Elementary OS - problem z Intel Graphics Update

zainstaluj software-properties-gtk

sudo apt-get install software-properties-gtk

będziesz miał brakujące domyślnie w nowym elementary os gui do instalacji dodatkowych sterowników.

Otrzymałem coś takiego - i co dalej mam z tym zrobić ??

Bo dodatkowe sterowniki mam, i mam tam tylko wyszczególnione jedno które domyślnie jest zaznaczone:

Najlepiej włączyć i zainstalować ewentualne dostępne sterowniki. aplikacje znajdziesz w menu, po polskiemu będzie ‘dodatkowe sterowniki’

Odnośnie problemów z KODI to często na integrze Intela wystarczy zrobić tak:

Ok. Spróbuj sobie zainstalować paczkę inxi (albo i-nex, ale tu już trzeba dodać repozytorium). Jak będziesz już ją miał, to w terminalu wydaj takie polecenie:
inxi -Gxx
i wrzuć co pokazało (zamiast zrzut ekranu, możesz zrobić:
inxi -Gxx > wynik.txt
wówczas wynik z ekranu przekieruje Ci do pliku wynik.txt, który powstanie w katalogu, w którym wykonywaleś polecenie - wówczas możesz wkleić jego zawartość; jest to czytelniejsze od zrzutów)

Gwoli wyjaśnienia - czy problem, z jakim się spotykasz wygląda z opisu tak samo, jak to co zostało napisane tu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Intel_graphics#SNA_issues ?

PS: Oczywiście inxi możesz sobie odisntalować później. To jest proste narzędzie dające dość sporo informacji o sprzęcie. IMO lepsze od tych wszystkich systemowych GUI.

Inixi pokazuje :
Graphics: Card: Intel Core Processor Integrated Graphics Controller
** bus-ID: 00:02.0 chip-ID: 8086:0046**
** Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa)**
** Resolution: 1366x768@60.01hz**
** GLX Renderer: Mesa DRI Intel Ironlake Mobile**
** GLX Version: 2.1 Mesa 12.0.6 Direct Rendering: Yes**

No to teraz zacznie się jazda :slight_smile:

  1. Sprawdź, czy przy wchodząc do GRUB masz jakąś opcję recovery (tryb ratunkowy) lub cokolwiek; to co poniżej nie powinno spowodować jakichś głębszych problemów, ale nie wykluczam tego. W braku - albo ryzykujesz, albo najpierw daj znać.

  2. Jeśli nie napiszę inaczej, wszystkie polecenia wykonujesz jako root.
    Sprawdź, czy masz plik: /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
    Jeśli masz - nie rób nic z tego co poniżej, a podaj jego zawartość; jeśli nie masz - uruchom jakikolwiek edytor (nie procesor!) tekstu i wpisz:
    Section "Device"
    Identifier "Intel Graphics"
    Driver "intel"
    Option “TearFree” "true"
    EndSection
    Sprawdź jak się będzie zachowywał system po restarcie na filmach, na których obecnie w sposób powtarzalny zachowuje się wadliwie.
    Jeśli - niestety wadliwie - to zamieniasz przedostatnią linię na:
    Option "AccelMethod" "uxa"
    Znów restart, sprawdzenie itd.

I niestety - ze względu na to, że opcji ustawień w sterownikach Intela jest od groma, to będziesz się tak musiał bawić aż trafimy na właściwą. Ściągę masz na wiki Archa, ale możesz nie załapać tego co tam jest napisane (po 3 dniach używania linuksa nawet nie wiedziałem, że takie wiki jest :))

Jedyne co mam to coś takiego - i nie wiem nawet gdzie ten plik stworzyć :

Tak się zastanawiam czy zainstalowanie ubuntu 16.04 nie będzie łatwiejsze i później pytać o pomoc w konfiguracji żeby wyglądał tak :

Bo widzę że masa kłopotu z tym i problemów … Ewentualnie inna dystrybucja którą możesz mi polecić albo inne rozwiązanie :wink:

TO samo przez terminal - nie znajduje mi ścieżki którą podałeś…

Standardowo Ubuntu, eOS i praktycznie wszystkie inne systemy opierające się o Xy ustawią Ci tak samo grafikę. Niemal wszystkie stosują te same rozwiązania. Zwłaszcza eOS, który do Ubuntu wprowadził po prostu swoje środowisko i na tym różnice się praktycznie kończą. Wobec tego - istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jeśli coś nie działa tak jak chcesz w eOS to w Ubuntu, na którym jest oparte (bodaj 16.04) będzie działać tak samo.

Ubuntu (czyli to z Unity) nie “przerobisz” na to, co pokazałeś. Zbliżony efekt możesz uzyskać z innymi środowiskami.

Teraz pytanie pierwsze. Odpowiedź banalna: gdziekolwiek. Z Aplikacje wybierasz terminal/konsola, czy cokolwiek (to gdzie wywołałeś apt-get). Po otwarciu wydajesz polecenie - możesz dać zrzut - też będzie ok. Jeśli chcesz mieć plik, to zapisze Ci on swój wynik w tym katalogu, w którym został wydany. Jeśli postąpisz tak samo jak z apt-get (ze zrzutu) to zapisze plik w Twoim katalogu głównym, czyli w ~/.

Jeśli natomiast - bo ze zrzutu wynika, że jesteś w katalogu głównym, chodzi Ci o plik 20-intel.conf z zawartością, o której wspominałem, to zapisujesz go w tej lokalizacji, którą podałem:
/etc/X11/xorg.conf.d/
Plik musisz zapisać jako root, czyli np. w konsoli edytując wpisujesz:
sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
albo
gksu gedit /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
(drugiego polecenia nie jestem pewny w zakresie gksu i gedit, bo nie używam środowiska Gtk, a także eOSa, ale te które podałem winny być standardowe także tu, chyba, że pozmieniali nazwy).

Przy okazji - @domker może mieć rację z VAAPI i akceleracją sprzętową.

Zgadza się. a przy kolejnej okazji, to kolega nawet nie uruchomił ponownie kompa po instalacji sterownika - co widać na screenie. i sterownik nie jest używany.

wspomniane wyżej w poleceniach - gedit i nano to edytory tekstu, takie notatniki znane z windowsa. jeśli nie masz żadnego, to po prostu zainstaluj któryś z nich: sudo apt-get install nano (lub gedit). Bądź przez graficzny instalator aplikacji.

Na tym: Elementary OS - problem z Intel Graphics Update Wg tego ma 3 sterowniki w systemie. Używany jest intel.

1 polubienie

W temacie Kodi - nie , nie pomogło w żadnym stopniu dlatego nie pisałem bo nie było sensu:) Co do reszty @skrzek nie byłem w stanie uruchomić gdyż nawet tego nie zrobiłem - cały czas jestem w systemie i działam / uczę się na podstawie tego co piszecie i jak mi pomagacie (aż tak tępy nie jestem, nie wiem czego się spodziewać po kimś kto w sumie na linuxie siedzi 3 dzień i o tego typu rzeczach pojęcia w tym środowisku nie ma - ale komputer to ja wiem kiedy należy zrestartować bo to nawet jak bym na androidzie pracował na logikę że po instalacji restart… - w sumie z poziomu windy konsola wygląda podobnie , różni się tylko składnią większości komend ) .

/etc/X11/xorg.conf.d/ nie jestem w stanie zainstalować / zapisać / stworzyć tam pliku gdyż ciągle otrzymuję komunikat następujący @pavbaranov

Jak bym nie próbował tego zrobić za każdym razem to samo. Ścieżka dostępu z poziomu konsoli kończy się dla mnie na etc/X11/reszty nie znaleziono.

Więc nie jestem w stanie zrobić tego o czym pisałeś. @pavbaranov

Tak jak Ci napisałem - masz wydać poniższe polecenie:
sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
(to jeszcze wytłumaczenie:
sudo - zrób coś z uprawnieniami root
nano - uruchom program nano
/etc/itd - w programie nano (edytor tekstu) edytuj plik o podanej nazwie w podanej lokalizacji)
Albo otworzy Ci się ten plik (ale go na 99,99% nie ma w systemie), albo otworzy puste okno, w którym można pisać. To okno to konsolowy edytor tekstu. Po wpisaniu/wklejeniu tekstu, który wyżej wychodzisz z nano (ctrl+X; na dole okna programu jest ściąga), potwierdzasz zapis). Masz to już zresztą wyżej napisane: Elementary OS - problem z Intel Graphics Update koniec wpisu przed PS.

No właśnie do tego zmierzałem ( kwestię sud etc już przez te 3 dni w miarę ogarnąłem przy instalacji kodi i innych programów, lokalizacje też )

“Po wpisaniu/wklejeniu tekstu, który wyżej wychodzisz z nano (ctrl+X; na dole okna programu jest ściąga), potwierdzasz zapis)”

Geezaa… co te XYZ :slight_smile: zrobili. W eOS nie ma katalogu /etc/X11/xorg.conf.d/? Upewnij się poprzez:
ls /etc/X11/
I szczerze - jak takiego katalogu nie ma, to będę sobie musiał ściągnąć to badziewie, by dalej Ci pomagać. Mam nadzieję, że ktoś się znajdzie, kto używa eOS i wie.

Sam katalog X11 jest… natomiast to co w nim się znajduje już jest czarną magią co próbuje od kilku postów wytłumaczyć ( wiem, może nie piszę prosto i ciężko zrozumieć … ) .

X11 ok -> wszystko co po X11 już nie istnieje :slight_smile: Dlatego idę chyba czyste ubu instalować i najwyżej tam spróbuję i dam za chwilę znać co i jak :wink:

W najgorszym wypadku będę męczył się z tym brzydkim dockiem po lewej stronie ( chyba ze da się go tam całkiem usunąć ;p )

A w windowsie od wieków. Setup.exe i zero problemów, ale Linuksiarze tego nie zrozumieja kochaja kombinacje.

Weź sobie zainstaluj rozsądną dystrybucję jak np. Manjaro. Do tego doinstaluj sobie środowisko Pantheon (to środowisko eOS, które Cię interesuje) - będziesz miał prosto, logicznie i zgodnie z regułami gry. A jeśli się na to rozwiązanie zdecydujesz, to poleciłbym mabox (bo mało komplikacji: https://pl.maboxlinux.org/; w zasadzie, to masz jeszcze gotowego Pantheon: https://sourceforge.net/projects/manjaropantheonshell/, ale mocno stara wersja - IMO da się ją doprowadzić do używalności :slight_smile: )

Tak - rozumiem Ciebie. Możesz spróbować tworzyć te katalogi. Gdzieś idioten-system winien trzymać ustawienia xorg. Od niepamiętnych już czasów winny one być w lokalizacji, którą podałem, czyli /etc/X11/xorg.conf.d/
Jeśli jej nie masz, możesz jeszcze spróbować:
sudo md /etc/X11/xorg.conf.d/
Potem dopiero tworzyć plik konfiguracyjny.

1 polubienie

Akurat teraz siedzę na windzie i bd tworzył dysk instalacyjny. MAnjaro - chodzi o to ma się rozumieć :

https://manjaro.org/get-manjaro/

I tak chyba zrobię. Chwilkę mi to zajmie więc zwzgl na to jak sporo czasu mi poświęciłeś i próbowałeś pomóc - jak tylko ogarnę dam tutaj znać co i jak. Manjaro lepiej wyjdzie bo jest nowsze i zapewne ma wsparcie i aktualizacje na bierząco. Zainstaluje - dodam Pantheona ( jak znajdę jak ;p ) i odezwę się za chwilę co i jak ( iso się zasysa - 10 min, rufusem dysk usb instalacyjny i wio ) . W międzyczasie przerobię troche partycje bo 20gb to mało, a jeszcze nie decyduję się wywalić windowsa całkiem ) .

Na podanej przez Ciebie stronie masz 3 wersje Manjaro: KDE (czyli z Plasma 5), XFCE (z XFCE4) oraz netinstall. Jeśli sobie poradzisz z netinstall, to no najsensowniej, bo nie dociąga Ci żadnego zbędnego środowiska. Jeśli nie - wolisz mieć GUI - weź wersję XFCE i doinstaluj Pantheon (potem się tym zajmiemy jak, ale ogólna instrukcja jest tu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Pantheon - po prostu pytaj, bo będziesz na 99% miał wątpliwości).
Partycje: ok. 15-20GB powinieneś mieć na tzw. podstawową /. Jeszcze nieco na partycję domową /home (tu będą się zapisywać dokumenty.
Jeśli będziesz robił rufusem dysk instalacyjny, to wybierz opcję dd.

1 polubienie