, które mam na HDD w obudowie.

Myślałem o USB-A, bo mam 3.0 na płycie lub SATA.

OK, mój mobas ma USB-c 3.2 :smiley:

Jaki tysk m.2 MVME byś polecił? Co myślisz o Kingston’ie. Raczej na 99% to dysk, bo sprawdziłem na Linux Live i jest gitara. Tak, Live, bo mówię - nie mam jak za bardzo zainstalować na HDD (brak przestrzeni nieprzydzielonej).

Pytałem też Black’a i Lipton’a (może znasz) i powiedzieli mi, że to SSD uwalone…

@wasabi1084 Jaki SSD MvME polecasz do tej płyty? Oglądałem Kingston’t i WD i Crucial’e:

Crucial 1TB M.2 PCIe NVMe P1 - Dyski SSD - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Kingston 1TB M.2 PCIe NVMe NV1 - Dyski SSD - Sklep komputerowy - x-kom.pl

WD 1TB M.2 PCIe NVMe Black SN750 - Dyski SSD - Sklep komputerowy - x-kom.pl

WD 1TB M.2 PCIe NVMe Blue SN550 - Dyski SSD - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Jeśli chodzi o niezawodność, długość gwarancji, trwałość i wydajność, to WD Black. Blue jest wolniejszy przy kopiowaniu dużych plików i po zapełnieniu 70%, ale trochę tańszy.
Dyski WD powinny mieć 60 miesięcy gwarancji. Teraz dostępny jest SN750 SE.
SN750 SE jest szybszy przy maksymalnym odczycie sekwencyjnym i maksymalnym zapisie losowym. SN750 jest szybszy niż WD_BLACK SN750 SE przy maksymalnym zapisie sekwencyjnym.

Widziałem tam na X-Kom WD SN550, ale ostrzegali o specyfikację…
WD 1TB M.2 PCIe NVMe Blue SN550 - Dyski SSD - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Może i tak lepszy lub taki sam, jak ten mój Silicon Power…

Ten też jest dobrym dyskiem, ale jak możesz sobie pozwolić na Black, to szczerze polecam wybrać jednak ten droższy model.

A to?
Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus - Dyski SSD - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Nie ufałbym temu samsungowi.
Firma posługuje się marketingowym oszustwem reklamując jego NAND go jako 3 bit MLC choć to TLC
To tak jakby napisać ze to 3 bity w dwóch bitach.
A problem jest istotny bo komórka MLC ma zywotność 10000 cykli a TLC 1000.
Jak w tym oszukuja? to w czym jeszcze.

Samsung ma dobre opinie i wydajność. Jeśli patrzyłbym wyłącznie na wydajność, to świetny wybór, dzięki pamięci podręcznej ma niezłe wyniki . Gwarancja 5 lat, to też ukłon w stronę klienta.

Z drugiej strony, WD z mojego doświadczenia jest trwalszy i mniej awaryjny od konstrukcji Samsunga, różnice w wydajności przy takich parametrach nie są już wyczuwalne w normalnej pracy, a ponieważ ja zajeżdżam ostro dyski, w swoich komputerach do pracy wybieram WD.

Oba dyski Black 750SE i Samsung 970 evo plus są na TLC, WD ma wyższy MTBF o 250 000, więc producent wydaje się pewniejszy trwałości, może wynika to z temperatury dysków.

Samsung też jest niezłym wyborem, po prostu ja raczej skłaniam się ku produktom, które mnie nie zawiodły, stąd moje osobiste skrzywienie ku tej marce SSD (podobnie jak wiele modeli TG czy całkiem niezła w tanich dyskach Kioxia, zresztą produkująca dla WD, bo to jedna fabryka, kiedyś robili dla Toshiby między innymi pendrive, niby średnie wydajnościowo, ale bardzo trwałe).