Wiedźmin 3 GOTY 1.31 - Wiatrak od CPU chodzi jak wściekły

Na początek dodam że tak jest tylko w tej grze i to nawet nie w miastach czy choćby wsiach a nawet w lasach.

Procek mam i7-3770 (bez K) chłodzenie intelowskie, ale nowe i z miedzianą podstaw(k)ą a pastę dobrze nałożoną Arctic MX-4 czyli jak ze srebra z dość wysokiej półki.

Ustawienia wszystko na maxa tj. co się da (karta GTX 1060 z fabrycznym OC i półpasywnym chłodzeniem chodzi nawet nie na połowę i wiatraki co chwilę stają)

Próbowałem sobie z tym poradzić w ten sposób że zmniejszyłem FPS z 60 na 40 (w pliku config) - trochę pomogło, ale nie dużo, wiem że mógłbym na 30 ustawiać choćby w menu, ale wtedy widzę już że gra nie jest całkowicie płynna (nie wiem jak konsolowcy mogą tak grać), a przy 40 jeszcze nie widzę pogorszenia płynności względem 60.

Czy jest jakaś opcja w menu co wybitnie obciąża CPU i zmniejszenie jej by pomogło ?

Ja bym nie grzebał w opcjach tylko wymienił chłodzenie na jakieś “męskie”.

A jaka buda? Jakaś “porządna” z dodatkowymi wentylatorkami, czy pudełko od butów wielkościowo ;)? Zobacz jaka będzie reakcja bez panelu, ale bez wymiany chłodzenia (i opcjonalnie większego przewiewu w budzie), to nic nie ugrasz opcjami :wink:

Ale tylko w tej grze tak jest - w innych nowszych tytułach i z większymi wymaganiami (też ustawionych na maksa) to nawet w połowie wiatrak tak się nie kręci…

PS. Obudowa to “pudełko od butów” jak ją otworzę to jest jeszcze głośniej bo obudowa nie tłumi wtedy hałasu :slight_smile:

To jest oficjalna wersja czy torrentowa?
Wiesiek zawsze lubił zabijać procesory. Ja jak w niego grałem na starym kompie to różaniec kładłem na obudowie :wink:

Polskie gra równa się oryginał i to dla mnie świętość największa żeby kupować produkty 590 i wspierać rodzimy biznes tym bardziej że zarobiłem sporo na giełdzie na ich akcjach i jestem fanem książkowej wersji Wiedźmina… ręka by mi skisła i odpadła jakbym ją ściągnął z torrentów…

Na yt oglądałem gameplay z takim zestawem jak twój i wyciągał 50-60 fps, na mieszanych ustawieniach. Więc to może być już granica możliwości procka dlatego tak się grzeje. Koledzy dobrze radzą wymianę chłodzenia i przewietrzenie budy.

Jaką ma temperaturę pod obciążeniem?
Jeśli nie jest bardzo wysoka to w biosie zmień ustawienie wentylatora na silent.
Sprawdź również napięcie dla procesora w biosie, spróbuj stopniowo obniżać i testuj stabilność. Były sztuki, które działały na 1V!

Ale właśnie ten procek jest w rekomendowanych a słyszałem że Redzi trochę je podrasowali w górę…

PS. Zrobili po latach ważącą ponad 600 mb łatkę 1.32… dla chińczyków :frowning: Ja myślałem wtedy pewnikiem że dodali DX 12 albo Vulkan (obstawiałem 90% że DX 12 i 10% że Vulkan) bo to nisko poziomowe API pomogłoby chyba na tą przypadłość bo niby karta nadmiarem mocy odciąża wtedy procek… na i3-3250 z programem BES 1.6.3 chodził mi na starej paście i aluminiowym starym wentylatorze BOX dużo ciszej i niedużo gorzej :frowning: Nawet król memów E8400 na uber chodzi na ~30 FPS (ZMASLO testował to na YT)

Co nie oznacza, że będziesz mógł na nim odpalić grę w ultra :stuck_out_tongue: Zmniejsz chociaż zasięg rysowania, pokombinuj w opcjach, bo ja już nawet nie pamiętam jak one wyglądały.

https://pclab.pl/news62779.html

Wiedźmin 3: Dziki Gon może otrzymać w przyszłości obsługę DirectX 12. Taką informację przekazał w rozmowie z The Witcher Hungary główny programista silnika gry, Balázs Török. Firma uzależnia swoją decyzję od popularności nowego API wśród użytkowników.

Czy aby nie wydymali ludzi obietnicą o DX12 ? Bo W10 ma 2/3 użytkowników więc chyba DX12 jest już wystarczająco popularny… :thinking:

Może otrzymać nie oznacza że otrzyma, zresztą teraz mają co robić przy cyberpunku, a wiedźmin to już kilkuletnia gra na której niewiele zarabiają.

Masz przestarzałą wersję - ostatnia GotY to 1.32. Zainstaluj sobie klienta GoG Galaxy, kliknij na grę, obok przycisku Graj jest drugi przycisk Więcej, wybierz Zarządzaj instalacją a potem Sprawdź/Napraw - powinno się uaktualnić do najnowszej wersji.

P.S. Zakładam, że grę kupiłeś w GoG.

Na pewno sprawdziłeś changelog aktualizacji? W czym mu pomoże lokalizacja chińska? Przecież o tym już była mowa, co oznacza ze nawet nie przeczytałeś całego tematu.

Ja mam i7 3770k podkręcone do 4.2 i GTX 1070. Nie mam problemów z procem - tylko że u mnie siedzi na nim Fera 3. Może czas zainwestować w lepsze chłodzenie?

Nie wgram patcha 1.32 ponieważ:

Właśnie jak go wydali to na początku myślałem że właśnie DX 12 dodali jak pisali 3 lata wcześniej a tu lipa tylko język chiński + problemy do kwadratu.

Chłodzenie do wymiany. Stockowe to jednak stockowe.
Spròbuj ròwnież wyłączyć w opcjach efekty obciążające w znacznym stopniu CPU.
U mnie z kolei na GTX 980, i7-4790k bardziej słychać kartę grafiki, na CPU cichutko, bo jest dwuwieżyczkowa Noctua.

Po pensji wymienię a może nawet dam do oskalpowania jeśli w lokalnym serwisie to potrafią… bo Ivy to już glut a nie lut :wink: Procek niby “nowy” (zapasy serwisowe/gwarancyjne) z roczną gwarancją*, ale chłodzenie wymienię na pewno… macie jakieś propozycje w stylu najlepsza jakość do ceny w kwestii chłodzenia tak do 100 PLN ?

*100 zeta był droższy u Super Sprzedawcy niż używki od zwykłych ludzi… wersji K tj OC nie kupiłem bo mam płytę główną która to uniemożliwia i nie chciałem dopłacać kolejnej stówy (najlepszy procek na 1155 kosztuje swoje) Zresztą i tak wyciąga mi 9600 pkt w passmarku bo wyłączyłem poprawki Meltdown i Spectre (czyli o 100 pkt więcej niż stockowy i7-3770k)

Za stówkę dostaniesz używanego Fortisa 3. Albo jak ktoś wspominał wcześniej: Fera 3 też się nada. Tylko sprawdź czy zmieścisz je do budy.