Zastanawiam się nad laptopem

Tylko on jest nie opłacalny, gdyż jest mniej wydajny od konfiguracji z RTX2060.

Witam.

To ja Damian_P musiałem stworzyć nowe konto ponieważ coś się stało i ani na Firefoxie ani na Chrome nie mogłem się zalogować przez Fejsa a probowałem naście razy

Zainstalowałem wczoraj aktualizacje 21H1 i przypadkiem (?) wyszły też wczoraj dwie aktualizacje tj sterów nVidii (466.47) i programu od ASUSa do kontrolowania wydajności, temp, i wiatraków (Armoury Crate). Laptop stał się po tym wszystkim taki chłodny i cichy że aż sprawdziłem czy nie przestawił mi ustawień z Performance na Silent w AC czy w W10 ze zrównoważony na oszczędzanie energii, ale nie wszystko jest tak samo. BIOS mam najnowszy (314) z 12 maja, ale po jego wgraniu nie zauważyłem zmian.

Zrobię jutro testy wydajności bo to nie możliwe że lapek jest nagle chłodny i wiatraki wcale nie kręcą bo nie ma takiej potrzeby nawet przy przeglądaniu neta i oglądaniu filmów. Mam nadzieje że go któraś z aktualizacji nie wykastrowała z mocy.

Teraz druga sprawa kupiłem grę która obsługuje DLSS 2.0 tj. mount & blade ii: bannerlord. (1.59)

I teraz mam pytanie, bo jestem zielony… jak to działa ? Tzn. matryca jest w moim lapku 1080p. Więc co teraz mam zrobić żeby mieć mniej więcej taką samą jakość obrazu/tekstur i jednocześnie więcej klatek ?
Ustawić mam rozdzielczość w grze np. 900p i włączyć któryś z trzech do wyboru rodzajów DLSS (wydajność, balans, jakość) i on dobije do 1080p ? Czy odwrotnie ustawić 1080p i włączony DLSS 2.0 sam zredukuje natywną rozdzielczość czym więcej tym bardziej ustawie go w stronę wydajności a czym mniej w stronę jakości ?

PS. Co do pierwszej części tego wątku o wydajności lapka to właśnie zauważyłem że jednocześnie korzystając z neta i oglądając w małym oknie film zasilacz (200W) jest zimny a wcześniej nawet nic nie robiąc był minimalnie letni i tak jak pisałem CPU i GPU na tyle chłodne że wiatraki wcale się nie kręcą… jak mi obniżyli wydajność którąś z wymienionych rzeczy w grach to odpowiedzialnemu za to tętnicę szyjną odgryzę lol :wink:

Na 1650 działa bez specjalnej zabawy ustawieniami, oczywiście niskie-średnie detale, ale tam raczej mało oglądasz, a wiecej tniesz. :slight_smile: Ty masz lepszy, więc zostaw na FHD i zobacz jak w czasie bitwy będzie na średnich.

Dobra rada: walcząc mieczem można zostać rannym, a nawet zginąc! Kup u tych arabów z południa „polesword” (kosę na sztorc), u tych z zachodu kuszę (lekką) i potem konno ciach, ciach. Dalej będzie z górki. Jak dojdziesz do zdobywania miasta, to żadne tam oblężenia czy drabiny, najlepiej porąbać bramę, a jak ktoś się wychyli, to masz kuszę. :wink:

Jeszcze w nią nie grałem (tylko menu odpaliłem i ustawienia) bo jestem w pracy teraz a po drugie muszę najpierw jakiś poradnik tworzenia postaci ogarnąć żeby jakiegoś leszcza nie stworzyć, więc dzięki już za wstępną pomoc :wink:
To co mam zrobić żeby mieć kilkanaście klatek więcej dzięki DLSS 2.0 na monitorze 1080p:

  1. ustawić rozdzielczość np. 900p i włączyć DLSS a on podwyższy rozdzielczość do 1080p ?
  2. ustawić 1080p i też włączyć DLSS i wtedy obniży on w locie rozdzielczość na tyle jaki ustawie tryb DLSS i z powrotem „inteligentnie wyczaruje” 1080p ?
  3. Czy jeszcze inaczej ?

Pytam bo to pierwsza gra z DLSS (specjalnie szukałem najfajniejszej RPG + RTS i najwyżej ocenianej z DLSS 2.0 bo 1.0 to dla mnie góra beta jakaś) w moim życiu i nie wiem jak to działa… a szkoda żeby 120 rdzeni tensor trzeciej generacji się marnowało :wink:

Póki co gra ustawiła z automatu wszystko na maksa przy pierwszym uruchomieniu.

Ja bym chyba zaczął grę na 1080p, a później pobawił się dlss 2 i pomierzył czy coś to dało, niezależnie co popsujesz, to i tak w max będzie płynnie u CIebie. Według mojej skromnej oceny, to masz kartę ze 2 klasy lepszą od 1060 3 GB, która jest rekomendowana i „cięcie rozdziałki” dla cięcia … średnie. :slight_smile:

stewardship, trade, leadership, tactics, riding, surgery (bow/crossbow + polearm/onehand/2hand) oraz oszczędność w awansowaniu, 1/2 poziom awansu na początku, bo lepsze jednostki budżet Ci oczyszczą.

A na czym to polega. ? Nie coś w stylu studiuję/ skończyłem prawo?

To studia biologiczne polegające na tym że zamiast biegać z siatką za robaczkami w ramach zoologii albo wkuwać roślinki tj botanikę. uczysz się z ogromnym naciskiem (i bardzo wysokim poziomie):

-biochemia i patobiochemia
-fizjologia
-immunologia
-biologia komórki
-biologia nowotworzenia
-genetyka
-bioinformatyka
-mikrobiologia
-parazytologia
-toksykologia
-anatomia człowieka i histologia
-podstawy analityki medycznej
-podstawy medycyny sądowej

…i jeszcze wiele pomniejszych przedmiotów takiego typu co wyżej.

A nie wystarczy napisać chemia?

Już się schlałeś to do spania.

Akurat dzisiaj nie piję, jutro mam stomatologa.

Biochemia to taka chemia organiczna (też ją miałem) ale nie w kolbach reakcyjnych w laboratoriach a w żywych komórkach organizmu.

Ok nie zmieniajmy tematu tego wątku i mojego ostatniego pytania - napiszcie mi jak mam ustawić DLSS (i rozdzielczość) w Mount & Blade ii żeby jakość była taka sama (lub prawie ta sama) a więcej klatek było bo moje 120 rdzeni Tensor 3 generacji nie używane kurzą się od kiedy kupiłem łapka do dziś włącznie :smiley: No może przesadzam chyba Whisper Mode 2.0 od wczoraj zaczął działać po jednoczesnej aktualizacji 21H1, Sterów i Armoury Crate :smiley:

Graczy tu niewielu, a pytanie lekko niszowe.
My tak ogólnie to umiemy, ale gierki…
K\Jakbyś pokazał zrzut sprzętu, to może coś…
To nie było prześmiewcze, tylko taka dygresja.

No niestety… jakbym napisał jak stworzyć grę na API DX 12.2 (Ultimate) w języku D i to (oczywiście) w Linuksie z silnikiem lepszym niż najnowsza wersja Unreal Engine to dostałbym w godzinę 500+ bardzo pomocnych i dokładnych odpowiedzi, a że pytam o „oczywistą oczywistość” dla min. 95% ludzi, ale nie dla mnie, czyli totalnego laika w zasadzie działania i ustawiania w grach DLSS to wszyscy są za mądrzy żeby pomóc w takiej sprawie i konkretnym pytaniu gdzie do wyboru jest tylko opcja 1 i 2 :smiley:

Problem z BSOD powrócił. Kompletnie nie wiem o co tu chodzi. Zauważyłem że pojawia się on tylko podczas otwierania laptopa z nocnej bezczynności(nigdy w trakcie dnia). Oczywiście podczas grania, środowiska programistycznego itd, gdzie wymagana jest duża moc i temperatury wzrastają nie dzieje się kompletnie nic złego. Odinstalowałem od nowa przez DDU sterowniki do INTEL i NVIDI, jeśli to nie pomoże to pozostaje chyba reklamacja…

Hej to ja Damian, zmieniłem nicka bo nie mogę się zalogować przez Fejsa i musiałem nowe konto założyć.

Tak jak pisałem miałem BSODy tylko VIDEO_TDR_FAILURE z powodu nvlddmkm.sys czyli nVidii przy wyłączaniu albo restartowaniu W10. Zniknęły one całkowicie przy sterownikach 466.11 wgranych w dniu ich wydania oraz aktualizuje je ciągle wraz z BIOSem, W10 (21H1) i Armoury Crate i chyba dzięki temu lapek jest coraz chłodniejszy i cichszy (jednocześnie) więc widzę progres w działaniu Whisper Mode 2.0 a BSODa jak nie było (żadnego) od 466.11 tak nie ma… jak chcesz to zareklamuj… daj mi znać co Ci opowiedzą ponieważ też chciałbym wiedzieć co o tym myśli ASUS i czego się po nich spodziewać tak na wszelki wypadek…

Mam identyczny błąd. Nie miałem nigdy innej informacji niż ta : On Sun 23.05.2021 00:27:03 your computer crashed or a problem was reported
crash dump file: C:\Windows\Minidump\052321-10359-01.dmp
This was probably caused by the following module: nvlddmkm.sys (0xFFFFF805480F71E4)
Bugcheck code: 0x116 (0xFFFFD587A55493B0, 0xFFFFF805480F71E4, 0xFFFFFFFFC000009A, 0x4)
Error: VIDEO_TDR_ERROR
file path: C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\nvami.inf_amd64_c03e0d5968be7c61\nvlddmkm.sys
product: [NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version 466.47 ](http://www.google.com/search?q=NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version 466.47 )
company: [NVIDIA Corporation](http://www.google.com/search?q=NVIDIA Corporation)
description: NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version 466.47
Bug check description: This indicates that an attempt to reset the display driver and recover from a timeout failed.
A third party driver was identified as the probable root cause of this system error. It is suggested you look for an update for the following driver: nvlddmkm.sys (NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version 466.47 , NVIDIA Corporation).
Google query: [nvlddmkm.sys NVIDIA Corporation VIDEO_TDR_ERROR](http://www.google.com/search?q=nvlddmkm.sys+NVIDIA Corporation+VIDEO_TDR_ERROR)

Dziś zaktualizowali BIOS tj. do 316*, weź go wgraj a potem wyinstaluj stery graficzne przez DDU i pozwól WU wgrać nowe drivery dla Intela i Nvidii a jak to nie zadziała to reklamuj wtedy i proszę daj znać co odpisali i/lub zrobili bo też chciałbym wiedzieć jako użytkownik nowego lapka za 5 koła…

PS. Czy masz wgrany Armory Crate od ASUSa który jest uruchomiany w skrócie pod postacią klawisza na samej górze (z lewej strony na końcu) klawiatury w postaci 3-częsciowego kółka ?

Tak wgranego mam Armoury. Jak znowu się pojawi BSOD to zrobię tak jak mówisz i zdam relację co i jak.

Aż tak dobrze wyszło czy aż tak źle że od 4 dni się nie odzywasz ? :wink:

PS. Sprawdzałem uśpienie systemu* żeby sprawdzić czy też mam BSODa i na szczęście zero, a jeśli chodziło Ci o hibernację to nie sprawdzę ponieważ żeby zaoszczędzić miejsce na dysku wyłączyłem ją.

  • W10 21H1 (19043.1023)

Od 4 dni na tę chwilę bez żadnego BSODA :slight_smile: BTW: Zamykasz laptopa jak kończysz pracę ? Czy usypiasz?