Wysoka temperatura CPU w ACER NITRO 5

A czego się spodziewasz po produkcie z którego usunięto 3/4 układu chłodzenia?

Oddaj padlinę producentowi, niech zapewni odpowiednie temperatury pracy zamiast wciskać gówno z napisem “gejming”.

Maksymalna temperatura dla twojego procesora to 100 C. Dopóki jej nie przekraczasz wszystko jest OK.

Przy setce się wyłączy ale raczej nie sądzę aby doszedł do setki, temperatura skacze i taktowanie też, throttling go dusi więc spada do 90 a potem znowu rośnie.

Przypomnę, słowa “laptop” i “gejming” się wykluczają.

Chyba że z pomocą rozwiązań takich jak Geforce now.

Wszystkie urządzenia, które mają procesor z końcówkami H osiągają takie temperatury. Jeśli nie masz kompa na gwarancji i potrafisz wymienić pastę w laptopie - zrób to. Fajerwerków się nie spodziewaj, ale zawsze warto to wymienić. Przed wyłączeniem laptopa po ostrym graniu, nigdy od razu go nie wyłączaj. Daj mu kilka minut na samym pulpicie, żeby wydmuchał gorące powietrze i dopiero wtedy go gaś.

Przy stresie 94,95 stopni to normalne dla tego laptopa i nie musisz sie martwić nic sie złego nie dzieje.
Dobrze jest tez raz na kilka miesięcy rozebrać i wyczyścic szczególnie chłodzenie i wymienić paste.

15-calowce do grania to nieporozumienie. Ale, żeby nie zostawić cię bez odzewu:

  • między spodem lapka a blatem biurka zapewnij ok.1 cm przestrzeni (podłóż cokolwiek pod nóżki laptopa)
  • jeśli jesteś syfiarzem, który pojęcie kurz kojarzy z pojęciem przesąd to zapoznaj się z pojęciem porządek (konkretnie - jeśli laptop nie jest na gwarancji to go rozkręć i sprężonym powietrzem wyczyść zakurzone wentylatory CPU/GPU oraz wyloty ciepłowodów - to te miedziane rurki wewnątrz laptopa)
  • jeśli laptop ma więcej niż ok.1,5 roku rozważ wymianę pasty termoprzewodzącej (jak nie wiesz o co chodzi to do serwisu - polecam pastę Noctua NT-H1 a nie żadne Arctic MX2/MX4)
  • jak zawsze (wbrew niektórym DP-guru) polecam undervolting - stosowne artykuły znajdziesz na DP, program nazywa się ThrottleStop
1 polubienie

jak zawsze (wbrew niektórym DP-guru polecam undervolting - stosowne artykuły znajdziesz na DP, program nazywa się ThrottleStop)

Ja osobiście używam i polecam Intel Extreme Tuning Utility - u mnie w laptopie obniżenie Core Voltage Offset o 0.125V zmniejszyło temperatury procesora dość znacznie, bo o 5-9*C w zależności od tego co robię.

Czyli ACER leci w kulki jak ASUS :crazy_face:

Z tego co widziałem na YT to HP OMEN ma porządny system chłodzenia i mocowania matrycy.

Laptopy do gier z full damage CPU i dGPU wymagają solidnego chłodzenia. Producenci przeważnie idą na łatwiznę i po pewnym czasie urządzenie się przegrzewa - wada konstrukcji. Ciekawostką jest fakt, że popularne gejmingowe modele laptopów MSI nie zawsze mają DWA wentylatory + heatpipes. Często ładują 1 malutki wentylator i poprowadzą dwie ścieżki heatpipes. :crazy_face:

HP Omen - Lenovo Legion. Jeden wentylator to nie tylko domena MSI - ASUS też tak robi, ale to akurat o niczym z góry nie przesądza (zależy od zastosowanego CPU/GPU, poprowadzenia ciepłowodów, rozmieszczenia otworów wentylacyjnych w obudowie, rozmiarów laptopa, itp.).

Co to za wynalazek?

Czeski błąd, chodziło mi o omeny.

Mi lapie , 106 stopni i sie wylacza. 3 x byl w serwisie 2x ze to sprawny a za 3 ze plyta uszkodzona i znowu temeratury po 105 stopni.
Nie kwapia sie z oddaniem kasy czy z naprawa ciagle jeztem zbywany. Pozostaje mi tylko Sad ?

Rękojmia. Nie gwarancja i naprawa. :wink:
Dodatkowo zależy jak kładziesz, jak na łóżku, to każdy upieczesz, ale 100+ stopni to jakieś koszmar, co za model?

Acer Nitro 5
Gram tylko w stara gre ktora potrzebuje tyllp 1/50 pd tego komputera a i tak go grzeje po godzinie srednio. Gram na lezaco a lapek niemal stoi. Po za tym , w ppkoju nie grzeje, i mi takie temp lapie w lato naeet w pasjansa bym nie pogral.
Czy renkojmoa to do sprzedawcy isc ?

To może ogranicz klatki/daj tryb silent ? Próbowałeś?

Tak, poczytaj o różnicy dla konsumenta.

Marcin prubowalem wszystkiego. Nawet kolugacji zeby chodzilo tylko na 1/8 procesorow. Wynik jest taki ze pogram 20 min dluzej :confused:
Tak szczerze nie wiem co to tryb silent.
Silent czy nie jednostka jest wadliwa:/ i wszedzie unikaja odpowiedzialnosci. Wku mnie ze bede musial isc so Sadu :confused:

W oprogramowaniu laptopa, od producenta, powinieneś mieć różne tryby wydajności. Ja do swoich starych gier gram w silent, nie chcę odkurzacza mieć.

… a kogo pozwiesz? Acera? Spróbuj na rękojmię, przy zrób zdjęcia temp, jak stwierdzą, ze OK “zrobione” odpal grę w sklepie i nie odbieraj. Nigdy nie odbieraj niczego z serwisu bez sprawdzenia.
Z sądami bym poczekał, bo w obecnym układzie, serwis diagnozował, że ok, to nawet po wygranej wydasz więcej na biegłych.

Raczej bym poszedł w stronę niezgodności z umową, sprzęt do gie a grać się nie da, chyba że będą chcieli udowodnić że się da na pasjansie.

Postawić laptop na stole, włączyć nagrywanie telefonem tak, żeby było widać, ze laptop nie ma zasłoniętych wylotów powietrza, odpalić test w occt, nagrany film załączyć do reklamacji.

Jeśli sklep olewa, to złożyć reklamacje bezpośrednio u producenta. Btw. co to za sklep?

Co do Acera to trzeba im przyznac ze zachowali sie wzgledem mnie jako klienta w tym przypadku naprawde wporzadku.
Dostane nowy :slight_smile:
W koncu bede mogl sobie pograc jak czkowiek:)