Usunąłem "Infatica P2B" co jeszcze zrobić?

Witam. Dziś zauważyłem, że mam na dysku „C” oraz w „Dodaj usuń programy” aplikacje „Infatica P2B”. Znalazłem w internecie, że to oprogramowanie adware i nadaje się do usunięcia. Usunąłem i wykonałem skanowanie za pomocą „RogueKiller” (zaznaczona opcja moduł MaIPE) oraz ADWCleaner. Żaden z programów nic nie znalazł ale chcę się upewnić, że system na pewno jest czysty i nie wiem co jeszcze mogę zrobić aby to sprawdzić. Ogólnie laptop dopiero co kupiony i przez ostatnie 2 dni instalowałem potrzebne programy i sterowniki, aktualizacje itp. Poniżej raporty z FRST.

Addition.txt (31,9 KB)
FRST.txt (218,2 KB)
Shortcut.txt (30,7 KB)

P.S.
Przejrzałem jeszcze osobiście „Addition.txt” i praktycznie na samym końcu zauważyłem to:

Jak wspomniałem dopiero kupiłem laptopa (w salonie komputerowym) zakupiony 14 Luty, odebrany z Salonu 16 Luty gdyż wgrywali system. Mam rozumieć, że system został aktywowany za pomocą nielegalnego oprogramowania, a nie za pomocą oryginalnego klucza? Kupując latopa w tym salonie wspomniałem, że chcę sprzęt już z systemem Windows. Co można zrobić i jak potwierdzić czy klucz jest prawdziwy i czy w końcu nie wygaśnie?

P.S. 2
Zrobiłem skan programem Windows Defender, nie znalazł zagrożeń ale wyświetlił monit o tym, że pominął skan jednego z plików. Zdjęcie poniźej tego co pominął.

W internecie znalazłem informację, że jest to plik wykorzystywany do łamania licencji Windows. Czyli już wiem, że system jest aktywowany nielegalnie.

Bardzo dziwna i zagmatwana sprawa.

  1. Fabrycznie nowy laptop powinien mieć już zainstalowanego Windowsa (rzadki przypadek gdy go nie ma) - laptop był już używany?
  2. Co jest na fakturze zakupu - jest system? Jeśli tak to klucz poszyty jest BIOSie i nie trzeba wgrywać pirackiego. System po instalacji sam powinien się aktywować. Na 100% obecna wersja Windowsa jest piracka co nie powinno mieć miejsca - sklep może się wyprzeć, że nic nie wgrywał.
  3. Dedykowana wersja Windowsa może być do ściągnięcia (jeśli oryginalnie tam był) ze strony producenta laptopa. Różne firmy mają to różnie zorganizowane: np. Dell do ściągnięcia Windowsa wymaga podania klucza serwisowego (nie klucza Windowsa) przyklejonego z tyłu obudowy. Szczegóły na stronie www producenta.

P.S. Jeśli na fakturze zakupu jest Windows to możesz zwrócić się do sklepu o zwrot pieniędzy za system a w razie odmowy wystąp do banku o chargeback (przy płaności kartą).

1 polubienie

Tak, faktycznie zagmatwana bo zaczęło się od tego „Infatica P2B”, spojrzałem w logi programu i zobaczyłem te oprogramowanie do aktywacji Windows… Laptop wzięty na raty z wpłatą własną 1000 zł, przy wyborze laptopa wspominałem, że chcę sprzęt już z systemem. Ogolnie wyglądało to tak, że salon/serwis powiedział mi, że zrobią pierwsze uruchomienie i że licencję muszą wgrać w Bios i sam nie jestem w stanie tego zrobić. W rejestrze systemu widnieje klucz aktywacyjny i w programie „ShowKeyPlus” również pokazuje klucz aktywacyjny. Oba klucze są różne. Na fakturze jest tylko laptop wpisany. Laptop pod spodem ma naklejkę „Komputronik” i nic więcej. Martwię się, że za nielegalnego Windowsa mogę mieć problemy, jutro wybieram się do tego salonu/serwisu i poruszam ten temat.

Edit:

Laptop jest używany przeze mnie od 16 Lutego dokładnie od godziny 18 bodajże. Użycie programu do aktywacji Windows było o 16:30, a wtedy właśnie był jeszcze na serwisie bo stwierdzili, ze robi się ostatnia aktualizacja i przed 17 chwilę mogę go odebrać. Odebrałem do rąk własnych kilka minut po 17 godzinie.

Edit 2:

Naklejka na spodzie laptopa „Komputronik” ale laptop kupiony w salonie w moim mieście, inna nazwa. To tak jakby oni współpracowali lub zakupili na wlasną ręke go dla mnie z Komputronika.

Sformatuj dysk. Jeśli klucz jest W UEFI, to aktywacja automatyczna. Pobierz ISO ze strony Microsoftu i zobaczysz.

1 polubienie

A co widnieje w aktywacji systemu?

1 polubienie

Informacja, że system Windows został aktywowany i nic poza tym.

Pokaż screen.
Wygląda na to, że po prostu, ktoś po drodze chciał zarobić i do „łysego” lapka wgrał jakże oryginalny system za 0 zł.

1 polubienie

Trochę szkoda mi formatować dysk zwłaszcza, że już wgrałem potrzebne mi programy, sterowniki itp. użytkuje laptopa 2 dni. Próbowałem komendami w cmd i powershell wywołac klucz Windows z Biosu ale bez skutku, nie pokazuje żadnego klucza. Jedyny klucz jest w rejestrze (widzę go w regedit) i w programie ShowKeyPlus i są to 2 różne klucze.

Masz założone konto Microsoftu na tym lapku?
To jest Windows11?
Jesteś zalogowany na koncie online, czy lokalnym?

1 polubienie


a tu jeszcze faktura zakupu:

Byłem zalogowany na koncie Microsoft ale osobiście wolę nie być zalogowany więc przeszedłem na konto lokalne.

Taki wpis widnieje niestety, jeśli system został aktywowany…w sposób nie do końca legalny.
Sprawdź jeszcze będąc online zalogowany do konta, czy nic się nie zmieni.

1 polubienie

Zgadza się nie jestem. Byłem zalogowany przez jakiś czas jak sobie wszsytkie programy wgrywałem.

Nie wiem dokładnie, kiedy taki wpis świadczy o legalnym systemie, to ma coś związanego z większą ilością maszyn połączonych w sieci i aktywowanych w taki sposób.
Ale wiem, że istnieje również metoda aktywacji poprzez wpisanie komend w system i jest to aktywacja nielegalna.
Więc system jest nielegalny.
U ciebie występuje więc ta druga opcja najpewniej.

1 polubienie

Po zalogowaniu się na konto Microsoft nic się nie zmieniło w oknie „Aktywacja”.

To tak na 80% masz nielegalny system i jest on tak aktywowany, że nawet nie wiedziałbyś w ogóle, że taki masz.
Nie będzie żadnych monitów itp…
PS Poczekaj jeszcze na łebskich kolegów obeznanych w licencjach, to stwierdzą ostatecznie, że masz nielegalny system.

1 polubienie

Teraz gdy chcę wrócić na konto lokalne, mam podać hasło do konta Microsoft z tym, że ja nie używam hasła do logowania tylko aplikacji na telefon Microsoft Authenticator, wpisywanie kodu z tej aplikacji nie przynosi skutku i nie mogę wylogować się i przejść na konto lokalne…

Jednak licencja zbiorcza nie jest licencją konsumencką…więc jak nic lipa.
https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/all/system-windows-zosta%C5%82-aktywowany-przy/0a3a82dc-ccf9-41d7-bbdf-494bb6fd4ca5
To, że nie możesz wrócić na lokalne konto to nie jest związane z licencją.
Po prostu coś nie zatrybia.
Wyłącz lapka i spróbuj ponownie.

1 polubienie

Zrobione. Musiałem utworzyć chociażby PIN i wtedy mogłem przejść na konto lokalne. Teraz jużsię udało.

OK Więc wygląda na to, że jednak aktywowali ci na lapku nielegalny system.
Poczekaj koledzy podpowiedzą ci co możesz z tym zrobić.

1 polubienie