Zmniejszona ilość wolnego RAM-u, wybór nowego dysku i RAM oraz przenoszenie danych z HDD na SSD

Skopiowałeś programem, który ci podesłałem?

Clone failed-error 9-Read failed-2-The specified file could not be found

sugeruje w

Read failed-2 - The specified file could not be found.

że to moze byc problem z VSS
Np. taki

Chłopak ma system o nazwie „staroć”. Gdy mu sie proponuje by najpierw go przeskanował poprzez sfc i frst i wstawił logi by sprawdzić czy ten system jest zdolny do czegokolwiek, to cisza.
Kupuje jakieś dyski ssd. Nie wiadomo jakie ( moze przeoczyłem nazwy). Nie wiadomo czy kompatybilne z Win7 (sterowniki).
O tym ze warto by było w Macrium tu zajrzeć, nie piszę bo i po.

Macrium zapisuje eventy o błędach w Podgladzie zdarzeń systemu Windows, które mogły wpływać na jego prawidłowe działanie.
Np. Na moim screenie, wszystkie „błędy” vss sa zwiazane z zamykaniem przeze mnie systemu.
Zero info o błędach w trakcie tworzenia obrazu
Co rejestruje jego system nie wie nikt.
Dlatego zaproponowałem mu jedyne rozsądne rozwiązanie

Dla mnie ten temat jest zakończony

na razie wrzuciłem screena z CrystalDiskInfo do tego dysku ssd, który jest widoczny w magazine dysków

proszę nie zostawiajcie mnie z tym samego
poszukam tego podgląd zdarzeń systemu windows w Macrium , może jakoś znajdę

a te polecenia sfc i frst wpisuje się w terminalu?
one niczego nie usuną? bo wcześniej ich nie używałem

a tam gdzie w podglądzie zdarzeń są te błędy VSS tak to wygląda

oprócz sfc dopisać też /scannow ? bo znalazłem coś takiego w internecie

EDIT
a to screen z tego drugiego dysku ssd


oba te same modele tej samej marki

Coś tam jest w A9.

total bad block?
jednak jakiś problem z dyskiem ?

chciałbym użyć polecenia sfc tylko czy da się nim wybrać który dysk będzie sprawdzany?

tu pisze A jeśli zostanie znaleziony problem, wówczas System File Checker naprawi uszkodzone pliki, wykorzystując do tego lokalny obraz systemu

czyli jednak ingeruje w dane, czy zdarzyło się już kiedyś tak że ten sfc coś uszkodził?

może spróbuję zrobić na dysku partycję i przekopiować dane bez klonowania dysku i sprawdzę czy też przestanie się kopiować, czy pojawi się jakiś błąd. jak będą uszkodzone sektory to podejrzewam że też się nie uda skopiować, nawet zwykłym kopiowaniem windowsowskim

EDIT:
udało się windowsowym kopiowaniem skopiować pliki z C na ten nowy dysk sdd (jakieś 103 GB ) i Windows nie wyrzucił żadnego błędu, że np są uszkodzone sektory

bez usuwania partycji z tego SSD próbowałem znowu sklonować partycję C i przy 13% wyskoczył błąd
może jakimś innym programem spróbowałbym sklonować partycję C na początek? tylko nie wiem jakim

EDIT: u mnie kopiowane dużej ilości małych plików spowalnia kopiowanie, nawet do kilka MB
i Macrium Reflect przy 11% klonowanie zwalnia, może prędkość odczytu tak się zmniejsza że robi się problem z odczytem danych na czas?

coś mnie tknęło i w Macrium Reflect zmieniłem klonowanie z inteligentnego na „kopiuj wszystkie sektory” i za pierwszym razem bez problemu sklonowało 51% partycji systemowej, jeszcze nigdy tak daleko nie zaszło
może to coś ważnego i da się rozpoznać powód tego że nie dochodzi do 100%?
Może klonowanie musi lecieć po kolei po sektorach a nie skakać po tysiącach małych plików? co spowalnia bardzo prędkość odczytu

Zacznij od podstaw.
Sprawdź swój system operacyjny.
Do tego służy SFC (system file checker)
To nie skanuje dysku ale aprawdza pliki systemowe pod kątem ich możliwych uszkodzeń.
W systemie jest coś co nazywane jest jego obrazem, to kopie plików systemowych.
W trakcie skanowania SFC sprawdzi każdy plik systemu i uszkodzony spróbuje wymienić na sprawny.
Musisz otworzyć Wiersz poleceń jako administrator i wpisać następujace polecenie:
sfc /scannow
potem klik na enter
Zacznie sie sprawdzanie systemu.
Niestety jesli okaze się ze SFC znalazł uszkodzone pliki ale ich nie naprawił oznacza to ze również pliki obrazu sa uszkodzone.
W Win 10 jest mozliwa opcja ściagnięcia nowego obrazu plików systemowych z serwerów Microsoftu i ponowienia naprawy.
W windows 7 takiej mozliwości nie ma. Trzeba to robić ręcznie dysponując sprawnym innym systemem windows 7.
Jeśli twój system przejdzie pozytywnie tę próbę to dobrze by było ściagnąć program FRST i przeskanować nim system i wstawić logi
Ściągniesz stad

Dopiero po sprawdzeniu czy system jest OK mozesz próbować dalszych kroków.
P.S.
Nie ma znaczenia czy Macrium przerwał klonowanie po 1% czy po 99%
Wstawiłem link do innego programu klonowania.
Co do błędu VSS to ponizej jest artykuł.

Możesz takze spróbować poprzez Macrium.
Uruchom go i kliknij na zakładkę Inne zadania
W otwartym oknie wybierz Rozwiazywanie problemów z usługą VSS.

naprawa vss nic nie dała, może dlatego że ją zrobiłem na koncie użytkownika a potem klonowałem na koncie admina, tam są chyba osobne osobne wpisy dla programów
na konice admia użyłem sfc /scannow - tam gdzie pisze „wyszukaj program i pliki”
i okienko terminala mignęło w ułamku sekundy i nic się nie pojawiło
tak samo jak w „wyszukaj program i pliki” napisałem cmd i potem w cmd sfc /scannow
też okienko terminala mignęło i nic się nie pojawiło
otwierałem z dostępem dla admina

Sfc i inne tego typu powinny wykonywać się przez dłuższą chwilę, nie tak od razu,jeżeli jakiś czas to trwało to pewnie przeszedł ok. Dla pewności odpalaj wszystko z admina.

dyski jak nowe :wink: No to lecisz z innymi programami do klonowania i jak by był problem to pisz jakie komunikaty wyświetlają.

Wasabi wyżej proponował inny program i ja też.

Skopiuj softem, który ci podlinkowałem.

MiniTool? właśnie instaluję

program wygląda fajnie
nie chcę czegoś zepsuć więc zapytam czy to się robi tak:
np klikam prawym klawisz na partycję C i z menu wybieram „copy”
a potem klikam na ten surowy dysk i klikam „next” ?
ja to robię ostrożnie żeby nie skasować potrzebnej partycji
po „next” coś się jeszcze robi ?czy zacznie się klonowanie pojedynczej partycji?

Napisałem wyżej co masz robić.

Po pierwsze, trzeba wywalić wszystkie partycje z dysku SSD na który chcesz klonować. (chyba, że jest pusty i pokazuje tylko wolne miejsce, ale po kopiowaniu innym softem, coś tam może być)

Klikasz na dysku prawym i wybierasz Delete All partitions !!! 5 razy sprawdź czy na bank, to ten dysk SSD na który chcesz kopiować, aby nie skasować czegoś potrzebnego !!!

Jak jesteś pewny, klikasz Apply.

Teraz, po wyczyszczeniu dysku SSD, powinieneś mieć pustą przestrzeń oraz widoczny dysk systemowy który chcesz klonować.

Wchodzisz w menu Wizard wybierasz Copy Disk Wizard.

Na pierwszym ekranie Next, teraz wybierasz dysk do skopiowania czyli ten, który chcesz sklonować na inny dysk. Modele dysków wyświetlają się na dole po prawej, zaznaczasz i next.
Teraz masz okienko opisane Select target disk wybierasz ten pusty SSD i next.
Możesz wybrać czy system ma wyrównać bloki, czy ma zmieniać wielkość itp. sugeruję zaznaczyć na początku aby NIE ROBIŁ RESIZE. Potem klikasz Apply zacznie się działanie, w trakcie poinformuje cię, że wymagany jest restart. Trzeba się zgodzić i czekać na ekran DOS, czarny. NIC NIE WCISKAĆ, CZEKAĆ . Jeśli wszystko będzie ok, to kopiowanie będzie trwało a na końcu wszystko się zrestartuje i wróci do systemu, Może to trwać długo.

Musisz skopiować całość, a nie partycje, bo inaczej nie wystartuje system.

I oczywiście starą wersją, ta, którą wysłałem, bo nowa się nie nadaje w wersji demo.

w czasie jak to pisałeś spróbowałem zrobić tak jak jest tu Copy Partition Wizard | MiniTool Partition Wizard Tutorial - MiniTool Partition Wizard
tyle że nie dysk a pojedynczą partycję
i po restarcie wyskoczyć w dos’ie błąd że nie można tego zrobić
jeżeli można z tego pobrać dziennik to go tu wrzucę tylko nie wiem czy jest

jeszcze takie pytanie: co jeśli w czasie klonowania w dosie zabraknie prądu? nie uszkodzi się m.in dysk z windowsem? mam ups ale w dosie chyba tego klonowania nie można szybko przerwać? ← tak podejrzewam

jutro jak nie będzie burz to z samego rana spróbuję sklonować cały dysk, skoro to klonowanie może potrwać godziny

Tutorial dotyczy nowszej wersji ,to nie ten program, to nowsza wersja, nie nadaje się.

Masz opis jak zrobić, masz soft. Kopiuj całość, przecież ja ci napisałem, jak trzeba zrobić, krok, po kroku.

Hmm sorry za zamieszania, ale chyba jest prawidłowo. Ważne aby pozycja NIŻEJ AA nie rosła.

W przypadku gdy system jest na dysku SSD z prędkościa odczytu ok 500 MB/s czas skanowania systemu trwa ponad 2 minuty.
Na dysku HDD będzie trwało znacznie dłuzej
Gdy jakiś plik systemowy jest uszkodzony to otrzymasz taki wpis.

Jeśli system jest sprawny to wpis będzie wygladał tak.

Terminal sam się nie zamknie. Trzeba uzyć polecenia exit.

W twoim przypadku SFC nie działa.

Co oznacza że System nie potrafi sam sie naprawić
To wskazuje na uszkodzony system albo zawirusowany, co na jedno wychodzi

Pobierz ten FRST, uruchom skanowanie i wstaw logi.
Moze coś da się naprawić.

Na niesprawnym systemie nie ma zadnej gwarancji ze cokolwiek będzie działać poprawnie

P.S. Napisałem wyraźnie

U ciebie nawet SFC nie działa.
Zrozumiałeś co napisałem?
Jeśli tak to zrób co napisałem zamiast pisać że

bo pojęcia o tym nie masz.

Dotarło?

sorki
od paru dni mam minimalny rozmiar czcionki w terminalu i wczoraj coś złe wklepałem
teraz znowu wpisałem SFC i się udało, doszło w parę minut do 100% i nie ma problemów, jest jak na tym drugim screenie
użyłem przed chwilą FRST na koncie admina… plik FRST.txt jest dość długi. mam go tu wkleić jako kod?

wasabi1084
będę tym klonował tylko zobaczę co Yakii napisze o tym że system jest w porządku

tu facet za pomocą MiniTool sklonował partycję pod windowsem https://youtu.be/VtKYJW00VJI?t=342
ja tez tak mogę?

dodam jeszcze że co jakiś czas skanuje komputer malwarebytes’em i od wielu lat nic nie znajduje

Logi sa plikami tekstowymi (frst.txt, addition.txt.)
Skorzystaj z funkcji Przeslij (strzałka w górę) i wstaw na forum a potem poproś np. @iJuliusz, @ThetaETX lub @krzysztoft1 o ich sprawdzenie w zwiazku z

2023-08-25 10.34.08 forum.dobreprogramy.pl 155c1c6509f4

System to osobna sprawa. Ale sklonować można dowolnie spaprany system. To bez znaczenia.
Jednak skoro to 7, to ja się zastanawiam po grzyba to w ogóle klonować, zainstalować 10 na nowym, wbić klucz z 7 i po temacie.

wasabi1084 chcę mieć stary 7 (bez włączonego netu) i na nowym dysku 10, nawet kupiłem 10tkę box

może do klonowania partycji z systemem trzeba by użyć opcji „migrate OS ro SDD/HD?”
i wtedy sklonuje pod windowsem?

tu są 2 opcje, i za słabo znam angielski żeby wiedzieć czym się różnią . wasabi1084 możesz mi podpowiedzieć?

chybabym sklonować partycję systemem na dysk SSD ale tak żeby oryginał pozostał na dysku klonowanym, żeby nic z niego nie usuwało ← to będzie taki stary backup HDD , na wypadek gdyby ten nowy SSD mi padł.

dodałem FRST i Addition

Addition.txt (55,6 KB)
FRST.txt (42,9 KB)