Światłowód - wybór operatora w danej lokalizacji

Jeśli nie zamierzasz stawiać serwera, który będzie serwował jakieś usługi, to po kiego grzyba Ci symetryk, chociażby 100/100Mbps? 10 złotych różnicy to może nie jest dużo, ale po co płacić za coś czego się nie wykorzysta? Jakby nie patrzeć to 120 zł rocznie. Jeśli masz jakiś serwer, na którym masz obrazy ISO Linuksa lub stawiasz Mirorror repo dla dystrybucji Linuksa albo masz serwer FTP lub webserwer z bardzo dużym ruchem, to symetryk jak najbardziej, w innym przypadku nie ma to sensu. Zwłaszcza, że z Twojego postu wynika, że nie zależy Ci na stałym publicznym IP.

Google drive i inne dyski w chmurze. Jeżeli ktoś używa to dobra opcja.

Jak się ma LTE z downloaded do 60Mb/s i uploaded 35Mb/s to wielu rzeczy się nie robi chyba, ze ma się nadmiar cierpliwości do takich prędkości. Nawet zabawa w YouTube przy symetryku w światłowodzie może być dobrą sprawą, żeby zacząć bo nagrywasz smartfonem, na dysk i rzut na YouTube i czekasz czy kogoś zainteresuje i pójdzie dalej w świat. Co z tego, ze będę miał np w T-Mobile download 600Mb/s jak upload maks 60Mb/s. Od razu odechciewa się zabaw w YouTube czy cokolwiek podobnego, czy nawet na umieszczanie czegokolwiek w chmurze. Chcesz wysłać obraz windowsa w chmurę chodźmy dla siebie czy najbliższych i teraz wysyłasz przy 60Mb/s niech coś w eterze przerwie wysyłanie musisz od nowa, a tu w zasadzie moment pójdzie.

Pytanie bardziej czy warto iść w 600Mb/s czy przy symetryku wystarczy 300Mb/s? Dla kogoś kto na oczy takich prędkości nie widział i nie używał na codzień wydaje się, ze 600Mb/s na początek przygody. światłowodem jest dobry, żeby potem wiedzieć np prozy przedłużaniu umowy ze mi tyle nie potrzebne i biorę tańsza opcje.

Myślę, ze większość youtuberow jak może mieć symetryj, ze w chwile wysyła filmik , a nie czeka pół dnia to fajna dla nich sprawa i bez tego by nie byli tymi youtuberami bo jak nagra chodźmy 10-20 minutowy filmik w 1080p i chce go wysłać na YT to przy takiej prędkości 60Mb/s schodzi trochę. Ja na LTE pare razy próbowałem wysłać filmik 5 minutowy. iPhone-a wyłączając wifi i pokazywało 3-4 godziny i kilka razy zerwało w połowie co mnie doprowadzało do skrajnej nerwicy i to olewałem po którymś razie, czy nawet przez LTE w routerze.

Jeżeli za zewnętrzne IP płacić w ogóle to chyba lepiej zainwestować w statyczne i mieć swoje IP, a nie zmienne, nawet jak jest nie zbędne.

To może powiecie jak macie światłowody jak to jest u waszych operatorów, chyba, ze kompletnie nawet z ciekawości tego nie sprawdziliście czy jest zewnętrzne IP czy nie? :slight_smile: czy trzeba dokupić i ile to najczęściej kosztuje?

Jak dyskusja na forum polega na tym, zadzwoń i się pytaj to po co się na forum rejestrujecie jak tylko tyle potraficie doradzić, podpowiedzieć?

Jak znowu ktoś napisze, ze jestem nie kulturalny to SORRY, ale mi cale życie wydaje się, ze forum jest po to, żeby pytać tych co wiedzą lepiej bo coś mają i mogą się tym podzielić, a nie dzwon, Googluj.

Ja jak coś mi nie pasuje to po prostu nie spamuje nikomu, a przynajmniej się staram nie pisać wyGoogluj, zadzwoń. Tylko jak ja coś takiego napisze nie ważne w jakiej formie to jestem banowany, a innym wolno.

To zależy ile chcesz płacić :wink:
W praktyce różnicę będzie tylko widać przy pobieraniu/wysyłaniu czegoś większego względem tych dwóch przepływności.

W Orange masz w pakiecie publiczne IP, często zmienne + z tego co wiem jest reset sesji co 10 dni.
W T-M masz niepubliczne IP, z tego co wiem, to chyba da się wykupić publiczne, stałe (15zł/msc?)
W Inei masz niepubliczne IP, możesz wykupić publiczne, zmienne za 5zł/msc (w praktyce się nie zmienia)

Dzięki :slight_smile:

Jeżeli mam LTE do 60Mb/s, do 23 lipca 2021 i podłącza mi w przyszłym tygodniu ten światłowód do budynku, a T-Mobile daje teraz widzę na stronie 600Mb/100Mb/s i oni mogą zamienić usługi wcześniej bez płacenia kary umownej za LTE to może nie ma sensu wymyślać i pójść w to tym bardziej, ze mam numery komórkowe u nich to się zrobi w tą ich Rodzinne i będzie z rabatami nawet na światłowód? :slight_smile:

Z tego co się orientuje T-Mobile robi przejście z FFTH na skrętne i można swój router podpiąć już ci w jednym, innym wątku pisałem, ze mam jak to ustawić to chyba najlepsza opcja w moim przypadku, a do tego T-Mobile w płatnej infolinii technicznej twierdzi, ze w mojej lokalizacji dla T-Mobile robi to INEA więc może IP wtedy daje INEA? :slight_smile:

Generalnie odpowiedź na Twoje pytania sprowadza się do tego, że JUŻ NA ETAPIE zawierania umowy, domagasz się, aby ZAINSTALOWANO zewnętrzny ONT i wpisano to do umowy.

Nie, T-Mobile ma dostęp BSA do sieci Inei, więc w praktyce dla Ciebie jako klienta jest to transparentne kto jest dostawcą samego łącza. Dostaniesz IP od T-M.

Nie mam umowy. Jest projekt budowy z UE światłowodu i mają go wpiąć w budynek ci co go wkopią od głównej drogi. Resztę robić ma operator w budynku. Nie wiem jak oni to zrobią, mają zrobić do środy, koparka już czeka na mojej działce.

Nie wiem czy podepną do budynku i zrobią tylko gniazdko FFTH w ścianie czy tylko sam kabelek przewiercą i pójdą. Robi to firma z Poznania. W czwartek Geodeta słupki drewniane wkopywać którędy mają kopać według projektu budowy, który podpisałem w listopadzie 2020 Soltysce.

goto #14

W sumie mi na tym IP najmniej zależy tak naprawdę, bo widzę, ze wszędzie teraz praktycznie czy LTE, czy światłowód to niepubliczne IP. Aczkolwiek FTP z Synology MR2200 fajnie byłoby zrobić :slight_smile:

Lokalni operatorzy jak Marsoft z Świdnika tego gdzie produkują części do helikopterĻw czy Świdman to maks 100-200Mb/s dają i ceny rzekłbym żenujące przy takim T-Mobile 600100 za 69 miesięcznie. Więc omijam tych lokalnych całkiem. Aczkolwiek Marsoft pisze na stronie, ze dają statyczne IP w cenie.

Jednak, z której strony nie patrzeć to mając już jakieś usługi T-Mobile, nie ma sensu szukać gdzie indziej bo czy Orange czy Netia tez 600/100 i ceny identyczne. W T-M 69 zł -15 zł rabatu za Rodzine do samego światłowodu :slight_smile: za ten rabat można wziasc statyczne IP jak będę bardzo chciał i dalej wyjdę na zero w abonamencie :slight_smile:

Co to jest to 802.11 Q bo nie mogę sprawdzić nigdzie czy Synology MR2200 to obsługuje?

Zadzwoniłem do T-M i powiedzieli, ze Statycznego IP przy światłowodzie w tej chwili nie ma w ogóle, jest w planach i czy będzie za 15 zł czy mniej to się okaże, ale dużo ludzi się pyta.

Co do routera to za 0 zł teraz dają router, który kiedyś był Premium i kosztował 200 zł.

A kto z drugiego końca Polski będzie wiedzieć, czy ci ogólni operatorzy w ogóle w Twojej miejscowości świadczą usługi? Jesteś na miejscu, zainteresuj się tematem, podzwoń, popytaj.
Naprawdę, skąd my mamy wiedzieć jacy dostawcy oferują usługi w Twojej miejscowości?
Zrób najpierw rozeznanie i napisz, jacy dostawcy są dostępni u Ciebie i dopiero wtedy pytaj się o opinie na ich temat (lub sam poszukaj opinii, np. w komentarzach googla), porównuj szczegółowo oferty skoro masz takie wymagania jak wypisałeś.

Podobnie z routerem, w jaki sposób mamy Ci doradzać lub nie drugiego routera w mesh, jak nawet nie napisałeś czy masz wszędzie zasięg, czy jakieś problemy że myślisz o drugim czy po co. Z samej powierzchni nikt Ci nie wywróży, bo liczy się umiejscowienie routera, inne urządzenia (zakłócenia) czy nawet rodzaj i typ ścian / kondygnacji (niektóre potrafią mocno tłumić sygnał) itp.
U mnie wybór operatora światłowodu jest zero-jedynkowy - bo jest tylko jeden, który budował sieć z dofinansowaniem.

To co, mamy sami szukać po regulaminach dostawców żeby Ci odpowiedzieć?
A jak ktoś Ci na forum źle doradzi to potem co? To Ty podejmujesz decyzje i będziesz płacić, więc to Tobie najbardziej na tym zależy.
Co z tego, że powiem, że z operatorem XYC nie ma żadnych problemów, jak kilkaset kilometrow dalej u Ciebie możesz np. klnąć na niego codzinnie bo w tamtym rejonie mają coś spaszczone?
Po to jest dyskusja na forum żeby np. pytać się czy iść w mesh czy normalną sieć albo pomóc z jakimś problem z softem, sprzętem itp a nie po to, żeby ktoś Ci listował operatorów spełniających określone wymagania bo Ty chcesz sobie Internet założyć.
Jak zbierzesz oferty i będą się różnić to wtedy forum może Ci pomóc, dopytać do czego Ci to potrzebne etc.

I jak widzisz ofertę z T-M już masz. Pozbieraj inne i się zastanów która najbardziej Ci odpowiada, a jak ciężko porównać to pisz i się pytaj.

Dzięki. Tylko zamiast tracić czas na pouczanie mnie i wychowywanie mógłbyś odpowiedzieć na którekolwiek moje pytanie, ale nie wiesz to przynajmniej pobawisz się w ojca i będziesz pouczał innych na forum i prowokował do różnego zachowania. Powinni ciebie za to wynieś na piedestał tutaj. Wcale się nie dziwie, ze tut ak mało ludzi zawsze bo przez takich jak ty nie chce im się tu zaglądać. Nic nie zyskają tylko wychowanie, a ja ci zaproponuje, żebyś zajął się wychowaniem swoich najbliższych, a nie obcych na forum i ich pouczaniem. Chyba jesteś nauczycielem, ze tak to kochasz :stuck_out_tongue:

niedawno też brałem światłowód z tego programu operacyjnego polska cyfrowa wiesz może kto u cb położył kable światłowodowe u mnie była to Nexera i na ich światłowodzie kilku dostawców oferowało swoje usługi UPC Tmobile Plus Orange i chyba ktoś jeszcze nie pamiętam dokładnie

jak nie wiesz kto u cb kładzie ten światłowód to sprawdź tu a potem wbij na strone firmy to może będzie tam info jakich operatorów masz w okolicy na tym światłowodzie
iMapCloud Application (gugik.gov.pl)

ja wziąłem światłowód z telewizją IPTV z UPC 600/100 w umowie a mam nawet z nadwyżką pobieranie ok 620 Mb

Inea, a projekt budowy światłowodu firma Fibee, na którym podpisała się Pani XYZ z firmy TELEKOM DATA sp. z.o.o.

Geodeta nie wiem skąd, ale pan, który machał mi projektem budowy, który zeskanowałam w listopadzie 2020 jak przyniosła Sołtyska przyjechał samochodem o tablicach LC czyli okolice Chełma lub z Chełma. Wpisz sobie Cheł i Kalinowka z kodem pocztowym 21-040 to zobaczysz jak to daleko Inea z tego co wiem ma oddział w Lublinie, a reszta nie wiem. T-Mobile mówi na infolinii, ze lubelskie robi Inea, a ta firma co ty piszesz zachód Polski ogarnia, ale w mniejszej ilości bofirma Fibee w styczniu zrezygnowała z współpracy z Inea, ale projekty muszą zrealizować do jakiegoś terminu bo UE kary liczy za nie zrealizowane projekty.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę operatorów nazwę województwa i nazwę gminy, tu Głusk i

https://www.operatorzy.net.pl/internet/Głusk/1027350

P.S. Jesli chodzi o duzych operatorów to musisz wejść na ich strony i tam sprawdzić czy oferuja jakies usługi w twojej miejscowości. I tak na przykład Multimedia oferuje wyłacznie internet mobilny

Porównaj ich ofertę zarówno prędkości jak i ceny światłowodu z T-Mobile czy Orange i powiedz czy byś w porównaniu. T-M czy Orange chciał od takiego lokalnego odbiorcy patrząc i porównując ceny??

P.S. Widziałem tą stronę sto razy. życiu, a oferta tych firm według mnie żenująca. Np taki Marsoft ze świdnika maks 100Mb/s download daje, ceny nie podają, ale jak T-M daje 600/100 za 69 zł no to chyba bez sensu brać setkę od lokalnego.

Jeszcze raz napiszę. Musisz wejśc na ich strony i na nich sprawdzić co oferuja w twojej miejscowości. Zajrzałem na Multimedia (sam mam i nie narzekam) ale u ciebie daja tylko internet mobilny w pakietach. Nie patrz co w ogóle firma oferuje ale co oferuje w twojej miejscowości.

No dopiero mają mi do środy założyć światłowód więc trudno, żeby dzisiaj jak jeszcze go nie mam widzieli, ze go mam. Mi chodziło bardziej o opinie np ze biorę T-M z ich routerem jak to działa, czy te routery są w porządku, czy się zawieszają i takie podobne różne opinie. Ja rozumiem, ze w Warszawie może to wszystko chodzić prawie idealnie, a tu się będzie coś polo bo inny koniec polski i w ogóle, ale jak u jakiegoś operatora coś działa i się raz na „5 lat” zepsuje to znaczy, ze jest godny zaufania i ma dobrą jakość usług. To tak jak gdzieś przeczytałem, ze światłowód T-M działa szybciej niby niż Orange bo przez inną „drogę” biegnie cala infrastruktura operatora. Tak samo opinie chciałem czy warto brać 600Mb/s jak się nigdy takiego internetu nie miało. W T-M 300 59 zł, 600 69 zł więc uważam, ze dla 10 zł mniej bez sensu i nie zaszaleć i nie mieć nawet 2 lata, żeby zobaczyć jak to „szaleje”. Natomiast u innych operatorów średnio 2 dychy różnicy miedzy 300, a 600.

Kilka minut to dla ciebie za długo na taki plik?