[Wydzielone z] Elektrownia jądrowa - co o tym myśleć

Gdzie? Mamy socjalizm, ZUS, 500+, państwowe elektrownie, państwowa służba zdrowia, państwowe wodociągi, drogi, komunikacja miejska, 3000+ na węgiel, renty, emerytury itd.
A to wszystko okupione podatkiem który zabiera 70% dochodu obywatela, potem płaci pośrednikom, którzy zamiast generować przychód, tworzą zbędne etaty do obsługi aparatu biurokracji. Nawet te obszary rynku, które są teoretycznie nie zajęte przez państwo, są regulowane masą przepisów, np. szajka rządząca zabrania pracy w sklepie w niedzielę.

Kapitalizm polega na tym, żeby rynek sam ustalał ceny i sposoby funkcjonowania gospodarki.
Jedynie kluczowe gałęzie takie jak armia, główna infrastruktura drogowa, ochrona środowiska czy sądy powinny być w rękach państwa. W Polsce z powodu ceł, podatków, dodatków i dotacji runek jest tak bardzo zaburzony, że nie produkuje się ekonomicznie, tylko w sposób taki, aby opłacało się przy istniejących przepisach.

Są to doskonałe warunki do zatrudniania całych armii ludzi, którzy są zbędni i stanowią tylko obciążenie gospodarki, ale są doskonałymi wyborcami. Aby sterować taką utopią prowadzi się propagandę zastraszania, jest to dosyć proste w dzisiejszych mediach. Np. gdy powstały tzw. sklepy z dopalaczami, zrobiono szybko nagonkę w mediach , opisując kilka przypadków zatrucia co spowodowało nacisk opinii publicznej na wprowadzenie zakazu. Nic nie szkodzi, że więcej ludzi choruje z powodu np. masowego zażywania suplementów.
Większość takich regulacji jest całkowicie zbędna, zamiast nich wystarczyło by wprowadzić bardzo szybkie, łatwo dostępne i tanie sądownictwo.

Przykład? Śmieci w lesie, wprowadzamy kary w wysokości np. 20 000zł za każde 10kg śmieci wyrzuconych poza wysypiskiem, w tym połowa kwoty dla osoby, która udokumentuje sytuacje i zaświadczy w sądzie. Natychmiast skończyło by się śmiecenie.

No, teoretycznie to jest kapitalizm, ale praktycznie to właściwie jest klapa, bo politykom tak wygodniej, żeby sobie mogli podbierać, i finansować swoim rodzinom wakacje na hawajach i raczej tego nie zmieniom, nawet jak wygra opozycja.

Mamy kapitalistyczny ignorantyzm, w którym masa ignorantów, myli neoniewolnictwo z wolnością, czego esencją są np Musk albo Trump.
ps. ten „socjalizm” który znamy np z PRL to przecież także była forma kapitalizmu…

1 polubienie

Niewolnictwo to prezentowały nam zawsze typowo socjalistyczne twory i ich światli przywódcy jak Adolf Hitler, czy Stalin. Takie ustroje zawsze kończyły się katastrofą gospodarczą, represjami a nierzadko zbrodniami. Opresje mamy już dzisiaj, zakazy np. handlu w niedzielę, zakazy stosowania pojazdów, opalania w piecu czym się chce, nakazy ubezpieczeń, itd.
Efekty widać, narastająca inflacja, spadek wzrostu gospodarczego, niska dzietność.
Całość ratuje niezwykle zaawansowany rozwój techniczny, który jest tak duży, że pomimo marnotrawstwa zasobów na niespotykaną skalę, skrajne ubóstwo nie jest dotkliwie odczuwalne w społeczeństwie. Ludzie mają co jeść i gdzie spać.

„Kapitalizm” skończył się rewolucją. Tak się dobrze żyło.

Doprawdy? Ja tam widzę inne efekty kapitalizmu.


A socjalizm kończy się tak jak w Wenezueli.

W chinach mimo zamordyzmu na niespotykaną skalę i bardzo silnie opresyjnego państwa, wprowadzenie chociaż częściowego kapitalizmu spowodowało takie zmiany.
z19918565AMP,Chiny-dawniej-i-dzis

Jesteś dla mnie ikoną bezrozumienia, za każdym razem :wink:

Niby chciałbyś dobrze, i masz dobre serduszko, ale posłałbyś w imię tego ludzi do komór gazowych. Lenin też chciał dobrze.

Wszedłeś w tryb bezmyślnego pisania :stuck_out_tongue_winking_eye:

I tak od atomu doszliśmy do gazu.

Klasyczny schemat dyskusji z głupcem.

Akurat Stany Zjednoczone zupełnie nie przystają do Twojej definicji kapitalizmu za to całkiem dobrze do Twojego opisu socjalizmu.

Mniej mitologii proszę.

1 polubienie

Doprawdy? Elektrownie atomowe w USA są prywatne, głównie General Electric i Westinghouse. , służba zdrowia jeszcze niedawno głównie prywatna, to co znajdziesz na swoje ziemi, jest twoje, ropa itp. teren prywatny, masz prawo odstrzelić nieproszonego gościa. Jasne, socjal się tam od lat rozwija coraz bardziej, co widać po gospodarce kraju, jednak to kapitalizm zbudował USA, i to dzięki drapieżnemu kapitalizmowi USA są mocarstwem i tak bardzo wyprzedziły Europę.

NSDAP była tak socjalistyczna jak KRLD jest ludowa i demokratyczna. Możliwości działania i wpływy Hitler zawdzięczał burżuazji tyle że nieżydowskiej.

Sugeruję przyjrzeć się programowi tej partii.
„13. Żądamy nacjonalizacji wszystkich gałęzi przemysłu poprzez formowanie ich w korporacje.
14. Żądamy podziału zysków w wielkich przedsiębiorstw przemysłowych.
15. Żądamy rozległego rozwoju systemu ubezpieczeń dla ludzi starszych.
16. Żądamy stworzenia i utrzymania „zdrowej” klasy średniej, natychmiastowej komunalizacji wielkich domów handlowych oraz ich niskooprocentowanych pożyczek dla drobnych kupców, i najwyższe dobro powinno jawić się wszystkim drobnym kupcom w pozycji Państwa i porządku publicznego.
17. Żądamy reformy agrarnej odpowiedniej do naszych narodowych wymagań oraz wprowadzenie prawa konfiskującego ziemię dla celów publicznych bez rekompensaty; zniesienia czynszu ziemskiego i zakazanie wszelkich spekulacji na temat ziemi.
18. Żądamy bezwzględnego postawienia pod sąd tych, których działania szkodzą dobru publicznego - przestępców, lichwiarzy, paskarzy, itp. muszą być ukarani śmiercią, niezależnie od tego jakiej są rasy i wyznania.
19. Żądamy, aby Prawo Rzymskie które służy światowi kapitalistycznemu zostało zastąpione przez Powszechne Prawo Niemieckie.
20. Państwo musi rozpatrzyć gruntowną rekonstrukcję systemu szkolnictwa (którego celem powinno być zapewnienie każdemu Niemcowi możliwości pracy po zakończeniu edukacji). Program szkolny musi być dostosowany do wymagań praktycznego życia. Celem edukacji musi być danie uczniowi poczucia jedności narodowej. Żądamy możliwości edukacji wszystkich, także biednych dzieci - na koszt Państwa.
21. Państwo musi zapewnić narodowi standardy zdrowotne poprzez ochronę matek i niemowląt, poprzez zakazanie pracy dziecięcej, poprzez promowanie siły psychicznej poprzez legislację osiągnięta przez sport i gimnastykę oraz umysłowe szkolenie młodzieży.
22. Żądamy zniesienia armii najemnej i stworzenia armii narodowej.”

NSDAP była socjalistyczna, a przy okazji okazji silnie nacjonalistyczna. Połączenie recepty na ruinę finansową z zamordyzmem i terrorem innych nacji. Grunt który dzisiaj sieje szajka rządząca.

Robi się gorąco :popcorn: :wink:

1 polubienie

Gdzie Ty masz oczy?

Toż tuż przed kilkoma miesiącami mogłeś obserwować swój rynek w działaniu: amerykański gaz nie był w stanie konkurować z rosyjskim, bo był za drogi. Jeżeli obecnie USA maja spore dochody z eksportu tego gazu to dzięki politycznej eliminacji konurencji a nie grze rynkowej.

Kiedy chińskie firmy zaczęły wyprzedzać amerykańskie to pojawiły się zakazy, embarga itd. O Tik Toku nie słyszałeś?

I tak jest już od bardzo dawna. Benzyna bezołowiowa była znana bardzo dawno ale amerykańskie władze pod wpływem lobbingu wprowadziły swoje regulacje i trzeba było czekać długo zanim zaprzestano faszerować atmosferę ołowiem.

Mam Ci zacytować fragment historii najsłynniejszych chyba linii lotniczych jaką były PanAm? Ich powstanie było mało rynkowe ale tego zapewne nie wiesz.

Protekcjonizm, monopole i koncesje, oto Twój rynek.

1 polubienie

Dużo by pisać, a to przecież temat o elektrowniach. Ale w skrócie, USA od dawna idzie w kierunku socjalizmu, no i dochodzi do tego polityka międzynarodowa i wyciąganie z tego zysków. I USA grają w tę grę od dawna. Czy wychodzą na tym zawsze korzystnie? I tak i nie, ale ja nie twierdzę, że to idealny system i idealny kraj. Ja tylko twierdzę, że kapitalizm nawet w takim wydaniu lepiej się sprawdził niż socjalizm.

No tak, w socjalizmie tego przecież nie ma. :joy: :joy:

Co powiecie na chiński komuno-kapitalizm? Z jednej strony gospodarka podobna do kapitalizmu (przynajmniej na pewnym poziomie), z drugiej strony kierowana centralnie przez rząd. Tzn rząd ustala plany i reguluje wiele rzeczy ale jednocześnie tak to robi, aby firmy mogły tym planom podołać.
(nie twierdzę że to jest super, po prostu dodaję do dyskusji, gdyż temat podejścia „chinskiego” jest ostatnio głośny)

No i wg Billa, Chiny są najlepsze w atomówkach - własnie z Chinami zaczął robić swoją nową elektrownię atomową, gdzie chłodziwem nie jest woda, tylko jakaś ciecz, która się nie przegrzewa, przez co niebezpieczeństwo eksplozji jest zażegnane.

A co do protestów covidowych w Chinach - tak wiem śledzę, nie jest tam idealnie,

„wielki kryzys finansowy 2008 roku, który zachwiał zachodnim światem. Bankierzy wiedzieli, że ich agresywne operacje mogą doprowadzić do zniszczenia całego systemu, ale też – że oni osobiście mogą na tym tylko zyskać.
I rzeczywiście, mieli rację. Ponieważ władcy USA i międzynarodowych instytucji finansowych uznali, że banki są „zbyt wielkie, by upaść” – co stało się tytułem głośnej książki o tym kryzysie – wykreowali na koszt podatników miliardy dolarów i zrekompensowali zagrożonym upadkiem inwestorom straty, jakie ci ponieśli wskutek własnej nieodpowiedzialności. A obdarowane pieniędzmi milionów zrujnowanych przez siebie drobnych ciułaczy banki, zgodnie ze swoimi statutami, wypłaciły gigantyczne odprawy zwalnianym „za karę” prezesom odpowiedzialnym za chybione decyzje.”
A podobno jest konkurencja, podobno ten co nie daje rady upada a bogaci sie ten lepszy.
W bajkach Wasabi, w bajkach.