Windows, problem z wirusem

Dzień dobry,
Ostatnio mam problem z wirusem na moim laptopie (windows 11), jednak antywirus nic nie widzi. Jednak opisze wszystko od początku. W zeszłe wakacje zainstalowalem Crystal Launchera i normalnie na nim grałem w Minecrafta i nic się nie działo. Potem następne pół roku go nie włączałem. Około 3 tygodnie temu zainstalowałem windows 11, jedqnk wciąż nic się nie działo. Wszystko zaczyna się 3 dni temu, kiedy znowu zagrałem w minecrafta a póżniej kiedy nie było mnie w domu podobno laptop podczas grania w robloxa zamknął wyświetlacz, dioda od baterii migała się na czerwono mimo ciągłego podłączenia do prądu, po zrestartowaniu laptopa działał, jednak zauważyłem duże spowolnienie. Następnie podczas chęci wydrukowania czegokolwiek były błędy drukarki, po restartowaniu komputera drukarka zaczynala działać. Następnego dnia znowu chciałem zagrać w minecrafta jednak po ok. 30 minutach wyświetlacz zgasł, ale dźwieki były. Po zrestarowaniu nastąpiło jeszcze wieksze spowolnienie laptopa. Skojarzyłem fakty i usunąlem w plikach (program files) cały folder launchera, włączyłem skan w Avast jednak on nic nie widział, a spowolnienie było jeszcze większe. Potem Roblox 2 razy wyłączał wyświetlacz, a później wyświetlał informacje o błędzie. Dosłownie przed chwilą podczas chęci wydrukowania czegoś drukarka zamiast wydrukowania 2 stron, wydrukował 3, i to były jakieś network summary, system summary, printer info albo cos w tym stylu. Po zretartowaniu laptopa pliki zostały wydrukowane normalnie, zrobiłem aktualizację windowsa, na tą chwile 1 z moich członków rodziny używa laptopa, jednak nic się nie dzieje, a nie sądze żeby windows to był problem. Chciałbym jeszcze dodać że mam około z 20 procesów svchost.exe lub cos w tym stylu. Prosze o szybką pomoc ponieważ nie wiem co się może stać za niedługo. Temat będę aktualizować jeśli coś się zmieni.
Pozdrawiam

PS: Proszę o nie pisanie treści typu: „trzeba było płacić za minecrafta zamiast pobiarać jakiegoś wirusa” bo to nie pomaga. Proszę o pomoc z rozwiązaniem problemu.

Witaj @Dawcik

Aby sprawdzić, czy masz jakikolwiek szkodliwy program w komputerze, zastosuje się do poradnika i wstaw logi do wglądu

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Dzień dobry,
Móhłbym prosić o pomoc jeśli chodzi o pobranie tego programu? Pobrałem ten plik z dobre programy jednak virus total wyświtla że „mcafee-GW-Edition” zgłasza że to jest „BehavesLike.Win64.Trojan”
Pozdrawiam

Nie pobieraj go z dobreprogramy tylko z linku który jest podany w temacie.

Pobierz stąd: FRST 64-bit

Można z dobre programy, dział jest wolny od asystenta pobierania:

@o.zio przydałoby się po roku tam zaktualizować numerek do wydania z 2023.

obraz

Wersja z 2023 dalej nie podoba się programistom z Korei Południowej :kr: i Singapuru :singapore::

https://www.virustotal.com/gui/file/8bf81c2aadeb149f3e44b2fa9c65179598d014173d15ac833f255f190a525517/detection

Dzień dobry,
Jutro prześlę te pliki z tego programu ponieważ przez weekendy nie mam do niego dostępu, jednak chciałbym zgłosić że podobno dzisiaj przy uruchomieniu laptopa terminal włączył się 4 razy.
Pozdrawiam

Przyda się info jaki to laptop (model).
Windows 11 instalowałeś jako uaktualnienie Windows 10 (skoro miałeś nadal Crystal Launchera)?
Usunąłeś folder launchera z program files bez jego odinstalowania?
Sprawdź jeszcze stan pamięci lapka narzędziem systemowym ( W polu wyszukiwania wpisz termin mdsched.exe) - oraz stan dysku tym programem.

(rozpakuj).
Możesz jeszcze wykonać sprawdzenie stanu plików systemowych.
https://www.dell.com/support/kbdoc/pl-pl/000126064/how-do-i-run-the-system-file-checker-in-microsoft-windows
Odinstaluj Avasta za pomocą
https://support.avast.com/pl-pl/article/uninstall-antivirus/#pc
jeśli będą problemy to

To takie podstawowe instrukcje, które najlepiej zrobić przed analizowaniem dogłębszym problemu.
Avast jest raczej problematycznym antywirusem w systemie Windows 11, stąd propozycja jego całkowitego odinstalowania i sprawdzenia jak będzie się zachowywał system z jego zabezpieczeniem Windows Defender.

Dzień dobry,
Poniżej postaram się odpowiedzieć na pytania:

  1. model to Asus Tuf Gaming 15
  2. Crystala mialem jeszcze w 10, potem uaktualniłem go do 11
  3. O dziwo u crystala nie było opcji odinstaluj, ale miałem skrót na pulpicie do crystala, zobaczyłem dokąd prowadzi i w program files był crystal. Później jak chciałem sprawdzić czy on dalej jest, wpisując to w wyszukaj to go nie było, więc go chyba nie ma.
  4. Resztę spróbuję jutro, ponieważ tak jak pisałem nie mam w weekendy dostępu do niego.
    Pozdrawiam

Znalazłem jeszcze w internecie, że innym dzieje się coś podobnego…

Pozostaje więc zastosować się do porady kolegi @iJuliusz skoro uważasz, że to wirus.
Jeśli tak, to po logach jakie mu zapodasz szybko ogarnie temat.
Jakieś śmieci po tym Crystal-Launcherze zapewne będą jeszcze w folderach, AppData/Local/Low/Roaming i w folderze ProgramData …nie mówiąc o wpisach w rejestrze.
%Appdata% wpisz w wyszukiwarce systemu to znajdziesz te foldery.
ProgramData jest widoczny po zaznaczeniu pozycji

Poza tym jak masz „spowolnienie” systemu to zaglądnij do menedżera zadań, co go tak spowalnia.

1 polubienie

Przeczytaj uważnie, inni „fachowcy” również.
@iJuliusz napisał ci co masz na początek zrobić.
Wskazał link, gdzie po jego otwarciu i przeczytaniu treści zawartej w artykule wystarczy pobrac, korzystając z linków, program FRST z BleepingComputer i wykonac to co w tym artykule napisano.
Na dzień dobry to wystarczy.
Logi które wstawisz będa zawierały sporo informacji które moga byc pomocne w rozwiazaniu twojego problemu.

1 polubienie



avast wykrył to już po zrobieniu skanu więc pliki mam… w virus totalu avast nic nie pokazywał, czyli albo avast ma downa, albo sobie internetem wysyła ten frst…

Dzień dobry,
@iJuliusz
Wybacz że tak dużo czasu ale nie miałem dostępu do laptopa
Addition.txt (71,0 KB)
FRST.txt (68,6 KB)
. W załączniku wysyłam pliki. Przy okazji zobacz na avasta.
Pozdrawiam

1 polubienie

Oprócz tego magicznie o usunięciu przez avasta tego, i usunięciu minecrafta w appdata laptop taki cichy się zrobił naglę … :slight_smile: Jednak myślę że to tylko chwilowe… :frowning:

Nie mam programdata nawet po włączeniu ukrytych plików :frowning:

Tutaj jest ten folder

To usunę jutro, a na analizę poczrkam na juliusza :slight_smile:

Oczywiście usuń jedynie śmieci po Crystal-Launcherze, jeśli takie będą w tym folderze a nie cały folder ProgramData, żeby była jasność:)

Napisz które. Dokładnie. Wraz z tymi co w Rejestrze.
:man_facepalming: