Działy na forum – czy potrzeba ich modyfikacji?

Piszę ze @Snow_Rainy w sprawie jakiejś niewielkiej reorganizacji działów na forum. Co z tego wyjdzie jeszcze nie wiem, ale chętnie posłucham(y) Waszych propozycji.
Bo moim zdaniem brakuje miejsc na pewne tematy, a pewne są niepotrzebne (bądź raczej mało wykorzystane).
Niedobrze jest też, jak działów i poddziałów jest za dużo, bo to powoduje rozdrobnienie i trudno to ogarnąć, zwłaszcza nowym użytkownikom i tak naprawdę mało który z nich wie, gdzie powinien pisać.
Dlatego uważam, że działy powinny mieć ogólniejszy opis czyli więcej w sobie mieścić.
A co z tego wyjdzie – zobaczymy.

Jak ktoś też chce o tym podyskutować z redakcją (a konkretnie ze Snow_Rainy), to niech pisze w tym wątku.

1 polubienie

Pewnie trzeba śledzić co z Windows 11, bo zaczną śmiecić w „ogólnym”.

Poza działami które są martwe to dział Sprzęt komputerowy mógłby być bardziej poukładany bi zawsze wydawał się trochę chaotyczny

No właśnie też uważam, że mamy dość dużo działów, a nie o wszystkim jest gdzie napisać, a z drugiej strony za dużo działów to jeszcze gorzej.

Wiem jak ja się czuję na innym, nowym dla mnie forum o nieznanej mi zbytnio tematyce, gdy chcę o coś zapytać czy coś napisać – często nie mam pojęcia gdzie umieścić temat, bo jest kilka podobnych, ale żaden w 100% nie pasuje. Do tego czasem działów jest ze sto, no kto ma czas na wczytywanie się w to wszystko.
A u nas? Niektóre tematy (np. o telewizorach, dekoderach czy problemach w Internecie) lądują w tematach różnych, bo nie ma dla nich miejsca w podstawowych działach.
Dlatego chyba coś trzeba zmienić.
Dziś komputerem może być prawie wszystko, a dziedzin zahaczających o nie jest coraz więcej.

No tak, są tu działy, w których prawie nie ma postów, w których prawie nikt nie pisze.
To działy fotografia z fotoblogią․pl, gadżety z gadżetomanią․pl, jakieś galerie, „zdjęcia tymczasowe” (??), jakieś „wasze prace”…

Uogólniłbym tematy nie związane ze sprzętem czy systemami, bo tam tematy są rzadziej, a te typowo komputerowe rozbił na więcej szczegółów bo głównie jednak po nie ludzie tu przychodzą.

Dobry pomysł, ale chyba porywasz się z motyką na słońce. Zmienić kategorie to jedno, ale co zrobić z milionami już istniejących tematów?
W każdym razie ja też to bym zredukował do takiej formy:

Oprogramowanie

  • Szukam programu
  • Problemy z oprogramowaniem
  • Licencjonowanie
  • Windows
  • Linux
  • MacOS
  • IOS
  • Android

Sprzęt

  • Wybór komputera
  • Wybór peryferiów komputerowych
  • Wybór domowego RTV i audio
  • Wybór aparatu i akcesoriów
  • Wybór sprzętu mobilnego
  • Smartdom
  • DIY
  • Problemy ze sprzętem

Dla specjalistów - bez zmian

Fotografia - out

Mobilność z komórkomania - out

Gry i rozrywka - bez zmian

Społeczność

  • O portalu
  • O forum
  • O blogach
  • Ankieta (ten specjalny rodzaj działu, gdzie można głosować na każdy post)

Giełda - out

Inne kategorie

  • Offtop
  • Rozrywka

Galeria - out

1 polubienie

A tu akurat nie ma wielkiego problemu, bo przeniesienie działu gdzie indziej i danie innego opisu to nie jest problem. Problemem tylko jest przeniesienie tematów już istniejących, no ale to nie jest aż takie potrzebne, bo one mogą sobie być tam, gdzie są, lub gdzie indziej. Raczej chodzi o nowe tematy. Jeśli zaś chodzi o wyrzucanie istniejących tematów, to oczywiście o tym nie ma mowy.

A co do konkretnego układu, to nie chodzi o rewolucję, a raczej o niewielkie zmiany. Muszę zobaczyć co można w tym silniku zrobić, ale to nie dziś. :slight_smile:

No to może małymi kroczkami, ale wywalić te dziesiątki niepotrzebnych działów jak już zauważyłeś, które niczemu nie służą poza sztucznym rozbijaniem kategorii na więcej. Jakby od tego forum miało się wydawać większe czy bardziej profesjonalne. To trzeba uprościć jak się da - w tym się zgadzam z tym co napisałeś wcześniej.

Najlepiej zacząć od wywalenia fotoblogii, gadżetomanii i komórkomanii, żeby zobaczyć minę redakcji :joy:

Brakuje dział na luzie.

Inne kategorie: offtop, rozrywka. To po co jeszcze na luzie :wink: Niech będzie, że nie rozrywka w innych tylko na luzie i na jedno wyjdzie :wink:

edit.
Teraz sobie myślę, że gry towarzyskie zyskują drugą młodość i też można by do gier i rozrywki wcisnąć, żeby wypromować :wink:

Dobrze wiesz, że to tak nie działa, a większe modyfikacje kategorii forum to ma być decyzja redakcji.
Co zaś do tych działów, to umieszczenie ich na forum, to była decyzja Tomka, ale nie zyskały one (delikatnie mówiąc) akceptacji piszących.
Jednak jakieś powody ich umieszczenia i nazwania tak, a nie inaczej (moim zdaniem fatalnie) były, więc to znów wyłącznie sprawa redakcji.

Przecież jest. :slight_smile:

Dorzuciłbym kategorię zagrajmy razem gdzie można się skumać na granie w swoją gierkę z kimś.

To jest sprawa na temat w dziale, a nie cały dział.

Przeczytaj co napisałem, ja o kategorii, Ty o dziale.

Kategoria, czy dział, bez różnicy. Ja widziałbym zredukowanie do minimum kategorii, a nie dokładanie ich więcej.

Dla mnie problemu nie ma. Dużo wyciszyłem. Zostało to, co mnie interesi.

W sumie ciekawe czy jak interesujący wątek zmieni dział to tracisz o nim powiadomienia nadrzędnie.

Tak naprawdę wieje mi info/powiadomienie, jak co się zmieni w tych działach:

8 postów zostało scalonych z istniejącym tematem: Czy zamykać stare wątki, czy jednak pozostawiać otwarte?