Win10 - Reinstalacja z płyty

(hokisho) #1

Witam, chciałbym postawić czysty system Windows 10, obecny system mam ustawiony w trybie Legacy, a przed przeinstalowaniem chciałbym ustawić na UEFI (i na tym trybie zainstalować) + sformatować wszystkie partycje. Potrzebny będzie mi do tego moja obecna licencja windowsa, tylko nie wiem jak ją wyciągnąć, używałem 2 programy ale każdy pokazywał inny klucz (nie pytajcie mnie o nazwy bo już są usunięte). Jaki program (sprawdzony na WIN10) do tego polecacie?

(kamiloxf) #2

key finder

(Cedar) #3

Po co Ci klucz Win 10? Podobno wszystkie są takie same.

Jeśli masz już zainstalowany jako uaktualnienie to wystarczy, że teraz zainstalujesz na czysto będąc podłączony do Internetu.

(hokisho) #4

Czyli nie będę miał problemów z ponowną aktywacją? nawet po usunięciu partycji i zmianie trybu na UEFI?

Miałem Win 8.1 także klucza aktywacji później nie odzyskam :stuck_out_tongue:

(Cedar) #5

Nie powinno być problemu ale gdyby się pojawiły to zaczniesz od początku (8.1 -> 10 ):wink:

(hokisho) #6

Jednak klucz większość programów pokazuje taki sam, jednak program Tweak-10 pokazuje inny

(Cedar) #7

Przestań zawracać sobie głowę kluczem do Win10!

Nie musisz go znać!

Gdyby to było ważne w czasie pierwszego uaktualnienia lub aktywacji by się on pokazał a Ty byłbyś poproszony o zapisanie go.

http://forum.dobreprogramy.pl/konto-ms-a-kilka-kluczy-windows-t511851/?p=3247145

(hokisho) #8

Mam jeszcze drugie pytanie, a co jeśli ktoś ma edycje BOX Win 7 lub 8.1?

(kokoxD) #9

Witam, ja tak robiłem i nie było problemów sprawdź tylko czy windowsa masz napewno aktywowanego. Jak będziesz instalował to gdy będzie krzyczeć o klucz to po porostu omiń.

(Cedar) #10

Tu gdzieś o tym było pisane (i na forum też):

http://www.dobreprogramy.pl/Windows-wszystko-co-wypada-wiedziec-o-systemie-Microsoftu,Seria,143.html

(Dexter86) #11

Podepnę się pod temat, mam 8.1 box, zrobiłem upgrade do 10. Mam teraz dwie kwestie:

1. Powiedzmy za 2 miesiące będę chciał zrobić czystą instalację. Czyli oficjalnym programikiem od MS robię iso Win10 i instaluję z niego bez klucza, system aktywuje się i jest ok? W przypadku instalacji za np 3 lata sytuacja tez będzie taka sama?

1. Będę chciał za pół roku złożyć nowego kompa. Żeby na nim uzyskać Win10 będę musiał najpierw zainstalować 8.1 i zrobić darmowy upgrade do 10? Pytanie czy on się aktywuje skoro mój klucz już był użyty do upgrade’u starego kompa?

(Cedar) #12
  1. Tak.

2. Musisz zainstalować Windows 8.1 z nową licencją, która nie była instalowana i aktywowana na innym komputerze - niezależnie czy OEM czy BOX bo ten wcześniejszy, który dziś zaktualizowałeś został już “zmieniony” na Win 10 i go już nie masz (tzn. masz jeśli będziesz chciał powrócić na dzisiejszym komputerze do Win 8.1)

(Dexter86) #13

Ad2. Czy ja dobrze zrozumiałem, w sytuacji gdy na nowym komputerze zainstaluję mój 8.1 bez chęci aktualizacji go do 10, to czy ten 8.1 mi się normalnie aktywuje? W końcu licencja box zezwala na przenoszenie

(Cedar) #14

Tak, tylko, że:

jeśli masz obecnie zainstalowany 8.1 BOX i zaktualizowany do Win 10 to już nie możesz tego 8.1 BOX instalować i aktywować na innym komputerze bo jego licencja została przypisana do Win 10 czyli jakby jest nadal w użyciu a BOX nie zezwala na wielokrotną instalację w tym samym czasie bo masz licencję jednostanowiskową.

Za darmo dostałeś możliwość aktualizacji systemu do Win 10 z wcześniejszej wersji (7/8.1) a nie darmową licencję na Win 10, bo byś miał dwie a masz nadal tylko jedną licencję.

Chcesz zainstalować obecny 8.1 Box na innym komputerze - kasujesz Win 10 z obecnego komputera

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-10/support

(hokisho) #15

Czyli jeśli usunę wszystkie partycje łącznie z partycją “Zastrzeżone przez system” to po zainstalowaniu i połączeniu z internetem automatycznie się zaaktywuje?

(kokoxD) #16

@hokisho tak. Ja tak robiłem na 2 laptopach bez żadnych problemów.

(Dexter86) #17

W sumie nie napisałem czegoś co wydawało mi się oczywiste, ale jak najbardziej miałem na myśli to że kasuję ze starego kompa Win10. Dobrze wiem że box to tylko licencja na 1 komp, chodziło mi oczywiście o przeniesienie jej na inny komp po aktualizacji.

Jest to sprzeczne z tym co napisałeś wyżej http://forum.dobreprogramy.pl/win10-reinstalacja-z-płyty-t511922/#post_id_3247384

(hokisho) #18

Niestety muszą poczekać z instalacją z powodu zablokowanego trybu UEFI w biosie

(Cedar) #19

Nie jest sprzeczne.

(Dexter86) #20

Ja tu nie widzę “znaku równości” pomiędzy tymi wypowiedziami. Przypominam że chodzi mi o instalację 8.1 box na nowym komputerze zgodnie z licencją, czyli najpierw pozbycie się 8.1/10 ze starego kompa i potem instalacja na nowym.