Świeży Windows 7 - wysokie użycie procesora

Mam problem z wysokim użyciem procesora. System był zainstalowany parę dni temu, sterowniki i zaledwie kilka programów zostały wgrane. Na pewno nie ma żadnej infekcji.
Teraz zauważyłem, że w menedżerze zadań użycie procesora wynosi cały czas około 30%. Wszystko idzie na proces NT Kernel & System.
Co z tym zrobić?
Daje zrzut z process explorer, chociaż sam nic tam nie widzę oprócz interrupts i system, ale nie dużo mi to mówi

Wszystkie aktualizacje do systemu są już wgrane? - może akurat są pobierane?

Zaktualizowałem jak to zauważyłem, ale nic to nie zmieniło.

Spróbuj skorzystać z tej strony https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-performance/system-interrupts-huge-cpu-usage/2197c025-b0b8-43f2-854b-72e576373607

  1. Right-click on the speaker icon
  2. Select playback devices
  3. Click on the speaker properties
  4. Go to the enhancements Tab
  5. Click Disable All Sound Effects
  6. Click OK. You’re done!

Dzięki.

Będę mógł to sprawdzić dopiero jutro.

Znalazłem jeszcze parę rad.

  • wyłączyć w menedżerze urządzeń “property wake on magic packet and wake on pattern” w ustawieniach karty sieciowej.
  • odłączyć mysz i klawiaturę i sprawdzić czy użycie spadnie.
  • sprawdzić czy dysk pracuje w trybie DMA

Powiedz mi, jeśli nic nie pomoże to czy mogę wejść w menedżer urządzeń i wyłączać po kolei kolejne urządzenia? Np. drugi dysk twardy, kartę sieciową, kartę dźwiękową (zintegrowaną), USB3.0, USB2.0 i inne rzeczy? Czy jest jakieś ryzyko, że windows się przez to sypnie albo coś się uszkodzi czy po restarcie wszystko będzie włączone domyślnie?

Czy można wywalić z autostartu igfxTray, igfxHK, igfxEM, igfxCUIService? Wątpie, że to jest to, ale być może warto sprawdzić. To chyba są tylko jakieś ustawienia rozdzielczości, kolorów itd. i wyłączenie nie wpłynie na wydajność grafiki?

16% na IRQ? To naprawdę wygląda na brak pracy w DMA dysku. Ale aż mi się nie chce wierzyć…
Sprawdź w ogóle sterowniki do chipsetu.

Sterowniki do chipsetu są ściągnięte prawidłowe.
Jedynie mam wątpliwości do sterowników karty dźwiękowej, bo chyba są wgrane jakieś realtek ale nie te ze strony producenta płyty głównej. Może to być przyczyną?

Dysk był w DMA.

Okazało się, że to przez kartę sieciową. Wyłączenie dwóch opcji: property wake on magic packet oraz wake on pattern pomogło! Wyłączyłem i wszystko działa normalnie. Czy orientuje się ktoś czy są jakieś skutki uboczne wyłączenia tych opcji?

1 polubienie

Żadnych. Co najwyżej, że nie będziesz mógł włączyć zdalnie komputera :slight_smile:

Dobrze.
A wiesz może dlaczego coś takiego się działo? Wina sterowników czy systemu czy czegoś jeszcze?