Zastanawiam się nad laptopem

No to jest wymienna z całym modułem a nie z samym chipsetem. Takie coś można dziś jeszcze spotkać w nowych laptopach - ale to są perełki gdzieś na dnie oceanu i chyba tylko wyłącznie w formie ciekawostki a nie rynkowej dystrybucji. Nawet niedawno był art na DP o takim laptopie ale jak z jego dostępnością to nie wiem.
A co do niewydajnej zabawki to miałem na myśli laptop vs desktop. Wtedy różnica była kolosalna. Dziś ta granica jest praktycznie niezauważalna i szybko się zaciera.

… są, ale nawet bym tego nie rozważał. Nie ma żadnej gwarancji, że firma wypuści wymienne GPU. :wink:
No i to dla mnie już dyskwalifikacja…

To ja taki stary jestem że tylko ja pamiętam wymienialne karty dedykowane (złącze MXM) ? :wink:

PS. Mój pierwszy laptop gamingowy to był Acer 6935G… wkręciłem rodzicom że potrzebuje lapka na studia bo siara nie mieć oraz potrzebny jest do prezentacji i nauki… a że w bibliotece głównie grałem i ściągałem torrenty z super szybkiego neta na moim wydziale to już inna inszość lol :smiley:

W mocniejszych laptopach grafiki były montowane w slotach. Niestety sloty różnych firm, miały różną kompatybilność, do tego nawet jednej firmy laptop, nie zawsze obsługiwał mocniejsze karty. Czasami działało, a czasami trzeba było ostro kombinować. Z takich tanich laptopów z dawnych czasów, w których była wymienna grafika, to był słynny Compal. Dell precision M90, sporo MSI gamingowych.
Mediony, które były produkowane na OEMie MSI. Sporo tego było.

W nowszym sprzęcie tylko sporadycznie karty są wymienne. Teraz nawet procesory są lutowane. Co prawd da się zamienić kartę, czy procesor. To drugie o wiele łatwiej. Ale wymaga to lutowania BGA, a bardzo często zmian konstrukcyjnych, i niemal zawsze modyfikacji BIOSu (przy kartach GFX, praktycznie zawsze). Wychodzi tak, że się bardziej opłaca sprzedać i kupić nowy.

Dostałem propozycje na priva za co bardzo dziękuje i chciałbym zapytać co o tym sądzicie:

Zamiast GTX 1660 Ti jest RTX 3060 (ale nadal 6 Gb)

Ale najbardziej interesuje mnie CPU:

Czy jest duża różnica między i7-9750HF:

A tym tutaj tj. i7-11370H:

Wiadomo 6/12 vs 4/8 to przepaść , ale wyczytałem że IPC i siła pojedynczego wątku serii 11 kładzie na deski serię 10 więc pewnie jeszcze bardziej serię 9, a zawsze wolałem mniej silnych wątków niż pełno słabych bo to laptop to gier a nie renderingu czy pakowania w 7-zip. Dodatkowo seria 11 obsługuje pamięci 3200 którą są zainstalowane w tym laptopie… tylko jak oni chcę wsadzić (jest tak opcja za dopłatą) 24 Gb RAM -> 16 Gb będzie w Dual Channel a w trzecim slocie 8 Gb w Single (przy użyciu ponad 16 Gb) czy jak to się robi bo nie wiem.

ten 4 rdzeniowy i7-11000 jest pi razy oko na poziomie 6 rdzeniowców 10 serii wstacjonarkach, to naprawdę dobry wynik dla mobilnego procka. Aczkolwiek zależy, czy gry w ciągo 5 lat nie będą mocno otymalizowane po 8+ wątków.

W cenie 5k taka konfiguracja w obecnych czasach to prawdziwy skarb. Sam bym kupił ale skoro jeszcze wystarcza mi aktualny laptop to nie będę się rzucał.

Bardzo dobra konfiguracja tylko minusem jest niskie TGP karty graficznej.
Dobrą alternatywą jest MSI GL65 i7-10750H/8GB/512 RTX2070 144Hz
Z kodem “porządki” jest za 5099 zł,

Ja czekałem na Waszą opinię, ale muszę wykombinować jeszcze brakującego tysiaka, chyba sprzedam pod stołem kilka dni wolnego nabiję w ten sposób nadgodziny które przejdą z umowy o pracę na umowę zlecenie (lepiej płatne na rękę wtedy będzie) i wyczaruje te 5 koła :smiley:

Tylko myślicie że nie walnęli babola pisząc w specyfikacji że jest tylko jeden slot na RAM czyli 16 i o dziwo 24 Gb (za dopłatą) będzie w jednej kości w trybie single channel ? Wiem że lepsze single 3200 MHz niż dual 2666 MHz (pierwszy laptop w wątku) no ale jeszcze lepiej 3200 w DCH :wink:

W sumie dual wyjdzie zawsze wydajniej. :wink:

8 może być wlutowana i dokładają 16, będzie lepiej od single, gorzej od duala.

Mi tam 16 Gb wystarczy - 64 bitowe gry AAA nadal nie potrafią za bardzo zająć 8 Gb i to odliczając 1-1.5 Gb na system, bardziej mnie martwi że RTX 3060 ma 6 Gb czyli tyle co 1660 Ti i jeszcze wcześniej słabszy nieokrojony GTX 1060 ponieważ rozdzielczość to 1080p, na szczęście tylko 15.6 cala więc żadnego AA (w tym DLSS) co pożera VRAM raczej nie włączę bo mi mikro-schodkowanie (przy takiej plamce) przeszkadza dużo mniej (a nawet dodaje uroku czasem bo gram ostro od ćwierć wieku i jestem “wychowany” na tym) niż rozmazane wtedy tekstury. No chyba że DLSS jest taki “głęboko” inteligentny że jako jedyny z rodzajów AA usuwa schodki i nie rozmazuje tekstur… pamiętam jak pisano o Fallout 4/Skyrim SE na forach i jakie AA wybrać “słabsze” FXAA czy “lepsze” TAA to wszyscy na forach pisali że oczywiście TAA - jak je włączyłem to poczułem się jakbym miał wadę wzroku minus dwa przynajmniej :confused:

A ja zupełnie odwrotnie. Nie widzę żadnej różnicy między FXAA a TAA. Nawet na dużych monitorach. Nie jestem wstanie dostrzec różnicy ani tego który algorytm aktualnie jest używany. :smiley:

Ale za 5 lat to laptop będzie starociem do wymiany a że wszystko nawet częściowo RAM przylutowany to nawet nie wiem czy przeżyje te 5 lat a lutowanie BGA jest drogie i jak każda operacja chirurgiczna zawsze się udaje tylko czasem pacjent zmarł…

O co chodzi z tym stwierdzeniem że w tym drugim lapku TGP jest niskie - to znaczy że GPU nie rozwinie skrzydeł ponieważ taktowanie boost będzie bardzo znikome tj. dużo mniejsze niż teoretycznie pozwala GPU bo za mało watów dostanie ?
I czy to TGP jest bezwzględne/fizyczne czy np. aktualizacją BIOSu producent będzie mógł je kiedyś trochę zwiększyć jak uzna że laptop to wytrzyma bo teraz to nieprzetestowana masowo nowość na rynku i jeszcze tego nie wie ?

Przesadzasz. To nie są laptopy, którymi za 5 lat będziesz mógł wbijać cegły. Nowych gier na wysokich nie odpalisz, ale na low-mid i owszem.

Zakładając dobre chłodzenie, brak podkręcania na tryb turbo etc, to powinien wytrzymać. :slight_smile:

Tak jest, z niższym TDP karta będzie mniej wydajna, teoretycznie można je zwiekszyć, ale to nie jest realny scenariusz. Z Radeonami 5600(XT) AMD tak zrobiło i później był bajzel, bo chłodzenie nie było przystosowane we wszystkich modelach etc.

Ja jestem typem gracza że albo wszystkie ustawienia graficzne ustawiam na max i musi być min. 40 FPS albo nie gram wcale. Dlatego jak miałem i3-3250 i RX 560 4 Gb OC (nieokrojony tj. 1024 SP) to nie grałem w Wiedźmina 3, Fallouta 4 itd
Poza tym czas ten pozwolił mi na zaczęcie tych gier w wersji GOTY (max spatchowane + wszystkie DLC itp.) i w pełni się nimi cieszyć i nie tylko graficznie.
Teraz jak mam i7-3770 i GTX 1060 6 Gb OC to inna bajka jest wszystko w tych tytułach na maksa, 60 klatek i jeszcze poprawiam grafikę np. texture mody z nexusmod i w panelu sterowania nVidia, ale PC to już staroć jest a niedługo przejdę wszystkie gry co chciałem (miałem zaległości) do 2018 roku a potem komputer już nie da rady cisnąć na maksa :slight_smile:

PS. Wyczytałem że RTX 3060 w wersji mobilnej pobiera max 115 W przy full boost (1.7 GHz) to ciekawe na jakie taktowanie 85 W pozwoli…

PS2. Zakres na tej stronie jest bardzo szeroki:


“GeForce RTX 3060 Mobile 85W = 1035-1485 MHz”

Kupiłem przed chwilą jednak tego ASUS TUF Dash F15, RTX 3060 mobilny ma taką samą moc jak desktopowy RTX 2060 i tylko 10% słabszy od desktopowego RTX 2060 Super (pewnie z kolejnymi sterownikami trochę się to poprawi bo to nowinka, nowa architektura itp). Co do procka to nawet parują go z RTX 3070 więc wąskim gardłem dla 3060 na pewno nie będzie, a co do procków to podrożeją za moment aż o ~30% (cena “wafla” znacznie właśnie podrożała)
Laptop przyjedzie kurierem jutro i już dostałem potwierdzenie z DHL,
Brakujący tysiak (pożyczyłem od rodziców) będę miał ze sprzedaży Gigabyte GeForce GTX 1060 6 Gb WindForce II OC z rdzeniem GP104 i GDDR5X (czyli niemal tyle co kupiłem 3 lata temu choć wyszły przecież dwie kolejne generacje kart no i używana jest) Nawet mój i7-3770 bez k (też sprzedam) ludzie kupują używane za 550 zł czyli więcej o 100 zł niż zapłaciłem 5 lat temu, wystawię za tyle samo co kupowałem + gw. rozruchowa, chciwy nie jestem a i tak szczęśliwy :smiley:

Gdyby ktoś zapytał, to bym Ci klienta wystraszył, ale to trochę paranoja, że ludzie kupują 10 letnie procki w wyższych ceach niz nowe (i3-10000). :wink: Dla Ciebie lepiej!

Pewnie trzeba zabulić extra za najlepszy procek pod dane gniazdo (czyli tutaj 1155) zawsze tak było w sumie :wink:

Jeszcze mam pytanko, czy połączę tego laptopa głównie do oglądania filmów (ma on HDMI 2.0b gdzieś piszą że 2.1, ale częściej to pierwsze) z LCD oraz TV z HDMI 1.4a (obydwa mają ekrany 1080p i 60 Hz), To znaczy czy jest to możliwe, ale nie wykorzystam funkcji/możliwości HDMI drugiej generacji czy w ogóle to niemożliwe ? Podejrzewam że na 95% to pierwsze, ale dla pewności podpytam mądrzejszych…

I dzięki wielkie Sidkwa za propozycję tego lapka na priva - to dzięki Tobie otworzyłeś mi oczy że jestem w stanie kupić dobrego lapka w dobrej cenie na 5 lat z CPU i GPU najnowszej generacji (premiera ich to styczeń 2021) Póki co to ten mobilny RTX 3060 to trzeci najlepszy mobilny GPU dla lapków, a CPU ma dużo Cache (L2 i L3) + IPS na takim poziomie (48% więcej wydajności pojedynczego wątku serii 10) że jest lepszy nawet od 6/12 mobilnych Inteli poprzedniej serii i to pomimo mniejszego poboru mocy i “tylko” 4/8 no i ten procek jest też wsadzany nawet do pary z RTX 3070 czyli do 3060 da radę bez problemu tj wąskiego gardła. Dodatkowo jest drugi wolny slot na kolejny SSD M.2 więc za jakiś czas dokupię taki z 1 Tb

PS. Kupiłem go w RTV EURO AGD, myślałem nad X-KOM, ale nigdy tam nie kupowałem a w tym pierwszym nieraz.

Laptop przyszedł dziś o 10 rano, miałem rankę więc dopiero teraz piszę - tu macie zrzuty z CPU/GPU-Z

Zaktualizowałem i Windowsa (i tak był 20h2, ale sprzed kilku miesięcy), wgrałem najnowsze stery i BIOS płyty a vBIOS się trochę cykam aktualizować a chyba jest to konieczne (o czym dalej)

Mam pytanie, ale najpierw słowem wstępu - sprzętowo laptop spełnia w 100% nową funkcję Resizable Bar (daje boosta w grach ~5% wg niezależnych testerów a 10-12% wg nVidii) jednak jest napisane, jak widać w GPU-Z, że jest wyłączony, po wstępnych poszukiwaniach nie mogę znaleźć w Panelu nVidii opcji “włącz/on” itp, więc wychodzi na to że muszę ręcznie zaktualizować vBIOS mniej niż jednodniowego lapka za równe 5 tysięcy tak ? Czy to łatwe jest i czy możecie trochę podszkolić mnie… jak w 2008 zmieniałem vBIOS to karty z laptopa to nigdy nie wstała więc jak się domyślicie mam nie tylko strach, ale też uraz psychiczny :smiley:

PS. Kiedyś wszystko było trudniejsze a człowiek jednocześnie młodszy, głupszy i mniej doświadczony - to może to nie jest już teraz takie trudne :wink:

PS2. Na szczęście dołożone 8 Gb DDR4 3200 MHz pracuje w dual z takim samym przylutowanym.