Sprzęt do pracy (laptop)

Cześć,

Szukam komputera (laptopa do pracy) i dokonałem już 3 zwrotów do sklepów chyba samemu jednak nie podołam.

  1. Chciałbym w miarę możliwości:
  • nie apple ponieważ korzystanie z wolnego oprogramowania jest ciężkie, mam teraz iMaca barwy są ok, wszystko chodzi, ale jak dostanę pliki w GIMPie czy libreoffice pojawiają się problemy,
  • jakiś procesor, kodowanie witryn i używanie PSDków nie jest szczególnie ciężkie dla procesora,
  • 8 GB RAM, mimo wszystko karty zapychają 4GB zbyt szybko
  • dedykowana grafika, żeby trochę można było to wszystko jednak mielić czy swobodnie nałożyć filtry,
  • i jakieś normalne chłodzenie, żeby po 2 godzinach pracy klawiatura nie parzyła,

Doświadczenie z ostatnich miesięcy:

Zamówiłem sobie odnowioną stację roboczą DELL 15 cala - niestety wszyscy sprzedają z Windows 10, ale bez specjalnych firmowych sterowników, efekt jest taki, że wiatraki pracują NONSTOP na 100% mocy i np. nie działa regulacja jasności ekranu itp.

  • Nowe laptopy (np. lenovo) posiadają strasznie słaby ekran (albo ja taki zamówiłem) i odwzorowanie kolorów jest bardzo słabe, nie musi być jak na imac, ale to dwie różne barwy…
  • dyski hybrydowe to dobre hasło, ale słabo coś się sprawdza ponieważ Windows sam nie mógł w pewnym momencie na jednym z laptopów się zaktualizować zabrakło mu miejsca…

… czy można coś bez wydawania dużej ilości monet znaleźć z takimi wymaganiami? SSD może mieć i 128GB albo 256 GB… zmieszczę się.

Czytałem również inne wątki i np. nie rozumiem zachwytu: ASUS VivoBook 17 R702UA i3-7100U/8GB/240SSD+1TB jakim cudem to ma być chłodzone i mobile 17.3 cala :confused:

Ktoś inny polecał: HP ProBook 450 G4 i3-7100U/4GB/120+1TB/W10/FHD akurat widziałem w sklepie, ekran by uszedł, ale konfiguracja jest żadna :confused:

Ten Asus to najtańszy nowy laptop spełniający ustalone przez pytającego kryteria. “Zachwyt” wywołała tutaj cena a nie jakość sprzętu :slight_smile:

Ale grafika nie służy do nakładania filtrów w Photoshopie, zajmuje się tym właśnie procesor… Może napisz coś więcej do czego potrzebujesz komputera, bo póki co nawet nie wiem czy to w ogóle musi być laptop, czy nie?

A ja chętnie poznałbym budżet. :wink:

“Duża ilość monet” to bardzo względne pojecie. :stuck_out_tongue: IMO 2000 zł to jest mało jak na laptop, ale wiem, że wielu o takim marzy.

Grafikę ma zintegrowaną

laptop potrzebny - czas wyjść z domu :smiley:

np. mam 450 zdjęć, trzeba masowo zmniejszyć jakość, mam kodowanie z psd, muszę otworzyć PSD i swobodnie sobie przesuwać wszystko jak trzeba.

Przy okazji w tle na maszynie wirtualnej w bazie filtrują się rekordy, a FileZilla kopiuje pliki na serwer. Dzień jak codzień :smiley: tylko tyle, że projekt będzie z obecnością w biurze - muszę mieć swój sprzęt.

liczę, że do 3000/5000 się zmieszczę, im droższy tym gorszy, wiadomo w końcu mi kiedyś spadnie :slight_smile:

To może takie cudo:

1 polubienie

To myślę, że coś z Ryzenem idealnie spełni Twoje wymagania. :wink: Najlepiej Ryzenem 5 2500U - bardzo wydajny CPU, do tego z fajnym zintegrowanym GPU - Vega 8, która nawet sporo nowych gierek uciągnie. Ta integra jest na poziomie dedykowanego GF 940MX.

super, tylko czy nie mógłby wyglądać bardziej biurowo? Wszystko ok, ale sprzęt po prostu wygląda jak na konwent gier, nie do biura do roboty :confused:

To jest karta bez własnej pamięci, prawda? Układ zintegrowany? Jak to teraz jest, to dobrze, czy źle? Pociągnie to czego potrzebuje pewnie, co?

Ok poprawka. Ten Acer ma jednak słaby ekran TN. To zmieniamy na:

Troszeczkę droższy. Jest wersja z 12GB RAM o 150 zł droższa. I tak, jako że GPU to integra, ciągnie sobie pamięć z operacyjnego RAMu.

1 polubienie

Sprzęt do gier jest de facto spełnieniem Twoich wymagań. Bo jest wyposażony prawie jak mobilne stacje graficzne, jest przewidziany do długiej pracy pod dużym obciążeniem więc ma przemyślane układy chłodzące a jednocześnie nie zabija portfela :slight_smile:

Ok dobra to ogarniam https://www.x-kom.pl/p/426836-notebook-laptop-156-acer-nitro-5-ryzen-5-8gb-256-win10-rx560x.html chyba na tym się skończy choć wygląd strasznie mnie odmłodzi :smiley:

Zintegrowana grafika wystarczy do takich zastosowań. Serio, otwieranie PSD to jest praca dla CPU. GPU wspiera Photoshopa przy animacji przesuwania obrazka, ale cała reszta leci przez procek. SSD, 8GB RAM z możliwością rozbudowy i hi-endowy procek będzie wystarczający do Twoich zastosowań.

@rwtryb a powiedz, w czym masz zamiar pracować? Bo jeżeli to GIMP czy Photoshop (tj. obróbka zdjęć i grafik 2D), to przecież tu nie ma nie wiadomo jakiego i ciągłego obciążenia, że trzeba mu chłodzenia jak do gry w Wiedźmina. :wink: Trochę przerost formy… Ludzie jakoś renderują grafiki 3D na Macbookach Air i żyją.

Zajrzyj jeszcze tutaj https://www.notebookcheck.net/The-Best-Notebook-Displays-As-Reviewed-By-Notebookcheck.120541.0.html

Leć od góry i wybierz komputer na który Cię stać i który spełni Twoje wymagania. Ja bym sugerował coś z Zenbooków np. https://www.x-kom.pl/p/427710-notebook-laptop-141-asus-zenbook-ux410ua-i7-8550u-16gb-512ssd-win10.html z odwzorowaniem 100% przestrzeni sRGB i 74% AdobeRGB, do tego i7, 16GB RAM i 512GB SSD. Ich wariantów jest sporo, z gorszymi procesorami, mniejszym dyskiem i ramem itd.

Wywołujesz 200 rawów z FF i sprzęt się gotuje :slight_smile:

Przydałoby się więcej informacji trochę ciężko jest tu połączyć to w całość.

  1. Kwota przeznaczona na zakup:
  2. Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość):
  3. Główne zastosowanie (np. gry, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program itp.)
  4. Wymagania specjalne (np. matowa matryca.):
  5. Osobiste preferencje:
  6. System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego)

Acer Nitro 5 Ryzen 5/8GB/256/Win10 RX560X
Praktycznie najwydajniejsza konfiguracja w budżecie okolicach 3000 zł.

Jeżeli możesz trochę podnieść budżet dostaniesz dwie wydajniejsze konfiguracje z stonowanym designem co myślę będzie dużym plusem.
Dell Inspiron G3 i5-8300H/8GB/256/Win10 GTX1050
Matryca FULL HD matowa IPS, procesor 8 generacji wydajniejszy zbliżona wydajność do i7HQ 7 generacji, podświetlana klawiatura, ciekawy design, również wydajniejsza grafika. Dell charakteryzuje się dobrym serwisem gwarancyjnym.

Druga alternatywa z Acer bardzo podobna do Nitro tylko z ciekawszym designem
Acer Aspire 7 i5-8300H/8G/256/Win10 GTX1050 FHD
Acer Aspire 7 i5-8300H/8G/120+1000/Win10 GTX1050 FHD
Dwie konfiguracje z jednym lub dwoma dyskami wewnątrz laptopa, podświetlana klawiatura, matryca IPS, aluminiowa obudowa.

Ale autor nic nie pisze o RAWach tylko o PSD które nie muszą być “wywoływane” do zapisu. Idzie dużo szybciej.