Wysoka temperatura CPU w ACER NITRO 5

Od kilku dni odnotowuję wysoką temperaturę w laptopie. Przy tylko włączonym laptopie przy 10% użycia CPU temperatura wynosi 55 stopni C. Nie ukrywam że często gram w gry typu Far cry 5 czy GTA 5. Obciążenie CPU wynosi wtedy 80/95% a temperatura skacze od 90 do 97 stopni C. Nie wiem czy to jest normalna temperatura, czytałem rożne fora internetowe i jedni piszą że to jest normalne w laptopach a drudzy że nie. Proszę o szybką pomoc. Dodam też że mam wszystkie sterowniki aktualne tak jak i bios.

A czego się spodziewasz po produkcie z którego usunięto 3/4 układu chłodzenia?

Oddaj padlinę producentowi, niech zapewni odpowiednie temperatury pracy zamiast wciskać gówno z napisem “gejming”.

Maksymalna temperatura dla twojego procesora to 100 C. Dopóki jej nie przekraczasz wszystko jest OK.

Przy setce się wyłączy ale raczej nie sądzę aby doszedł do setki, temperatura skacze i taktowanie też, throttling go dusi więc spada do 90 a potem znowu rośnie.

Przypomnę, słowa “laptop” i “gejming” się wykluczają.

Chyba że z pomocą rozwiązań takich jak Geforce now.

Wszystkie urządzenia, które mają procesor z końcówkami H osiągają takie temperatury. Jeśli nie masz kompa na gwarancji i potrafisz wymienić pastę w laptopie - zrób to. Fajerwerków się nie spodziewaj, ale zawsze warto to wymienić. Przed wyłączeniem laptopa po ostrym graniu, nigdy od razu go nie wyłączaj. Daj mu kilka minut na samym pulpicie, żeby wydmuchał gorące powietrze i dopiero wtedy go gaś.

Przy stresie 94,95 stopni to normalne dla tego laptopa i nie musisz sie martwić nic sie złego nie dzieje.
Dobrze jest tez raz na kilka miesięcy rozebrać i wyczyścic szczególnie chłodzenie i wymienić paste.

15-calowce do grania to nieporozumienie. Ale, żeby nie zostawić cię bez odzewu:

  • między spodem lapka a blatem biurka zapewnij ok.1 cm przestrzeni (podłóż cokolwiek pod nóżki laptopa)
  • jeśli jesteś syfiarzem, który pojęcie kurz kojarzy z pojęciem przesąd to zapoznaj się z pojęciem porządek (konkretnie - jeśli laptop nie jest na gwarancji to go rozkręć i sprężonym powietrzem wyczyść zakurzone wentylatory CPU/GPU oraz wyloty ciepłowodów - to te miedziane rurki wewnątrz laptopa)
  • jeśli laptop ma więcej niż ok.1,5 roku rozważ wymianę pasty termoprzewodzącej (jak nie wiesz o co chodzi to do serwisu - polecam pastę Noctua NT-H1 a nie żadne Arctic MX2/MX4)
  • jak zawsze (wbrew niektórym DP-guru) polecam undervolting - stosowne artykuły znajdziesz na DP, program nazywa się ThrottleStop
1lajk

jak zawsze (wbrew niektórym DP-guru polecam undervolting - stosowne artykuły znajdziesz na DP, program nazywa się ThrottleStop)

Ja osobiście używam i polecam Intel Extreme Tuning Utility - u mnie w laptopie obniżenie Core Voltage Offset o 0.125V zmniejszyło temperatury procesora dość znacznie, bo o 5-9*C w zależności od tego co robię.

Czyli ACER leci w kulki jak ASUS :crazy_face:

Z tego co widziałem na YT to HP OMEN ma porządny system chłodzenia i mocowania matrycy.

Laptopy do gier z full damage CPU i dGPU wymagają solidnego chłodzenia. Producenci przeważnie idą na łatwiznę i po pewnym czasie urządzenie się przegrzewa - wada konstrukcji. Ciekawostką jest fakt, że popularne gejmingowe modele laptopów MSI nie zawsze mają DWA wentylatory + heatpipes. Często ładują 1 malutki wentylator i poprowadzą dwie ścieżki heatpipes. :crazy_face:

HP Omen - Lenovo Legion. Jeden wentylator to nie tylko domena MSI - ASUS też tak robi, ale to akurat o niczym z góry nie przesądza (zależy od zastosowanego CPU/GPU, poprowadzenia ciepłowodów, rozmieszczenia otworów wentylacyjnych w obudowie, rozmiarów laptopa, itp.).

Co to za wynalazek?

Czeski błąd, chodziło mi o omeny.