Zastanawiam się nad laptopem

Tak z ciekawości dla innych może się przyda.
i7-11370H 4/8 (CPU laptopowy z TDP 35 W) ma wg mojego testu w porównaniu z

Ryzen 9 3950X 16/32 (64 Mb Cache):

  • 12% większą siłę jednego wątku
  • trochę ponad 3x mniejszą wydajność wielowątkową

i7-10700 8/16 (16 Mb Cache):

  • 6% większą siłę jednego wątku
  • prawie 2x mniejszą wydajność wielowątkową

Nieźle jak na laptowego kurdupla z mini TDP i to w porównaniu nie tej samej klasy CPU a z wypasionymi pół-profesjonalnymi desktopowymi potworkami… “mały, ale wariat” i jednak okazało się prawdą że gen. 11 wymiata w jednym wątku czyli jest idealny do gier.
Wydaje mi się że to dlatego że 5 razy (per core) powiększyli ilość cache L2 tj. 256->1280 Kb i o 50% Cache L3 bo do 12 Mb dla 4 rdzeni to jak na standardy Intela nie zdarzało się - nawet 6 rdzeni bez HT dostawało 9 Mb a 12 Mb dopiero procki w układzie 6/12. No i IPC gen. 11 jest prawie 20% wyższy od gen. 10.

PS. Może dodam niedługo testy mobilnego RTX 3060, ale tylko syntetyczne. Wczoraj oglądałem film że mobilny RTX 3060 jest o 30% szybszy od GPU PS5:

www.youtube.com/watch?v=hd2rSJtQeuA

Cena/wydajność = najlepszy stosunek obecnie i to Asus a nie jakiś Acer, co do wyglądu to ma tylko lekką “gamingową nutkę” która ma praktyczny sens a nie jakieś szpanery-bajery wizualne. Jak jest złożony wygląda jak nowy, solidny, ale przeciętny laptop 15.6 cala, może jestem dziwny, ale nie lubię dopłacać za takie rzeczy tak jak i szpanować się tym.

Mówiąc krótko polecam tego lapka do gier.

Ja tam bardzo lubię ten desing serii TUF. Jest nie kiczowaty a z pazurem.

Mój skromny i amatorski test CPU i GPU laptopa w najnowszym PassMark (10.1), podaje dla obydwóch wynik całkowity oraz jeden cząstkowy w którym wyszedł statystycznie najlepiej.

Test CPU

Wynik sumaryczny

Mój komentarz: procek który ma konfigurację 4/8 w 2021 i do tego jest mobilny (MAX TDP 35 W) nie ma prawa wyjść inaczej niż przeciętnie co i tak jest IMHO dobrym wynikiem. Tym bardziej że każdy test PassMark z kolejną wersją jest coraz bardziej “nowoczesny” czyli w skrócie “WINCEJ RDZENIUF !” :slight_smile:

Najlepiej wyszedł OFC (Gen 11) w teście cząstkowym “pojedynczy wątek” i to na prawdę jest miazga - ciekawe ile wyciągają % wersje desktopowe bo tutaj prawie się skala skończyła dla co najwyżej przeciętnego procka mobilnego…

Teraz test GPU, przypominam że to wersja 80 W z Boost 85 W a nie odpowiednio 115 W i 125-130 W. Tutaj zamiast % na skali pokazuje porównanie z innymi kartami w pkt. IMHO lepiej można to porównać.

Wynik sumaryczny

Kiepsko trochę w porównaniu z RTX 2060 (desktop). Pisali w necie że mu dorównuje, ale chyba chodziło im o wersję 115W a nie 80W.

Najlepszy wynik cząstkowy okazał się, o dziwo (to w końcu nie AMD),vw tescie niskopoziomowego API DX12 (którą ta karta ma w wersji 12.2/Ultimate):

W skrócie zmiażdżył RX 580 od AMD słynącego z optymalizacji (architektura jak i stery) API DX12 i Vulkana i nawet desktopowy RTX 2060 trochę już “wącha spaliny” :wink:

Co do GPU wydaje mi się że z skoro to nowinka ze stycznia 2021 to z każdymi sterami (powstały chyba dopiero dwie paczki WHQL dla Amperów) i wyższymi wersjami WDDM (teraz mam 2.7 wg DXDIAG) wynik będzie się poprawiał na korzyść serii RTX 3000.

Przy okazji zauważyłem że chłodzenie lapka jest zbyt wydajne a raczej lepiej napisać agresywne… chodzi o to że temperatury są dalekie od za wysokich a już włącza się najwyższy bieg wentylatorów co skutkuje tym że wyje jak odkurzacz. Głównym winowajcą jest GPU ponieważ CPU nawet na maksa używane to max w połowie obciąża tak system chłodzenia co grafika.

Co o tym wszystkim sądzicie ?

PS. Teraz już wiem czemu ASUS wsadził GPU w wersji 80/85W a nie 115/130W - przy takim agresywnym chłodzeniu laptop latałby mi po pokoju jak dron przy graniu w nowe gry :smiley: Ale co się spodziewać przy super cienkim laptopie czyli minimalnej wolnej przestrzeni na powietrze wewnątrz niego co skutkuje niemal zerowym chłodzeniem pasywnym a co musi być zrekompensowane aktywnym.

Witam ponownie, postanowiłem zakupić podkładkę chłodzącą pod kupionego lapka do 100 złotych, tak jak pisałem super cienki laptop z mocnymi podzespołami (i nowych grach AAA) powoduje że potrafi wyć jak odkurzacz, i po drugie zbliża się lato więc nie chcę żeby laptop zbijał zegary żeby chronić CPU a głównie GPU przed przegrzaniem.

Myślę nad tą podkładką chyba cena/ jakość jest co najmniej dobra:

https://allegro.pl/oferta/podstawka-podkladka-chlodzaca-pod-laptop-a-8054047337?snapshot=MjAyMS0wNC0wNVQyMjowOToxNS4yMjFaO2J1eWVyO2NmNzhkZjFkYzc3MDc5ZWZlNmQyYmZkMzFhNGQzYTY5NzgyMTQ4NzhmNDM3YTVhZjg5MjY0YmExM2NlYmRiMmU%3D

Wiatraki (cztery) mają ciche hydrauliczne łożyska i dwa regulatory prędkości (dół i góra) więc dwa dolne wiatraki ustawie na minimum, a dwa górne na 50% a przy graniu OFC więcej tzn. głównie w lato. Takie ustawienie wiatraków tłumaczę tym że właśnie na tyle a nie przodzie jest z 90% chłodzenia (w tym 100% aktywnego) lapka ASUS TUF DASH F15

Co sądzicie o moim wyborze ? Tzn. czy może być czy może wzięlibyście coś innego w cenie do 100 zeta ?

PS. No i muszę kupić podkładkę żeby po prostu wydłużyć życie lapka, głównie podzespołów przylutowanych do płyty, a także chłodzenia i ponoć też żywotność baterii.

Proponuję kupić taką + śrubokret i odkręcię pokrywę dolną, będzie chłodniej niż z Twoją i ledami. :slight_smile: 15 cali, czyli… będzie gorąco. Undervolting - oc, tyle, że w dół. :wink:

PODSTAWKA PODKŁADKA CHŁODZĄCA POD LAPTOP-A - Sklep Komputerowy - Allegro.pl

Widziałem tą podkładkę jak szukałem wczoraj na Allegro, a co do ledów, których nie lubię, tj, wszystkie droższe takie mają i co gorsza nie można tego wyłączyć (szukałem takiej bezskutecznie).
Odkręcić pokrywę ? a wiesz że tego lapka używam także 50% w pracy i 50% w domu do filmów i grania, jeśli to nie żart z tym odkręcaniem obudowy, to miałbym duszę na ramieniu że nastąpi uszkodzenie mechaniczne.
Ludzie piszą że chłodzenie w moim lapku, jak i całej serii, jest bardzo wysokiej jakości/sprawności, ale chyba z poprawką że jak na ultracienkiego lapka gamingowego. Więc postanowiłem mu trochę dopomóc i ulżyć podkładką.
Już ostrze zęby na The Witcher 3 Remastered z wszystkimi bajerami z DX12 od nVidii :smiley: A Propos witchera 3 - pisali testerzy że nie mogą go wykonać (testu) na Intelach generacji 11 bo nie chcę się uruchomić na nich - mi chodzi świetnie i ten mobilny mikrusek co mam w lapku (i7-11370H) ładnie sobie radzi - wszystkie wątki (8) są używanie po równo w granicach 30-40%, oczywiście wszystko ustawione na maksa (+HD tekstury od Halka w ostatniej wersji 12/Ultimate) i 1080p. I ani razu nie miałem microstutteringu nawet przy automatycznym zapisie w czasie sprintu Geraltem/galopu na koniu :wink:

Są tacy, którzy wiercą dodatkowe otwory w obudowie. Po kupnie podkładki wielkiego efektu nie osiągniesz. Ciągu powietrza nie poprawisz przez te małe ofworki, schłodzisz głównie plastik. Oczywiście schłodzony plastik nieco lepiej przejmie ciepło z wnętrza, ale to bardzo na około.

Co do “oszcędzania”, to poświęć detale, i graj na “zwrównoważonym” planie, nie na wysokiej wydajności. Będzie chłodniej i ciszej. :slight_smile:

Grałem z włączonym GPU-Z i już wiem że wystarczy żeby przekroczył 60 stopni na GPU i już ch(ł)odzi jak startujący helikopter. Być może ten program mi pomoże:

https://www.youtube.com/watch?v=RaD9L4IGVwY

Ale najpierw to jutro przyjdzie podkładka chłodząca, jak nadal będzie źle to poszukam ten program na stronie ASUSa. A co do podkładki to ludzie piszą (ale czy to nie opłacone trolle ?) że obniża temp. od 5 do 10 stopni. I tak gram tylko w domu a tylko w czasie grania jest problem z głośnością chłodzenia w wymagających tytułach, W mniej wymagających podkładka i tak będzie pod laptopem i to nawet wyłączona ponieważ niewygodnie się mi gra czy pisze jak klawiatura jest idealnie poziomo do blatu biurka i to jeszcze oddalona przez touchpad - tak z 5-10 stopni kąta muszę mieć dla wygody pisania.

Z mojego doświadczenia wiem, że poniżej trybu “zbalansowany” nie warto schodzić. Choć myślę, że to zależy od procesora. Na moim Ryzenie 5 poniżej tego trybu zegar (dla mnie) był zbijany do nieakceptowalnego poziomu i czuć było, ze choć system pracuje sprawnie to nie tak płynnie jak w trybie zbalansowanym.

Krótkie podsumowanie 5 minutowego testu podkładki która przed chwilą przyszła

Temperatury w absolutnym idle przy MINIMALNEJ pracy wentylatorów podkładki (i zero lapka) spadły z 40 do 37 stopni. Chyba dobry wynik biorąc pod uwagę że to laptop slim oraz przy tych temp. chłodzenie aktywnie nie działa a przy tak cienkim lapku stanowi nawet 90% w stresie. Wiatraki lapka są symetrycznie po bokach jeden dla CPU a drugi GPU plus rurki z cieczą po wszystkim rozłożone w lapku co istotne:

I dokładnie górne wiatraki podkładki wieją na wloty powietrza wciąganego przez wiatraki laptopa więc czuje że będzie dobrze w grach… no i w końcu wygodnie się pisze na klawiaturze :smiley:

PS. Co do głośności podkładki to nawet na maksa nie słychać pracy łożysk hydraulicznych tylko lekki szum powietrza.

W wyłącz całkiem podkładkę i powiedz, czy bez dmuchania przypadkiem też nie masz 37, czy może “aż” 38. :slight_smile:

Nabijasz się jak zwykle :smiley: Ale masz rację - to wysoce prawdopodobne ponieważ nóżki laptopa unosiły jego podstawę tylko o 2 mm oraz przy tej temp. wiatraki się nie kręcą więc chłodzenie jest tylko pasywne czyli minimalne w laptopie i do tego slim więc samo podwyższenie zbije trochę temp. o czym pisałem sam wcześniej jak poszukasz.
Niestety nie przeprowadzę teraz tego testu bo podbiłem ogrzewanie w domu ponieważ się ochładza na wieczór i choć grzejniki mogę skręcić do zera w moim pokoju to termostat na podłogówkę jest jeden na cały dom i mam w pokoju 2 stopnie więcej niż przy pierwszym testowaniu więc różnicy nie będzie.

PS. Na szczęście powietrzna pompa ciepła o podwyższonej sprawności w lato działa prawie jak klima, więc za gorąco też nie będzie. :wink:

Nie tyle nabijam, tylko pewnie ze 2/3 zysku masz z podniesienia laptopa z biurka, czymkolwiek, a reszta to dmuchanie. :wink:

Za podstawkę dałem tylko 80 zeta (kurier była za darmo - pakiet SMART na alledrogo) więc dobre i to. Poza tym i tak musiałbym kupić jaką gów… podkładkę za 40-50 zeta (+ kurier bo SMART działa od 80 zeta w wzwyż) bo nie dawałem rady pisać oraz grać na lapku kiedy klawiatura była poziomo do blatu biurka a teraz pisanie to czysta przyjemność… książkę mógłbym teraz na nim napisać :wink:

W wymagających grach temp też spadła tylko o 3 stopnie ALE nie włącza się teraz ostatni bieg wentylatorów lapka który nazywam “Szybcy i wściekli” :wink:

Mam pytanie czy lepiej czekać aż ASUS łaskawie uaktualni stery do iGPU (ciągle mam z 8 stycznia choć są dużo nowsze) czy nie ryzykuje ściągając nowe prosto ze strony Intela który pisze jednak że lepiej czekać na wersje od Asusa bo ich to tylko są do testów. Pytam bo miałem 3 razy blue screen z błędem VIDEO_TDR_FAILURE. Dwa razy przy zamykaniu systemu i raz w Firefoxie czyli zawsze winnym był iGPU a nie RTX 3060 na którym to gram w wymagające gry ustawione na maksa i chodzi wszystko idealnie.

PS. Bios mam najnowszy tj. FX516PM.309

PS2. I kiedy w końcu Resizable BAR będzie aktywny ?? Wg GPU-Z jest obsługiwany, ale wyłączony.

jeszcze wygodniej będzie jak w domu będziesz po prostu podłączał do niego zewnętrzną klawiaturę.

Sterowniki ściągaj ze strony producenta laptopa a nie Intela.
W laptopach zawsze jest taka zasada. Na stronie Asusa też przeczytasz, że sterowniki należy pobierać od nich albo przez WU.

Tak mam plan żeby robić tak w domu tj dokupić zestaw myszka i klawiatura bezprzewodowa na jeden wspólny odbiornik USB, podłączyć mój fajny monitor 24 cale (HDMI jest w lapku i to chyba 2.0b albo 2.1) oraz mocny zestaw głośników 2.1 od Logitecha. Ale to tylko w domu zresztą pracuje tylko 10 razy w miesiącu więc częściej lapek jest w domu.

Ja tak mam. Tylko że nie bezprzewodowo: klawiatura i myszka przewodowa (nie uznaję bezprzewodowych myszek i klawiatur) plus podłączony monitor. Dzięki czemu mam dwa ekrany. Monitor plus ekran laptopa. Świetna sprawa i niesamowita wygoda. A jak potrzebuję zabrać laptopa ze sobą to w dwie minuty odpinam to wszystko i laptop ze stacjonarnego zamienia się w mobilnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu i niesamowitych zalet takiego rozwiazania nigdy nie wrócę już do desktopa.

Ale jakie to ma znaczenie. :slight_smile: ?
IGPU ma wyświetlac pulpit, co Ci da aktualizacja sterowników? + 1 do 732 FPS w Word.doc :slight_smile: ?
Ja bym nie ruszał tego.

Co do podpinania lapka w formie deskota, to obecnie sam tak korzystam, całkiem sensowna opcja. Takie 2 w 1.

Proponuję tylko w takim wypadku do podłączania urządzeń typu myszka i klawiatura używać huba. Podłącza się wiele urządzeń a zajmuje się tylko w laptopie jeden port. I łatwiej się to potem wszystko rozłącza jak trzeba laptopa zabrać. Wystarczy odłączyć jeden przewód od huba i za jednym zamachem wszystkie peryferia zostają odłączone. :wink: