Windows 11 24H2 wersja finalna już oficjalnie jest na stronach M$

Dlatego wspomniałem, że to już nie MS-DOS 4.0, w Windowsie jest pełno usług, magazynów i baz, które pilnują swójego stanu przez API i uprawnienia na plikach NTFS, wyrżnięcie ich ręcznie było niewskazane w 2000, problematyczne w 2003, psujące w 2006 i samobójcze w 2010 :smiley:

Dziś na szczęście minęła moda na pchanie Windowsa na dyski eMMC 16GB, więc tę sprawę najlepiej po prostu olać.

No i zrobiło się nieśmiesznie. Windows Update zainstalowało zbiorczą latkę dla Windows 24H2 i po jej zainstalowaniu pozycja

…wróciła. Z opisu wnioskuję, że są to pliki potrzebne do przywrócenia poprzedniej wersji. I kasowane są z tego zbioru tylko pliki przestarzałe (z założenia nie wszystkie), albo - co bardziej prawdopodobne - jest to zarezerwowane miejsce przez system.

A najśmieszniejsze, że ilość zajętego miejsca na dysku w ogóle się nie zmieniła.

Mylisz dwie kwestie: SXS oraz Windows.old. Poza tym znowu zaglądasz do tej zabawkowej wersji, zamiast do cleanmgr jak ludzie :smiley:

zrobiłem z niej zrzut, ale z cleanmgr pokazuje dokładnie to samo…
image

Hej chłopaki!
Sprawa ważna!
Sprawdzałem, czy wszystkie programy i gry mi działały. No super, wszystko mi działa po aktualizacji do Win11 24H2. <3
Sprawdzałem grę trackMania Original. Po uruchomieniu skrótu, gra wymagała bibliotek systemu sprawdzania legalności. Dobrze, skoro muszą być, to muszą. Klikam na „Tak” i restart, po czym :frowning: :frowning: automatyczna naprawa i nieudana. :open_mouth: :frowning: Robi się bootloop i to samo.

:frowning: Nie chcę Formata! Uruchomiłem to narzędzie z pendrive’a, na którym mam 24H2. No i to samo. Wygenerował jakiś log, ale z tego stresu już go nie znalazłem, bo nie pamiętam ścieżki. :frowning:

Co kurcze mogę zrobić? Nie chcę reinstalacji Windowsa. Wszystko mi chodziło 5 lat prawie bez większych zgrzytów.

Potrzebny komp i Win do filmików na YT. Co teraz?

Z góry dzięki Wam za pomoc!

Znalazłem log’a i w nim:
Znaleziono główną przyczynę:

Ważny plik rozruchowy d:\windows\system32\drivers\sfsync02.sys jest uszkodzony.

Akcja naprawy: Naprawa pliku
Wynik: Niepowodzenie. Kod błędu = 0x57
Czas operacji = 1625 ms

Akcja naprawy: Sprawdzanie i naprawianie integralności plików systemowych
Wynik: Niepowodzenie. Kod błędu = 0x57
Czas operacji = 1109 ms

?? Co z tym?

Na Elektrodzie znalazłem to:

Jest to sterownik od systemu antypirackiego Starforce. Istnieje aktualizacja tego sterownika, ale jak na ten moment to chyba zostaje usunięcie go. Załaduj gałąź rejestru C:\Windows\System32\config\SYSTEM z jakiegoś systemu live lub innego komputera i
zlokalizuj sterownik w CurrentControlSet\services i usuń cały klucz. W razie czego zrób kopie.

Pukpuk! To jest to całe zabezpieczenie!

Jak tego g. się pozbyć? Mam dostęp do Kubuntu.

Zdalny Rejestr podepniesz przez WinRE/WinPE. Wybootuj albo ze środowiska odzyskiwania albo z instalatora systemu.

Any-cheaty sprawiają problem z 24H2: Windows 11, version 24H2 known issues and notifications | Microsoft Learn

No mam uruchomione to WinRE i co? Nie chcę bawić się cały wieczór.

Poradziłem sobie sam i system działa!

Mam nadzieję, że dobrze postąpiłem, ale usunąłem pliki:
sfdrv i liczba.sys
sfhip i liczba.sys
sfsync i liczba.sys
…no i jeszcze jeden ze StarForce

Potem wpisy rejestru:

HKLM\System\CurrentControlSet\Services\sfsync03
HKLM\System\CurrentControlSet\Services\sfhlp02
HKLM\System\CurrentControlSet\Services\sfdrv01

Dobrze zrobiłem? Ma chodzić wszystko, jak było.

Tą głupią TrackManię Original również odinstalowałem, bo to ta gra to wszystko spowodowała!

…a będziesz tak miły i sprawdzisz czy masz i możesz usunąć pozycję w cleanmgr Windows Update - oczyszczanie?

Do mnie?? brak oznaczenia @.

Zauważyłem po aktualizacji jeszcze to:
image

Co to za driver? Win11 23H2 i działało, bo błędu nie było po starcie.

Ten komunikat był już przed moją awarią ze StarForce.

@blumberplumber tak prośba była do Ciebie.

A sam sterownik to - AsIO.sys jest to wirtualny sterownik powiązany z Asus PC Probe, nie jest to wymagany komponent i nie spowoduje żadnych problemów na twoim komputerze, jeśli go brakuje.

Nie posiadam Asus PC Probe tak więc nie zauważyłem problemu. Jedynie co to Windows zaproponował mi instalację ASUS AI Suite 3 (ale odmówiłem). Nie bawię się w podkręcania, ani w światełka RGB.

@p19koz
Zrzut ekranu 2024-10-05 115624
Zrzut ekranu 2024-10-05 115645
Zrzut ekranu 2024-10-05 115659
30 GB?? prrr! Co z tym? Co tu wywalić, by niczego nie uwalić?

EDIT
Wywalam to, co zaznaczone na SS.

Windows Update;
Poprzednie instalacje
No i tym podobne.
image

Co do tego sterownika, to ja korzystam z RGB. Zaznaczyć niepokazywanie i wszystko?

@blumberplumber czyszczenie przez systemowe oprogramowanie jest bezpieczne. MOżesz wywalić wszystko.
Czyli masz tą samą pozycję co u mnie i pewnie jakbyś ją tylko zaznaczył i aktywował czyszczenie po ponownym włączeniu pojawiła by się ponownie (tej samej wielkości). Wygląda na to, że tak ma być.

Co sterownika to o ile RGB działa to po problemie. Za jakiś czas pewnie wyjdzie sterownik od ASUS gotowy do współpracy z Windows 24H2.

Działa. Używam Armoury Crate.

@blumberplumber no i spoko. Tak jak piszę producenci będą aktualizować oprogramowanie pod 24H2.

A jak już usuniesz niepotrzebne pliki to daj znać czy pierwsza pozycja z 8,63 GB u Ciebie znikła. i nie pojawia się po ponownym włączeniu cleanmgr?

image
Nadal jest. może restart?

@blumberplumber nic Ci to nie da. Pozycja będzie się zawsze pojawiać (u mnie tak jest). Wydaje mi się, że system Windows te 8,63 GB zarezerwował i nie jest błąd a funkcja.

Tak ma być i już .

Co do sterownika AsIO.sys to jeśli nie używasz…

…to jest Ci on zbędny.

Nie wiem, czy ja to mam wgrane. Tego widżetu nie kojarzę. Zaznaczę niepokazywanie i zapomnę. Zaktualizuje się i zadziała samo.

Jak nie używasz to zobacz czy w dodaj usuń programy masz ASUS PC Probe II jak coś to odinstaluj. A jeśli to składnik kombajnu od ASUS to zapomnij i tyle.