Zastanawiam się nad laptopem

czwarty raz (trzeci przy wyłączaniu kompa) miałem BSODa VIDEO_TDR_FAILURE i tym razem zdążyłem przeczytać winowajce (niecałe 2 sekundy czasu miałem) i jest nim jednak nie intel a nVidia (nvlddmkm.sys) wykasowałem stery 465.89 (najnowsze) przez DDU i ściągnąłem nowe przez WU i zobaczymy co będzie i będę informował, ale mam inne pytanie co to za stery są, ponieważ szukam i nigdzie słowa o nich nie ma:

Wersja pełna i skrótowa się pokrywają tj. 461.73 i są DCH oraz WHQL… tylko że takich nie było a były 461.72… czy to są stery od ASUSa, bo nawet tego nie mogę znaleźć ?

PS. Mam zawsze zrównoważony tryb zasilania a w panelu nVidia nie mam “preferuj maksymalną wydajność” i temp w grach to ok 60 stopni więc GPU nie jest przegrzany poza tym te BSODy nigdy nie były w grach tylko przy zamykaniu Windowsa i raz w Firefoxie, więc chyba muszę się nauczyć że w laptopie trzeba czekać na ASUSa a nie wgrywać nowości od producentów komponentów…

Tak jest ze wszystkimi, u mnie, aktualizując tylko producenta 0 problemów. Natomiast 2x Windows Update zapętlił tryb awaryjny. :wink:

U mnie:

Stery ze strony AMD: choć fajny panel sterowania sterownikiem oraz troszeczkę lepsza wydajność w grach to stery od nich nie działają stabilnie na moim laptopie. Niebieskie ekrany na przykład przy odtwarzaniu treści video na YT gdy w przeglądarce jest włączona opcja akceleracji sprzętowej.

Stery z WU i od ASUSa: brak panelu sterowania (nad czym mocno ubolewam) ale zero problemów ze stabilnością.

Ktoś wie co mam zrobić żeby włączyć Resizable BAR ? Najnowszy BIOS na stronie ASUSa to 307 z 12 marca a ja jakimś cudem mam 309 - sam się zaktualizował pomimo że takiego niby nie ma.

wg. Panelu sterowania (informacje o systemie) moja karta ma już vBIOS z ReBAR, stery mam najnowsze i CPU generacji 11 i nadal ReBAR jest, ale wg najnowszej wersji GPU-Z wyłączony:

Grzebałem w biosie i sprawdziłem wszystko i nie ma tam nigdzie słowa o Resizable BAR a tym bardziej żeby go włączyć czy wyłączyć.

PS. Stery karty zaktualizowałem bo jednak i tak miałem nadal blue screena przy wyłączaniu kompa z powodu sterownika nVidii.

Myślałem że skoro RTX 3060 mobile ma 120 rdzeni tensor (wersja desktop ma 112) 3 generacji to… będę mógł sobie włączać DLSS 2.0 tak jak każdy AA w każdej grze z Panelu sterowania nVidia… a tu się okazuje że gra musi to obsługiwać ze swojego menu a jest takich kilkanaście… a się napaliłem jak szczerbaty na suchary że ustawię na monitorze 1080p rozdzielczość gier 720p i będę miał taką samą jakość i o 1/4-1/3 więcej FPSów :rofl:
Mam nadzieje że kiedyś to będzie możliwe, ale pewnie przy wersji 3.0

Na sterach 466.11 DCH laptop jeszcze ani razu się nie wysypał tj. ani w Firefoxie ani przy wyłączaniu/restartowaniu systemu a to drugie było dość częste - chodzi mi o BSODa VIDEO_TDR_FAILURE z powodu nvlddmkm.sys czyli nVidii.

Nadal nie wiem jak włączyć Resizable BAR - stery najnowsze, BIOS wersja 309 czyli jeszcze nowszy niż nadal na stronie ASUSa (307) a który sam się ściągnął i o dziwo zaktualizował bez mojej ingerencji. 3060 ma już vBIOS z opcją ReBAR co pisałem i wklejałem zrzut ekranu dwa posty wcześniej.

W ASUSach i coraz częściej również u innych producentów BIOS coraz częściej aktualizowany jest automatycznie poprzez WU. Trzeba z tym naprawdę mocno uważać. Mnie nie podoba się takie rozwiązanie. Oczywiście upraszcza to całą metodę aktualizacji BIOSu i ją automatyzuję ale nie zawsze chcę mieć najnowszy BIOS i już raz wysypał mi się laptop podczas takiej aktualizacji. Laptop po pobraniu BIOSu zresetował się by dokonać jego aktualizacji i zwiesił się. Wiadomo, że reset komputera przy aktualizacji BIOSu jest bardzo niebezpieczny. Jednak innego wyjścia nie miałem bo ekran czarny i laptop nie reagował. Na szczęście po resecie BIOS zaczął aktualizować się od momentu przerwania i skończyło się na strachu.

Mnie też to przeraża i wkurza zarazem… wychowałem się na Windows 98 SE, Milennium i XP także w wersji 64 bitowej i bez pomocy neta (którego nie miałem) w wieku 12 lat potrafiłem z dyskietki startowej zainstalować a potem w pełni skonfigurować (stery itd) tego pierwszego… obecny Windows 10 jest już tak infantylny że boję się że Windows 11 będzie pierwszym w historii który ogarnie szympans…

Odszczekuje co złego powiedziałem o chłodzeniu mojego ASUS TUF DASH F15… okazało się że winnym byłem pół ja (nie zainstalowałem Armoury Crate) a pół Windows 10 który nieporadnie kontrolował wydajność, temperatury i wiatraki.
Z dedykowanym programem od ASUSa kultura pracy chłodzenia nawet w trybie „performance” jest o niebo lepsza:

A dzięki podkładce za niemal 100 zł nie boje się już co będzie przy graniu w lato :rofl:

A teraz druga sprawa RTX 2060 ma dokładnie 2x mniej rdzeni CUDA i to poprzedniej generacji (1920 wersja 7.5 kontra 3840 wersja 8.6 plus wyższe zegary) jednak ma tyle samo rdzeni TMU (120) i jednostek ROP (48).


Nie wiem może nVidia zakochała się w rozwiązaniu AMD bo to czerwoni zawsze dawali pełno SP a mało ROP np RX 580 (2304 SP i 32 ROP) i chcieli też taniej zrobić układ GPU, ale moim zdaniem różnica między RTX 2060 a 3060 (mobile) jest IMHO za mała:

https://www.youtube.com/watch?v=0X97ltc6vP8&t=179s

A może to kwestia sterów które jeszcze nie są doszlifowane przez nVidię i/lub WDDM 3.0 albo DX 12.2 w pełni rozwinie skrzydła RTX 30… czy może przyrost jest odpowiedni tyko mi się wydaje że za mały ??

PS. Nie śmiejcie się z mojego zestawu gier tj. mało i stare, ale primo nie jestem piratem a secundo dopiero zaczynam pierwszy dodatek (Serce z kamienia) w Wiedźminie 3 ponieważ mam takie zaległości przez 30-50 nadgodzin co miesiąc od kilku lat :rofl:

Cześć,

Pozwoliłem napisać ten post, ponieważ mam ten sam komputer i również mam problemy ze sterownikami i błędem nvlddmkm.sys. Spróbowałem odinstalowywać najnowszą aktualizację 466.27 i zauważyłem, że nawet po jej deinstalacji wchodzi z automatu wersja „asusowa” 461.73…

Mógłbyś @Damian_P napisać w jaki sposób udało Ci się pozbyć tego błędu nvlddmkm.sys i BSOD-a z nim związanego?

Pozdrawiam

Cześć

U mnie natychmiast i całkowicie ten problem zakończył się po zainstalowaniu wtedy najnowszych sterów ze strony nVidii tj. od 466.11 i nadal nie występuje w wersji najnowszej tj. 466.27… tylko że ja wykonałem przed wgraniem ich „totalne” odinstalowanie przez DDU.
Mam też BIOS 309 (sam się wgrał przy włączaniu lapka) a na stronie ASUSa jest nadal ciągle wersja 307 z 12 marca (dla mojego modelu tj. FX516PM) i mam też maksymalnie zaktualizowanego Windowsa 10.

PS. Ale jestem pewien na 99% że odinstalowanie sterów przez DDU i wgranie 466.11 było właśnie tym co całkowicie usunęło BSODa z powodu sterów nVidii, a które to były częste i od samego początku kiedy kupiłem lapka…

@Damian_P Liczenie samych SP to w znacznym stopniu marketing, bo można podawać rozmaite cyferki, a wiadomo - klient cyferki lubi.

Zasadniczo, SP to tylko liczba jednostek wykonawczych w danej karcie, ale nic nie mówi o ich przeznaczeniu ani wydajności. Przy czym pojedyncza jednostka znaczy tyle co nic, bo programista nie ma do niej bezpośredniego dostępu, który pozwoliłby empirycznie ocenić, ile daje „+1” SP.

Patrząc na makroarchitekturę Nvidii, najmniejszą jednostką adresową jest tzw. blok SM, gdzie prócz grupy kilkudziesięciu wspomnianych już SP masz rejestry, dyspozytor itd.

Teraz ciekawostka: RTX 2060 ma 30 SM, a RTX 3060 – 28.

Skąd więc tak drastyczna różnica na polu SP, i to na niekorzyść 2060? Otóż Nvidia zastosowała sobie pewien szacher-macher.

Mianowicie architektura Turing ma w obrębie SM po 64 jednostki arytmetyczne dla obliczeń stało- (INT32) i zmiennoprzecinkowych (FP32). Mianem rdzeni CUDA określa się jednak wyłącznie FP32, więc 64x30=1920. Tymczasem Ampere również ma po 64 j. INT32 i FP32, ale te pierwsze mogą alternatywnie prowadzić też operacje FP32, więc 128x28=3584.

To jednak - podkreślam - nic nie mówi o szybkości przetwarzania, zestawie rozkazów itd. Ostatecznie, dzięki optymalizacjom, 28 SM-ów wygrywa z 30, a klient dostaje w twarz mega przyrostem SP-ków, ale różnice są dużo mniejsze niż wynikałoby ze specyfikacji rozpisanej na kartce.

Mam nadzieję, że wyjaśniłem to w możliwie zrozumiały sposób :wink:

Jestem tylko biologiem medycznym z wykształcenia, ale interesuje się komputerami na tyle że wszystko zrozumiałem, dzięki za odpowiedź.

PS. 3584 rdzeni CUDA ma RTX 3060 „desktop” a wersja „mobile” ma 3840.

Postąpiłem według Twoich rad. Odinstalowałem stare sterowniki przy użyciu DDU w safe mode. Zainstalowałem najnowsze i przez kilka dni nie było ani jednego BSODA. Natomiast wyłączyłem usypianie laptopa po zamknięciu pokrywy(zamykałem go). Dzisiaj dla testów uruchomiłem znowu usypianie po zamknięciu pokrywy i BSOD…nvlddmkm.sys. Już sam nie wiem co o tym myśleć…;(

Dziś wyszły nowe wersje BIOSu dla TUF DASH F15 tj. wersja 313 dla FX516PM i 319 dla FX516PR (jak nie wiesz którą masz to uruchom dxdiag i na pierwszej stronie znajdziesz to). Piszą że obydwie wersje „Improve System Stability” więc nie zaszkodzi ich wgrać.
A tak w ogóle to nie wiem czemu u Ciebie nie pomogło ja, tak jak pisałem, nie miałem BSODu od wersji sterów 466.11 które wgrałem tego samego dnia co wyszły tj. 14 kwietnia więc już prawie miesiąc mam spokój od BSODa VIDEO_TDR_FAILURE z powodu sterownika nVidii (innych BSOD nigdy nie miałem)

Wgranie dzisiejszej aktualizacji BIOSu tj. 313 włączyło ReBAR więc nie będę Was już męczył jak go włączyć :wink:

Są kolejne wersje biosu dla TUF DASH F15 ze strony ASUSa:

Zaktualizuj go i daj znać nam czy pomogło.

Tylko wiesz zw w tym modelu jest przeciętna TGP karty graficznej? Wydajnościowo nawet gorzej od RTX2060?

Jeszcze z ciekawych modeli, jakie pojawiły się z RTX3060
Dell Inspiron G15 5510 i7 10870H/16GB/512/RTX3060 6699 zł
Matryca FULL HD IPS 165 Hz z deklarowanym przez producenta pokryciem barw 100% sRGB. Procesor Intel lecz 8 rdzeniowy. Dużym plusem gwarancja Next Business Day 24 miesiące.

Wiem że ma TGP 80W + 5W Boost. A wiesz że pisałem tu że miałem kupić lapka za 4 tysiące z GTX 1660 Ti bo więcej hajsu nie miałem i musiałem flaki sobie wypruwać w pracy (nadgodziny) żeby tysiaka wykombinować… a Ty mi teraz proponujesz, i to po fakcie, lapka za 6700 PLN i to jeszcze bez systemu a który ten ASUS TUF DASH F15 za równe 5 tys. go ma ? :smiley:

PS. Ten mój lapek to slim z wagą równe 2 kg więc chłodzenie nie ogarnęłoby wersji z TGP 115W + 15W boost.

Zrobiłem update. Problem z BSODEM został rozwiązany poprzez tryb hibernacji, zamiast usypiania po zamknięciu pokrywy :slight_smile: