Zmniejszenie moderacji na forum - co się dzieje?

(Jacob) #1

Witam!

Na tym forum jestem już od dłuższego czasu i muszę powiedzieć, że od pewnego czasu dzieje się tu coś złego - moderatorzy coraz rzadziej piszą posty na forum, upominając użytkowników, aby przestrzegali regulaminu. W związku z tym coraz częściej forum jest wręcz zalewane śmieciowymi postami, w złych działach i w dodatku z nieprawidłowym tematem.

Za każdym razem gdy to widzę taki przykład postu zgłaszam to do moderacji, poprzez opcję "Zgłoś post" ale coraz rzadziej spotyka się to z odpowiedzią ze strony moderatorów. A przez takie zachowanie, na forum robi się coraz większy bałagan i trudno znaleźć wartościowy post.

W związku z tym chciałbym zapytać - co się dzieję? Wortal się rozwija, więc rozwijać się będzie także forum. Jednakże wraz ze wzrostem wartościowych użytkowników, wzrasta też liczba użytkowników, którzy rejestrują się tutaj nie czytając regulaminu, a to doprowadza do jego nie przestrzegania. Jeśli nie będzie to jednak karane przez moderatorów i adminów, to takich działań będzie coraz więcej...

(Frog) #2

Wszystkie zgłoszenia są analizowane na bieżąco.

Aktualnie zgłoszone są 4 posty. Najstarsze zgłoszenie ma datę 17.04.2011 N 20:43:35 więc chyba nie jest aż tak źle jak piszesz.

Każdy z moderatorów ma też swoje życie, pracę, obowiązki itp i dlatego nie możemy przebywać na forum 24h na dobę ale wydaje mi się, że panujemy nad sytuacją :wink:

Edit:

Aktualnie brak zgłoszeń.

(Jacob) #3

No przecież ja nie wymagam od nikogo, żeby był na forum 24 na dobę - tylko, zastanawia mnie to, że przecież zgłaszam posty i wielokrotnie są one uznawane za prawidłowe i nikt z moderatorów nie zajmie się ich zmianą

Przykład? Post SZUKAM PORADNIKA KOMPILACJA ANDROIDA zgłaszałem jako nieprawidłowy i nie widzę, żeby pojawił się w nim jakiś wpis od moderatora. A przecież w regulaminie jest wyraźnie napisane, żeby nie używać wielkich liter, które odczytywane są jako krzyk. Pomimo tego dziś o 15:22 dostaję wiadomość z następującym tematem: forum.dobreprogramy.pl - Zgłoszenie zamknięte - "SZUKAM PORADNIKA KOMPILACJA ANDROIDA"

Ale takich postów jest więcej - i widzę, że użytkownicy nie robią sobie nic z próśb o zmianę tematu, bo najczęściej nim moderator usunie ich wątek to oni już uzyskają odpowiedź, a to jest przecież ich cel... A jeśli uzyskają odpowiedź to nic nie piszą, moderator więc nie interweniuje i wątek zapomniany zaśmieca forum...

Może więc najwyższy czas zacząć nieco bardziej restrykcyjną politykę i karać ostrzeżeniami za każdy niepoprawnie zatytułowany post? Mogłoby to przynieść więcej szkód niż pożytku...

(Frog) #4

Różni ludzie, różne interpretacje.

To co Ty uznałeś za nadające się do zgłoszenia, ktoś inny mógł uznać za niewymagające interwencji.

Spokojnie, wiemy co mamy robić.

(Jacob) #5

Regulamin forum :

2.15. Na Forum piszemy w języku polskim. Użytkownik ma obowiązek zadbania o poprawność gramatyczną i ortograficzną (polska pisownia, znaki interpunkcyjne) swoich postów, tematów czy innych treści, które publikuje. NIE NALEŻY UŻYWAĆ PRZY TYM WIELKICH LITER, które traktowane są jak krzyk. Poprawnie i zrozumiale opisany problem zwiększa Twoje szanse na znalezienie pomocy.

I w związku z tym tu nie ma żadnego pola do manewru - użytkownik używając samych wielkich liter łamie regulamin i należy mu się za to przynajmniej upomnienie...

Myślę, że regulaminu należy przestrzegać w każdym stopniu tak samo... Jeśli spróbował bym tylko namówić użytkownika, aby zamiast szukać płyty z Windowsem po znajomych, pobrał obraz z wareza, natychmiast dostałbym ostrzeżenie, a mój post zniknąłby z forum... Dlaczego więc jeśli sam interweniuję i zgłaszam, że wątek jest źle zatytułowany, jestem zwyczajnie olewany?

Jeśli tak skąd tyle spamu i śmieci na forum?

To forum zawsze podobało mi się, bo panował tu porządek... Wszystko można było szybko odnaleźć, posty były prosto i rzeczowo napisane... I wszystkim to wychodziło na dobre... Dlatego więc teraz tak nie jest?

(Frog) #6

Uczepiłeś się jednego przeoczonego tematu (który w dodatku został już poprawiony) i na tym jednym przykładzie opierasz całą tezę.

Masz więcej przykładów "spamu i śmieci"? I najlepiej ich procentowy udział w ogólnej liczbie tematów (żeby było widać, że jest ich faktycznie tak dużo...)

(Jacob) #7

mode-demonstracja-t443255.html

usb-moze-dzialac-szybciej-t443249.html

laptop-przyciski-zasilania-t442955.html

uruchamianie-visty-t437569.html

klucz-windows-vista-t442435.html

ccc-nie-daje-sie-uruchomic-t442707.html

pomocy-t442285.html

awaria-visty-niechce-sie-uruchomic-t441802.html

Ile mam jeszcze podać? Procentowo nie podam, bo po prostu nie mam czasu liczyć...

Znalezienie tego zajęło mi minutę... gdybym poszukał dłużej i we wszystkich działach znalazłbym takich "przeoczonych" śmieci co najmniej 50, ja nie 100 razy więcej...

(Frog) #8

Podaj tylko te, które zgłosiłeś i zgłoszenie to pozostało bez odpowiedzi.

Napisałeś przecież:

(Jacob) #9

Nie zrobię tego po ponieważ po prostu nie mam na to czasu. Zapewniam jednak, że takich wątków było bardzo dużo i ten, który podałem, był tylko przykładowym, jednym z wielu, którym pomimo moich zgłoszeń nikt się nie zainteresował...

Zapytam jednak o inną ważną sprawę - ile musi minąć czasu, aby od prośby moderatora (np. o zmianę tematu na właściwy), można było usunąć wątek uznając, że łamie on regulamin i nadaje się jedynie do śmietnika?

To już indywidualna sprawa moderatorów. W moim wypadku - minimum 4 dni, jeżeli user który był proszony o zmianę nie logował się na forum, albo nawet godzina, jeżeli akurat user się logował, ale zignorował prośbę.