XP czy Vista

A o drm się nie słyszało? Tak kontrolował, że sobie filmu HD już nie obejżę, bo mi na to system nie pozwoli. Zresztą już tu o tym było. Chociaż w sumie zmartwienie to niedługie, bo pewien ktoś już dzień po premierze ogłosił, że drm złamał i to tylko kwestia czasu kiedy to wejdzie do powszechnego użytku.

ile jest programów na windowsa a ile na takiego mac albo linuxa?

ale jak zrobią nowego linuxa to może kilka osób jak poszuka to na kilku stronach będzie news ale o windowsie nowym będzie wszędzie! w gazetach(komputerowych), na portalach itp.

o viennie wie dużo osób a ledwo co go zaczelia niektórzy nawet nie wiedzą co to linux (np. mój kolega)

Bo idziecie na łatwizne a linuxy są bardziej wydajne i jeśli chodzi o programy to jest ich sporo i prawie wszystkie darmowe

Dlaczego na łatwiznę? Wiele jest osób, które nie mają wiedzy, ochoty, albo czasu żeby męczyć się z systemem, którego już sama konfiguracja sprawia kłopoty. Windows jest po prostu bardziej przyjazny dla przeciętnego użytkownika i tyle. Ostatnio bawiłem się z Ubuntu i miałem problemy choćby z konfiguracją internetu, nie mówiąc już o podłączeniu drukarki czy pograniu w jakieś nowsze gry. Jeśli ktoś jest bardzo cierpliwy i ma nerwy ze stali, to proszę bardzo, niech używa linuxa. Ja wolę mieć święty spokój i używam Windowsa :slight_smile:

hmm - wszytko zależy od tego na czym sie stale pracowało.

dla Windowsiarzy ( jak ja ) Linuch jest drogą przez mękę

dla Linuksiarzy odwrotnie ( mój znajomy )

kwestia przyzwyczajeń i nabytego doświadczenia.

Na Linuksie też sobie filmu HD nie ma jak obejrzeć, bo system nie wspiera właśnie DRM… Nie ma szyfrowania, nie ma bezpiecznej ścieżki wideo. AKurat Vista jako jedyny system to posiada.

Gdzie “film HD” = “film HD na nośniku zabezpieczonym cyfrowo - Blu-ray/HD-DVD”

Bo z filmami HD niezabezpieczonymi DRM to sobie i Vista i XP i Linux poradzi.

Aczkolwiek jestem pewien, że “DVD Jon” już coś tam z HD-DVD kombinuje :wink:

Ja na początku używałem 98 masz racje tragedia jakaś kaszana…dopiero po tym przeszłem na xp a teraz jestem na vista :wink:

Reansumując: Microsoft wydał przecukierkowany system do najnowszych technologi do których jeszcze szary użytkownika nie ma dostępu :frowning:

Tak więc po jakiego grzyba kupować Viste i mieć z nią problemy? Jak na razie XP jest najlepszy. Zauważyłem że niektórzy mówią, że Vista jest bardziej bezpieczna. BZDURY! Odkąd mam w XP uruchomione aktualizacje automatyczne i program G-Data Internet Security to jeszcze żadnego wirusa nie złapałem :slight_smile:

Chodzi o czystego windowsa bez antywirusa i firewalla (nie licząc tego wbudowanego)! Z dobrym firewallem i antywirusem, każdy system jest bezpieczny, więc nie gadaj głupot :stuck_out_tongue:

Idź ty lepiej na inne forum. Piszesz jak 11 latek (i nie wykluczam, że takim jesteś). Nawet pod niezłej składni to może wywnioskować:

Najgorsze są sytuacje, gdzie użytkownicy Linuksa trollują, zachęcając do tego systemu na wszystkie sposoby i mówiąc, że jest łatwiejszy w obsłudze niż Windows. Pomijając fakt, że sterowniki pod karty nvidia, na Windowsie można zainstalować paroma kliknięciami, a pod Linuksem trzeba wylogować się ze środowiska graficznego, nie mówiąc już o tym, że można sobie tym sposobem narobić problemów (sypnięcie systemu).

o jakich problemach opowiadasz? większość sami sobie robią problemy bo nie umieją znależć rozwiązania w necie (laiki) ja mam viste zainstalowaną od pół roku i tylko na samym początku miałem problemy. teraz mam pełną wersję więc wszystko działa super. jeśli nie testowałeś dokładnie visty to się niewypowiadaj, na temat ci zupełnie obcy! a to, że xp jest dla ciebie najlepszy to WPORZĄDKU każdy wybiera to co dla niego jest dobre. ale to jest twoja opinia, większość, którzy mają odpowiedni sprzęt są za vistą. system jest o wiele bardziej przejżysty, prostrzy i wygodniejszy. a xp krótko mówiąc nie bawem zejdzie na dalszy tor, tak jak t miało miejsce z win98. tak to już jest, pozdrawiam.

dlatego wcale nie zwracam uwagi na wypowiedzi oszołomów zarówno tych od Linuksa jak i Windowsa. Są to po prostu delikatnie mówiąc idiotyczne wypowiedzi nie wnoszące nic ciekawego - mają na celu jedynie sprowokowanie innych - nic więcej.

przepraszam za [CIACH’y] :slight_smile:

Po co porównywać bezpieczeństwo w XP i w VISTA. Każdy wie że Windows bez antywira i tak zostanie zainfekowany :frowning:

Chyba “reasumując”. Dla mnie i dla wielu innych osób Vista jest lepsza od XP i są na to dowody. Ale co może wiedzieć ktoś taki jak Ty, który nie widział Visty na oczy, a się wypowiada. Tak więc zachowaj te pseudo-mądre wywody dla siebie.

Poza tym mam takie dziwne przeczucie, że jesteś zwolennikiem Linuxa. Jeśli myślisz, że jest to system super bezpieczny, to jesteś bardzo naiwny. “Bezpieczeństwo” linuxa polega na tym, że jest on wciąż mało popularnym systemem i po prostu nie opłaca się pod niego pisać wirusów. Gdyby był masowo użytkowany to okazałoby się, że wcale Windows nie jest taki zły pod tym względem. Ale to tak na marginesie.

Bez przesady. Owszem, faktem jest, że często używane programy mają poważniejsze problemy z zabezpieczeniami niż rzadko używane (vide Firefox - odkąd stał się popularny jakoś częsciej dziury znajdują) ale z drugiej strony Linux jako system post-uniksowy ma parę rzeczy w bezpieczeństwie, do których Windows dopiero dorósł. Aczkolwiek użytkownicy niekoniecznie.

* praca na minimalnych uprawnieniach (konto roota nie jest używane do codziennej pracy) => pod Windows większość osób pracuje na koncie administracyjnym - UAC Visty może to zmienić na szczęście

* mały podstawowy zestaw usług => pod Windows na przykład pewien robak uderzył w standardowo uruchamianą usługę, która wcale konieczna nie była (RPC)

* uprawnienia plików (powiązane z pierwszym) => gdy użytkownik nie ma praw zapisu do %WINDIR% żaden wirus tak łatwo nie zaatakuje, ale z prawami administratora można robić wszystko

A w XP da sie zrobic cos takiego zeby samo z netem łączyło

Będę miał nowego kompa (intel C2D 1,8 GHz, karta graficzna 256 Mb na DDR3, SATA2, 2 GB DDR2) po przeczytaniu tych postów dochodzę do wniosku że Windows Vista Home Premium (OEM) będzie lepszy od XP Home Edition(OEM). Ciekawi mnie jak na tym nowym kąpie będzie działał między innym NFS Carbon, Fifa 07 itp. Myślę żę Vista będzie lepszym wyborem i bardziej na czasie. Mam rację ?? :smiley: :mrgreen:

Oczywiście że vista będzie lepsza niż xp. Biorąc pod uwagę Twój sprzęt to bez sensu byłoby instalowanie przestarzałego xpeka. Jeśli chodzi o gry to u mnie np. carbon śmiga bardzo dobrze. Polecam vista home premium.

To super. Jak w końcu będę miał nowego kompa to napewno napiszę swoje zdanie o viście, tym bardziej ze ma nie długo wyjść do niej service pack.

Jak będę miał tą viste to zaktualizuje mi się do tego service packa i nie bedę musiał za niego w jakiś sposób płacić?

Jak narazie Vista rządzi !!

Service Pack będzie oczywiście bezpłatny, ale nie wydaje mi się żeby wyszedł szybko. Zresztą Vista bez SP jest i tak systemem bardzo dobrym, lepszym od XP.

programowiec : skończ.

Twoje OT-y -> KOSZ + ostrzeżenie