Czy zamykać stare wątki, czy jednak pozostawiać otwarte?

Widzę, że niektórzy (a będąc uprzejmym nie napiszę którzy :wink: ) nie czytają dokładnie.
Nie planuję zamykania nierozwiązanych wątków, więc tego tematu nie ma.
Chodzi tylko o wątki rozwiązane, aby potem nie doklejali się przypadkowi spamerzy, bo w wątku była np. mowa o zakupie dysku, więc po 9 latach (w swoim pierwszym poście na forum) wklejają link do “super sklepu z dyskami”.
Zawsze też wątek można otworzyć, jeśli jest taka potrzeba.

Ja wydzielam takie posty do nowego wątku, jeśli ktoś inny ma podobny problem. Kosz, to nie jest rozwiązanie. Moderator ma pomagać, nie szkodzić. :slight_smile:

No niestety nie jest. Do bardzo dawna. Ale to temat na inna dyskusję.

Nic nie robi tego automatycznie, trzeba to robić ręcznie.

Też nie widzę powodu. Przecież takie wątki mają być otwarte.

To też jest metoda. :slight_smile:

Chyba czytałem niezbyt dokładnie, przyznaję. Dziękuję za uprzejmość :smiley:

I może z tymi nierozwiązanymi jest problem? Tych nierozwiązanych jest chyba sporo. Po jakimś czasie ruch pod nimi zamiera. Mają tak tkwić w kolumnie na dalekich miejscach? Może założyć dla takich starszych niż rok jakieś Archiwum X?

Czy na spamerów nie ma jakiegoś administracyjnego sposobu? Tacy przykleją się do tematu, czy to nowego, czy starego. Chciałoby się rzec, że komercja, czyli reklamy, nie powinny mieć prawa zaistnieć na forum dyskusyjnym. Tacy powinni być usuwani natychmiast. Chcą handlować, mają Allegro.

Swego czasu góra wypowiadała się o zamykaniu wątków i generalnie stanęło na tym by zamykać tylko na prośbę autora. Jedyny problem z takimi starymi wątkami to spam od botów, z czego niewiele w ogóle jest przepuszczane przez filtr no i nowi użytkownicy, którzy nie widząc daty próbują temat reanimować, bo dotyczy też ich.

Jak dla mnie nie jest to jakiś wielki problem.

EDIT:

Jak trafi na Wasz wątek czy wątek, w którym sie udzielaliście, flaga i moderacja wyczyści przenosząc do nowego tematu.

Tylko podajcie powód oflagowania, bo niejednokrotnie przychodzą puste zgłoszenia:

1 polubienie

Może dałoby się zrobić jakieś zabezpieczenie, typu checkbox “Tak, wiem że ostatnia odpowiedź w temacie została napisana XXXX dni temu i mimo to chcę dodać post”?
Bo odkopywane są tematy jeszcze ze starego silnika forum gdzie nie bylo oznaczania jako rozwiązanie i niczego to nie da. Ile razy już widziałem odpowiedzi na tematy “sprzed 11 lat” czy często więcej (max. chyba widziałem 15).

Pop-up jest na wyglądzie PC (i chyba tablet), małe urządzenia mobilne nie mają [“typu patelnia do kieszeni”] (coś celowo dokleja klasę hidden i wymusza liniowe display: none !important).

Pewnie nawet taki CSS jest nie do wklejenia bez pomocy “SSH” by pop-up skutecznej blokował pisanie:

#reply-control > .composer-popup-container > .composer-popup { 
    width: 100% !important;
    max-width: calc(100% - 38px) !important;
    height: 100% !important;
    max-height: calc(100% - 72px) !important;
    left: 1% !important;
 }

Wtedy zasłonięte jest pole do pisania a nie błędnie nieużywane pole podglądu formatowania markdownem/BBcode/HTML.

Lub nie tylko prawy fragment pola jak ktoś każde zdanie pisze w nowej linii i na poziomie wiedzy przedszkolaka i chowa pole “podglądu”:

Nie zablokuje niestety on działania Tabulatora i magicznej kombinacji Shift+Enter do wysyłania ślepo pisanych+wklejanych linków. Spamer pewnie i tak by pozaznaczał z 20 zgód czy nawet kilka zagadek matematycznych/astronomicznych (coś trudniejsze niż kapcie Google), to pomogłoby jedynie na blokadę odpowiadania na post 1-14 letni jak ktoś ma świadomość upływu czasu.

Chociaż na boty lepsza by była też blokada wysyłania odpowiedzi z pomocą API, bo pewnie forum wspiera takie by nie używać interfejsu WWW (chociaż mobilna apka Discourse przeczy by było API do tego, bo ładuje layout mobilny).

ostatnio prześladuje mnie jakiś przempok gościu ma problem bo odpisuję na posty sprzed paru lat da się go jakoś zgłosić?

Ogólnie na forum jest taka bzdurna zasada, że jak ktoś odkopuje stary temat od razu jest piętnowany przez społeczność za kopanie. Też mi się ten proceder nie podoba, gdyż wystarczyłoby nałożyć kłódkę, ale cóż … taka decyzja władzy.

A co do Przempok’a olej go.

No moim zdaniem wszystkie tematy 2 letnie lub starsze z automatu powinny dostać kłódkę. Powiedzmy, że do roku ma jakiś sens kontynuacja tematu ale jak jest temat np. wyboru klawiatury i po 6 latach ktoś piszę, to nie wiem jaki ma w tym zamysł.

Jako funkcjonalność forum, można by wprowadzić automatycznie zamykanie tematu po n dniach nieaktywności w zależności od działu, z możliwością wznowienia przez autora ale pewnie nie da się tego zrobić :slight_smile:

Moim skromnym zdaniem osobny, forumowy dział powinien mieć @wasabi1084
Uzasadnienie:
Jest to człowiek Renesansu. Pisz, wymaluj o nim tutaj:

Zna się na wszystkim. W każdej sprawie ma swoje zdanie. Ma kota. A nawet dwa.
Co nie znajdzie rozwiązania w innych działach automatycznie powinno być przekierowywane do wasbi’go.

2 polubienia

Albo bany :banana:. Aby za nierozwiązanie tematów w jednej odpowiedzi.

Do wyboru zakres karania:

  • tylko twórcy wątku/odpowiedzi
  • obojga

Może być kot t09027do blokowania absurdalnych odpowiedzi po terminie ważności. Kłódka należy się użytkownikom, a nie rąbniętym archeologom. A jak ktoś z nas pomyli się, to dopiero będzie radoch przyznać zamykającego kota.
Łopata, złota nawet - zaczynała zwykle g. burze.

Gościu ma problem bo Ty odpisujesz i dlatego chcesz go zgłosić???

1 polubienie

Czyście poszaleli z tymi ogonkami? Przecież one zupełnie zmieniają treść wypowiedzi wskazując na 1 osobę liczby pojedynczej.

1 polubienie

Nie ma takiej zasady, choć faktycznie niektórym użytkownikom odkopywanie starych wątków nie podoba się. I czasem mają rację, bo doradzanie autorowi tematu (przykładowo) „Jaką mam wybrać pamięć”, gdzie 12 lat temu pisał o DDR2 i doradzanie mu dziś, że to staroć i żeby się w DDR2 nie pchał, nie jest sensowne. :slight_smile:

Zdarzają się też przypadki, że autor o coś zapytał, co prawda może i dostał jakieś odpowiedzi, ale problemu nie rozwiązał. I wtedy jakaś odpowiedź, nawet po dłuższym czasie ma sens, bo może ktoś inny na niej skorzystać, a czasem i sam autor.

Ale w tematach, gdzie coś zostało rozwiązane i autor zaznaczył ☑ Rozwiązanie, to po 6 miesiącach braku aktywności w wątku, temat zostaje zamknięty.

No to pozostaje pytanie, czemu jeszcze taki system nie został wprowadzony.

Tematy w stylu:

oraz

wprowadzają dyskusję między użytkownikami o sens odkopywania i dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji.

To może być dobry przykład że kłódka się należy po jakimś tam / z góry ustalonym terminie. A tematy w stylu „Jaki Linus lepszy”, „podziel się przepisem na ciasto” i pytania do społeczności, zostawmy na zawsze otwarte!

Nie wiem, czy to ten temat, ale kiedyś gadaliśmy o tym i był @Radek68, gdzie jakiś kompromis został wypracowany (a wiadomo, że kompromis nie zadowala nikogo :wink: ) o tym, że tematy same się zamykają po jakimś czasie jeśli autor zaznaczy rozwiązanie. Fajny kompromis, ale mi się nie podobał długi czas oczekiwania, oraz to, że tematy bez rozwiązania trwają wiecznie. Może ma to jakiś sens? Ja go w tym momencie nie widziałem i dalej nie dostrzegam. Może poza odgrzewaniem dobrych czasów forum, gdzie się coś działo :wink:

Ja jestem za tym aby zamykać.

Co do zaznaczania, że rozwiązane to rzadko kto zaznacza :slight_smile:

Są tematy dyskusyjne i pomocowe na tym to forum.
Użytkownik potrzebujący pomocy ma prawo i lewo założyć temat i powinien nie tracić tego prawa zamykania tego tematu, gdy jego problem jest rozwiązany, albo czuje się obrażony i nie chce dalszej pomocy.
Od molestowania trolli ciężko się uwolnić.
Gdy zaś temat pomocowy nie ma na celu rozwiązania problemu, tylko kontynuować dla robienia dymu, Wtedy prawo zamknięcia tematu spada na moderatora, - tak myślę.
Gdy użytkownicy tworzą tematy pomocowe, to niech je sobie zamykają.

To chyba po to, żeby dzieci dzisiejszych trolli nie dokuczali za x lat…

Może wobec tego trzeba skrócić okres do jednego miesiąca. Skończą się jęki typu „Mam podobny problem plz help”.

Może, ale 6 miesięcy to i tak krok wprzód wobec tego, że rozwiązane wątki miałyby być otwarte latami.

Silnik forum tego nie umożliwia.

1 polubienie