Wyłączyliśmy chat

Dobrze, że na telefonie nie ma miejsca na tło reklamowe :stuck_out_tongue:
@Dimatheus no cóż powoli trzeba szukać miejsca. Zaczyna się komercja.

U podstawy forumowej ambony - aniołek wolnej woli człowieka trzyma się za głowę. Rzeźba rzeźbi myśli, bo zdania niektórych zakłócają przepływ bodźców między ludźmi. Chodzi o postawy jednych kierujących się własnym interesem, co jest w sprzecznym interesie drugich, którzy ulokowali zaufanie. Jedni to zaakceptowali, teraz zapowiadają rezygnację z podpierania stodoły społeczności.

Wiadomo, władza kazał i wykorzysta przejawy nawet towarzyskie, gdy na tym może zarobić.

Szkoda mi ludzi powiązanych z nadziejami innych na poratowanie. Żal mi tej kultury pomocy, którą utrwalili, a teraz zostawiliby…

1 polubienie

@Bogdan_G a teraz jeszcze raz, po polskiemu, językiem zrozumiałym dla ogółu społeczności, bo z tego słowotoku trudno cokolwiek wywnioskować :stuck_out_tongue:

2 polubienia

Fakt, wygląda jakby ktoś przetłumaczył translatorem, ale to już taki urok postów Bogdana_G.
Generalnie chyba chodzi o to (tłumaczenie dla ogółu :wink: ), że właściciele forum chcą na nim zarabiać, posiłkując się ludźmi, którzy od dawna tu są i pomagają bezinteresownie. Taka tradycja forum, taka kultura pomocy. A teraz część z tych osób chce odejść, no i szkoda tego wszystkiego…

To trochę tak, jakby teraz Wikipedia chciała zarabiać na artykułach stworzonych przez Wikipedystów. Tam zabrania tego licencja, tu nic…

3 polubienia

Hej,

Radek - chyba właśnie podkreśliłeś kwintesencje problemu.

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

To @Bogdan_G, ja tylko “prztłumaczyłem”. :wink:

Translacja bez zarzutu.

Hej,

Racja - zaznaczyłem też lajki w poście Bogdana.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Czego nie zrozumiałeś? :wink:

Mówiłem to kilkukrotnie, powtórzę znowu.

Forum działa od kilkunastu lat. Przez ten czas nie komercjalizowaliśmy go inaczej, niż poprzez emisję reklam z Google AdSense, które przy adblokowaniu na poziomie 50%+ i bardzo niskiej klikalności na forum generują kwoty, za które ciężko byłoby się napić piwa na zlocie, nie mówiąc o utrzymaniu i przede wszystkim rozwoju forum. Przez te lata z innej naszej działalności finansowaliśmy forum i dalej będziemy to robić, więc zarzut o tym jak to nagle postanowiliśmy zarabiać na pracy społeczności jest poniżej pasa.

Wspomniana gdzieś tu wikipedia ma wielomilionowy budżet, dzięki któremu utrzymuje się oraz przede wszystkim rozwija.

Nasze forum od lat miało problem z najdrobniejszymi zmianami, chcecie żeby dalej tak było? Utrzymanie forum jesteśmy w stanie udźwignąć, aktywnego rozwoju już nie. Potrzebujemy budżetu na to, żeby realizować tutaj nowe pomysły. Pieniądze na to bierze się w naszej branży z reklamy. Reklama nie powinna być uciążliwa ani nie powinno jej być w ogóle dla stałych użytkowników (czego nie zdążyliśmy zrobić przy tej kampanii), ale powinna być robiona profesjonalnie i powinna generować pieniądze, dzięki którym będziemy w stanie sfinansować rozwój forum. Kampania która teraz leci jest stosunkowo krótka, stoi za nią poważny, duży klient ze znaną marką, mamy ją dzięki ciężkiej pracy @Krogulec, który włożył sporo wysiłku w to, żebyśmy dostali budżet który pozwolił wyemitować część tej kampanii również na forum, nie demonizujmy tego tematu.

W szczegółach porozmawiamy sobie o tym jutro na zlocie.

Ogólnie wszystko jest krągłymi marketingowymi słowami napisane, ale nie sprowadzałbym forum do roli krówki którą trzeba karmić, a który mleka nie daje. Wydaje mi się, że społeczność którą forum organizuje, może przypadkiem napędzać też ruch portalu :wink: i to wymiernie…

2 polubienia

Jak to jest, że emisja reklamy na forum wymaga jakiegoś budżetu? Moja logika sugeruje, że emisja reklamy powinna raczej generować budżet, a nie go wymagać. Może ktoś wyjaśnić, jak to działa?

Skoro o forum…
Nie ma reguły forum dostępnego dla wszystkich. Ludzie z biednymi komputerami, starymi zresztą, potrzebują najwięcej pomocy, ale z przeglądarkami w starych wersjach nawet nie mogą wejść na forum DP.
Pomagałem, żeby z 512MB RAMu użytkownik mógł zobaczyć forum i portal, a nawet coś obejrzał, nawet otrzymał pomoc. Nawet teraz ustawiam przeglądarkę jeszcze pod jednordzeniowce.
Testuję teraz palemoon atom i nawet z ublockiem i innymi rozszerzeniami - i można pomóc:

Niestety - bez reżymu to się nie da. Nawet komputery z kilkoma rdzeniami stękają podczas ładowania reklamowego tła i reklamy na forum. Na bidoku z malutkim RAM, to niemożliwe wejście na stronę bez zablokowania ciężkich elementów.
W którą stronę idziesz forum? W którą stękasz?
Maksymalnie uprościć! Wodotrysków nie trzeba!

1 polubienie

Na FF mimo iż więcej to wszystko RAM wżera to też widać różnicę.
góra -> uBlock aktywny, reklamy na forum aktywne
dół -> uBlock aktywny, reklamy na forum “wycięte”
(Firefox i Web jako jedna aplikacja trzeba liczyć tylko w dwóch procesach)

Bogdan, błagam, nie róbmy z naszego narodu takich kompletnie bidulińskich!
512 ramu to było w czasach dinozaurów! Co drugi młody ma blaszaka w którym jest minimum 4GB.
Osobiście nie znam nikogo w swoim otoczeniu kto ma gorszy sprzęt jak ja a ja mam 4GB obecnie.
Jeśli jakiś biduliński ma złom z 512MB RAM i grafiką niezdolną otworzyć forum to jest już jego problem.
My mamy iść z czasem a nie zatrzymywać się dla tych którzy nie potrafią w 21w znaleźć sobie jakiejkolwiek fuchy latem by kupić PC zdolny otworzyć takie forum :slight_smile:
Chłopie, na zbiorze jagód w sezonie zarobisz na dobrego PC!!!
Dajmy na luz z tym całym szmelcem bo zawsze będziemy narodem III czy IV kategorii!
Najtańsza opcja z Allegro w dobrym stanie tj. jakiś intel Dualny z 2.00GHz i 2GB RAM to 80-100zł.
Nowe płyty główne są w cenie 140-200zł. Nowy najtańszy proc intela to 220-240zł. Używana kostka 4GB DDR3 60-80zł. Ludzie!!!
Jeśli kogoś nie stać na PC za 1000zł raz na 3,4 lata to z kim my gadamy??? i o czym?
512MB RAM to kiedy to było? W 2000 roku???

Faktu, że forum ma zarabiać nie deprecjonuje, nie zapomnijcie tylko, że forum to tylko i aż społeczność, które je buduje - bez grona zaanagażowanych użytkowników, żaden pieniądź nie pomoże.

3 polubienia

Widać w twoim otoczeniu nie ma nikogo kto żyje na rencinie za 500 zł, a komputer dostał od kogoś z rodziny. Podobno masz takie wielkie doświadczenia życiowe, a najwyraźniej kiepsko znasz życie.

6 polubień

Kiedy będzie wreszcie czat, bo 50% obecnych tematów kończy się offtopem, ludzie chyba nie mają się gdzie wygadać i pitolą głupoty zamiast odpowiedzi :wink:

4 polubienia

Pora się przyzwyczaić, teraz na forum offtop w każdym temacie jest mile widziany.

1 polubienie

Można się na slacku wyszaleć.