Studzenie Threadrippera

To razem będzie już 3 koła na WC, a dzień w plecy (roboty!) tak czy owak zostaje. Przekonałeś mnie, wchodzę, to jest okazja!:stuck_out_tongue_winking_eye:

Gdybyś kupował paliwożerny samochód, napisałbym “stać było na konia, stać i na bat” :joy:

Twoja analogia bardziej by pasowała do samochodu, który wymagałby co 5kkm zdemontowania pompy wody, węży, zbiornika i chłodnicy… Chciałbyś takie auto mimo, że do setki ciśnie w 3 sekundy? Ja nie :camel:

Wszystkie Subaru, a zwłaszcza te z boxerami :wink:

Mam jeszcze jedną refleksję po kolejnych godzinach riserczu.
Niektóre chłodzenia, czy też niektórzy producenci, pozwalają na wymianę węży w AIO bez utraty gwary, np. Alphacool. Gdyby wpakować dłuższe i grubsze węże można by uzyskać większą pojemność cieplną i poprawić wyniki chłodzenia układu, to by trochę zniwelowało różnice w stosunku do CL.
Co o tym sądzicie?

Zerknij przykładowo na AIO Alphacool Eisbaer. Układ ten można rozłączać, więc dołożenie np. drugiej chłodnicy nie stanowi problemu. Tylko jak zwykle brak wsparcia dla TR4.

Dołożenie grubszych węży? Do mojego układu weszło niecałe pół litra płynu. A jest i rezerwuar i chłodnica 360 mm. Musiałbym sporo tych węży dołożyć, żeby układ wyraźnie zwiększył pojemność. Raczej nie tędy droga.

Na Amazonie widzę większy wybór AIO do TR4. Np. Enermaksa:


albo Raijinteka:

Rafał z VBT recenzuje nowe chłodzenie od NZXT:


i jak zwykle kwaśno wypowiada się o AIO na Threadripperze.

No właśnie o tym Alphacoolu pisałem. A film Rafała dziś już oglądałem. Wypowiada się sceptycznie bo z budowy CL żyje, więc… Gdyby Alphacool wrzucił blok rozmiaru TR to byłoby coś.
Co do węży… policzyłem (chyba dobrze?), że metr węża o średnicy wewnętrznej 1cm trzyma 78ml płynu… rzeczywiście dupy nie rwie, ale jakby tak z 5 metrów zawinąć w spiralę :wink:

Eisbaer to mój faworyt, jeśli chodzi o podstawkę AM4. Po tym jak obejrzałem film Łysego o tym AIO, ostrzyłem sobie na niego (AIO, nie Łysego) zęby, ale ostatecznie EK ich ubiegło :wink:

CoolerMaster, Raijintek, Enermax. Wybór jest. W moim rankingu Noctua jest na samym końcu. Aczkolwiek przy 24 rdzeniach poważnie myślałbym nad customem.

Ale pojemność cieplna nie ma tu wiele do gadania, to tylko taka bezwładność układu :stuck_out_tongue: ważna jest skuteczność :wink:

Jasne, można ta bezwładność zwiększać do ustania, niech zasobnik będzie wiadrem z płynem :smiley:

Jeśli pojemność nie ma wiele do gadania to po co rezerwuar w CL?

Ja nie wiem. To @anon741072 ma doktorat z fizyki płynów :joy:

Cicho być, miałem ciężki dzień. Uznajmy, że nic wczoraj nie pisałem :wink:

Ciężki dzień czy głowa ciężka? :wink:

Wracając do fascynujących tematów… napierany przez gom1, prawdopodobnie opłacanego przez lobby mokrego chłodzenia, zacząłem oglądać ofertę EK. Drogo jak cholipa, ale ja nie o tym. Otóż obejrzałem starszy film Rafała, link startuje od fragmentu o który mi chodzi:

I on w tym filmie montuje chłodzenie Fenix od EK, ale to chłodzenie nie ma zbiornika! Po pierwsze można? Można :slight_smile: Po drugie… czy EK ma tego typu oferty obecnie? Bo latam po ich sklepie i nic takiego nie widzę, wszędzie są dołączone baseny.

Można, bo to AIO :slight_smile: ale widocznie rozwiązanie to nie przyjęło się, bo aktualnie EK ma w ofercie “zwykłe” AIO (bez możliwości rozszerzenia układu o dodatkowe elementy) albo “pełne” customy - z blokiem na CPU, pompką i rezerwuarem. Phoenix jest “End of life”:

Podgrzewam właśnie Blenderem mojego 2920X z Navisem 360. Na razie Tdie pokazuje 68 stopni.

Dziwne, że się nie przyjęło bo w teście Rafała temperaturki było niskie a rdzeni 32!
Czy to co podałeś to sam blok czy blokopompa? Do tego osobno trzeba dokupić chłodnicę i zbiornik, czy można samą chłodnicę?

To jest blok na CPU. Pompka jest dołączona do radiatora:

Czyli kupuję te dwa elementy, blok + radiator z pompką i mam komplet, czyli mniej więcej to co AIO? Za bagatela 250 ojro + pieprzenie z napełnianiem. Si?

Teoretycznie tak.

W praktyce… nie kupisz :wink: Chyba, że używkę na Amazonie.

No ale nie ma aktualnych odpowiedników? Przecież pełno tam bloków i radiatorów.

No właśnie patrzę i nie widzę. Jeśli TR4 to tylko custom.