Windows 7: Brak odpowiedzi a zasilacz

Witam,
Na wstępie zastanawiałem się, gdzie napisać. Tu czy w dziale hardware. Ale jak sprawa dotyczy Windows 7, to postanowiłem tu napisać, najwyżej będzie przeniesiony do innego działu.

Mam procesor AMD 3,4GHz (4 rdzeniowy), 8 GB RAM DDR3, dwa dyski twarde zwykłe. Płyta główna GA-MA770T-UT3P, tak wiem, stara, ale nie narzekam i zasilacz 500W. Karta graficzna AMD 1GB. Postanowiłem od razu, dać w szybkim skrócie parametry techniczne.

Zastanawiam się i chcę się upewnić, czy te brak odpowiedzi nie jest winą słabego zasilacza i tu do Was moje pytanie, co o tym sądzicie? Nie mam wirusów, bo skanowałem i ani syfów, bo też sprawdzałem a stery mam aktualne.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Zasilacz 500W, to za mało napisane. Jaki producent?
Tak to jest z zasilaczami, że bylejaki 500W bywa mniej sprawny od markowego 360W +80.
Pierwsze, chodzi o trzymanie napięć, a drugie, to wydajność.

Zasilacz mam marki Chieftec (GBS-500AB-A) bulk. System nigdy mi się nie zawiesił, ale programy na parę sekund tak, czyli brak odpowiedzi. Nawet jak czasem wejdę w windows update, też tak czasem jest, ale nie często i nie zawsze.

Stary zasilacz.
Prędzej z opisu wynika, że chwilowy brak brak odpowiedzi przy uruchamianiu programów, w tym WU, to przyczyna jest prędzej jakiś softwarowa. Gdyby nie wyrabiał zasilacz, toby były jakieś artefakty i ścinki systemu.
Pobierz spolszczenie i program z dołu tej strony. Jak nasz w7 x64, to taką wersje pobierz http://www.nirsoft.net/utils/task_scheduler_view.html
Wypakuj spolszczenie, wypakuj programik, zawartość spolszczenia wklej do folderu programu. Usuniesz potem zipy i folder spolszczenia.
Po uruchomieniu z menu plik klikniesz “zapisz wszystkie zadania”. Potem otworzysz zapisany plik i wkleisz na wklej.org.
Zobaczymy, co skanuje uruchamiane programy.

A dysk systemowy?

Wrzuć tu cały scren smart tego dysku z najnowszego HD Tune Pro.

Stary zasilacz, bo stary komp, który kupowany był w 2010 roku. Ale nie zaszkodzi kupić mocniejszy zasilacz? Chciałbym zakupić 700W a blisko mam komputronik i jest tylko jeden, który mam na oku, tylko nie wiem, czy będzie pasował do mojej obudowy ATX. A mam czarną obudowę firmy tracer (na przodzie są 2 kieszenie na napędy).

Napisałeś cytując “Zobaczymy, co skanuje uruchamiane programy”.
Mam antywirus Kaspersky, ale te brak odpowiedzi pojawia się, gdy: jak wyżej, gdy wejdę w WU(nie zawsze tak jest), podczas wczytywania stron firefox (nie zawsze), zwykły program bez względu, czy to przeglądarka graficzna np: irvfanview, czy program do odtwarzania muzyki (też nie zawsze tak jest, ale zdarza się).

A po co?

Takie zawieszanie, to mogą być temperatury,dysk, wirusy.

Zakup dobrego zasilacza, to dobra inwestycja. Ale też zadbałbym trochę o ten chiewtec.
Też mam obudowę tracera i pasował fortron 2011r, ale - po 5 latach trzeba było nawet oliwić ośkę wiatraczka i cichutko, sprawnie chodzi do dziś.

Ten upatrzony zasilacz - masz model - zapytaj w komutroniku, jaka jest data produkcji. Leżakowanie w magazynach ze cztery lata, to także wysychanie smarowania i jazda na sucho. Te 100 000h gwarantowanej żywotności, to nie dotyczy smarowania.
Tak przejechałem się na silentiom titanie. Nowy, ale głośniej chodził. Teraz w planie mam wymianę cichutkiego wiatraka i oczywiście zabawę smarowania olejem silikonowym dostępnym w każdym sklepie pasmanteryjnym…
Wszystko rozbija się o temperatury. Zasilacz ma się nie grzać, bo to utrata wydajności.

Zadbanie o chieftec, to masz na myśli rozkręcić i przeczyścić? Ostatnio zdejmowałem boczna ścianę obudowy, to tylko po to, aby zamontować kontroler USB 3.0, ale to nie jest wina tych braku odpowiedzi, tu od razu zaznaczę.
Co do dysku systemowego, to później wrzucę z tego programu rezultat. Ale jeżeli mowa jaki typ dysków mam, to mam dwa dyski zwykłe marki Seagate Barracuda po 320GB i 500GB.

W/g mnie objawy nie wskazują na zasilacz, a do tej platformy jest wystarczający i OK. No ale wszystko jest możliwe… W tak nie jasnej sytuacji ewentualne podpina się drugi zasilacz i testuje kompa.

Ja kupowałem kompa nie do gier a raczej do innych celów np: sql server 2012,2014, programowanie aplikacji, oglądanie filmów itd. Jak już gram, to w stare gry. Nie jestem maniakiem gier komputerowych i nie gram w WarCraft, Call of Duty, czy jakoś tam się nazywa. Jak kupowałem, to w komputronik, radzili mi brać zasilacz ok 600W, a 500W to minimum.

Nie wierzę, żeby dziewięcioletni zasilacz był sprawny bez czyszczenia wewnątrz, oraz bez oliwienia.
Dba się o procesor i chipset. Czyszczenie i wymiana pasty termoizolacyjnej, to zabiegi konieczne, jeśli chce się długo używać sprzęt. Dbanie o zasilacz, to także konieczność. To bywa też dodatkowy piecyk w obudowie. Do opanowania jest umiejętność wyjmowania zawleczki/zabezpieczenia na ośce wiatraczka i wpuszczenia kropli oleju.
Po rozmontowaniu zanieczyszczonego wiatraczka, po latach pracy, widać nalepione cząstki metaliczne w wirniczku. To wynik zacierania się przy wirowaniu na sucho.
Tutoriale nawet wideo - pełno jest tego w necie, wystarczy wpisać w google - oliwienie wentylatora zasilacza. Zabawa jest przednia raz na trzy lata. Ale cisza zadziwia i ulga systemu wyraźna.

Oczywiście konserwacja jak najbardziej wskazana.

Jaki 9 letni?! Ja problemów z zasilaczem nie mam. Jak czyszczę, to tylko kurz który jest na podzespołach. Wiem że są tutoriale, ale zadałem pytanie, czy to wina zasilacza.

Chodziło o datę produkcji tego modelu, stąd uwagi.

To najmniej prawdopodobna wina zasilacza. Najprędzej, to wina jakiegoś przeszkadzającego softu, uruchamianej łatki bezpieczeństwa, czy jakiegoś konfliktu sterownika/biblioteki dll.
Najlepiej wrzuć logi z FRST, tam w logu Addition pokaże błędy i errory związane z zawieszeniami. Jak to sprzętowe problemy, to też wykaże…

Piszesz o konserwacji, czyszczeniu itd, i przypomniało mi się, że u kumpla miałem taki sam efekt, tylko, że miał słabszy procesor, bo 3GHZ, ale za to 4 dyski twarde, karta graficzna 2GB ATI oraz tyle samo pamięci co ja mam, a zasilacz też 500W. Zrobiłem mu czyszczenie wszystkiego od zasilacza po wymianę pasty na procesorze i nic nie pomogło. Sorry, pomogło trochę, ciszej chodził i nic więcej a nadal miał brak odpowiedzi w apkach, ale nie często, ale były. Dopiero wymiana na mocniejszy zasilacz odniósł rezultat na 700W.

Zgodzę się, że trzeba konserwować kompa, ale odczułem takie wrażenie, jak bym trzymał kompa w zakurzonej piwnicy.
Ja zrobiłem błąd przy kupowaniu kompa oszczędzając na zasilaczu! Nawet jeżeli Ty i JNJN pisze, że dobry zasilacz jest i nie trzeba kupować, to ja widzę to inaczej. Im więcej jest podzespołów jest podłączonych do zasilacza, to trzeba użyć mocniejszego zasilacza, bez względu ile energii pobierają.
Ja mam na oku ten zasilacz: Ten
A obudowę mam taką, tylko że zmienili mi zasilacz na taki jaki wyżej pisałem.

Masz kasę kupuj, Twój wybór.
Zasilacz wygląda OK.

Edit:
https://forum.dobreprogramy.pl/users/atronics/activity

Możesz ewentualnie zapytać jego, jest na bieżąco.

Pasuje ten cichy zasilacz do tej obudowy. Przestronna buda.
Pewnie że mam trzy zasilacze do zmiany i szanuję, chociaż starego tracera 450W sprawnego jeszcze, nie dam nikomu, bo potrafił wyć. Emeryci szanują… bo muszą.
Co do komputronika - ja mam blisko bino. Jeszcze mnie nie wrobili na gorszą jakość, a przywiozą i zamontują podzespoły za śmieszną cenę. Pewnie gdzie sklep, tam obsługa i serwis - a wszędzie idą w zaparte na ilość.

Chętnie dowiem się, co masz na myśli przestronna buda i na temat komputronika oraz tego zasilacza. Rozwiń swoją myśl, jak możesz?

Ano - ma sporo miejsca na rozmieszczenie podzespołów. Ja mam starszą obudowę tracer i nie narzekałem, czyli miejsca duzo i wentylacja OK.
Napisałem o wybranym zasilaczu 700W, że OK. Podoba mi się wybór, do tego cichy.
Co do komputeronika, to było już dużo krytycznych tematów na tym forum. Wystarczyło użyć wyszukiwarki:




A to tylko pierwsze trzy.
W pobliżu mam vobis, bino, media markt, komputronik też. Najtaniej wychodzi mi bino - zawsze tą dychę liczą mniej, albo piątaka w zależności od ceny towaru - ale gdy kupuję w sklepie osobiście. Jeszcze mi zmontują za darmo na miejscu, jak coś potrzebuję do laptopa, czy komputera, ale muszę podwieźć sprzęt i umówić w których godzinach. Albo akurat tam do serwisu zatrudnili dobrych speców… Gdzie indziej może być gorzej, albo i nie.
Ja żadnych złych doświadczeń z komputronikiem nie miałem, bo tam bylem wcześniej uprzedzony, żeby nie robić zakupów.