W Jaki sposób nadać sobie uprawnienia administratora/roota na moim telefonie ?

Powiedzcie mi proszę jak na moim nie dawno zakupionym w salonie Plusa telefonie Samsung A5 2017 nadać sobie uprawnienia administratora/roota abym sobie mógł sam odinstalować nie potrzebne aplikacje z telefonu ? I jakie aplikacje mogę bezpiecznie odinstalować z telefonu ? Tutaj Podałem w tym temacie listę moich aplikacji. Oraz Tutaj. Czy ktoś może mi pomóc ? Mam na telefonie zainstalowany system Android 6.0.

Podejrzewam, że najpierw musisz odblokować bootloader (Android 6.0) = utrata gwarancji, potem jakieś recovery i root. Jeszcze ten knox w samsungach, co nabija tzw. flagi = utrata gwarancji jako x2. Ja bym nie ryzykował, tylko wyłączył zbędne apki systemowe.

A powiesz mi, które te apki systemowe mogę bezpiecznie wyłączyć ? Czytałem też, że to nie grozi utratą gwarancji, że są to działania prowadzone legalnie na telefonie przez jego użytkownika.

Np to, czego nie używasz od producenta, od google i operatora. To w pierwszej kolejności. Nie znam listy twoich apek na Samsungu. Więc podałem od czego zacząć.

Przecież podałem liste Tutaj oraz Tutaj

To co nie używasz, a ma opcję odinstaluj, to jej użyj. Resztę nieużywanych wyłącz. Pamiętaj, nie wyłączaj usług google play potrzebne do.synchronizacji. Jakbyś wskazał listę apek których nie używasz. To by było łatwiej. I przepraszam, że przeoczyłem te listy.

Ja wszystkich wymienionych nie używam. Ale wiem, że większość odpowiada za działanie systemu, jak i też za przesyłanie plików z telefonu na komputer i odwrotnie. Lub za działanie internetu.
Ja się nie znam dlatego pytam o rade.

Czyli najpierw zdobądź się wszystkiego co oferuje operator poprzez odinstaluj/wyłącz. Oraz jak nie korzystasz z samsungowych apek, tak samo. Pisałem nieco wcześniej o knox (masz parę). Nie wiem czy to da się wyłączyć. Daj zrzut, co zostanie po tych operacjach wstępnych z pozbyciem się już apek operatora i producenta. Musiałbym potem widzieć tą resztę.

Gdzie pisałeś ? bo ja nie widzę słowa wspomnianego na ten temat .
Po drugie kox są to aplikacje do bezpieczeństwa systemu i tych aplikacji się wyłączyć oraz odinstalować nie da.
Większość aplikacji od Samsunga również nie da się odinstalować ani wyłączyć, bo za chwile znów aplikacja jest aktywna.
Jakbym miał uprawnienia administratora/roota to byłoby mi łatwiej. Zainstalowałbym program i pozbył się tego co nie potrzebne. Mam jeszcze około 300 aplikacji, których nie używam.
W moim podlinkowanym temacie jest napisane, które aplikacje usunąłem, a które zostawiłem: Zobacz.

Chyba wspomniałem jednak. Knox tylko jest zabezpieczeniem do tego, aby utrudnić życie zaawansowanego użytkownika i jak coś zmodyfikujesz, to on nabije tzw flagę i utracisz gwarancję.

Dlatego aplikacje knox lepiej zostawić, a resztę się pozbyć. Tylko pytanie jak ? i których aplikacji ?

W zasadzie, to widzę, że odpowiedź już trafiła na podlinkowanym przez ciebie wątku. :slight_smile: Co do apek google, to sklep musi zostać z usługami. Email zbędny - chyba gmail lepiej synchronizuje poczty obok oczywiście poczty gmail. Reszta apek google wg uznania. :slight_smile:

Napisałem też. że aplikacje te już usunąłem a nie które zostawiłem i pozostaje pytanie: Które jeszcze mogę wyłączyć ?

Już w końcu nie wiem czy chcesz robić root’a na telefonie czy nie.

Chcę sobie sam nadac uprawnienia administratora/roota , żebym sobie mógł aplikacje odinstalować z telefonu. Bo różne plikacje, które już instalowałem do odinstalowania aplikacji nie potrzebnych z telefonu, które pobierałem ze sklepu play nie działają bez uprawnień roota.

  1. Robiąc root’a na telefonie możesz łatwo zamienić go w bezużyteczną “cegłę”
  2. Niektóre aplikacje mogę przestać działać np aplikacje bankowe lub pokemon go
  3. Po zrobieniu root’a telefonie może on działać mniej stabilnie lub wolniej
  4. Robisz to na własną odpowiedzialność

Jeżeli powyższe 4 punkty tobie nie przeszkadzają to zapraszam do lektury: (jest to chyba najlepsze forum o tej tematyce)