Elementary OS - problem z Intel Graphics Update

Odnośnie problemów z KODI to często na integrze Intela wystarczy zrobić tak:

Ok. Spróbuj sobie zainstalować paczkę inxi (albo i-nex, ale tu już trzeba dodać repozytorium). Jak będziesz już ją miał, to w terminalu wydaj takie polecenie:
inxi -Gxx
i wrzuć co pokazało (zamiast zrzut ekranu, możesz zrobić:
inxi -Gxx > wynik.txt
wówczas wynik z ekranu przekieruje Ci do pliku wynik.txt, który powstanie w katalogu, w którym wykonywaleś polecenie - wówczas możesz wkleić jego zawartość; jest to czytelniejsze od zrzutów)

Gwoli wyjaśnienia - czy problem, z jakim się spotykasz wygląda z opisu tak samo, jak to co zostało napisane tu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Intel_graphics#SNA_issues ?

PS: Oczywiście inxi możesz sobie odisntalować później. To jest proste narzędzie dające dość sporo informacji o sprzęcie. IMO lepsze od tych wszystkich systemowych GUI.

Inixi pokazuje :
Graphics: Card: Intel Core Processor Integrated Graphics Controller
** bus-ID: 00:02.0 chip-ID: 8086:0046**
** Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa)**
** Resolution: 1366x768@60.01hz**
** GLX Renderer: Mesa DRI Intel Ironlake Mobile**
** GLX Version: 2.1 Mesa 12.0.6 Direct Rendering: Yes**

No to teraz zacznie się jazda :slight_smile:

  1. Sprawdź, czy przy wchodząc do GRUB masz jakąś opcję recovery (tryb ratunkowy) lub cokolwiek; to co poniżej nie powinno spowodować jakichś głębszych problemów, ale nie wykluczam tego. W braku - albo ryzykujesz, albo najpierw daj znać.

  2. Jeśli nie napiszę inaczej, wszystkie polecenia wykonujesz jako root.
    Sprawdź, czy masz plik: /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
    Jeśli masz - nie rób nic z tego co poniżej, a podaj jego zawartość; jeśli nie masz - uruchom jakikolwiek edytor (nie procesor!) tekstu i wpisz:
    Section "Device"
    Identifier "Intel Graphics"
    Driver "intel"
    Option “TearFree” "true"
    EndSection
    Sprawdź jak się będzie zachowywał system po restarcie na filmach, na których obecnie w sposób powtarzalny zachowuje się wadliwie.
    Jeśli - niestety wadliwie - to zamieniasz przedostatnią linię na:
    Option "AccelMethod" "uxa"
    Znów restart, sprawdzenie itd.

I niestety - ze względu na to, że opcji ustawień w sterownikach Intela jest od groma, to będziesz się tak musiał bawić aż trafimy na właściwą. Ściągę masz na wiki Archa, ale możesz nie załapać tego co tam jest napisane (po 3 dniach używania linuksa nawet nie wiedziałem, że takie wiki jest :))

Jedyne co mam to coś takiego - i nie wiem nawet gdzie ten plik stworzyć :

Tak się zastanawiam czy zainstalowanie ubuntu 16.04 nie będzie łatwiejsze i później pytać o pomoc w konfiguracji żeby wyglądał tak :

Bo widzę że masa kłopotu z tym i problemów … Ewentualnie inna dystrybucja którą możesz mi polecić albo inne rozwiązanie :wink:

TO samo przez terminal - nie znajduje mi ścieżki którą podałeś…

Standardowo Ubuntu, eOS i praktycznie wszystkie inne systemy opierające się o Xy ustawią Ci tak samo grafikę. Niemal wszystkie stosują te same rozwiązania. Zwłaszcza eOS, który do Ubuntu wprowadził po prostu swoje środowisko i na tym różnice się praktycznie kończą. Wobec tego - istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jeśli coś nie działa tak jak chcesz w eOS to w Ubuntu, na którym jest oparte (bodaj 16.04) będzie działać tak samo.

Ubuntu (czyli to z Unity) nie “przerobisz” na to, co pokazałeś. Zbliżony efekt możesz uzyskać z innymi środowiskami.

Teraz pytanie pierwsze. Odpowiedź banalna: gdziekolwiek. Z Aplikacje wybierasz terminal/konsola, czy cokolwiek (to gdzie wywołałeś apt-get). Po otwarciu wydajesz polecenie - możesz dać zrzut - też będzie ok. Jeśli chcesz mieć plik, to zapisze Ci on swój wynik w tym katalogu, w którym został wydany. Jeśli postąpisz tak samo jak z apt-get (ze zrzutu) to zapisze plik w Twoim katalogu głównym, czyli w ~/.

Jeśli natomiast - bo ze zrzutu wynika, że jesteś w katalogu głównym, chodzi Ci o plik 20-intel.conf z zawartością, o której wspominałem, to zapisujesz go w tej lokalizacji, którą podałem:
/etc/X11/xorg.conf.d/
Plik musisz zapisać jako root, czyli np. w konsoli edytując wpisujesz:
sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
albo
gksu gedit /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
(drugiego polecenia nie jestem pewny w zakresie gksu i gedit, bo nie używam środowiska Gtk, a także eOSa, ale te które podałem winny być standardowe także tu, chyba, że pozmieniali nazwy).

Przy okazji - @domker może mieć rację z VAAPI i akceleracją sprzętową.

Zgadza się. a przy kolejnej okazji, to kolega nawet nie uruchomił ponownie kompa po instalacji sterownika - co widać na screenie. i sterownik nie jest używany.

wspomniane wyżej w poleceniach - gedit i nano to edytory tekstu, takie notatniki znane z windowsa. jeśli nie masz żadnego, to po prostu zainstaluj któryś z nich: sudo apt-get install nano (lub gedit). Bądź przez graficzny instalator aplikacji.

Na tym: Elementary OS - problem z Intel Graphics Update Wg tego ma 3 sterowniki w systemie. Używany jest intel.

1 polubienie

W temacie Kodi - nie , nie pomogło w żadnym stopniu dlatego nie pisałem bo nie było sensu:) Co do reszty @skrzek nie byłem w stanie uruchomić gdyż nawet tego nie zrobiłem - cały czas jestem w systemie i działam / uczę się na podstawie tego co piszecie i jak mi pomagacie (aż tak tępy nie jestem, nie wiem czego się spodziewać po kimś kto w sumie na linuxie siedzi 3 dzień i o tego typu rzeczach pojęcia w tym środowisku nie ma - ale komputer to ja wiem kiedy należy zrestartować bo to nawet jak bym na androidzie pracował na logikę że po instalacji restart… - w sumie z poziomu windy konsola wygląda podobnie , różni się tylko składnią większości komend ) .

/etc/X11/xorg.conf.d/ nie jestem w stanie zainstalować / zapisać / stworzyć tam pliku gdyż ciągle otrzymuję komunikat następujący @pavbaranov

Jak bym nie próbował tego zrobić za każdym razem to samo. Ścieżka dostępu z poziomu konsoli kończy się dla mnie na etc/X11/reszty nie znaleziono.

Więc nie jestem w stanie zrobić tego o czym pisałeś. @pavbaranov

Tak jak Ci napisałem - masz wydać poniższe polecenie:
sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
(to jeszcze wytłumaczenie:
sudo - zrób coś z uprawnieniami root
nano - uruchom program nano
/etc/itd - w programie nano (edytor tekstu) edytuj plik o podanej nazwie w podanej lokalizacji)
Albo otworzy Ci się ten plik (ale go na 99,99% nie ma w systemie), albo otworzy puste okno, w którym można pisać. To okno to konsolowy edytor tekstu. Po wpisaniu/wklejeniu tekstu, który wyżej wychodzisz z nano (ctrl+X; na dole okna programu jest ściąga), potwierdzasz zapis). Masz to już zresztą wyżej napisane: Elementary OS - problem z Intel Graphics Update koniec wpisu przed PS.

No właśnie do tego zmierzałem ( kwestię sud etc już przez te 3 dni w miarę ogarnąłem przy instalacji kodi i innych programów, lokalizacje też )

“Po wpisaniu/wklejeniu tekstu, który wyżej wychodzisz z nano (ctrl+X; na dole okna programu jest ściąga), potwierdzasz zapis)”

Geezaa… co te XYZ :slight_smile: zrobili. W eOS nie ma katalogu /etc/X11/xorg.conf.d/? Upewnij się poprzez:
ls /etc/X11/
I szczerze - jak takiego katalogu nie ma, to będę sobie musiał ściągnąć to badziewie, by dalej Ci pomagać. Mam nadzieję, że ktoś się znajdzie, kto używa eOS i wie.

Sam katalog X11 jest… natomiast to co w nim się znajduje już jest czarną magią co próbuje od kilku postów wytłumaczyć ( wiem, może nie piszę prosto i ciężko zrozumieć … ) .

X11 ok -> wszystko co po X11 już nie istnieje :slight_smile: Dlatego idę chyba czyste ubu instalować i najwyżej tam spróbuję i dam za chwilę znać co i jak :wink:

W najgorszym wypadku będę męczył się z tym brzydkim dockiem po lewej stronie ( chyba ze da się go tam całkiem usunąć ;p )

A w windowsie od wieków. Setup.exe i zero problemów, ale Linuksiarze tego nie zrozumieja kochaja kombinacje.

Weź sobie zainstaluj rozsądną dystrybucję jak np. Manjaro. Do tego doinstaluj sobie środowisko Pantheon (to środowisko eOS, które Cię interesuje) - będziesz miał prosto, logicznie i zgodnie z regułami gry. A jeśli się na to rozwiązanie zdecydujesz, to poleciłbym mabox (bo mało komplikacji: https://pl.maboxlinux.org/; w zasadzie, to masz jeszcze gotowego Pantheon: https://sourceforge.net/projects/manjaropantheonshell/, ale mocno stara wersja - IMO da się ją doprowadzić do używalności :slight_smile: )

Tak - rozumiem Ciebie. Możesz spróbować tworzyć te katalogi. Gdzieś idioten-system winien trzymać ustawienia xorg. Od niepamiętnych już czasów winny one być w lokalizacji, którą podałem, czyli /etc/X11/xorg.conf.d/
Jeśli jej nie masz, możesz jeszcze spróbować:
sudo md /etc/X11/xorg.conf.d/
Potem dopiero tworzyć plik konfiguracyjny.

1 polubienie

Akurat teraz siedzę na windzie i bd tworzył dysk instalacyjny. MAnjaro - chodzi o to ma się rozumieć :

https://manjaro.org/get-manjaro/

I tak chyba zrobię. Chwilkę mi to zajmie więc zwzgl na to jak sporo czasu mi poświęciłeś i próbowałeś pomóc - jak tylko ogarnę dam tutaj znać co i jak. Manjaro lepiej wyjdzie bo jest nowsze i zapewne ma wsparcie i aktualizacje na bierząco. Zainstaluje - dodam Pantheona ( jak znajdę jak ;p ) i odezwę się za chwilę co i jak ( iso się zasysa - 10 min, rufusem dysk usb instalacyjny i wio ) . W międzyczasie przerobię troche partycje bo 20gb to mało, a jeszcze nie decyduję się wywalić windowsa całkiem ) .

Na podanej przez Ciebie stronie masz 3 wersje Manjaro: KDE (czyli z Plasma 5), XFCE (z XFCE4) oraz netinstall. Jeśli sobie poradzisz z netinstall, to no najsensowniej, bo nie dociąga Ci żadnego zbędnego środowiska. Jeśli nie - wolisz mieć GUI - weź wersję XFCE i doinstaluj Pantheon (potem się tym zajmiemy jak, ale ogólna instrukcja jest tu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Pantheon - po prostu pytaj, bo będziesz na 99% miał wątpliwości).
Partycje: ok. 15-20GB powinieneś mieć na tzw. podstawową /. Jeszcze nieco na partycję domową /home (tu będą się zapisywać dokumenty.
Jeśli będziesz robił rufusem dysk instalacyjny, to wybierz opcję dd.

1 polubienie

Z tymi partycjami to jest u mnie nasrane ;p Ale do tej pory instalowałem na 20 gb bez swapa ( nie ustawiałem jej nigdy bo wydaje mi się ze na moje “kosmiczne sprzęty” nie jest potrzebna przy 6gb ramu) . A home - nie zwracałem uwagi gdzie się to ustawia - po prostu gdzieś tam pliki się zapisywaly… :wink: Ale poszukam i ogarnę zaraz :wink:

Nie rób partycji swap. Jeśli się okaże Ci to potrzebne zrobisz sobie swapfile lub uruchomisz swapa przez systemd-swap.
Masz zrobić 2 partycje lub ostatecznie jedną. Najlepiej nie robić ich pod Windows (bo robi je wadliwie).
Oddzielna partycja /home umożliwia Ci w miarę bezbolesne reinstalowanie systemu z zachowaniem wszelkich swoich własnych i nienaruszonych informacji. Zwłaszcza na początku się przydaje.

Już od dłuższego czasu mam 4 partycje z których używam tylko 2 - jedna systemowa, 2ga na muzykę itp itd… 20 gb była ukryta więc po prostu utworzyłem wolumin, na 40gb był jakiś syf który do niczego nie był mi potrzebny zrobiłem to samo co wyżej więc taki układ został na linuxa. 20gb na system - 40gb jak znajdę opcję w instalatorze - ustawię ją jako home na pliki.