Światłowód - wybór operatora w danej lokalizacji

W przyszłym tygodniu mają mi wkopać w końcu światłowód i podłączyć do domu. Jak odbiorę to mogę wybierać operatora i podpisywać umowę.

Lokalizacja: Województwo lubelskie, gmina Głusk, miejscowość Kalinówka, dla tych bardziej może zorientowanych bliskie okolice salonu KIA.

Jaki dobry operator i czego oczekuje?

  1. Statyczne lub zmienne IP zewnętrzne
  2. Router operatora jeśli FFTH bezpośrednio podpinany z trybem Mostka lub jak operator zakłada przejście z FFTH na RJ-45 to możliwość konfiguracji na własnym routerze
  3. Prędkość myślę download 600Mb/s patrząc ogólnie na abonamenty, Jeżeli INEA daje symetryczne i cena jest w granicach 10 zł więcej względem nie symetrycznego to chyba warto?
  4. Telewizja na razie zbędna bo mam Canal+ przez satelitę, ale jeśli przyszłościowo bo za rok się kończy w Canal+ to, żeby się dało na conajmiej 3 telewizory zrobić. Zwracam uwagę na jakość obrazu Full HD / 4k więc jak będzie gorzej niż przez satelitę to podziękuje.
  5. Mój router to Synology MR2200 i czy przy światłowodzie myśleć o 2 sztuce w Mesh 2 piętra mniej więcej po 100m/2?

I czego oczekujesz? Że ktoś z drugiego końca Polski przez Internet będzie Ci szukać dostawców Internetu w Twojej miejscowości?

Nie widzę w tej wypowiedzi nic chamskiego.
Raczej Tobie brakuje chociaż trochę kultury.

Tak, oczekuje, ze wypowie się na temat chociażby ogólnych dostawców jak Netia, INEA, T-Mobile, Orange

Po co jego tekst, ze oczekuje, ze ktoś z drugiego końca będzie mi szukał dostawcy lokalnego?? Przecież nie tylko tacy są, są tez ogólnokształcące polscy operatorzy, napisałem czego oczekuje i może się okazać, ze lokalny mi nie da sprzętu z trybem bridge, a ten na cała Polskę prędzej.

Zamiast rozmawiać na temat to @silvver wywołał bez sensowną awanturę bo mu nie pasuje, ze ja się o takie rzeczy pytam. INEA nie pisze nigdzie na stronie czy ma na swoim sprzęcie tryb bridge czy daje przez przejście na RJ-45 i można swój router podłączyć, to co mam wydzwaniać pytać pani na infolinii, która ma sprzedać i nie musi mieć o tym pojęcia zielonego??

  • Statyczne lub zmienne IP zewnętrzne
  • Router operatora jeśli FFTH bezpośrednio podpinany z trybem Mostka lub jak operator zakłada przejście z FFTH na RJ-45 to możliwość konfiguracji na własnym routerze

Trzeba zadzwonić na infolinię i zapytać.
IP (v4) publiczne czasami jest dodatkowo płatne.

Jeśli nie zamierzasz stawiać serwera, który będzie serwował jakieś usługi, to po kiego grzyba Ci symetryk, chociażby 100/100Mbps? 10 złotych różnicy to może nie jest dużo, ale po co płacić za coś czego się nie wykorzysta? Jakby nie patrzeć to 120 zł rocznie. Jeśli masz jakiś serwer, na którym masz obrazy ISO Linuksa lub stawiasz Mirorror repo dla dystrybucji Linuksa albo masz serwer FTP lub webserwer z bardzo dużym ruchem, to symetryk jak najbardziej, w innym przypadku nie ma to sensu. Zwłaszcza, że z Twojego postu wynika, że nie zależy Ci na stałym publicznym IP.

Google drive i inne dyski w chmurze. Jeżeli ktoś używa to dobra opcja.

Jak się ma LTE z downloaded do 60Mb/s i uploaded 35Mb/s to wielu rzeczy się nie robi chyba, ze ma się nadmiar cierpliwości do takich prędkości. Nawet zabawa w YouTube przy symetryku w światłowodzie może być dobrą sprawą, żeby zacząć bo nagrywasz smartfonem, na dysk i rzut na YouTube i czekasz czy kogoś zainteresuje i pójdzie dalej w świat. Co z tego, ze będę miał np w T-Mobile download 600Mb/s jak upload maks 60Mb/s. Od razu odechciewa się zabaw w YouTube czy cokolwiek podobnego, czy nawet na umieszczanie czegokolwiek w chmurze. Chcesz wysłać obraz windowsa w chmurę chodźmy dla siebie czy najbliższych i teraz wysyłasz przy 60Mb/s niech coś w eterze przerwie wysyłanie musisz od nowa, a tu w zasadzie moment pójdzie.

Pytanie bardziej czy warto iść w 600Mb/s czy przy symetryku wystarczy 300Mb/s? Dla kogoś kto na oczy takich prędkości nie widział i nie używał na codzień wydaje się, ze 600Mb/s na początek przygody. światłowodem jest dobry, żeby potem wiedzieć np prozy przedłużaniu umowy ze mi tyle nie potrzebne i biorę tańsza opcje.

Myślę, ze większość youtuberow jak może mieć symetryj, ze w chwile wysyła filmik , a nie czeka pół dnia to fajna dla nich sprawa i bez tego by nie byli tymi youtuberami bo jak nagra chodźmy 10-20 minutowy filmik w 1080p i chce go wysłać na YT to przy takiej prędkości 60Mb/s schodzi trochę. Ja na LTE pare razy próbowałem wysłać filmik 5 minutowy. iPhone-a wyłączając wifi i pokazywało 3-4 godziny i kilka razy zerwało w połowie co mnie doprowadzało do skrajnej nerwicy i to olewałem po którymś razie, czy nawet przez LTE w routerze.

Jeżeli za zewnętrzne IP płacić w ogóle to chyba lepiej zainwestować w statyczne i mieć swoje IP, a nie zmienne, nawet jak jest nie zbędne.

To może powiecie jak macie światłowody jak to jest u waszych operatorów, chyba, ze kompletnie nawet z ciekawości tego nie sprawdziliście czy jest zewnętrzne IP czy nie? :slight_smile: czy trzeba dokupić i ile to najczęściej kosztuje?

Jak dyskusja na forum polega na tym, zadzwoń i się pytaj to po co się na forum rejestrujecie jak tylko tyle potraficie doradzić, podpowiedzieć?

Jak znowu ktoś napisze, ze jestem nie kulturalny to SORRY, ale mi cale życie wydaje się, ze forum jest po to, żeby pytać tych co wiedzą lepiej bo coś mają i mogą się tym podzielić, a nie dzwon, Googluj.

Ja jak coś mi nie pasuje to po prostu nie spamuje nikomu, a przynajmniej się staram nie pisać wyGoogluj, zadzwoń. Tylko jak ja coś takiego napisze nie ważne w jakiej formie to jestem banowany, a innym wolno.

To zależy ile chcesz płacić :wink:
W praktyce różnicę będzie tylko widać przy pobieraniu/wysyłaniu czegoś większego względem tych dwóch przepływności.

W Orange masz w pakiecie publiczne IP, często zmienne + z tego co wiem jest reset sesji co 10 dni.
W T-M masz niepubliczne IP, z tego co wiem, to chyba da się wykupić publiczne, stałe (15zł/msc?)
W Inei masz niepubliczne IP, możesz wykupić publiczne, zmienne za 5zł/msc (w praktyce się nie zmienia)

Dzięki :slight_smile:

Jeżeli mam LTE do 60Mb/s, do 23 lipca 2021 i podłącza mi w przyszłym tygodniu ten światłowód do budynku, a T-Mobile daje teraz widzę na stronie 600Mb/100Mb/s i oni mogą zamienić usługi wcześniej bez płacenia kary umownej za LTE to może nie ma sensu wymyślać i pójść w to tym bardziej, ze mam numery komórkowe u nich to się zrobi w tą ich Rodzinne i będzie z rabatami nawet na światłowód? :slight_smile:

Z tego co się orientuje T-Mobile robi przejście z FFTH na skrętne i można swój router podpiąć już ci w jednym, innym wątku pisałem, ze mam jak to ustawić to chyba najlepsza opcja w moim przypadku, a do tego T-Mobile w płatnej infolinii technicznej twierdzi, ze w mojej lokalizacji dla T-Mobile robi to INEA więc może IP wtedy daje INEA? :slight_smile:

Generalnie odpowiedź na Twoje pytania sprowadza się do tego, że JUŻ NA ETAPIE zawierania umowy, domagasz się, aby ZAINSTALOWANO zewnętrzny ONT i wpisano to do umowy.

Nie, T-Mobile ma dostęp BSA do sieci Inei, więc w praktyce dla Ciebie jako klienta jest to transparentne kto jest dostawcą samego łącza. Dostaniesz IP od T-M.

Nie mam umowy. Jest projekt budowy z UE światłowodu i mają go wpiąć w budynek ci co go wkopią od głównej drogi. Resztę robić ma operator w budynku. Nie wiem jak oni to zrobią, mają zrobić do środy, koparka już czeka na mojej działce.

Nie wiem czy podepną do budynku i zrobią tylko gniazdko FFTH w ścianie czy tylko sam kabelek przewiercą i pójdą. Robi to firma z Poznania. W czwartek Geodeta słupki drewniane wkopywać którędy mają kopać według projektu budowy, który podpisałem w listopadzie 2020 Soltysce.

goto #14

W sumie mi na tym IP najmniej zależy tak naprawdę, bo widzę, ze wszędzie teraz praktycznie czy LTE, czy światłowód to niepubliczne IP. Aczkolwiek FTP z Synology MR2200 fajnie byłoby zrobić :slight_smile:

Lokalni operatorzy jak Marsoft z Świdnika tego gdzie produkują części do helikopterĻw czy Świdman to maks 100-200Mb/s dają i ceny rzekłbym żenujące przy takim T-Mobile 600100 za 69 miesięcznie. Więc omijam tych lokalnych całkiem. Aczkolwiek Marsoft pisze na stronie, ze dają statyczne IP w cenie.

Jednak, z której strony nie patrzeć to mając już jakieś usługi T-Mobile, nie ma sensu szukać gdzie indziej bo czy Orange czy Netia tez 600/100 i ceny identyczne. W T-M 69 zł -15 zł rabatu za Rodzine do samego światłowodu :slight_smile: za ten rabat można wziasc statyczne IP jak będę bardzo chciał i dalej wyjdę na zero w abonamencie :slight_smile:

Co to jest to 802.11 Q bo nie mogę sprawdzić nigdzie czy Synology MR2200 to obsługuje?

Zadzwoniłem do T-M i powiedzieli, ze Statycznego IP przy światłowodzie w tej chwili nie ma w ogóle, jest w planach i czy będzie za 15 zł czy mniej to się okaże, ale dużo ludzi się pyta.

Co do routera to za 0 zł teraz dają router, który kiedyś był Premium i kosztował 200 zł.

A kto z drugiego końca Polski będzie wiedzieć, czy ci ogólni operatorzy w ogóle w Twojej miejscowości świadczą usługi? Jesteś na miejscu, zainteresuj się tematem, podzwoń, popytaj.
Naprawdę, skąd my mamy wiedzieć jacy dostawcy oferują usługi w Twojej miejscowości?
Zrób najpierw rozeznanie i napisz, jacy dostawcy są dostępni u Ciebie i dopiero wtedy pytaj się o opinie na ich temat (lub sam poszukaj opinii, np. w komentarzach googla), porównuj szczegółowo oferty skoro masz takie wymagania jak wypisałeś.

Podobnie z routerem, w jaki sposób mamy Ci doradzać lub nie drugiego routera w mesh, jak nawet nie napisałeś czy masz wszędzie zasięg, czy jakieś problemy że myślisz o drugim czy po co. Z samej powierzchni nikt Ci nie wywróży, bo liczy się umiejscowienie routera, inne urządzenia (zakłócenia) czy nawet rodzaj i typ ścian / kondygnacji (niektóre potrafią mocno tłumić sygnał) itp.
U mnie wybór operatora światłowodu jest zero-jedynkowy - bo jest tylko jeden, który budował sieć z dofinansowaniem.

To co, mamy sami szukać po regulaminach dostawców żeby Ci odpowiedzieć?
A jak ktoś Ci na forum źle doradzi to potem co? To Ty podejmujesz decyzje i będziesz płacić, więc to Tobie najbardziej na tym zależy.
Co z tego, że powiem, że z operatorem XYC nie ma żadnych problemów, jak kilkaset kilometrow dalej u Ciebie możesz np. klnąć na niego codzinnie bo w tamtym rejonie mają coś spaszczone?
Po to jest dyskusja na forum żeby np. pytać się czy iść w mesh czy normalną sieć albo pomóc z jakimś problem z softem, sprzętem itp a nie po to, żeby ktoś Ci listował operatorów spełniających określone wymagania bo Ty chcesz sobie Internet założyć.
Jak zbierzesz oferty i będą się różnić to wtedy forum może Ci pomóc, dopytać do czego Ci to potrzebne etc.

I jak widzisz ofertę z T-M już masz. Pozbieraj inne i się zastanów która najbardziej Ci odpowiada, a jak ciężko porównać to pisz i się pytaj.

Dzięki. Tylko zamiast tracić czas na pouczanie mnie i wychowywanie mógłbyś odpowiedzieć na którekolwiek moje pytanie, ale nie wiesz to przynajmniej pobawisz się w ojca i będziesz pouczał innych na forum i prowokował do różnego zachowania. Powinni ciebie za to wynieś na piedestał tutaj. Wcale się nie dziwie, ze tut ak mało ludzi zawsze bo przez takich jak ty nie chce im się tu zaglądać. Nic nie zyskają tylko wychowanie, a ja ci zaproponuje, żebyś zajął się wychowaniem swoich najbliższych, a nie obcych na forum i ich pouczaniem. Chyba jesteś nauczycielem, ze tak to kochasz :stuck_out_tongue: