Sprzęt (Laptop .itd) do 7000 zł? z dofinansowania

A na HDD opłaca się w ogóle instalować gry ? Czy nie ma sensu ?

Tak/Nie. Większość gier daje sobie radę na HDD, mimo, że 5400 obrotów i 8 MB bufor może boleć. Problemy zaczynają się przy grach rzędu 80-100GB i z gatunku open world. Tam nie masz “doczytywania etapów”. Doczytywane mapy następuje na bieżąco i w niektórych momentach może być lekki lag (np. teleportujesz się z 1 na 2 koniec mapy). Poza takimi sytuacjami, które mogą się pojawić, różnicy w FPS nie ma.

1 polubienie

Czyli na HDD instalować gry np. typu strzelanki, battle royal, no gry multiplayer i gry single player bez open world można instalować np. CS GO, Overwatch, Call of Duty, Battlefield, League of Legnds, Apex Legends .itd i jakieś stare gry ? Czyli w grach bez open world problemów nie powinno być ? A duża jest różnica w szybkości przy np. ekranach ładowania, podczas włączania gry .itd

Mam trochę do czynienia z polską edukacją, taki laptop to jeszcze nic jeśli chodzi o marnowanie kasy podatników. Ostatnio w jednej szkole kupili w komputroniku komputer za 5 tys. gdzie służy do oglądania YT i korzystania z dziennika elektronicznego. Musieli dokupić DVD na USB bo cały soft do nauki mają na CD/DVD :). Też bym nie dał kasy na taki sprzęt bo co to za uczeń jak tylko gra czyli baran z niego będzie nikogo nie obrażając. Do nauki za 3 tys. spokojnie wystarczy. Najgorsze, że takie zestawy przyklepują osoby nie mające żadnego pojęcia o IT.

Zależnie od GRY, w CSGO różnica HDD/SSD mała, w Cyberpunku jak przy starcie Windowsa.

Ja wciąż trzymam kciuki za tym, że nie odstanie na tego laptopa złamanego grosza. Szansa na to jest całkiem spora.

Proces instalacji i uruchamiania gry z dysku SSD jest znacznie krótszy. Na dane może być HDD i nie będzie różnicy, natomiast gry lepiej trzymać na SSD.

Ja ogrywam ostaotnio Divinity 2. I tam są dość duże save’y więc mam porównanie. Na HDD save wczytuje się u mnie 20-30s na SSD 5s. (z tym, że warto zaznaczyć, że mam SSD na złączu m.2)

ale SATA czy NVME? Różnica trochę jak USB 2.0 i 3.0 :slight_smile:

napisałem m.2 czyli NVME. Inaczej jeszcze - dysk wpięty w płytę główną jak karta rozszerzeń. :wink:

Dysk M2 SATA - https://www.x-kom.pl/p/406981-dysk-ssd-samsung-250gb-m2-sata-ssd-860-evo.html
M2 nie oznacza NVME z automatu.

U mnie na dysku napisane jest m.2 NVME.

Dlatego prosiłem o doprecyzowanie :slight_smile: Bo różnica między nimi jest spora

Niezależnie jaki będzie rodzaj dysku SSD, to i tak będzie od HDD szybszy.:wink:

A ten laptop?

I nie jest mi potrzebne aż 32 GB RAM i czy 12 GB powinno wystarczyć ?

Przy 1660TI lub wyżej 16 GB jednak wskazane, 12 nie jest złym wynikiem, ale kiedyś będziesz wymieniał.

PFRONowcom zdecydowanie więcej jest potrzeba RAMu. Urzędnik na pewno będzie zaskoczony tym, że chcesz laptopa tylko z 32 GB RAM. Poniżej 64 GB to nawet nie schodź. Przecież i tak za to nie płacisz. Stać cię.

Możesz wybrać Heliosa z 16GB RAM i jednym dyskiem 512GB a w razie potrzeby drugi kiedyś dokupić.

Jak założysz kolejne wątki w sprawie tego laptopa to dostaniesz muta na miesiąc. Kontynuuj dyskusję w jednym wątku, a nie spamujesz na forum. Ostrzegam.

Dwa pozostałe wątki kasuję.

1 polubienie