Strona DP = nadmierne użycie CPU/RAM

To coś zaznaczone kółeczkiem odblokowuje komentarze.

@MartinaNeumayer Spróbuj odinstalować jajka exta :wink: :smiley:

1 polubienie

Nie ma :stuck_out_tongue:

Tak wygląda wykres mojego procesora z Ubuntu na otwartym artykule DP z 1000+ komentarzy (juz po załadowaniu strony). Skala wykresu to minuta. Jak widać, można by to sprzedać jako sztukę nowoczesną, co za ekspresja linii. :yum:

1 polubienie

A nie masz tam w tle czegoś jeszcze?:smiley:

To też nie jest normalnie, po wczytaniu strony nawet z 1000 komentarzy,

ma być prawie zero. Sam monitor systemu generuje jakiś tam przeliczanie, ale małe. Tu Debian z Gnome, z otwartą stronią z 1000+ komentarzy. A zapomniałem, w jednym czasie na Chromium i Firefoksie.

W terminalu:


A tu w monitorze systemowym.

U MartinaNeumayer jest za dużo zajętego RAM-u i co gorsza wypchany po brzegi SWAP, tu może być problem. Pierwsze trzeba zrobić porządek z RAM-em. MartinaNeumayer zrób może większy swap, a najlepiej zobacz co tak żre ten RAM ze SWAP-em.

Ramu to ten lapciok ma ootb mało i tak niestety będzie. To nie jest nawet problemem, bo inne strony działają normalnie.
Swapu jest przeważnie zajęte jakieś 20-30% z całości dostępnej.
BTW… gdzie Ty widzisz, że mam swap zawalony? :wink:

swap

Ile ten system zabiera RAM-u na starcie. Wyłącz SWAP sprawdź przy otwieraniu przeglądarki co się dzieje z pamięcią, w czym tam chcesz (free, top, nmon ), można vmstat-em w trybie monitorowania.

vmstat 1

Później to samo z włączonym SWAP-em.

To info o rozmiarze i możliwej do użycia ilości, a nie o zajętości (zapchaniu danymi) :stuck_out_tongue:
Przeważnie użyte jest około 1/4 całości swapu… ~500 parę mega.
Nie mogę wyłączyć swapu, bo do pracy używam aplikacji, które go wymagają. Dlatego w ogóle jest zrobiony.

Edit: Poza tym, jak już wspominałam, było dobrze, wszystko działało normalnie, aż do czasu gdy zaczęto kombinacje alpejskie z wrzucaniem reklam na jakieś cudaczne warstwy itp, żeby ominąć blokowanie adblokami… jak to było gdzieś nadmienione w którymś wątku. I wtedy zaczęło się sadzić.
Ten lapek nie ma problemów z otwartymi kilkoma kartami np fejs, G+, kilka forów, czy inne takie. Mogłam tak mieć cały dzień i dopiero pod wieczór czasami dostawał jakiejś lekkiej czkawki. No ale to zrozumiałe jest i normalne. Nigdy nie było tak, by jedna jedyna otwarta karta potrafiła zamulić wszystko kompletnie. O to chodzi. Coś w stronie nakombinowano i przekombinowano po prostu.

Niestety, used to znaczy używany/wykorzystany, i tak to trzeba interpretować w inxi. Tu specjalnie zamontowałem swap i wynik dla ciebie z inxi.

ID-2: swap-1 size: 4.20GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sdb1

I dla przykładu z free:

Swap: total 4100084 used 0 free 4100084

Mam zrobić zrzutkę, którą i tak mogą zmienić.

Może być jakiś błąd w inxi, dlatego pisałem by sprawdzić w innych. Nie pisałem by całkiem pozbyć się SWAP-a, tylko wyłączyć na chwile testu, w Linuksie możesz to robić na działającym systemie. 4GB RAM-u to wcale nie tak mało by normalnie używać Linuksa. Ile RAM-u i SWAP-a jest zajęte po uruchomieniu systemu.

Nie to nie jest normalne, chyba że w jednym czasie zajmiesz całą dostępna pamięć. System powinien robić to sam jak ma takie zapotrzebowanie, ale dla testu możesz wyczyść cache w RAM-e, wyłącz i włączyć swap, to zwolni pamięć. Może masz jakiś wyciek pamięci w programie. Monitoruj.

Tak to jest błąd w inxi, zgłoszony notabene już jakiś czas temu. Inxi w ogóle podaje dziwnie, bo przykładowo odpalone w tym samym czasie Glances poda inny - prawidłowy - stan swapu.
To samo inne apki monitorujące, nawet ten systemowy. One pokazują dobrze.

Normalne w sensie, że po całym dniu katowania sprzęta :wink:
Też myślałam o wyciekach, ale nic nie ma. Przynajmniej się nie doszukałam. Uszkodzenia sprzętowe są już wykluczone. Bo to również mi przyszło do głowy. Ale nic… sprzęt jest ok.
Poza tym spod dwu różnych distr w sesji live jest tak samo - dp żre klocka jak walnięte -, a tam nie ma praktycznie co i skąd wyciekać.

@anon1494722 Dobra. Naprawiło się.

Nie wiem, dlaczego poprzednim razem procesor nie chciał się uspokoić, to czysty system. Może jakiś dodatek coś robił, np. uBlock walczył z reklamą Opery :smile:

Wyrzuć Java z systemu :slight_smile:

Nie mogę bo mi potrzebna.

Przecież Chrome nie odpala javy od wersji chyba 45+.
https://www.java.com/pl/download/faq/chrome.xml

Nie mylcie Javy z JavaScript.


Co do reklamy to raczej serwer się od niej męczy, nie generuje jej skrypt po stronie klienta (ufając opcji pokaż źródło strony).

Nie mam javy. Zanim załaduje się temat tasiemiec:


Po załadowaniu, to tylko tyle:

Nie mylę. Używam Chrome, a także i javę do mojej roboty z androidem, wiec oba muszę mieć.

Chrome się przed momentem uaktualniło do wersji 64.0.3282.39 i tak jakby coś lepiej jest.
Odpalone mam w tej chwili 12 kart i użycie tu na forum jest na poziomie 20-30%, a 50-60 po wejściu na główną. To i tak lepiej, niż było bo przynajmniej nie zatyka przeglądarki.

Zaintrygował mnie ten temat i z ciekawości sprawdziłem jak wygląda to w virtualce, z przydzielonymi 4 rdzeniami i5-2500K@4,2GHz, 4GB RAM, dystrybucją Deepin i Firefoxem 57.
Od lewej:

  1. Strona główna DP bez blokerów
  2. Strona główna DP z uBlockiem
  3. Strona główna DP + wszystkie działy i forum z uBlockiem

Zużycie 30% cpu po załadowaniu jest zaskakująco duże. Możliwe że coś tam jeszcze działa w tle?

Tylko monitor systemu i Firefox. Największe obciążenie, w granicach 20-25% generuje proces Deepin Window Manager, ale przypuszczam że to efekt działania w środowisku wirtualnym. Jeśli będę miał chwilę, sprawdzę wersję live na rzeczywistym sprzęcie.

Sprawdź ładowanie komentarzy strony konkursowej (jubileuszowej).